Skocz do zawartości

Rozwój dziecka w 2. miesiącu życia

W tym okresie dziecko zaczyna zauważać różnice między obiektami. Będzie oglądało je bardziej szczegółowo. Zwróci uwagę na to, czy są jasne czy ciemne, czy mają skomplikowany wzór, kolor i kształt. Pokaż maluszkowi i pozwól mu dotknąć szerszej gamy przedmiotów. Dobrymi zabawkami są plastikowe foremki, miękkie piłki i gumowe zwierzątka.

Twój szkrab może już odróżnić znajome głosy od innych dźwięków i staje się lepszym słuchaczem. On również może pokazać, że jest w zgodzie z otoczeniem. Zauważ jak wygląda, nasłuchując otoczenia by stwierdzić skąd pochodzą odgłosy.

Rozwój dziecka w 2. miesiącu życia
8-11 tydzień życia niemowlaka Prawo autorskie: angel_a / 123RF Zdjęcie Seryjne

2 miesiąc i 1 tydzień - 8. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 8. tygodniu życia

Wasza rozmowa (choć wciąż jednostronna) może pomóc mu rozwinąć poczucie miejsca. Maluszek będzie przyglądać się twoim ustom jak mówisz, zafascynowany jak to wszystko działa. Zdziwisz się jak zmienia się jego zdolność do komunikowania się. Często uśmiecha się, w różny sposób również płacze, mruczy i pojękuje, aby wyrazić swoje różne potrzeby.

Uwaga!
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do słuchu dziecka, nie wahaj się powiedzieć o swoich obawach pediatrze. Mimo, że słuch dziecka mógł być już przebadany, nowe problemy mogą się pojawić.

 

2 miesiąc i 2 tydzień - 9. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 9. tygodniu życia

Jeśli Twoja pociecha śpi przez całą noc (pięć czy sześć godzin bez przerwy), jesteś jedną z nielicznych szczęśliwców. Większość 2 miesięcznych dzieci nadal budzi się w godzinach rannych.


Czy Twoje dziecko jest nocnym markiem czy skowronkiem?

Prawdopodobnie preferencje co do wczesnego wstawania lub późnego zasypiania pozostaną takie same przez całe dzieciństwo.

Można zauważyć, że gruczoły ślinowe szkraba pracują coraz intensywniej i zaczyna ono coraz bardziej się ślinić. Wkłada wszystko do ust, dlatego też produkuje więcej śliny niż może połknąć. Nie oznacza to jeszcze, że rozpoczęło się ząbkowanie - prawdopodobnie nie zacznie się ono co najmniej przez kolejne dwa tygodnie.

U zdecydowanej większość dzieci pierwszy ząbek wychodzi między 4., a 7. miesiącem życia. Jeśli twoje dziecko rozwija się wyjątkowo szybko, pierwszą białą plamkę możesz zauważyć już w 3. miesiącu życia. Zwykle jest to jeden z dwóch dolnych zębów na środku. (W rzadkich przypadkach, pierwszy ząbek jest widoczny w chwili urodzenia!)

 

2 miesiąc i 3 tydzień - 10. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 10. tygodniu życia

Twoja pociecha jest bardziej skoordynowana ruchowo. Zauważysz, że ruchy ramion i nóg nie są już takie nerwowe, są bardziej płynne, zwłaszcza gdy maluch widzi znajome osoby.

Daj dziecku wystarczająco dużo miejsca aby mogło wyciągnąć się, wyprostować oraz swobodnie wymachiwać rękami i nogami. Rozłożony koc na podłodze pozwoli mu poruszać się jak chce. Więcej swobody ruchowej pomoże Twojemu szkrabowi wzmocnić mięśnie potrzebne do dalszego rozwoju ruchowego. Leżąc na brzuchu, zacznie podkurczać nogi - to pierwszy krok w przygotowaniu do pełzania, a później do raczkowania.

W tym wieku niemowlę powinno już zacząć dobrze reagować na pojawienie się nowych osób. Jego uwagę zwrócą zarówno dzieci, jak i dorośli. Można zauważyć, że uśmiecha się, gdy widzi, że ktoś przyszedł do pokoju lub trzyma je na rękach.
 

Jeśli planujesz w przyszłości zostawiać dziecko z opiekunką, jest to dobry moment na pierwsze spotkanie z dzieckiem. Najlepiej, by potencjalny opiekun spędził ten czas z Tobą i Twoim skarbem. Maluch nie będzie od tego momentu postrzegał tej osoby jako obcej.
 

Musisz pamiętać, że dzieci mają różne temperamenty, niektóre są mniej otwarte na nowych ludzi, niż inne. Jeśli Twoje dziecko nie przyjmuje kogoś nowego z otwartymi ramionami, bądź cierpliwa, trzymaj go blisko siebie i daj mu czas na zaznajomienie - może potrzebować na to trochę czasu. Znajome otoczenie zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa, by wspólne poznanie przebiegło bezproblemowo.
 

2 miesiąc i 4 tydzień - 11. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 11. tygodniu życia

Twój maluch po raz pierwszy odkrył ręce kilka tygodni temu, teraz jest wręcz zafascynowany nimi. Patrz, jak bada je, wkłada do buzi i próbuje ssać. Nie martw się, jeśli dziecko zbyt przesadnie będzie brało rączki do buzi. To forma poznawania siebie, świetna zabawa, a gdy potrzeba, może dawać ukojenie.
 

W tym tygodniu, gdy dziecko leży na plecach, może być w stanie podnieść głowę i przytrzymać ją przez kilka chwil, a nawet dłużej. Siedząc przy wsparciu, powinno być w stanie prosto ją utrzymać.
 

Gdy leży na brzuchu, możesz zobaczyć jak podnosi głowę i klatkę piersiową do około 45 stopni, jakby robiło mini-pompki. Zachęć je do dłuższych ćwiczeń, siedząc przed nim i pokazując ciekawe zabawki.

Innym ćwiczeniem, które rozwija także mięśnie szyi, jest położenie dziecka na plecach - chwytając je za rączki powoli przyciągamy malucha do pozycji siedzącej. (Pamiętaj, aby robić to bardzo ostrożnie, by nie wyrwać rąk z barków!). Gdy usiądzie, powoli opuszczamy je do pozycji leżącej, nadal trzymając za rączki. Dziecko powinno być w stanie utrzymać głowę w jednej linii z resztą swojego ciała.
 

Czytanie dziecku, nawet w tak młodym wieku, będzie się opłacać. Przysłuchiwanie się, gdy ktoś czyta, pomaga rozwijać słuch, wyobraźnię i rytm języka mówionego. Zmieniając tembr głosu i intonację, czy też śpiewając, z pewnością wywołasz zaciekawienie maleństwa, Twoje czytanie stanie się znacznie bardziej interesujące. Jeśli Twoje dziecko traci zainteresowanie, po prostu spróbuj robić coś innego lub daj mu czas na odpoczynek.
 

Znajdziesz wiele dobrych książek dla dziecka. Wybieraj książki, które mają duże, jasne zdjęcia i prosty tekst. Świetnym pomysłem są książki z samymi obrazkami, możesz wtedy za każdym razem opowiadać o tym co widzisz w trochę inny sposób. W tym momencie nie musisz się trzymać wytycznych, co do wieku. Książki dla starszych dzieci mogą zachwycić maluszka, jeśli mają jasny, ostry obraz i żywe kolory.

 

Polecamy: Prezent wypełniony miłością Feel Bear 

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...