Skocz do zawartości

Majóweczki 2021🤰 | Forum o ciąży


Angella

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Agnieszka Jelonek napisał:

Dziewczynki wczoraj rozpoczęłam moją cukrzycowa przygodę. Byłam na wizycie u diabetolog prawie godzinę rozmawiałyśmy. Wiele mi wytłumaczyła, dała materiały edukacyjne i glukometr. Od wczoraj mierze cukry godzinę po każdym posiłku i na czczo. Przez tydzień mam też rozpisywać każdy mój posiłek i ilość no i pomiar cukru po godzinie po nim. Za tydzień jestem z nią umówiona na rozmowę telefoniczną i obgadanie rezultatów.

Trzymam kciuki ja narazie walczę z ograniczaniem nie wiem jak to wygląda z cukrem bo nie badam ale chyba w weekend zafunduje sobie glukometr to nie jest duży koszt 🤔 bo wizyta u ginekologa dopiero 8 lutego. Zastanawia mnie jak radzicie sobie z przyprawami  ja lubię sól 🙈 i przekąskami np na film?? Nie często ale lubiłam czasem dobry film i chipsy orzechy ale solone itp 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
9 minut temu, Emi_ja napisał:

Hej, ja na początku też byłam przerażona ale da się przeżyć.😅 Jesli mogłabym ci coś podpowiedziec ze swoich doświadczeń, bo diabetolog też nie zawsze jest dobra wykładnia, jeśli chodzi stricte o dietę a przede wszystkim o najnowsze wytyczne. Najważniejsza informacja jest taka, że nie można traktować indeksu glikemicznego zerojedynkowo. Liczy się indeks całego posiłku oraz ładunek glikemiczny (czyli ilość węglowodanów w gramach)jeśli dodasz nawet mała ilość składnika z indeksem nieco wyższym a reszta będzie niska i średnia indeks całego posiłku pozostanie niski albo średni, więc prawidłowy. Poza tym nie trzeba celować posiłków z miarka. Ja robiłam to intuicyjne. Mała garść węgli, większą białka i największą warzyw. Nawet jeśli sięgniesz po coś z większym indeksem np. pizza 2 kawałki, ale otulisz to solidna porcja warzyw (sałatka), nie będzie ostrego wyrzutu glikemii. Warzywa surowe są zawsze  kołem ratunkowym. No i polecam czekoladę słodzona stevia,z migdałami, która smakuje jak prawdziwa czekolada, można ją kupić w Kerfurze. 

Bardzo Ci dziękuję😉 dla mnie to totalna nowość nigdy wcześniej nie miałam problemów z cukrem. Więc narazie to taka trochę metoda prób i błędów zanim ogarnę. Już np wiem bo dziś sprawdziłam że nie mogę być po nocy na czczo dłużej niż te 9, 10 godz. Po 12 już u mnie wątroba produkuje i cukier wzrasta. Dziś zmierzylam wcześnie rano po 9 godz. Cukier 87, ale nie jadłam położyłam się jeszcze po 12 godz. 90. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
8 minut temu, Ewa12 napisał:

Trzymam kciuki ja narazie walczę z ograniczaniem nie wiem jak to wygląda z cukrem bo nie badam ale chyba w weekend zafunduje sobie glukometr to nie jest duży koszt 🤔 bo wizyta u ginekologa dopiero 8 lutego. Zastanawia mnie jak radzicie sobie z przyprawami  ja lubię sól 🙈 i przekąskami np na film?? Nie często ale lubiłam czasem dobry film i chipsy orzechy ale solone itp 

Wiesz co ja teraz w ciąży bardzo ograniczylam ilość soli ale to już od początku z racji możliwości wystapienia nadciśnienia i obrzękow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
17 minut temu, Ewa12 napisał:

Trzymam kciuki ja narazie walczę z ograniczaniem nie wiem jak to wygląda z cukrem bo nie badam ale chyba w weekend zafunduje sobie glukometr to nie jest duży koszt 🤔 bo wizyta u ginekologa dopiero 8 lutego. Zastanawia mnie jak radzicie sobie z przyprawami  ja lubię sól 🙈 i przekąskami np na film?? Nie często ale lubiłam czasem dobry film i chipsy orzechy ale solone itp 

Powiem Ci glukometr to super sprawa, przynajmniej wiesz na czym stoisz. Łatwiej jest tym sposobem dopasować tą dietę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Ewa12 napisał:

Trzymam kciuki ja narazie walczę z ograniczaniem nie wiem jak to wygląda z cukrem bo nie badam ale chyba w weekend zafunduje sobie glukometr to nie jest duży koszt 🤔 bo wizyta u ginekologa dopiero 8 lutego. Zastanawia mnie jak radzicie sobie z przyprawami  ja lubię sól 🙈 i przekąskami np na film?? Nie często ale lubiłam czasem dobry film i chipsy orzechy ale solone itp 

Kurczę, ja nie pamiętam kiedy ostatni raz jadłam jakieś chipsy 🙈 mój mąż nigdy ich nie uznawał i nie jada i ja jakoś przy nim też się z tym ograniczyłam 😁  ale za to musiałam wyeliminować (przynajmniej na okres ciąży i tej cukrzycy) wszelkiego rodzaju paluszki i precelki bo najczęściej je wieczorami podjadałam w spokoju jak już córka spala i nie musiałam wysłuchiwać że ona też chcę 😂😂

A jeśli chodzi o sól i wszelkiego rodzaju przyprawy to ja musze mieć wszystko dobrze doprawione ☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Paaula napisał:

Dziewczyny, ile wynosi Wasze TSH? Pytam z ciekawości, bo ja ogólnie biorę euthyrox i dzisiaj odebrałam wyniki i TSH znowu spadło. A jakiś czas stało w miejscu. I zastanawiam się czy to dobrze. Wizytę mam dopiero z tydzień 

A robiłaś tylko TSH czy cały ten pakiet tarczycowy? Bo w sumie tak naprawdę najważniejsze są wartości Ft3 i Ft4 jakie one są. 

Ja przyjmuje Letrox i w tym miesiacu moje TSH wyniosło 1,30. Na początku ciąży to miałam je nawet na poziomie 0,8. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
9 minut temu, Paaula napisał:

Dziewczyny, ile wynosi Wasze TSH? Pytam z ciekawości, bo ja ogólnie biorę euthyrox i dzisiaj odebrałam wyniki i TSH znowu spadło. A jakiś czas stało w miejscu. I zastanawiam się czy to dobrze. Wizytę mam dopiero z tydzień 

Ja zaczynałam ciążę z poziomem 1,58 nie brałam żadnych leków. W pewnym momencie oczywiście skoczylo ok grudnia miałam 2,4 dostałam Euthyrox ale tylko 1/2 tabletki 25. Po miesiącu wynik spadł niewiele do 2,1 i teraz biorę dawke 25 ale całą tabletkę od pon.-pt. I 1 i 1/2 tabletki w sobotę i niedzielę. Za tydzień będę znów sprawdzać poziom. FT 4 mam zawsze w normie. 

Edytowane przez Agnieszka Jelonek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Agnieszka Jelonek napisał:

Powiem Ci glukometr to super sprawa, przynajmniej wiesz na czym stoisz. Łatwiej jest tym sposobem dopasować tą dietę.

Też tak myślę że będzie mi łatwiej teraz jadę schematami i ogólnymi zasadami😁 @MariKate no ja przed ciążą sporo ćwiczyłam bo po każdym poronieniu nazbierały się kilogramy ale czasami pozwalałam sobie zgrzeszyć a teraz nic 🙈 i w weekend urodziny męża sporo gości i gotowania przeraża mnie wizja że zrobię dużo pyszności a nie będę mogła zjeść 🙈 i zastanawiam się jak opanować przy próbowaniu w trakcie gotowania🙈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MariKate napisał:

A robiłaś tylko TSH czy cały ten pakiet tarczycowy? Bo w sumie tak naprawdę najważniejsze są wartości Ft3 i Ft4 jakie one są. 

Ja przyjmuje Letrox i w tym miesiacu moje TSH wyniosło 1,30. Na początku ciąży to miałam je nawet na poziomie 0,8. 

 

Tylko TSH robię teraz ze względu na to że wszystko generalnie w porządku było. Zaczynałam z tsh 2,34 jakoś tak. I lekarz kazał mi przyjmować euthyrox. Bo TSH powinno wynosić poniżej 2. No i ja ostatnio miałam cały czas 1,4. A teraz mi się obniżyło jeszcze do 1.08. a zastanawiam się ile musi być minimum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Agnieszka Jelonek napisał:

Ja zaczynałam ciążę z poziomem 1,58 nie brałam żadnych leków. W pewnym momencie oczywiście skoczylo ok grudnia miałam 2,4 dostałam Euthyrox ale tylko 1/2 tabletki 25. Po miesiącu wynik spadł niewiele do 2,1 i teraz biorę dawke 25 ale całą tabletkę od pon.-pt. I 1 i 1/2 tabletki w sobotę i niedzielę. Za tydzień będę znów sprawdzać poziom. FT 4 mam zawsze w normie. 

Ja też właśnie biorę euthyrox 25. Tyle że cała tabletkę. Ani razu mi nie skoczyło odkąd biorę te tabletki. Jedynie bardziej się obniża 😅🙈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
1 minutę temu, Paaula napisał:

Tylko TSH robię teraz ze względu na to że wszystko generalnie w porządku było. Zaczynałam z tsh 2,34 jakoś tak. I lekarz kazał mi przyjmować euthyrox. Bo TSH powinno wynosić poniżej 2. No i ja ostatnio miałam cały czas 1,4. A teraz mi się obniżyło jeszcze do 1.08. a zastanawiam się ile musi być minimum

To bardzo dobrze, że się obniżyło. Powinno być poniżej 2. Nie martw się jest wszystko dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Paaula napisał:

Tylko TSH robię teraz ze względu na to że wszystko generalnie w porządku było. Zaczynałam z tsh 2,34 jakoś tak. I lekarz kazał mi przyjmować euthyrox. Bo TSH powinno wynosić poniżej 2. No i ja ostatnio miałam cały czas 1,4. A teraz mi się obniżyło jeszcze do 1.08. a zastanawiam się ile musi być minimum

Spokojnie, to bardzo ładny wynik ☺️ podobno dopiero przy wynikach ponizej 0,6 wchodzi się w nadczynność tarczycy (tak kiedyś słyszałam), ale jak jesteś cały czas pod opieką lekarza to on to będzie mieć pod kontrolą i w razie czego zmodyfikuje Ci dawkę 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agnieszka Jelonek napisał:

Bardzo Ci dziękuję😉 dla mnie to totalna nowość nigdy wcześniej nie miałam problemów z cukrem. Więc narazie to taka trochę metoda prób i błędów zanim ogarnę. Już np wiem bo dziś sprawdziłam że nie mogę być po nocy na czczo dłużej niż te 9, 10 godz. Po 12 już u mnie wątroba produkuje i cukier wzrasta. Dziś zmierzylam wcześnie rano po 9 godz. Cukier 87, ale nie jadłam położyłam się jeszcze po 12 godz. 90. 

Nie ma sprawy😊A czy dostałaś zalecenie jedzenia późnej kolacji?Koniecznie powinnaś jest posiłek nocny na pół godziny przed położeniem się. Np. jedna kanapka. To standard, by unormować cukry na czczo i zabezpieczyć cię przed produkcja ciał ketonowych, które są toksyczne dla dzieciątka.  Dziesięć godzin to o wiele za duzo. Im większy odstęp między ostatnim posiłkiem a śniadaniem tym prawdopodobieństwo ciał ketonowych jest większe. Je także trzeba mierzyć w cukrzycy ciężarnych. Są specjalne paski. Śniadanie powinnaś zjeść do max 8.30 ja czasem przeciagne do 8.45 w weekend. Niestety cały cykl dnia trzeba do tego dostosować😟. Nie pospisz już do 10 bo po późnym śniadaniu wywala cukier na maksa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Paaula napisał:

To mnie uspokoilyscie ☺️ w takim razie teraz tylko czekam do następnej wizyty, już nie mogę się doczekać 😍

Hej😅Ja tylko jeszcze dodam, że ja mam niedoczynność i Haszimoto od.poprzedniej ciąży i w pierwszych tygodniach moje TSH spadło do 0,27...jednakże endo w żadnym razie nie kazała mi zmniejszać dawki Euthyroxu gdyż Beta HCG fałszuje, zaniża poziom TSH i kluczowe jest FT4. Teraz moje TSH to 0,57 i endokrynolog mówi, że tak jest dobrze, nawet jeśli będzie niższe. Więc nie trzeba się wogole.martwic ta dolna granica, że można w tej sposób przejść w nadczynność. To mało prawdopodobne 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doswiadczone mamy a w co zaopatrzyć apteczkę dla maluszka?? Bo tak sobie myślę że oprócz czopków glicerynowych czegoś do pepuszka dobrze byłoby mieć coś co w razie awarii można podać np na gorączkę ?? U mnie w okolicy żadnej apteki całodobowej nie ma. I co jeszcze się przyda?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ewa12 napisał:

Doswiadczone mamy a w co zaopatrzyć apteczkę dla maluszka?? Bo tak sobie myślę że oprócz czopków glicerynowych czegoś do pepuszka dobrze byłoby mieć coś co w razie awarii można podać np na gorączkę ?? U mnie w okolicy żadnej apteki całodobowej nie ma. I co jeszcze się przyda?? 

Ja bym na samym początku uważała z czopkami. Można w aptece kupić takie rureczki windi i one też się bardzo dobrze sprawdzają kiedy dziecko męczy brzuszek i nie może się załatwić. 

Na gorączkę chyba apap jest od pierwszych dni życia (nie pamiętam jak z nurofenem bo jego dopiero później zaczęłam używać). 

Warto też się zaopatrzyć w się sól fizjologiczna, jakiś dobry probiotyk na brzuszek i w witaminę D w kapsułkach tzw. twist-off. 

Kilka gazikow jalowych też się przyda 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paaula napisał:

Dziewczyny, ile wynosi Wasze TSH? Pytam z ciekawości, bo ja ogólnie biorę euthyrox i dzisiaj odebrałam wyniki i TSH znowu spadło. A jakiś czas stało w miejscu. I zastanawiam się czy to dobrze. Wizytę mam dopiero z tydzień 

Ja miałam niedawno rozmowę z endo i mam znowu prawie koło zera 0, 589 jakoś tak. 

Dostałam 5 razy w tygodniu 112eutyrox ale dwa razy dziennie 100.

Zobavzymy czy wzrośnie. Na tym etapie ciąży norma to koło 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, MariKate napisał:

Ja bym na samym początku uważała z czopkami. Można w aptece kupić takie rureczki windi i one też się bardzo dobrze sprawdzają kiedy dziecko męczy brzuszek i nie może się załatwić. 

Na gorączkę chyba apap jest od pierwszych dni życia (nie pamiętam jak z nurofenem bo jego dopiero później zaczęłam używać). 

Warto też się zaopatrzyć w się sól fizjologiczna, jakiś dobry probiotyk na brzuszek i w witaminę D w kapsułkach tzw. twist-off. 

Kilka gazikow jalowych też się przyda 😉

Ok super dziękuję 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
2 godziny temu, Emi_ja napisał:

Nie ma sprawy😊A czy dostałaś zalecenie jedzenia późnej kolacji?Koniecznie powinnaś jest posiłek nocny na pół godziny przed położeniem się. Np. jedna kanapka. To standard, by unormować cukry na czczo i zabezpieczyć cię przed produkcja ciał ketonowych, które są toksyczne dla dzieciątka.  Dziesięć godzin to o wiele za duzo. Im większy odstęp między ostatnim posiłkiem a śniadaniem tym prawdopodobieństwo ciał ketonowych jest większe. Je także trzeba mierzyć w cukrzycy ciężarnych. Są specjalne paski. Śniadanie powinnaś zjeść do max 8.30 ja czasem przeciagne do 8.45 w weekend. Niestety cały cykl dnia trzeba do tego dostosować😟. Nie pospisz już do 10 bo po późnym śniadaniu wywala cukier na maksa. 

Tak właśnie widzę, że teraz muszę trochę przestawić dzień zazwyczaj śniadanie jadłam ok 9 teraz muszę trochę wcześniej. Co do posiłku przed snem p doktor powiedziała że jeżeli jest mi on potrzebny to jak najbardziej. Mam sobie poprobowac właśnie z tymi wynikami cukru na czczo, ale ja już widzę że jest mi on potrzebny choćby po to by tak wcześnie nie wstawać zjeść. Tak dostałam te paski na ciała ketonowe co 2,3 dni mam sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
4 godziny temu, Paaula napisał:

Dziewczyny, ile wynosi Wasze TSH? Pytam z ciekawości, bo ja ogólnie biorę euthyrox i dzisiaj odebrałam wyniki i TSH znowu spadło. A jakiś czas stało w miejscu. I zastanawiam się czy to dobrze. Wizytę mam dopiero z tydzień 

U mnie są przeboje z TSH...ostatnio 3,70.. 😞 a brałam 3x100 Letrox i 4x75...teraz biorę już cały czas 100, mam skierowanie na TSH i ft3,FT4, i mam je zrobić najbliżej wizyty 10lutego...Ft mam w normie, ale TSH sporo za wysoko i chyba muszę udać się do innego Endokrynologa..Ogółem mam niedoczynność stwierdzoną w ciąży .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dorcia6579 napisał:

U mnie są przeboje z TSH...ostatnio 3,70.. 😞 a brałam 3x100 Letrox i 4x75...teraz biorę już cały czas 100, mam skierowanie na TSH i ft3,FT4, i mam je zrobić najbliżej wizyty 10lutego...Ft mam w normie, ale TSH sporo za wysoko i chyba muszę udać się do innego Endokrynologa..Ogółem mam niedoczynność stwierdzoną w ciąży .

Mi przed ciążą wmawiali że mam problemy z tarczyca. Dla swiętego spokoju poszłam na badania i wszystko wyszło idealnie. Bo miałam robione ft3, ft4, TSH i jeszcze jakieś dwa badania po tym kątem. Endokrynolog powiedział, że nie mam z czym do niego przychodzić bo moje wyniki sa książkowe. Jedynie w ciąży mój ginekolog stwierdził, że poza ciąża mam idealne wyniki, ale patrząc na ciążę moje TSH musi być poniżej 2. Więc kazał brać euthyrox. No i jak widać chyba pomaga, bo ani jednego wzrostu nie miałam. ☺️ 

No ale w Twoim przypadku może faktycznie lepiej pójść do innego endokrynologa.☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...