Skocz do zawartości

Apteczka noworodka i niemowlaka jak i starszaka | Forum o ciąży


Razem

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
to ja zacznę to co znalazłam w necie ...

Dla noworodka i niemowlęcia:

Środki higieniczne:
- Jałowe gaziki 5 cm lub 7 cm można wykorzystywać do przemywania np. oczu dziecka
- Wata higroskopijna
- Patyczki z wacikami
- Woda utleniona do odkażania drobnych zranień
- Rivanol, jeśli dziecko nie akceptuje wody utlenionej
- Sól fizjologiczna jałowa w ampułkach - to roztwór obojętny świetnie nadaje się do przepłukiwania noska małego dziecka w przypadku kataru czy ropiejących oczu dziecka cierpiącego na zapalenie spojówek
- Zwój gazy, nadaje się na kompresy
- Przylepiec zwykły
- Plaster z opatrunkiem najlepiej delikatny, hipoalergiczny z wykonany z włókniny dość wąski
- Bandaż zwykły o szerokości dostosowanej do wieku dziecka i rozmiarów części jego ciała
- Bandaż elastyczny
- Fiolet gencjana, merkurochrom
- Preparat jodowy np. jodyna, polodina

Maści i zasypki:
- Alantan w zasypce lub alantan w maści lub Tormentiol - gdy zawiodą kremy pielęgnacyjne i na skórze dziecka pojawią się i odparzenia, wówczas można zastosować ten preparat sporządzony na bazie cynku, który sprzyja gojeniu się skórnych wyprysków

- Maść majerankowa - którą w razie kataru jako można smarować pod nosem bez ograniczeń. Jej działanie polega na tym, że uwalniające się olejki eteryczne powodują naturalne przeczyszczanie nosa. U starszych niemowląt możemy też stosować inne maści Pinosol i Atecortin.
- Linomag na odparzenia i wypryski skórne
- Maść rozgrzewająca stosowana przy przeziębieniach np. Pulmex Baby, WICK, Bengay.
- Żel łagodzący na dziąsła dla ząbkujących dzieci
- Żel łagodzący uczucie świądu po ukąszeniu np. fenistil


Leki:

- Altacet
- Czopki glicerynowe przeciwko zaparciom
- Lakcid, lacidofil lub Enterol preparaty zawierające prawidłowe kultury bakterii bytujących w przewodzie pokarmowym, na wypadek kłopotów z brzuszkiem
- Paracetamol jak lek przeciwgorączkowy - w czopkach dla niemowląt lub w syropie dla dzieci starszych są różne preparaty: Panadol, Apap, Codipar, Efferalgan
- Wapno w syropie dla małych dzieci lub w postaci tabletek musujących dla starszych
- Preparat witaminy C
- Preparat antyhistaminowy, jeśli dziecko ma stwierdzoną alergię, co jest obecnie dość powszechne


Akcesoria:

- Termometr dziecięcy tradycyjny lub elektroniczny, np. w postaci smoczka, ten, który dziecko zaakceptuje
- Zakraplacz
- Łyżeczka z podziałką do podawania lekarstw, do niektórych syropów np. wapna producenci nie dołączają miarek.
- Gumowa gruszka do usuwania wydzieliny z nosa
- Nożyczki
- Pęseta
- Igły jałowe
- Strzykawka jałowa

Zioła:
- Koper włoski
- Herbatki przeciwkolkowe np. Plantex, Hipp
- Rumianek jako zioło odkażające np. do nasiadówek odkażających w przypadku podejrzenia infekcji dróg moczowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Na pewno odradziłabym maść rozgrzewającą bengay- zaje...ta jest to fakt ale dla dziecka a tym bardziej noworodka??? Ona jest bardzo silna, wtarta porządnie rozgrzewa, używają jej sportowcy (ja sama smaruję nią mięśnie po ostrych wycieczkach górskich na zakwasy) i przenigdy nie podałabym jej maleństwu.

Na pewno warto dodać sudocrem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
hej ja ograniczam apteczkę (w razie co apteka prawie pod blokiem), no i zamiast jodyny, wody utlenionej, gencjany kupiłam Octenisept, bo tak poradziła położna ze szkoły, jak najbardziej sól fizjologiczna, gaziki, ale zamiast gruszki ten aspirator do noska Canpola - jest fajny, ma silikonowe końcówki (mówili w szkole rodzenia, że teraz odchodzi się od manipulowania wewnątrz otworów - właśnie gruszką, termometrem, a ten aspirator tylko przykłada się do noska), jeszcze mi tylko termometr został do nabycia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Długa ta lista, nie wiem czy aż tyle jest potrzebne.
Na pewno coś przeciwgorączkowego na początku w czopkach.
Na pewno aspirator do noska - u nas rewelacyjnie sprawdza się katarek.
Wata według mnie jest zbędna, waciki te większe kwadratowe wystarczą,
Sól fizjologiczna do przemywania oczu - jak najbardziej
ale rumianek do takich rzeczy już odpada bo uczula.

