Tak wyglądam w piątym tygodniu ciąży

Tydzień 5

Dzidziuś w 5 tygodniu ciąży
Ten tydzień, jak każdy jest wyjątkowy ale to właśnie już w tym tygodniu zacznie bić serduszko Twojego dziecka! Niesamowite, że to wszystko dzieje się tak szybko. W 90% przypadków podczas badania ultradźwiękowego zobaczysz pęcherzyk żółciowy. Do końca tygodnia kwas foliowy w Twoim organizmie wywiera ogromny wpływ na to co właśnie się dzieje - następuje zamknięcie się cewy nerwowej i tworzenie rdzenia kręgowego.

Maleństwo osiąga długość od 1.5 do 2.5 mm.

Mama

Jeśli jest to Twój piąty tydzień ciąży, pewnie nie zdążysz przeczytać tego tekstu do końca, nie ziewnąć przynajmniej raz. Nie oznacza to, że opis piątego tygodnia jest nudny. Typowym objawem pierwszego trymestru jest znużenie i senność. Będziesz spała i spała - złagodzeniem takich objawów są spacery, przebywanie na świeżym powietrzu. Nadwrażliwość piersi może złagodzić spanie w staniku. W tym tygodniu dolegliwości ciążowe podobne są do tygodnia poprzedniego. Gwałtowny wzrost poziomu hormonów może dodatkowo przyczynić się do bólu głowy. Nie jest powiedziane, że akurat Ty musisz doświadczyć wszystkich tych symptomów. Dla wielu kobiet pierwszy trymestr może przebiec bez żadnych większych dolegliwości. Jeśli jednak występowały i nagle poczujesz, że gwałtownie ustąpiły, nie czekaj ani chwili i koniecznie zgłoś się do ginekologa.

Dolegliwości w ciąży:
  • poranne (czasem nie tylko) mdłości i/lub wymioty
  • senność, znużenie
  • nadwrażliwość piersi
  • bóle głowy
  • huśtawka nastrojów

Tata
Pewnie w tej chwili rozpiera Cię duma, chcesz podzielić się z całym światem o swoim szczęściu. Te pierwsze kilka tygodni jest niesamowite! Ona nie czuje jakby miała być w ciąży lub przeciwnie, czuła to zanim cokolwiek przypuszczałeś. Życie jest po prostu niesamowite! Naturalnym odczuciem jest również strach, obawy lub depresja, nawet w przypadku gdy oboje planowaliście ciążę. Bardzo ważne, byś w tym momencie dużo rozmawiał ze swoją kobietą, okazywał jej dużo zrozumienia, współczucia i wsparcia.

Ciekawostka
Twój maluszek kształtem przypomina teraz przecinek lub literkę c. Jest mniejszy niż ziarenko ryżu!

Czytaj również: Cholestaza ciążowa


Porady Specjalisty
Płód w 5 tygodniu ciąży - kalendarz ciąży5 tydzień ciąży to właściwy czas, by wybrać lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę. Ginekolog założy Ci kartę ciąży, którą musisz mieć przy sobie podczas każdej kolejnej wizyty. Zapyta Cię o przypadki genetycznych i przewlekłych chorób w Twoje rodzinie, a także doradzi, które witaminy i suplementy diety stosować. Bądź gotowa na badania kontrole, które czekają Cię zarówno na początku ciąży, jak i w trakcie jej trwania. Wybierz kompetentnego, cierpliwego i wyrozumiałego lekarza. Nie bój się zadawać pytań, szczególnie jeśli to Twoja pierwsza ciąża.

Mamusie 5 tygodnia


Galeria foto USG 5 tygodnia ciąży

czekaj...Forum 5 tygodnia
zapraszamy do dyskusji na forum 5 tygodnia ciąży

Ostatnio na FORUMWiadomości na temat ciąży

Cholestaza ciążowa Cholestaza ciążowa
Cholestaza jest powikłaniem ciążowym, które może zagrozić...


Mamo zapnij pasy! Mamo zapnij pasy!
W Polsce panuje przekonanie, że kobiety w ciąży nie powin...
Żylaki w ciąży Żylaki w ciąży
Stadium choroby nie jest zazwyczaj zaawansowane, ale nawe...


Kwas foliowy - ile, dla kogo? Kwas foliowy - ile, dla kogo?
Sałata, szpinak, pietruszka. Co je łączy? Nie tylko zielo...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Data urodzenia
Imię swojej pociechy
Planowana data porodu


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Czekaj, trwa przesyłanie pliku na serwer...
Nie zamykaj tego okna, nie odświeżaj strony.

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie