Skocz do zawartości

Rozwój dziecka w 11. miesiącu życia

Wiele rzeczy sprawia twojemu dziecku radość, powodując na jego buzi szeroki uśmiech, ale bardzo często ma ono poważny wyraz twarzy. Przede wszystkim dlatego, że tak mocno jest skoncentrowane na wykonywaniu przeróżnych zadań stawianych przed nim, np: sposób zabawy nową zabawką, stawianie pierwszych kroków albo uważne studiowanie książeczki.

Rozwój dziecka w 11. miesiącu życia
Jak rozwija się dziecko w 11. miesiącu życia Prawo autorskie: Garrett Jackson

11. miesiąc życia dziecka

Jak rozwija się dziecko od 44. do 47. tygodnia życia

Mięśnie Twojego dziecka są coraz silniejsze, dzięki czemu lepiej radzi sobie z koordynacją własnych kończyn. Dzięki wciąż wydłużającym się i mocniejszym kościom jego ciało jest prawie gotowe do chodzenia. Kiedy stoi, stopy maluszka dotykają w całości podłoża, a nóżki wydają się być trochę krzywe. Teraz, gdy ma już regularne pory drzemek i mniej śpi w ciągu dnia, jest zdecydowanie bardziej aktywne. Nie tak często jak przedtem zdarzają mu się momenty kapryszenia z powodu zmęczenia. Niektórym dzieciom tak bardzo podoba się przebywanie w pozycji stojącej, że nawet zdarza im się usnąć na stojąco, trzymając się mebli.
 

Motoryka w 11. miesiącu

Maluszek jest prawdopodobnie gotowy na postawienie pierwszego kroku. Pamiętaj jednak o tym, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim własnym tempie. Z chodzeniem jest tak samo -  zacznie chodzić, kiedy będzie na to gotowe.

Teraz, gdy dziecku brakuje tylko jednego miesiąca do swoich pierwszych urodzin, nie jest ono już bezradnym niemowlakiem, który nie poradzi sobie bez Ciebie. Wciąż potrzebuje dużo opieki i wsparcia, ale jego niezależność coraz bardziej staje się oczywista. Lubi dużo ćwiczyć, stanie i stawianie kroczków, schylanie się i kucanie to świetna zabawa, a za razem doskonała gimnastyka. Przytrzymywane za ręce próbuje chodzić, a może nawet zrobiło już swój pierwszy krok. Nie potrzebuje tak wiele pomocy, aby się bawić i jeść. Swobodnie raczkuje w wybranym przez siebie kierunku, dostaje się tam wybierając najkrótszą i najłatwiejszą drogę.

Chociaż dzidziuś pewnie już siedzi, nigdy nie zostawiaj go ani na chwilę samego w wannie. Łatwo przecież może poślizgnąć się na pupie i wsunąć pod wodę. W trakcie kąpieli pilnuj go przez cały czas.
 

Koordynacja ręka-oko

Doskonała koordynacja ręki i oka pozwala maluchowi bawić się bardziej skomplikowanymi zabawkami. Lubi je upuszczać, a następnie patrzeć, czy upadły tam, gdzie planowało. W czasie posiłków, dziecko chwyta kubek z piciem i samodzielnie z niego pije. Niestety jeszcze czasem coś się z kubeczka wyleje, jednak z każdym dniem ta umiejętność wychodzi mu coraz lepiej.

Mocno rozwinięta jest również zręczność małych paluszków, dzięki czemu szkrab świetnie radzi sobie z przewracaniem stron w książce i trzymaniem dwóch przedmiotów w rączce tak, by mu z niej nie wypadły. Uwielbia rymowanki, przy których można wykorzystać ręce do pokazywania.

Czytanie książeczek malcowi to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Usiądź z nim, przeczytaj książkę i rozmawiaj o tym, co dzieje się na ilustracjach - Twoje dziecko będzie chętnie je oglądać. Jeśli któraś książeczka szczególnie przypadnie mu do gustu, będzie wielokrotnie do niej wracać.  Najciekawsze dla niego są te, które mają wklejane różne kawałki materiału o ciekawej teksturze, lusterko, czy ruchome elementy i rysunki o intensywnych kolorach.
 

Mowa dziecka w 11. miesiącu

Możesz być w stanie odróżnić niektóre słowa dziecka. Możliwe, że właśnie teraz powie „mama” i „tata”,a może nawet imię starszej siostry, brata lub zwierzaka. Zdaje sobie sprawę z tego, że słowa  odnoszą się do czegoś lub kogoś i rozumie sens ich wykorzystania. W tym wieku naśladuje słowa i intonuje je, próbuje odtworzyć również zachowania w danej sytuacji, np. gdy wychodząc z domu pomachasz ręką na pożegnanie i powiesz „pa, pa”, a później poprosisz, by Ci pomachało, dziecko następnym razem będzie wiedziało, co dany gest oznacza i pamiętało, jak się go wykonuje.
Może być w stanie realizować proste polecenia, zwłaszcza jeśli towarzyszą im gesty, takie jak "przynieść mi proszę piłeczkę" lub „podnieś klocek”.
 

Rozwój społeczno-emocjonalny w 11. miesiącu

Twoje dziecko miewa zmienne nastroje. Bardzo szybko wpada w złość, jeśli od razu nie dostanie tego, czego chce w danej chwili. Kiedy bawi się jakąś zabawką wymagającą zdolności manualnych, zezłości się, kiedy mu na to nie pozwolisz, szybko zmieni się z uśmiechniętego aniołka we wściekłego i krzyczącego urwisa.

Twoja pociecha rozumie proste instrukcje i wie, co masz na myśli, kiedy mówisz "nie", ale może celowo Cię ignorować i nie zrobić tego, o co je prosisz. Spróbuj używać słowa "nie" tylko wtedy, jeśli to co robi jest niebezpieczne.

Nie martw się, jeśli jeszcze nie rozumie tego co do niego mówisz, przyswoi tę wiedzę z pewnością w ciągu najbliższego miesiąca lub dwóch.
 

Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?

Każde dziecko jest wyjątkowe i pokonuje kolejne etapy rozwoju w swoim własnym tempie. To co jest opisane w kalendarzu rozwoju, to po prostu wytyczne opisujące jaki dziecko ma potencjał. Jeśli nie osiągnęło jeszcze tego etapu, nie martw się. Z pewnością wkrótce to nastąpi.

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...