Na odparzenia bepanthen albo sudokrem jak będą groźne to i tak lekarz będzie musiał je obejrzeć i coś przepisać.
Maść rozgrzewająca to tylko Pulmex reszta nie jest przeznaczona dla dzieci !!!!

Nie ma sensu kupować też od razu żeli na ząbkowanie to dopiero za 4-6 miesięcy nas czeka.

Preparat antyhistaminowy ? to chyba jak lekarz przepisze 😉

Ja bym dodała jeszcze krople na kolkę Bobotic albo Sab Simplex czy tam Espumisan albo BioGaia

Aha i nie potrzeba strzykawki czy łyżeczki do podawania leków bo do każdego leku jest dodawana odpowiednia strzykawka 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
No i o to chodzi ze piszecie swoje zdanie na dany temat a watek wydaje mi się potrzebny a jak już wspominałam listę "leków" z neta ścignęłam 😉
ja pamiętam ze używałam czopków przeciwgorączkowych przy córce , gazików lekko do pępka , wit d3, kolek nie mila wiec nic , do pupy sudokrem stosowałam , i od czasu do czasu puder .... na zabki to calzel , gaziki , waciki do przemywania owszem tak , herbatki rumiankowe tez jakies były , masc majerankowa tez u mnie była , a vibowit tez podawalam , no to tak z tego co mi się przypomniało ale to lata świetlne temu było :P teraz sa inne metody i inne specyfiki 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja też dorzucę swoje 3 grosze 😉

TORMENTIOL - zawiera kwas borowy i trzeba go stosować BARDZO ostrożnie wg zaleceń lekarza i nie na buzi, my stosowaliśmy go raz ale już w takim stanie, że inne nie pomagały

IGŁA - o matko, po co 🙂?
ANTYHISTAMINY - zgadzam się, to lekarz przepsiuje
SUDOCREM - mi wszyscy lekarze mówili, że to marketing i sudocrem stosuje się jak jest potrzeba tzn. jak już są odparzenia, albo coś się dzieje, nie ma co wysuszać skóry na zapas.
U nas przepieknie sprawdził się stary, dobry MEGA TANI - LINOMAG
WATA - też nie użyliśmy ani razu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RUMIANEK - nie polecam, uczula
MAŚĆ MAJERANKOWA - moje znajoma chwali sobie, a nam nasza alergolog i pediatra powiedziały - nie stosować.
do noska - KATAREK - super sprawa, a na wyjazdy i spacery - frida

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
henimedes napisał(a):
Mnie przy katarku przeraża to, że jego się włącza pod odkurzacz. Nie jest zbyt silny???


On ma redukcję siły ssania. Super sprawa, żeby szybko usunąć katar i porządnie. Słyszałam, że polecany jest dopiero po 6 miesiącu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Matylda no ja mam te same obawy 😞
a no i jak już pewnie wspominałam liste ściągnęłam z netu po to by wywołać dyskusje 😉
i sobie przypomnieć co trzeba mieć ( 10 lat temu inaczej się podchodziło do pielęgnacji dzieci niż teraz )
a ostatnio na dniach dowiedziałam się od koleżanki (szczęśliwej mamy od kilkunastu dni ) ze p. w aptece poleciła jej do pępuszka spray Octanisept.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Kerry napisał(a):
henimedes napisał(a):
Mnie przy katarku przeraża to, że jego się włącza pod odkurzacz. Nie jest zbyt silny???


On ma redukcję siły ssania. Super sprawa, żeby szybko usunąć katar i porządnie. Słyszałam, że polecany jest dopiero po 6 miesiącu.


Czyli Narazie zostaję przy fridzie. Chyba że... Są jakieś specjalne spraye do noska z wodą morską, stosowałyście??? No i do uszka też podobno jakieś spraye są, ale czy to jest dobre dla takiego Maleństwa???

Tydzień temu położna też polecała octanisept. Nawet mam go mieć ze sobą do szpitala.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...