Skocz do zawartości

Rozwój dziecka w 4. miesiącu życia

Twój szkrab staje się teraz aktywnym uczestnikiem życia rodzinnego. Kiedy z nim rozmawiasz, możesz nawet odnieść wrażenie, że chce włączyć się do dyskusji, pomimo że wciąż wydaje tylko przypadkowe dźwięki nie przypominające słów. Dlatego, na jego  dźwięk powinnaś przerywać, kiedy mówisz, tak jak to robisz rozmawiając z dorosłymi – zdziwisz się jak maluszek zacznie trajkotać.

Rozwój dziecka w 4. miesiącu życia
16-19 tydzień życia niemowlaka Prawo autorskie: Ana Tablas

Rozwój fizyczny niemowlaka w 4 miesiącu przebiega znacznie dynamiczniej, niż kiedykolwiek wcześniej. Dziecko ma teraz coraz bardziej wyprostowane plecy i coraz większą kontrolę nad własną głową. Wydaje się być bardziej ruchliwe. Chociaż plecy twojego maluszka wydają się być silniejsze, wciąż nie potrafi jeszcze siedzieć bez pomocy i oparcia.

Ma coraz większą kontrolę na głową. Nie musisz już jej podtrzymywać podczas podnoszenia. Zauważysz, że kiedy zbyt szybko obraca głową z jednego boku na drugi, zaczyna chybotać się, a gdy leży na plecach i podciągniesz go za ręce, utrzymuje głowę w linii prostej zresztą ciała.

Niemowlę leżąc na brzuszku jest teraz w stanie nie tylko podnieść głowę pod kątem 90 stopni ale również przednią część tułowia, wspierając się na przedramionach. Prawdopodobnie lubi leżeć w takiej pozycji, ponieważ zmienia się jego punkt widzenia. Może oglądać otoczenie i zabawki z innej perspektywy. Możliwe, że potrafi już przewrócić się z z brzuszka na plecy, a czasem nawet z powrotem.

Powoli zanika odruch chwytania, który powodował, że dziecko chwytało mocno rzecz umieszczoną w jego rączce. Teraz maluch zaczyna sam decydować, co chwycić w ręce, a czego nie. A jak już będzie coś mocno trzymał, z pewnością włoży to do buzi. Wydaje się, że każde nowe odkrycie musi przejść przez usta. To najlepszy sposób na poznawanie otaczających go przedmiotów. Poprzez wkładanie ich do buzi zaczyna też odkrywać ich fakturę, temperaturę i twardość.

W tym okresie rodzice muszą być szczególnie ostrożni i usuwać z pola widzenia wszystko, co mogłoby zostać połknięte przez dziecko lub mogłoby go zranić.  

Czteromiesięczne dziecko zaczyna wybierać dźwięki, które lubi. Trenuje wszelkiego rodzaju odgłosy, gaworzy w sposób zróżnicowany i wyraźny, potrafi wydawać samogłoski, jak i spółgłoski. Bawcie się razem w wydawanie nowych dźwięków ustami.

W 4 miesiącu życia dziecka następuje również rozwój poczucia integracji z innymi, maluszek zaczyna odczuwać potrzebę uczestnictwa w życiu rodzinnym – stara się coraz częściej przyciągnąć Twoją uwagę.  Najczęściej robi to poprzez krzyk. Coraz częściej, kiedy Cię zobaczy, gości na jego twarzy uśmiech - nie tylko tym wyraża prawdziwą radość z tego, że pojawiłaś się, ale również zdaje sobie sprawę z tego, że na to pozytywnie reagujesz.

Najpopularniejszą zabawą w tym wieku jest „a kuku”. Ukryj swoją twarz w dłoniach, będąc przed nim, a następnie rozchyl dłonie, tak by zobaczyło wielki uśmiech na Twojej twarzy. Maluszek wie, że zasłaniasz się rękami, ale i tak drgnie, kiedy się pojawisz, a potem zacznie się śmiać. Musisz to zrobić tak by dziecko nie przestraszyło się i nie zaczęło płakać.
 

4 miesiąc i 1 tydzień - 16. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 16. tygodniu życia

Twój maluszek jest coraz bardziej aktywny i częściej się uśmiecha. Niemowlę w tym okresie jest już bardzo towarzyskie, przygląda się otaczającemu je światu. Zabiega o Twoją uwagę i lubi być w centrum zainteresowania. Na pewno zauważyłaś też, że odpowiada uśmiechem na uśmiech. Ponadto zaczyna przyglądać się przedmiotom znajdującym się w dalszej odległości, dzięki czemu doskonali swój wzrok. Dziecko lubi leżeć na pleckach, gdyż ta pozycja jest dla niego najbardziej komfortowa. Jest też aktywne i ruchliwe, często próbuje odpychać się nóżkami. Podczas przewijania daj czas maluchowi, by mógł pomachać nóżkami w powietrzu - jeszcze przed założeniem nowej pieluchy, ma wtedy większą swobodę ruchu i może ćwiczyć sprawność mięśni. 

Niemowlę bardzo lubi swoje dłonie, które stały się teraz jego ulubioną zabawką. Z radością nimi porusza, macha, trzyma przed twarzą i często bierze je do buzi. Możesz zaobserwować, że chętnie ssie swoje kciuki.  Nie obawiaj się tego odruchu, nawet jeśli maluszek wkłada do buzi kilka palców. Nie jest to niebezpieczne dla jego rozwoju emocjonalnego, ssanie kciuka pozwala mu się uspokoić. Dziecko poznaje i uczy się otoczenia za pomocą wrażeń smakowych i dotykowych. Chce wszystko zbadać i sprawdzić. Musisz przy tym pamiętać, by regularnie czyścić wszystkie zabawki, grzechotki, gryzaczki i przedmioty, które znajdują się w pobliżu maluszka. Wkładanie rączek, i innych przedmiotów, do buzi może narazić niemowlę na zarażenie grzybem Candida Albicans, który w jamie ustnej powoduje pleśniawki. Poznasz go po białawym nalocie w buzi dziecka. Skonsultuj się wtedy z lekarzem, który poleci Ci właściwy płyn do przemywania jamy ustnej. Tym samym lekiem będziesz musiała smarować brodawki, jeśli karmisz swoje maleństwo piersią.

Układ pokarmowy noworodka nie jest jeszcze gotowy na przyjmowanie stałego pokarmu, dlatego wszystkich niezbędnych składników dostarcza mu mleko. Jeśli zbyt wcześnie zaczniesz mu podawać papki i inne rozdrobnione pokarmy, mogą one stać się przyczyną alergii pokarmowych i problemów układu trawiennego.

 

4 miesiąc i 2 tydzień - 17. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 17. tygodniu życia

Dziecko śpi około 12 godzin w ciągu doby, o regularnych porach. Jeśli karmisz piersią, niemowlę powinno otrzymywać pokarm około 6 razy dziennie. W przypadku, gdy Twojemu maleństwu ropieją oczka, przemywaj je rano solą fizjologiczną. Jeżeli wydzielina będzie zbyt obfita lub zauważysz inne niepokojące objawy, skonsultuj się z pediatrą. Maluszek próbuje nowych ruchów, przekręca się na boczki, a czasem nawet udaje mu się samemu przewrócić z brzuszka na plecy. Jeszcze nie czas, aby Twoje dziecko samo siadało, ale powoli się tego uczy. 

Dziecko potrafi już stabilniej utrzymać główkę - coraz wyżej i dłużej. Może też podpierać się na przedramionach, unosząc klatkę piersiową. Jego mięśnie intensywnie pracują i stają się bardziej sztywne. Oddech maleństwa nie jest już tak płytki jak do tej pory. Twój 4-miesięczny maluszek zaczyna już chwytać przedmioty, utrzymując je nawet przez kilkanaście sekund. Robi to trochę nieporadnie, nie używając kciuka. Ułożenie dłoni jest za każdym razem przypadkowe.

Podawaj dziecku różne przedmioty i pokaż jak się ich używa. Zaprezentuj mu miękki koc, okrągłą miskę i kolorowe klocki. Ćwicz z maluszkiem koordynację ruchową. Połóż zabawkę w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów od jego buzi, tak aby maluch usilnie próbował chwycić zabawkę. To doskonała gimnastyka i zabawa dla Twojego niemowlęcia. Dodatkowo możesz zawiesić nad łóżeczkiem karuzelę lub grzechotki na wstążeczkach, aby dziecko mogło ćwiczyć sięganie, trącanie i łapanie ich. Pamiętaj, że nie wszystkie dzieci lubią spoglądać w górę na zabawki, ale na pewno pokochają zabawy dotykowe.  Popularne „lata osa koło nosa”, „kokoszka kaszkę gotowała” czy „idzie rak nieborak” to doskonały sposób na pobudzenie aktywności Twojego maleństwa. 

Warto też pomyśleć o zajęciach na basenie - naukę pływania u niemowlęcia najlepiej rozpocząć od 4 miesiąca życia. Uważaj tylko, by maleństwo się nie przeziębiło. Pozostawaj z nim w wodzie maksymalnie pół godziny i pilnuj, aby niemowlę było zanurzone do linii barków. Wybierz ten basen gdzie prowadzone są zajęcia dla niemowląt, a temperatura wody ma 36 stopni Celsjusza.

 

4 miesiąc i 3 tydzień - 18. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 18. tygodniu życia

Dziecko zapamiętuje i rozpoznaje zapachy mleka, kosmetyków, kocyka, zabawek, ćwicząc tym samym zmysł węchu. Maluszek wydaje wiele donośnych i radosnych odgłosów, odwraca głowę w kierunku hałasów i reaguje na nie, próbując wydawać dźwięki wydechowe. Niemowlę zaciska wargi i wraz z powietrzem uwalnia spółgłoski m, b, w, n. Twój maluch wydaje z siebie melodyjne dźwięki takie jak ga - ga, um-um, na-na, ba-ba, łącząc spółgłoski z samogłoskami. Już niedługo zacznie mówić, dlatego częściej powinnaś wchodzić z nim w interakcje. Mów do swojego maleństwa i reaguj na każdy jego dźwięk, aby nakłonić go do dalszej „konwersacji”. Opowiadaj mu o swoich przemyśleniach, opisuj codzienne czynności, wykonywane obowiązki i zadania.

Maluch nie tylko wydaje odgłosy, ale interesuje się nimi i przysłuchuje im. Gwiżdż wesołe melodie, mów przez tubę z papieru, na zmianę szeptaj, zniżaj i zawyżaj głos. Wołaj niemowlę po imieniu z różnych części mieszkania. Pokażesz mu różne brzmienia i natężenia dźwięków.

Podczas badania usg Twojego dziecka możesz zaobserwować różne zaburzenia, między innymi dysplazję. Jeśli lekarz zdiagnozuje tę nieprawidłowość, powinnaś układać maluszka na brzuszku tak, aby jego nóżki były zgięte w kierunku prostym do tułowia i jednocześnie rozłożone na boki. W takiej pozycji staw regeneruje się i odpowiednio przebudowuje. Jeśli to nie pomoże lekarz poleci noszenie specjalnego aparatu, który zapewni prawidłowe ułożenie nóżek.

W 4 miesiącu życia Twoje dziecko jest otwarte na zabawę. Spraw mu radość i wywołaj śmiech, który wpływa na lepsze ukrwienie komórek i usprawnia pracę mózgu. Śmiech możesz sprowokować na wiele sposobów. Niektóre maleństwa krzyczą z radości, gdy unoszone są nad głowę i oprowadzane po całym pokoju, a niektóre uwielbiają delikatne łaskotki. Sprawdź sama, co wywołuje radość u Twojego maluszka i powtarzaj to, by sprawiać mu przyjemność.

 

4 miesiąc i 4 tydzień - 19. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 19. tygodniu życia

W 4 miesiącu życia najczęściej zanika już kolka, a układ pokarmowy zaczyna lepiej funkcjonować. Pod koniec 4 miesiąca waga Twojego dziecka jest dwa razy większa niż po urodzeniu. Nie przejmuj się jeśli Twoje starsze dziecko ma katar lub jest lekko przeziębione - nie musisz izolować go od niemowlęcia. Starsze rodzeństwo bez problemu może brać niemowlaka na ręce, jednak musisz zwrócić uwagę, aby w pobliżu maluszka nikt nie kaszlał i kichał.

Układ odpornościowy niemowlęcia w zetknięciu z drobnoustrojami rozwija się, tym samym dziecko nabiera odporności. Nie izoluj maluszka w sterylnych warunkach, bo możesz narazić go w późniejszym czasie na alergie.

Twoje dziecko bardzo lubi, gdy się nim zajmujesz. Dobrym sposobem jest organizowanie zabawy na podłodze, kładąc niemowlę na brzuszku. Warto zaopatrzyć się w dziecięce maty piankowe i miękkie klocki. Dzięki nim Twój maluch zacznie przyzwyczajać się do innej pozycji niż leżenie na plecach. Wspomoże to jego kondycję i pozwoli mu lepiej się rozwijać. Jeśli chcesz zaciekawić swojego maluszka zrób mu wycieczkę po mieszkaniu - wspólnie zwiedzajcie różne kąty i przeglądajcie się w lustrze. To będzie niezapomniana przygoda. 

Niepokojące sygnały, które powinny skłonić Cię do wizyty u pediatry możesz zaobserwować sama. Jeśli dziecko samo nie zmienia pozycji ciała, nie wchodzi w interakcje z otoczeniem, nie reaguje na dźwięki i nie potrafi utrzymać główki w górze przez minutę - powinnaś skonsultować się z lekarzem. Wykonałaś maleństwu obowiązkowe szczepienia i ich kolejne dawki? Jeśli nie, zrób to jak najszybciej. Obowiązkowo zaszczep je przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Warto też pomyśleć o dodatkowych szczepieniach, przeciwko rotawirusom i pneumokokom. 

Kiedy zaobserwujesz, że Twoje dziecko coraz bardziej się ślini, najprawdopodobniej rozpoczyna się już ząbkowanie - maluch wkłada palce do buzi by załagodzić swędzenie, a ślina wypłukuje wszystkie drobnoustroje, które dostają się do jamy ustnej.

 

 

5.0 / 1 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...