Skocz do zawartości

Rozwój dziecka w 3. miesiącu życia

Twoje dziecko jest w stanie rozpoznać Cię, ponieważ widzi lepiej niż kilka dni temu, teraz jednak może rzeczywiście być w stanie to okazać. Około połowa dzieci w tym wieku zaczyna okazywać radość z tego, że widzi rodzica.

Maluszek prawdopodobnie będzie uśmiechać się nie tylko do Ciebie ale również do obcych osób, zwłaszcza gdy spojrzy mu się prosto w oczy. Zaczyna jednak rozróżniać kto jest kim w jego życiu i pokaże zdecydowanie kto jest mu bliski: Ty, Twój partner, a możliwe, że jeszcze jakieś inne osoby.

Rozwój dziecka w 3. miesiącu życia
12-15 tydzień życia niemowlaka Prawo autorskie: Olga Sapegina / 123RF Zdjęcia seryjne

3 miesiąc i 1 tydzień - 12. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 12. tygodniu życia

Dziecko zaczyna uspokajać się samo, poprzez nawiązanie kontaktu wzrokowego z Tobą, czy rozglądanie się po pokoju (często porusza przy tym rękami w podnieceniu). Uspokaja i pociesza je nawet zapach.

Właśnie teraz następują prawdziwe rewolucje w rozwoju mózgu Twojego dziecka. Można to zauważyć dzięki wyraźnym zmianom w zachowaniu maluszka. Twoje dziecko jest bardziej ciekawe świata zewnętrznego i zdecydowanie wrażliwsze na zmiany w swoim otoczeniu.

Powoduje to ta część mózgu, która jest odpowiedzialna za koordynację ręka-oko i pozwala dziecku rozpoznawać obiekty. Słuch, smak i powonienie również stały się teraz bardziej wrażliwe. Gdy maluszek słyszy Twój głos, może patrzeć bezpośrednio na Ciebie i chętnie nawiązuje kontakt poprzez bulgotanie lub wydawanie innych dźwięków. Jest to początek rozwoju mowy.

Badania wykazują, że niemowlęta, których rodzice mówią do nich, w znacznym stopniu mają dużo wyższy iloraz inteligencji i większy zasób słów, w późniejszym okresie, niż inne dzieci - zatem interakcja jest szczególnie ważna już na tym etapie rozwoju dziecka. Mów do swojej pociechy jak najwięcej i pamiętaj, aby NIE używać zdrobnień!

Opowiadaj na temat otoczenia, gdy weźmiesz je na spacer  i pokazuj różne rzeczy, o których mówisz np. kiedy chodzisz pomiędzy regałami sklepowymi wskaż przedmiot i nazwij go. Twoje dziecko nie może powtarzać jeszcze słów, ale przechowa wszystkie informacje w jego szybko rozwijającej się pamięci.

Jeśli w domu posługujecie się dwoma językami, niemowlę będzie przysłuchiwać się obu językom regularnie. Nie martwcie się, jeśli niektóre z jego umiejętności werbalnych wydadzą się mało rozwinięte. Nadrobi to bez problemu później. Może nawet okazać się, że będzie w przyszłości miało większą łatwość uczenia się nowego języka. Pamiętaj, że wszystkie dzieci są wyjątkowe i realizują kolejne etapy rozwoju w swoim własnym tempie.

Czy czujesz się niespokojna i wciąż zmienia się Twój nastrój?  Kolejne tygodnie mijają, a partner lub przyjaciel nie zdaje sobie sprawy z tego, że "baby blues" dotyczy właśnie Ciebie? Nie pozwól by wstyd lub duma spowodowały, że nie porozmawiasz z lekarzem. Aż 10 do 20 procent młodych matek jest dotkniętych depresją poporodową, która może trwać od dwóch tygodni do nawet roku.  Jest to poważny stan chorobowy, który należy leczyć.

 

3 miesiąc i 2 tydzień - 13. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 13. tygodniu życia

Maluszek z pewnością energicznie porusza rękami i kopie nóżkami. Stawy biodrowe i kolanowe stają się bardziej elastyczne, a wymachy rąk i kopniaki  coraz silniejsze.

Twoje dziecko może także chwytać własne ręce oraz otwierać i zamykać dłonie. Zachęcaj je do wspólnej zabawy poprzez koordynację wzrokowo-ruchową. Sprawdź, czy będzie chciało chwycić zabawkę, którą mu podsuniesz.

Dzieci uwielbiają być dotykane. Tak naprawdę dotyk jest kluczowym elementem ich rozwoju. Wszystko czego dotyka skóra dziecka, pomaga mu uspokoić się. Dotyk często jest pocieszeniem, gdy jest zdenerwowane oraz  ukojeniem, kiedy jest rozdrażnione.

Możesz pomóc dziecku w rozwoju jego zmysłu dotyku poprzez zabawki wykonane z różnych materiałów i o różnej teksturze, takich jak sztuczne futro, filc, frota. Twoje dziecko prawdopodobnie wszystko wkłada do buzi, dlatego starannie wybieraj przedmioty, które są w zasięgu jego ręki. Nie pozostawiaj go samego z czymś, co mogłoby utkwić mu w buzi i spowodować zakrztuszenie lub co gorsze uduszenie.

Poszukaj książek edukacyjnych, które sprawiają, że czytanie dostarcza również wrażeń dotykowych. W sklepach można nabyć książeczki, które oprócz tekstu i obrazków zawierają skrawki różnych materiałów, lusterka, chropowate i mieniące się wstawki.

Dotyk to również delikatne muśnięcie lub masaż, bliskość w trakcie noszenia na biodrze, lub pocałunek w nosek. Często właśnie takie czynniki powodują, że malec się uspokaja i rozluźnia. Może to nawet spowodować, że będzie bardziej zaangażowany i pomoże mu dłużej utrzymać koncentrację, a co za tym idzie, lepiej poznawać otaczający go świat.

Masaż twojego dziecka możesz wykonać zawsze, jak tylko będziesz miała na to ochotę. Znajdź tylko ciepłe i przytulne pomieszczenie, płaską powierzchnię, aby położyć szkraba na np. koc położony na podłodze lub łóżku. Nalej trochę oliwki na dłonie i pocieraj je, aby je ogrzać. Delikatnie masuj całe ciało dziecka, mów do niego spokojnym głosem lub śpiewaj.

Zwróć uwagę na jego reakcję. Jeśli nie wydaje się być zadowolone, spróbuj dotykać delikatniej lub bardziej zdecydowanie. Wszystko, czego potrzebuje Twój maluszek to delikatny dotyk. 

 

3 miesiąc i 3 tydzień - 14. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 14. tygodniu życia

Wreszcie sen dziecka zacznie się regulować i będziesz mogła spać trochę dłużej. Wiele dzieci w 4-miesiącu życia śpi nieprzerwanie sześć godzin w nocy, choć niektóre budzą się jeszcze na karmienie. Niektóre przesypiają całą noc dopiero po ukończeniu wieku 6 miesięcy lub nawet później, zatem na przespanie całej nocy będziesz musiała jeszcze trochę poczekać. W ciągu dnia maluszek potrzebuje zwykle dwóch drzemek.

Twoja pociecha może przerwać ssanie kciuka lub butelki, aby przysłuchać się czyjemuś głosu. Mów do niego jak najczęściej, opisując nawet najbardziej przyziemne rzeczy. Poczekaj i zobacz, czy "odpowie". Przez gruchanie lub wydawanie innych dźwięków zachęcisz maluszka do wyrażania siebie.
Teraz dziecko staje się bardziej ożywione. Chętnie się uśmiecha (nawet do innych) i grucha. A gdy zaczyna się śmiać zabawa staje się naprawdę fantastyczna.

Kiedy jesteś z przyjaciółmi, miej dziecko w pobliżu, aby mogło usłyszeć bogactwo ludzkich interakcji. Z dużym zainteresowaniem będzie obserwować zwierzęta i zachowania innych ludzi, a zwłaszcza innych dzieci.

Twój maluszek zaczyna wyciągać wnioski na temat otaczającego go świata. Patrzy na wszystko z ciekawością - zwłaszcza na własne odbicie w lustrze. Potrzymaj je przed lustrem, tak żeby mogło zobaczyć siebie. Nie zrozumie, że to rzeczywiście jego obraz, ale to nie ma większego znaczenia (zwykle zaczyna zdawać sobie z tego sprawę gdzieś w okolicy drugiego roku życia). Będzie się przyglądać z zaciekawieniem, a może nawet okazać swoją radość, okazując to szerokim uśmiechem.

Wszystko w zasięgu ręki Twojego dziecka jest teraz fantastyczne do zabawy. Podczas gdy malec  przyswaja umiejętność chwytania przedmiotów, Twoim zadaniem jest podsuwanie mu ciekawych rzeczy: lekkich grzechotek, które są łatwe do uchwycenia, pierścieni z tworzywa sztucznego, gumy do trzymania obiema rękami, zabawek piszczących lub miękkich pluszaków.

Twoja pociecha zaczyna chwytać przedmiot z jednej strony, a za chwilę z drugiej, ale nie można jednoznacznie uznać, czy jest leworęczne czy praworęczne. Będzie to można stwierdzić dopiero w 2, a czasem w 3 roku życia.

Nowy członek rodziny przynosi zmiany w relacjach z innymi, a przede wszystkim ze znajomymi. Czasami starzy przyjaciele, którzy nie mają dzieci, są zachwyceni dzieckiem w takim samym stopniu jak Ty i wasze relacje nie ulegną zmianie. Nie wszyscy natomiast mogą być tak podekscytowani. Niektórzy ze znajomych mogą być wręcz zazdrośni, inni znudzeni, a jeszcze inni mogą po prostu nie mieć już z Tobą wspólnych tematów do rozmów. Nie możesz za to ich winić. Miej świadomość, że to Ty się zmieniłaś. Zmieniły się Twoje priorytety i styl życia. Zainteresowania, które kiedyś dzieliłaś z przyjaciółmi – sporty ekstremalne, wypady na narty, dyskoteki, wspólne zakupy, będą musiały teraz zejść na boczny tor.

Chociaż nie możesz spodziewać się, że wszystko pozostanie dokładnie takie samo, wskazane jest dążenie do zapewnienia równowagi, między starym sposobem życia, a nową sytuacją. Twoi znajomi nie mogą oczekiwać, abyś porzuciła wszelkie myśli o dziecku, jak również nie możesz oczekiwać, że będą chcieli rozmawiać tylko o macierzyństwie. Musisz szukać wspólnej płaszczyzny i być wyrozumiała. Wspaniale, jeśli uda ci się czasem wyjść na obiad z partnerem, tylko we dwoje, a czasami znajomi odwiedzą was w Waszym domu.

Może się tak zdarzyć, że z pewnymi znajomymi, nie wiadomo dlaczego, po prostu zerwiecie kontakt, ale w tym samym czasie, dziecko przeniesie Cię do grona nowych przyjaciół. Dzięki zabawom na placu zabaw i wspólnym spacerom, Ty i Twój partner będzie spotykać innych młodych rodziców, z którymi będziecie mieli wiele wspólnych tematów.

 

3 miesiąc i 4 tydzień - 15. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 15. tygodniu życia

Po położeniu na brzuchu, dziecko prawdopodobnie podnosi już głowę i ramiona wysoko lub podpiera się na łokciach. To małe podnoszenie pomaga wzmocnić mięśnie i daje mu lepszy widok na to, co się dzieje wokół niego.

Nowa umiejętność to przewracanie się z boku na bok. Pomocne z pewnością będą zabawki, które możesz przesuwać z jednej strony na drugą, a maluszek zaintrygowany będzie miał większą motywację, aby trochę się wysilić.

W tej chwili niemowlę może reagować na twoją obecność, głos, a nawet Twój wyraz twarzy, kopiąc i machając rękami. Do tej pory pewnie uśmiechało się do wszystkich osób, ale teraz prawdopodobnie się to zmieni. Będąc wśród wielu osób lub w towarzystwie nieznanej osoby, maluszek może potrzebować więcej czasu, aby oswoić się z nimi. Gdy jest bezpieczny w Twoich ramionach, nie powinny mu przeszkadzać np. głośne, hałaśliwe dzieci. Choć brzdąc może być zaniepokojony, to z dużym zainteresowaniem będzie się przyglądać dzieciom, ponieważ są bardziej aktywne i zabawne.

Pamiętaj, że Twoje dziecko jest wyjątkowe i rozwija się w swoim indywidualnym tempie.
To normalne czuć wyrzuty, niepokój, nawet wtedy, gdy pozostawiasz je ze swoimi rodzicami lub zaufaną opiekunką. Czasem możesz myśleć, że dziecko jest bezpieczne tylko z Tobą. Takie obawy są nieuzasadnione.

Należy raczej rozważyć inne realia, takie jak :

 • zdrowie psychiczne (z przerwami od dziecka może być dobre dla obu stron),
 • konieczność zwiększenia Waszych zarobków, poprzez pójście do pracy,
 • potrzeby społeczne dziecka, by nauczyć się współżyć z innymi ludźmi.


Zatrudnienie opiekunki lub pozostawienie dziecka pod opieką dziadków może okazać się czasem konieczne i bardzo cenne.

Jeśli nigdy wcześniej nie zatrudniałaś opiekunki do dzieci, poprosić o referencje od innych rodziców, którym ufasz. Kiedy znajdziesz już opiekunkę, zaproś ją do siebie i poproś o opiekę nad maluszkiem podczas wykonywania przez Ciebie prac domowych. W ten sposób można obserwować, jak przyszła opiekunka wchodzi w interakcję z dzieckiem. Pozwól, by dziecko ją polubiło, np. wybierając się wspólnie na spacer lub na plac zabaw. Postaraj się, aby wasze pierwsze wyjście z domu nie trwało zbyt długo. Kiedy wychodzisz z domu, staraj się zbytnio nie przesadzać z pożegnaniem i nie robić z tego powodu dużego zamieszania. Jeśli dziecko wyczuje, że Ty się obawiasz wyjścia, może później okazać się, że separacja będzie trudniejsza dla was obojga.

 

Jeśli nadal czujesz, że coś jest z Tobą nie tak, należy zadać sobie następujące pytania:

Czy:

 • masz problemy ze snem?
 • masz ataki niepokoju?
 • masz mniejszy apetyt?
 • izolujesz się od znajomych i sąsiadów?
 • występują u Ciebie bezpodstawne napady gniewu?
 • martwisz się o drobne sprawy, do których nigdy wcześniej nie przywiązywałaś wagi?
 • partner i dzieci często Cię denerwują?
 • czujesz się wyczerpana przez większość czasu?
 • myślisz, że inne kobiety są lepszymi matkami od ciebie?
 • myślisz że Twoje dziecko Cię nie potrzebuje?
 • rozczulasz się nad małymi rzeczami?
 • nie korzystasz już z tych rzeczy, które sprawiały Ci przyjemność?
 • czujesz lęk przed wyjściem z domu lub pozostaniem sam na sam?
 • czujesz, że będziesz zawsze się czuć w ten sposób i nigdy nie będzie lepiej?
 • masz trudności z koncentracją?
 • czujesz, że dzieje się z Tobą coś dziwnego?
 • zastanawiasz się, czy kiedykolwiek będziesz mieć znowu czas tylko dla siebie?
   

Jeśli odpowiedziałeś TAK na trzy lub więcej pytań, musisz zasięgnąć koniecznie porady lekarza.

 

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
 • Dodaj nową pozycję...