Skocz do zawartości

Uznanie dziecka poczętego czy ślub cywilny? | Forum o ciąży


Doti

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
Witajcie,
Zastanawiam się co będzie lepsze z prawnego i finansowego punktu widzenia: uznanie dziecka poczętego czy ślub cywilny jeszcze w ciąży. Mamy z narzeczonym ustaloną datę ślubu (planowaliśmy konkordatowy) na 16.10.2010. Sala zarezerwowana, muzyka, fotograf... Nawet sukienkę mam kupioną. W marcu 2010 mamy zostać rodzicami i nie wiem czy lepiej będzie przeprowadzić tylko uznanie dziecka, żeby mój prawie-mąż mógł załatwiać sam wszystkie formalności w urzędach a ze ślubem poczekać do wyznaczonej daty, czy wziąć ślub cywilny. Może któraś z Was była już w takiej sytuacji, może macie jakiś pomysł jak to rozwiązać. Proszę o pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Cześć Doti....Wydaje mi się,ze najważniejsze jest to co oboje chcecie!!!!ale jeżeli pytasz o stronę formalna i finansowa to powiem Ci tak-Ojciec może zgłosić Dziecko do usc sam i bez żadnych problemów....składa tylko oświadczenie,ze on jest ojcem....może to nawet zrobić jak Ty będziesz jeszcze w szpitalu....Co do finansów no to tutaj wszystko przemawia za tym żeby ślubu nie brać....Wobec prawa będziesz samotna Matka i przysługuje Ci wtedy większe becikowe i prawdopodobnie wyższe zasiłki....ale o to musisz dopytać,bo to się ciągle zmienia....Jest jeszcze kwestia samego ślubu....Czy chcesz iść do Ołtarz czy do Usc z brzuszkiem?czy wolisz poczekać?To trudny wybór...ale na szczęście w dzisiejszych czasach mamy w tej kwestii sporą dowolność i nie ma się czym przejmować....Puki co życzę Ci spokojnej i radosnej ciąży i Zdrowego Maluszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Maxara dziękuję za informacje. Ja gdzieś czytałam, że dziecko musi zgłosić matka albo mąż matki. Poza tym nie wiem czy dziecko będzie miało nazwisko ojca od razu? Czy później nie trzeba będzie jeszcze przeprowadzać jakiegoś uznania po ślubie? Ja wolę poczekać na ten ślub który planujemy w październiku. A jeśli będę źle się czuła po porodzie i nie dotrę do USC w 14 dni żeby zgłosić dziecko? Czy mój narzeczony może to zrobić? Czy wtedy też będę traktowana jako samotna matka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
właśnie doczytałam ,ze musicie jednak byc obydwoje jezeli od razu chcecie zmienic nazwisko na ojca dziecka,bo po porodzie automatycznie dostanie Twoje nazwisko....ale problemów zadnych z tym nie ma....masz tu linkahttp://www.babyboom.pl/niemowleta/noworodek/rejestracja_urodzen.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Doti powiem Ci tak my nie jestesmy jeszcze malzenstwem bedziemy dopiero w czerwcu 2010 i aby zarejestrowac dzidzie to dokladnie musza byc obecni przy tym i ojciec i matka a z tymi dodatkowymi pieniazkami to tez nie do konca tak bo dobrze niby samotna matka ale dziecko bedzie mialo nazwisko ojca wiec raczej nie licz na dodatkowe pieniadze bo tam w urzedach wszystko sprawdzaja, dodatkowe beckowe to nalezy sie wtedy jak oboje z partnerem mimo ze jeszcze nie mezem nie macie przekroczonych dochodow cos ok 500 zl na osobe na miesiac.. trzeba pokazac PITy z 2008 roku
to nie jest tak latwo z tymi dodatkowymi pieniazkami ehh 🙂

utrudniaja jak niewiem w tych urzedach 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dziękuję za rady Kochane. Właściwie to nie chodzi mi o te dodatkowe pieniążki, tylko chciałabym żeby dziecko miało od razu nazwisko ojca a nie wiem co będzie po porodzie, jak się będę czuła. Zastanawiam się też co z zameldowaniem. Z tego co czytałam, dziecko meldowane jest tam gdzie matka. A ja jeszcze mam zameldowanie u rodziców. Nie wiem, czy po ślubie się to zmienia automatycznie, czy trzeba to załatwiać jakoś... No bo to pewnie też są jakieś koszty. Chciałabym żeby obyło się bez biegania po urzędach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...