Skocz do zawartości

Rozwój dziecka w 10. miesiącu życia

Twoje dziecko ma już coraz więcej zębów, które chętnie prezentuje szeroko uśmiechając się, ma lśniące włosy i dumny wyraz twarzy dzięki umiejętności wdrapywania się po schodach. Przez większość czasu jest szczęśliwe i uśmiechnięte, ale czasem przytrafiają się mu chwile złości i wybuchu gniewu. Kiedy nie śpi, jego ulubioną pozycją jest pozycja stojąca. To właśnie z tej perspektywy wszystko jest bardziej interesujące. Rzeczy i sytuacje dla Ciebie oczywiste, dla niego są niezwykle ciekawe. Do zabawy i jedzenia używa pozycji siedzącej.

Rozwój dziecka w 10. miesiącu życia
40-43 tydzień życia niemowlaka Prawo autorskie: Troy T

10. miesiąc życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko od 40. do 43. tygodnia życia

Maluszek wydaje się być teraz o wiele silniejszy niż wcześniej, między innymi również dlatego, że oprócz mleka je inne pokarmy stałe. Cały czas może się zranić jeśli upadnie, ale jego silne mięśnie i wzrost dają ogólne wrażenie, że jest mniej kruchy niż wcześniej.
 

Motoryka niemowlaka w 10. miesiącu życia

Mniej więcej w tym miesiącu większość dzieci doskonale radzi sobie z raczkowaniem. Jeśli posiadło tę umiejętność już wcześniej, to z pewnością teraz jest coraz bardziej pewne siebie i nabiera prędkości w poruszaniu się. Siedzenie nie sprawia mu już najmniejszej trudności.

Dziecko potrafi wstawać przytrzymując się mebli rękami, ostrożnie przesuwając się wzdłuż nich. Bez przerwy rośnie jego pewność siebie i zauważysz, że powoli próbuje coraz bardziej się od nich oddalić.

Teraz maluch jest bardziej mobilny i interesuje go temat zwiedzania domu. Może nawet próbować  wdrapywania się na schody. Dlatego bardzo ważne jest, aby zamontować barierki ochronne na górze i na dole przy schodach.

 

Koordynacja ręka-oko - 10. miesiąc życia niemowlaka

Twoja pociecha uwielbia bawić się zabawkami poruszającymi się po podłodze. Szczególnie podobają jej się małe piłki. Posadź dziecko naprzeciwko siebie z rozstawionymi nogami. Tocz piłkę delikatnie ale celnie do malucha. Z pewnością złapie i podniesie piłeczkę, a może nawet będzie próbowało potoczyć ją do Ciebie.

Dawaj swojemu smykowi zabawki, które będą stanowić dla niego wyzwanie zarówno umysłowe, jak fizyczne. Doskonałym pomysłem są drewniane puzzle lub sorter kształtów, o ile kształty są proste i łatwo je dopasować do otworów.

 

Mowa dziecka w 10. miesiącu

Niemowlę lubi sobie z Tobą pogawędzić na swój własny sposób, gaworząc, używając samogłosek i spółgłosek, które łączone są w dłuższe ciągi i które mogą być powtarzane. Zauważysz, że gdy mówi, dłużej na Ciebie patrzy, ponieważ wie już teraz, że mowa jest ściśle związana z komunikacją między ludźmi. Czasami, kiedy mu coś lub kogoś pokazujesz, przygląda się temu jeszcze przez chwilę, jakby próbowało pozyskać i zapamiętać więcej informacji na temat oglądanego obiektu.

Wyraz twarzy dziecka jest teraz bardziej emocjonalny i zmienia się dynamiczniej. Maluszek częściej wskazuje coś palcem, używa kontaktu wzrokowego, by wyrazić zarówno pozytywne, jak i negatywne uczucia oraz potrząsa głową, aby powiedzieć „nie”.

Rozumie już wiele prostych słów i zwrotów, więc rozmowa z nim staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. Rób to często i przy każdej okazji, pomoże to dziecku w przyswojeniu nowych słów. Powtarzaj po nim słowa, jednocześnie poprawiając je; na przykład, jeśli spojrzy na butelkę i powie "baubau" weź ją do ręki i odpowiedz: „tak, to jest butelka". Choć to może czasem głupio wyglądać, rozmowa ze swoim dzieckiem to świetny sposób, aby uczyć je wymowy i umiejętności słuchania.

Świetną zabawą jest opisywanie zwykłych czynności, które właśnie wykonujesz, np. że jesteś w trakcie przygotowywania kolacji, czy składasz bieliznę. Każdą rzecz pokazuj i mów jak się nazywa. Kolejnym pomysłem na wspólną zabawę jest śpiewanie rymowanek, gra w „kosi, kosi łapki”, czy „Ważyła kokoszka kaszkę...”.

 

Rozwój społeczny i emocjonalny niemowlaka w 10. miesiącu życia

Osobowość dziecka rozwija się teraz w największym stopniu. Jego umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych są kwitnące i może ono wszystkich, których spotyka obdarowywać szerokim uśmiechem. Albo wręcz przeciwnie - może być nieco nieśmiałe, kryjąc twarz, kiedy inni starają się nawiązać z nim kontakt i je zaczepiają.

Maluszek może łatwiej i częściej bać się zwykłych czynności domowych, które dawniej mu nie przeszkadzały - takich jak trzaśnięcie drzwiami lub głośno ustawiony dzwonek w telefonie. Może bać się różnych przedmiotów; pralki, odkurzacza, czy suszarki do włosów. To zachowanie jest całkowicie normalne i jest oznaką rosnącej wrażliwości na otoczenie - z czasem minie samoistnie. Jeśli będziesz reagowała na taką sytuację niepokojem, ono będzie się bało jeszcze bardziej. Dlatego ważne jest, abyś dodała szkrabowi otuchy. Dziecko bardzo chętnie się do Ciebie przytuli. I to już nie będzie bierne przytulanie, ono Cię uściśnie. Odwzajemnienie uścisku, jest dowodem na to, że Twoja pociecha jest bardziej świadoma emocjonalnego znaczenia tego gestu.

 

 

5.0 / 1 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...