23. tydzień ciąży
Skóra jest pomarszczona, ale powoli zaczyna produkować barwnik. Oczy w dalszym ciągu są zamknięte, ale zaczyna się tworzyć kolor tęczówki. Meszek płodowy staje się ciemniejszy i bardziej wyraźny, a ilość mazi płodowej się zwiększa.

ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Dziecko w 23 tygodniu ciąży
Twoje dziecko wygląda jak miniatura człowieka. Jego ciało jest całkowicie proporcjonalne, a ruchy są już bardziej zdecydowane i pewne. Narządy wewnętrzne, tkanki i kości rosną, a płuca nadal się rozwijają. Skóra jest pomarszczona, ale powoli zaczyna produkować barwnik. Oczy w dalszym ciągu są zamknięte, ale zaczyna się tworzyć kolor tęczówki. Meszek płodowy staje się ciemniejszy i bardziej wyraźny, a ilość mazi płodowej się zwiększa. Smółka, pierwsza kupka Twojego maluszka, jest nadal produkowana w jelitach.
Dziecko uzewnętrznia swoje emocje i nastroje. Poprzez gwałtowne i energiczne kopnięcia pokazuje strach, a jego dobry nastrój przejawia się w delikatnych i subtelnych ruchach. Maluch chętnie bawi się pępowiną i swoimi rączkami.
Twój dzidziuś waży teraz ok. 400-460g i mierzy ok. 20 cm zwinięty w kłębek (ok. 23-26cm z wyprostowanymi nóżkami).
Ciekawostki
- W 23 tygodniu Twoje dziecko najprawdopodobniej odczuwa smaki potraw, które przyszła mama spożywa. Szczególnie odpowiada mu słodki smak, a nie lubi gorzkiego. Możesz wyczuć jego mocne ruchy i „kręcenie się”, gdy spożywasz danie, które nie przypadło mu do gustu.
- Samopoczucie przyszłej mamy idzie w parze ze zdrowiem dziecka. Badania dowodzą, że gdy ciężarna kobieta ma dobry humor, nie stresuje się i jest zadowolona z życia, jej dziecko lepiej się rozwija.
Mama
23 tydzień ciąży to czas kiedy warto wybrać się na badanie palpacyjne (badanie dotykiem). Podczas wizyty u lekarza dowiesz się, w jakiej pozycji ułożone jest Twoje dziecko i jak wysoko sięga macica. Pomoże to określić wiek ciąży, a także uspokoić Twoje wątpliwości co do wielkości brzucha - pamiętaj, że ciąża przebiega inaczej u każdej kobiety.
Twoja krew zwiększyła swoją objętość, więc powinnaś przez cały czas wzbogacać dietę w produkty z wysoką zawartością żelaza. Jeśli czujesz się osłabiona i zmęczona, powinnaś wykonać badanie krwi.
Drugi trymestr ciąży to czas wzrostu dziecka. Dlatego tak ważne jest byś spożywała produkty bogate w witaminę D (m.in. ryby, mleko, jajka, margaryna), która zapewni prawidłowy rozwój kości i zębów, a także ułatwi wchłanianie wapnia przez organizm Twojego maluszka.
Z powodu powiększającego się brzucha, który uciska na żołądek, możesz odczuwać zgagę i niestrawność. Aby usprawnić trawienie, jedz w ciągu dnia więcej posiłków, za to w mniejszych ilościach. Wyklucz ze swojej diety ostre i tłuste dania, staraj się też nie spożywać pokarmów późnym wieczorem. A co najważniejsze, nie kładź się po posiłku, gdyż zgaga nasila się w pozycji leżącej. Doskonałym sposobem na złagodzenie tych nieprzyjemnych dolegliwości w ciąży jest herbata z mięty lub rumianku, a także napar z siemienia lnianego.
Tata
Możesz już wyczuć ruchy Waszego dziecka, przykładając głowę do brzucha partnerki. Całkiem możliwe, że wyczujesz też delikatne napinanie mięśni przyszłej mamy, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Przygotowują one kobietę do skurczów porodowych. Ponadto mają za zadanie wzmocnić macicę i skracać jej szyjkę, a także pomagają dziecku ułożyć się we właściwej pozycji.
Czytaj również: Choroba lokomocyjna u dziecka
Porady specjalisty - co to są skurcze Braxtona-Hicksa?

0.0 / 0 głosów
-
Artykuły polecane w tym dziale
-
Pozostałe artykuły
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia