Użytkownik


38 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dzidziuś w 38 tygodniu ciąży
Maluszek jest już w pełni ukształtowany, będzie mógł samodzielnie oddychać, wydalać i przyjmować pokarm po opuszczeniu swojego miejsca. Łożysko już nie rośnie i powoli słabną jego dotychczasowe funkcje, choć nadal dostarcza organizmowi dziecka niezbędnych substancji odżywczych. Twoja pociecha ułożona jest główką do dołu w górnym odcinku kanału rodnego.

Dziecko już nie rośnie, jedynie zwiększa swoją wagę. 38. tydzień ciąży to okres, w którym maluch może wykazywać się dużą aktywnością ruchową, szczególnie w przypadku kończyn górnych. Chętnie zaciska dłonie w piąstki i chwyta za pępowinę. Jego kości czaszki nie utwardziły się jeszcze, aby podczas porodu główka mogła dostosować się do kształtu i wielkości kanału rodnego. Nie tylko kości czaszki zmienią się. Liczba kości w ciele dziecka jest większa niż u dorosłego człowieka, gdyż część z nich zrośnie się później - kiedy Twoje maleństwo przyjdzie już na świat.

Maluch waży ok. 3-3,1 kg, mierzy ok. 49 cm wzrostu z wyprostowanymi nóżkami i 35 cm zwinięte w kłębek.

Czy wiesz, że?
Liczba kości w ciele dziecka jest większa niż u dorosłego człowieka, gdyż część z nich zrośnie się później - kiedy Twoje maleństwo przyjdzie już na świat.


Mama
Ostatnie tygodnie ciąży to czas oczekiwania na poród. Ciąża jest już „donoszona” i z pewnością zastanawiasz się, kiedy nastąpi rozwiązanie.

38 tydzień ciąży - ułożenie płoduBądź przygotowana, ale pamiętaj, że planowany termin porodu może się przesunąć nawet o dwa tygodnie. Obserwuj częstotliwość skurczów, gdyż w tym okresie mięśnie macicy zaczynają intensywnie pracować. Macica kurczy się, zmiękcza i staje się bardziej elastyczna, co spowodowane jest wzmożoną pracą gospodarki hormonalnej. Zwiększa się poziom estrogenów, które wcześniej ustępowały miejsca progesteronowi. Ta zmiana może spowodować wzmożone uczucie senności, zmęczenia oraz niepokoju.

Możesz też odczuwać zmniejszony apetyt, bóle podbrzusza i krocza, a także nacisk na pęcherz moczowy. Twój układ krwionośny także będzie pracował bardziej intensywnie niż do tej pory. Dodatkowo z pewnością zaobserwujesz lekką biegunkę, która jest oznaką oczyszczania się organizmu przed porodem. W czasie oczekiwania na narodziny Twojego maluszka zrelaksuj się, odpoczywaj i uważnie obserwuj zmiany zachodzące w Twoim organizmie (ruchy dziecka, śluz, skurcze).

Wybierz się na spacer lub posłuchaj odprężającej muzyki, z pewnością pomoże Ci to poradzić sobie z emocjami związanymi z tym wyjątkowym wydarzeniem.

Tata
Twoja partnerka żyje teraz myślą o zbliżającym się wydarzeniu, a w jej organizmie zachodzą znaczące zmiany. Pamiętaj, że może być ona zaniepokojona. Aby pomóc jej w tych chwilach, zabierz ją na spacer, obejrzyjcie razem film lub posłuchajcie muzyki, i wspólnie oczekujcie przyjścia na świat waszej pociechy. Obserwuj zachowanie swojej partnerki i zawsze bądź w gotowości.Specjalista radzi -
ćwiczenia mięśni Kegla
Specjalista Brzuszek.NetAby przygotować się do porodu i zwiększyć komfort podczas akcji porodowej, możesz wykonać kilka prostych ćwiczeń. Najbardziej korzystne i bezpieczne w tym okresie są ćwiczenia mięśni Kegla (miednicy), które usprawniają pracę układu krążenia oraz wspomagają proces gojenia się krocza. Ułatwią także parcie w czasie porodu. Ćwiczenia polegają na napinaniu mięśni pochwy (dokładnie w taki sam sposób jak podczas „zatrzymywania” moczu) 10-krotnie przez 4 sekundy. Najlepsze efekty przyniesie powtarzanie gimnastyki 3-4 razy dziennie. Podobnie inne ćwiczenia, takie jak „koci grzbiet”, kucanie czy rozciąganie pomogą Ci złagodzić bóle i usprawnić akcję porodową. 
Oceń: 4,50 / 794 głosy

38 tydzień ciąży

VIDEO USGczekaj...Forum 38 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 38 tygodnia ciążyOstatnio na FORUM

Wiadomości na temat ciąży

Badania prenatalne - kiedy wykonujemy? Badania prenatalne - kiedy wykonujemy?
Badania prenatalne nie są koniecznością, nikt nie każe ic...


Alergia u kobiety w ciąży Alergia u kobiety w ciąży
Pierwszą ważną rzeczą jaką przyszła mama powinna zapamięt...
Atopowe zapalenie skóry Atopowe zapalenie skóry
Charakterystyczną cechą tego schorzenia jest swędzenie, s...


Padaczka w ciąży Padaczka w ciąży
Badania przeprowadzone na kobietach wskazują, że około 1 ...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj