38. tydzień ciąży
Łożysko już nie rośnie i powoli słabną jego dotychczasowe funkcje, choć nadal dostarcza organizmowi dziecka niezbędnych substancji odżywczych. Twoja pociecha ułożona jest główką do dołu w górnym odcinku kanału rodnego. Dziecko już nie rośnie, jedynie zwiększa swoją wagę.

ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Dzidziuś w 38 tygodniu ciąży
Maluszek jest już w pełni ukształtowany, będzie mógł samodzielnie oddychać, wydalać i przyjmować pokarm po opuszczeniu swojego miejsca. Łożysko już nie rośnie i powoli słabną jego dotychczasowe funkcje, choć nadal dostarcza organizmowi dziecka niezbędnych substancji odżywczych. Twoja pociecha ułożona jest główką do dołu w górnym odcinku kanału rodnego.
Dziecko już nie rośnie, jedynie zwiększa swoją wagę. 38. tydzień ciąży to okres, w którym maluch może wykazywać się dużą aktywnością ruchową, szczególnie w przypadku kończyn górnych. Chętnie zaciska dłonie w piąstki i chwyta za pępowinę. Jego kości czaszki nie utwardziły się jeszcze, aby podczas porodu główka mogła dostosować się do kształtu i wielkości kanału rodnego. Nie tylko kości czaszki zmienią się. Liczba kości w ciele dziecka jest większa niż u dorosłego człowieka, gdyż część z nich zrośnie się później - kiedy Twoje maleństwo przyjdzie już na świat.
Maluch waży ok. 3-3,1 kg, mierzy ok. 49 cm wzrostu z wyprostowanymi nóżkami i 35 cm zwinięte w kłębek.
Czy wiesz, że?
Liczba kości w ciele dziecka jest większa niż u dorosłego człowieka, gdyż część z nich zrośnie się później - kiedy Twoje maleństwo przyjdzie już na świat.
Mama
Ostatnie tygodnie ciąży to czas oczekiwania na poród. Ciąża jest już „donoszona” i z pewnością zastanawiasz się, kiedy nastąpi rozwiązanie.

Możesz też odczuwać zmniejszony apetyt, bóle podbrzusza i krocza, a także nacisk na pęcherz moczowy. Twój układ krwionośny także będzie pracował bardziej intensywnie niż do tej pory. Dodatkowo z pewnością zaobserwujesz lekką biegunkę, która jest oznaką oczyszczania się organizmu przed porodem. W czasie oczekiwania na narodziny Twojego maluszka zrelaksuj się, odpoczywaj i uważnie obserwuj zmiany zachodzące w Twoim organizmie (ruchy dziecka, śluz, skurcze).
Wybierz się na spacer lub posłuchaj odprężającej muzyki, z pewnością pomoże Ci to poradzić sobie z emocjami związanymi z tym wyjątkowym wydarzeniem.
Tata
Twoja partnerka żyje teraz myślą o zbliżającym się wydarzeniu, a w jej organizmie zachodzą znaczące zmiany. Pamiętaj, że może być ona zaniepokojona. Aby pomóc jej w tych chwilach, zabierz ją na spacer, obejrzyjcie razem film lub posłuchajcie muzyki, i wspólnie oczekujcie przyjścia na świat waszej pociechy. Obserwuj zachowanie swojej partnerki i zawsze bądź w gotowości.
Czytaj również: Rozwój dziecka w 10. miesiącu życia
Specjalista radzi - ćwiczenia mięśni Kegla

0.0 / 0 głosów
-
Artykuły polecane w tym dziale
-
Pozostałe artykuły
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia