Skocz do zawartości

Rozwój dziecka w 2. tygodniu życia

Twoje łono było otoczeniem ciepłym i przytulnym. Noworodek potrzebuje trochę czasu, aby przyzwyczaić się do różnych widoków, dźwięków, wrażeń i życia poza twoim ciałem. Możesz jeszcze nie być w stanie wykryć rytmu dnia i nocy swojego dziecka. Jego płacz na początku może cię przerażać, ale to jedyny sposób, w jaki twoje dziecko może komunikować swoje potrzeby i uczucia.

Rozwój dziecka w 2. tygodniu życia
Jak rozwija się dziecko w 2 tygodniu życia Prawo autorskie: photobac / 123RF Zdjęcie Seryjne

Rozwój dziecka w drugim tygodniu życia

Będzie płakało, kiedy będzie głodne, zmęczone, przegrzane lub zmarznięte, kiedy będzie miało brudną pieluszkę, a czasem nawet bez powodu. Z czasem nauczysz się rozpoznawać rodzaj płaczu i to o co cię prosi. Nie jest to jednak szloch. Dziecko wydaje krótkie, gardłowe dźwięki przypominające nieco stękanie. Aż do około 2. miesiąca życia płakaniu nie towarzyszą łzy. Gruczoły łzowe zaczynają w pełni pracować w 8 tygodniu życia. Maluszek reaguje na silne bodźce świetlne, akustyczne. Dokładnie nie zlokalizuje ich, ale zwraca oczy w kierunku bodźca. Powonienie nie jest jeszcze dobrze rozwinięte. Prawdopodobnie rozpoznaje on zapach matki i jej mleka.

 

Pępek - higiena kikuta pępowinowego 

Po urodzeniu dziecka, lekarz (lub partner) przetnie jego pępowinę, pozostawiając kikut. Pierwszego dnia będzie miękki, ale już następnego zacznie twardnieć, wysychać i stopniowo robić się czarny, aż wreszcie odpadnie, co zwykle następuje do 10. dnia życia dziecka. W tym czasie, podczas kąpieli dziecka zwróć uwagę, by nie moczyć miejsc wokół, ani samego kikuta, co przyspieszy proces wysychania.

Odruchy noworodka
Twoje dziecko rodzi się z bardzo niedojrzałym układem nerwowym. Maleństwo może jednak reagować na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne, dzięki automatycznym odruchom bezwarunkowym. Ponieważ układ nerwowy stale się rozwija, to z czasem odruchy te zanikną - przestaną mu być potrzebne.


Zapoznaj się z listą odruchów bezwarunkowych noworodka.

Baby blues

Jako nowy rodzic, to normalne, że odczuwasz lęk, przemęczenie i pewną emocjonalną wrażliwość. Pierwsze tygodnie w domu z dzieckiem nie są łatwe. Brak snu, powrót do siebie po urodzeniu dziecka, ciągła opieka nad noworodkiem, większa ilość obowiązków i braku doświadczenia w postępowaniu z dzieckiem, mogą być bardzo stresujące. Ogromne zmiany hormonalne, które mają miejsce w twoim organizmie mogą mieć również wpływ na nastrój. Co najmniej 60 do 80 procent młodych matek doświadcza "baby blues" - łagodną formę depresji, która powoduje niepokój, zaburzenia snu, rozdrażnienie i zły humor. Jeśli stan ten będzie trwał dłużej niż dwa lub trzy tygodnie, może przejść w stan depresji poporodowej. Jest to poważna choroba, która dotyka około 20 procent młodych matek.

Co widzi noworodek ?

Jeśli czujesz którykolwiek z objawów – bezsenność, płaczliwość lub smutek, który utrzymuje się cały dzień, obojętność wobec wszystkiego co się wokół ciebie dzieje, trudności z koncentracją, brak apetytu, niepokój, nadmierne poczucie winy, napady paniki lub myśli samobójcze - skontaktuj się ze swoim lekarzem od razu.

Dobrym pomysłem jest również, aby podzielić się swoimi lękami i odczuciami z kimś bliskim. Spróbuj zrobić coś dla siebie. Niech twój partner lub dziadkowie zostaną z dzieckiem w trakcie wizyty przyjaciółki. Idź na zakupy, lub po prostu weź relaksującą kąpiel. Nawet pójście do fryzjera, manikiurzystki lub krótki spacer z dzieckiem na świeżym powietrzu mogą być dla ciebie korzystne.
 


Z pewnością nie tylko otrzymasz pomoc, której potrzebujesz, ale także zmienisz swój tok myślenia, a twoje dziecko będzie zdrowsze i szczęśliwsze.

2 pytania odnośnie zmniejszanie ryzyka Zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS)

Co to jest SIDS?

Zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS) jest czasami nazywany zespołem śmierci łóżeczkowej. Występuje, gdy dziecko poniżej 1 roku życia umiera nagle i bez jakichkolwiek wcześniejszych oznak, zwykle podczas snu.

Mimo, że SIDS jest główną przyczyną zgonów wśród dzieci od 1 miesiąca do 1 roku, to ciągle rzadkość. SIDS dotyka około 2500 ofiar rocznie - czyli mniej niż 1 na 1000 niemowląt - zazwyczaj w wieku od 2 do 4 miesięcy. Do niedawna nikt nie wiedział co dokładnie powoduje SIDS, nie ma jednoznacznego wyjaśnienia przyczyn występowania. Jako jedną z możliwych wymienia się jednak bezdech niemowląt, czyli nagłe zatrzymanie oddechu.

 

Można wymienić następujące czynniki zwiększające ryzyko:

• rodzice lub opiekun, który pali
• spanie na brzuszku
• przedwczesne urodzenie
• niska waga urodzenia
• spanie na zbyt miękkim materacu, poduszce lub na zabawce
• przegrzanie podczas snu

 

Jak można zmniejszyć ryzyko wystąpienia SIDS u swojego dziecka?

Zawsze układaj dziecko do snu na plecach. Kiedy pediatrzy i naukowcy zaczęli rekomendować takie praktyki w 1992 r., wskaźnik zgonów z powodu SIDS spadła zdumiewająco do 50%. Nawet układanie dziecka do snu na boku nie jest wskazane. Nie kładź do kołyski lub łóżeczka żadnej poduszki, miękkiej zabawki, które mogą niespodziewanie utrudnić oddychanie dziecka w czasie snu. Nie przykrywaj dziecku główki. Często wietrz pomieszczenie, w którym śpi i nie dopuszczaj do przegrzewania. Zbyt grube ubieranie do snu również nie jest wskazane. Niektórzy eksperci odradzają układanie noworodka do snu w łóżku w ciągu pierwszych miesięcy życia, ze względu na zbyt miękkie podłoże na którym śpi, inni wierzą, że wspólne spanie z rodzicem pozwala na szybsze reagowanie w sytuacji zagrożenia życia dziecka. W takiej sytuacji zachowaj szczególną ostrożność, upewnij się, że materac nie jest zbyt miękki, a kołdra zbyt puszysta.


Twoje dziecko powinno spać na plecach, nawet w łóżku. Nigdy nie pal w pobliżu dziecka i trzymaj go z daleka od tych, którzy palą.

 

Jest możliwe, że karmienie piersią i podawanie dziecku smoczka podczas snu może obniżyć ryzyko SIDS, ale nadal prowadzone są badania naukowe, aby wyjaśnić to zagadnienie do końca.

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...