Poważne pęknięcie krocza w czasie porodu
Poród jest bardzo trudnym końcowym etapem w całym przebiegu ciąży. Może podczas niego dojść do wielu komplikacji. Jednym z nich jest poważne pęknięcie krocza u kobiety. Główka dziecka przeciskając się przez kanał rodny matki, może spowodować pęknięcie lub powstanie ran szarpanych krocza.
ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jest to możliwe, gdyż tkanki szyjki macicy i pochwy są bardzo delikatne. Zazwyczaj do pęknięcia dochodzi pomiędzy ujściem pochwy i odbytem.
Jak występują rodzaje pęknięcia krocza?
Pęknięcie krocza można podzielić na kilka stopni:I stopień – jest to uszkodzenie śluzówki pochwy oraz niewielkiej części skóry krocza. Jest ono najbardziej popularne.
II stopień to uszkodzenie skóry, śluzówki oraz mięśni krocza.
III stopień – pęknięcie to jest bardziej poważne, gdyż oprócz opisanych powyżej uszkodzeń, dochodzi do naruszenia zwieracza zewnętrznego i wewnętrznego odbytu.
IV stopień – jest to najrzadsze uszkodzenie i najbardziej poważne. Dochodzi tutaj do pęknięcia wszystkich powyższych elementów oraz błony śluzowej odbytu.
Każde pęknięcie niesie ze sobą ból oraz możliwe przedłużenie okresu rekonwalescencji. Poza tym kobieta może mieć problemy z nietrzymaniem kału, moczu oraz inne poważniejsze powikłania popołogowe.
Czytaj również: Cesarskie cięcie - kiedy się wykonuje i kiedy można wstać?
Jakie są objawy pęknięcia krocza?
Jak już wyżej było nadmienione najczęstszym objawem jest ból, który powstaje w momencie dojścia do pęknięcia. Pojawia się również silne krwawienie w miejscu, w którym doszło do uszkodzenia tkanki.Kobieta może odczuwać pieczenie oraz dyskomfort w czasie opatrywania rany. Po zabiegu następuje długi okres rekonwalescencji, w który, mama narażona jest na dalsze odczucia bólowe oraz wrażliwość w miejscu gojenia się rany.
Jak wygląda leczenie?
Wszystkie rany jakie powstały w momencie porodu, dłuższe niż dwa centymetry lub te, z których nie można zatamować krwawienia zostają zszyte. Zazwyczaj odbywa się to przy znieczuleniu miejscowym.Kobieta na pewno będzie poinformowana jak powinna dbać o higienę oraz jakie stosować środki służące zmniejszeniu bólu i wrażliwości uszkodzonych miejsc.
Żeby jednak nie doszło do takiego scenariusza podczas porodu, ważne jest wcześniejsze przygotowanie krocza. Panie, które przez cały okres ciąży stosowały ćwiczenia fizyczne na mięśnie Kegla, nie powinny się przejmować, gdyż ta partia ciała stanie się bardziej elastyczna, przez co zmniejsza się prawdopodobieństwo możliwego urazu.
Często także, aby uniknąć pęknięcia położna może zastosować masaż krocza oraz ciepłe okłady w czasie trwania akcji porodowej.
Czytaj również: Poważne pęknięcie krocza w czasie porodu
www.biomedical.pl
Partner serwisu Brzuszek.Net
2.0 / 1 głosów
-
Artykuły polecane w tym dziale
-
Pozostałe artykuły
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia