Skocz do zawartości

Depresja w ciąży źle wpływa na dziecko

Dzieci kobiet, które w ciąży cierpiały na depresję, rozwijają się wolniej niż ich rówieśnicy - wynika z najnowszych badań brytyjskich. Informację na ten temat podaje pismo "BJOG".

Do tej pory najwięcej uwagi poświęcano depresji poporodowej i jej negatywnemu wpływowi na rozwój dziecka. Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu oraz z Uniwersytetu Zachodniej Anglii wykazali teraz, że depresja ciążowa również odciska swe piętno na rozwoju potomstwa.
 

ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Depresja w ciąży źle wpływa na dziecko
Jak leczyć depresję w ciąży? Prawo autorskie: joseasreyes / 123RF Zdjęcie Seryjne

Badania objęły ponad 11 tys. kobiet i ich dzieci, urodzonych w roku 1991 lub 1992. Depresję u ciężarnych oceniano przy pomocy kwestionariuszy wypełnianych w różnych okresach ciąży i po porodzie. Zebrano też dane na temat jakichkolwiek problemów ze zdrowiem i z rozwojem ich potomstwa. Okazało się, że w wieku 18 miesięcy, dzieci kobiet cierpiących na uporczywą depresję ciążową były o 50 proc. bardziej narażone na opóźnienie rozwoju umysłowego niż rówieśnicy.

Wiadomo jednak, że część kobiet z depresją ciążową cierpi na nią również po porodzie, a to - jak dowiedziono - wpływa na spowolnienie rozwoju potomstwa, tłumaczą naukowcy.

Uwzględniając to w analizie obliczyli oni, że sama depresja ciążowa zwiększa ryzyko zaburzeń rozwojowych dziecka o 34 proc.

Na razie, mechanizm tego zjawiska nie jest znany. Jak spekulują autorzy pracy, być może częściowo odpowiada za to fakt, że ciężarne z depresją mają większe ryzy

ko urodzenia przed czasem. A wcześniaki są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem i rozwojem.


Jak ocenia edytor pisma "BJOG", prof. Philip Steer, niezbędne jest, by lekarze i położne zaczęli zwracać większą uwagę na problem depresji ciążowej i jeśli potrzeba oferowali kobietom odpowiednią pomoc i wsparcie.

Źródło: www.onet.pl

2.0 / 1 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...