Skocz do zawartości

Rozwój dziecka w 12. miesiącu życia

Minął jeden rok od momentu urodzenia, a tak wiele uległo zmianie. Twój maluszek potrafi już chodzić, wygląda i zachowuje się zupełnie inaczej, niż kiedyś. Jego wzrost zwiększył się o około połowę, waga urodzeniowa potroiła się, kości stały się mocniejsze, a  ciemiączka się zarosły. Średni obwód głowy chłopca to 46,4 cm, wzrost 75,5 cm oraz waga 10,3 kg. Średni obwód głowy dziewczynek wynosi 45 cm, wzrost 74 cm, a waga 9,5 kg.

Rozwój dziecka w 12. miesiącu życia
Jak rozwija się dziecko w 12. miesiącu życia? Prawo autorskie: Senjuti Kundu

12. miesiąc życia dziecka

Jak rozwija się dziecko od 48. do 51. tygodnia życia

Dziecko na głowie ma gęste włosy, nieowłosionych miejsc już raczej nie zobaczysz. Większa ilość zębów i mocniejsza szczęka pozwala lepiej gryźć jedzenie. Na jego buzi dostrzec można skupienie i dumę z pierwszych samodzielnie, choć niezdarnie postawionych kroków.
 

Motoryka rocznego dziecka

Dziecko stawia swoje pierwsze kroki, ale jeszcze chętnie raczkuje, zwłaszcza wspinając się na schody. Raczkowanie zaniknie całkowicie w ciągu kilku następnych miesięcy. Na początku chodzenia dziecko podnosi wysoko stopy, a palce stóp kieruje na zewnątrz. Z czasem kroki będą stawiane pewniej, a palce skierowane na wprost. Ma bardzo silny kręgosłup, dlatego jego ciało jest stabilne, a plecy pięknie wyprostowane. Dziecku nie sprawia już trudności wstanie z pozycji siedzącej. Jeśli samodzielnie chodzi, jest to dobry moment, aby kupić mu pierwsze buciki. 
 

Koordynacja ręka-oko w 12. miesiącu życia

Twoja pociecha potrafi teraz dłużej utrzymać kontakt wzrokowy, co wzmacnia relacje dziecka z rodzicem.
Lepsza kontrola nad ręką oraz bardziej zdecydowany chwyt szczypcowy, umożliwia lepiej chwycić zabawkę, podnieść ją i rzucić tam, gdzie chce. Chętnie bawi się zabawkami wymagającymi myślenia np. układanki w formie tabliczki. Potrafi pokazać paluszkiem, co chce, byś mu podała. Chętnie je samodzielnie, choć przeważnie większość jedzenia ląduje na podłodze lub na nim samym.

Być może teraz stworzy swój pierwszy rysunek. Umie trzymać kredkę w dłoni i narysować coś na kartce. Ślad rysowania będzie raczej mało widoczny lub papier po prostu się podrze.
 

Mowa rocznego dziecka

Bardzo możliwe, że już usłyszałaś pierwsze słowo wypowiedziane przez Twojego maluszka. Jednak w najbliższych tygodniach możesz zauważyć zwolnienie tempa, jeśli chodzi o nowe słownictwo. Wynika to stąd, że maluszek ma bardziej interesujące rzeczy do opanowania, jak np. chodzenie.

Jeśli mówiąc do niego, na początku wypowiesz jego imię, z pewnością zauważysz, że potrafi dłużej skupić swoją uwagę, skoncentrować się i uważniej przysłuchiwać.

Komunikacja staje się coraz bardziej dwukierunkowa. Jeśli zapytasz go, gdzie jest nos, może być w stanie go wskazać. Może nawet odpowiedzieć na swój sposób, za pomocą swoich własnych gestów, jak np. kręcenie głową.
Gdy zauważysz, że dziecko więcej rozumie, możesz zacząć uczyć go manier. Jest to szczególnie ważne w czasie posiłków, kiedy pociecha będzie siedziała przy jednym stole z całą rodziną. Wkrótce  dowie się, że wspólne posiłki i rodzinne uroczystości, to cenny czas i towarzyskie przeżycie.

Ucz swoje dziecko poznawać części ciała poprzez zabawę. Łaskocząc jego rączkę, czy nóżkę, mów co robisz. Ta prosta zabawa ćwiczy pamięć dziecka. Czytaj mu książki zawierające obrazkami z opisami. Możesz przy tym uczyć je kolorów, kształtów czy zwierząt.
 

Rozwój społeczny i emocjonalny rocznego dziecka

Twoje dziecko bardzo chętnie bierze udział w codziennym ubieraniu i rozbieraniu się.  Daj mu czasem możliwość wyboru - np. zapytaj, które chce nosić skarpetki; czerwone czy niebieskie.

  Dwunastomiesięczne maluchy przeważnie są ambitne, uparte i pewne siebie, ale w tym okresie życia mogą pojawić się u nich także lęki. Straszne mogą się wówczas wydawać: kot, pies, mucha, a nawet komar. W takiej sytuacji należy przede wszystkim zachować spokój i zapewnić dziecko, że wszystko jest w porządku, najlepiej odwracając jego uwagę.

U swojego malucha coraz częściej możesz zauważyć poczucie humoru, które rozwija się nieustannie. Są nawet chwile, że potrafi śmiać się do rozpuku. Ale nie wszystkie dzieci z natury są skore do śmiechu. Poczucie humoru może być inne u każdego dziecka.

Twój szkrab w ciągu ostatnich kilku miesięcy prawdopodobnie miewał napady lęku separacyjnego. Jest to naturalne, kocha Cię i jest zależny od Ciebie, dlatego ta sytuacja jest dla niego trudna. Jest to znak, że wasza więź jest prawidłowa. Aby ułatwić rozstanie, poproś opiekuna aby przyjechał wcześniej, tak aby dziecko mało czas na oswojenie się z nim. Bądź rzeczowy i nie przedłużaj momentu pożegnania. Zrób to szybko, tylko z jednym pocałunkiem. Łzy ustępują szybciej, jak jesteś poza zasięgiem wzroku. Z czasem maluch przyzwyczai się do Twoich wyjść i będzie wiedział, że zawsze wracasz.

Jednym z małych luksusów w wychowywaniu dziecka są drzemki malucha, co daje chwilę na odpoczynek i naładowanie „baterii” na resztę dnia. Ale gdy dziecko zbliża się do pierwszego roku życia, może zacząć stawiać opór codziennym drzemkom. Jego wciąż rosnąca niezależność może również prowadzić do problemów ze spaniem.

Aby poradzić sobie z tym problemem postępuj zgodnie z codziennym rytuałem zasypiania, który może obejmować jedzenie, kąpiel, masaż, bajki na dobranoc czy spokojna muzyka. To z pewnością pomoże, zwłaszcza jeśli chcesz nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania. Jeśli w rytuale usypiania dziecka zastępuje Cię partner, dopilnuj, aby wszystkie czynności co wieczór przebiegały dokładnie w takiej samej kolejności.

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...