Skocz do zawarto艣ci

Czerwc贸wki 2021馃ぐ | Forum o ci膮偶y

Lilla

Rekomendowane odpowiedzi

Och tak, te rady i g艂upie pytania... 馃う鈥嶁檧锔ale to chyba nikogo nie ominie, jeszcze w ci膮偶y pytana albo instruowana w temacie dziecka dyskutowa艂am, podawa艂am inny punkt widzenia, nowe badania, a co za tym idzie wsp贸艂czesn膮 wiedz臋, a teraz nawet szkoda mi nerw贸w i albo przytakuj臋, albo m贸wi臋, 偶e tak si臋 nie robi i koniec tematu. Teksty typu czkawka, bo zimno 馃槄 albo ma zimne n贸偶ki - za艂贸偶 skarpetki馃檲 albo poduszeczk臋 jej daj, albo 艂okcie talkiem zasyp. 艁o matko jak 偶y膰 馃槀

Co do naszych ambicji, wiecie co, schowajmy sobie je w kiesze艅馃槅 ja si臋 zarzeka艂am, 偶e 偶adnego mm, a jednak w szpitalu by艂o tak gor膮co, siara pewnie ledwo co, m艂oda nie siusia艂a, m贸wi臋 kij tam, podam mleko, bo jeszcze mi si臋 odwodni czy nie wiadomo co innego. Ze smoczkiem to samo, 偶e niby lepiej nie, si臋 naczyta艂am, ale tak to my by艣my tym smoczkiem musia艂y by膰 i je艣li laktacja ju偶 u艂o偶ona to dajmy sobie na luz. To samo z porodem, ma si臋 plany 偶e chce si臋 tak i tak bez tego czy z czym艣 tam, a rzeczywisto艣膰 i tak robi swoje i tyle sobie mog艂y艣my pogada膰. Nie chcia艂am nacinania, ale widocznie by艂o niezb臋dne. Nie jestem tym zachwycona, my艣l臋, 偶e powoduje to d艂u偶sze dochodzenie do siebie, ale kurcz臋, 偶yjemy, jeste艣my zdrowe, nie ma nic wa偶niejszego. Te偶 wzruszam si臋 przeokropnie, a to jak膮艣 piosenk臋 us艂ysz臋, a to id臋 na spacer, wszystko pi臋knie, ale spojrz臋 w niebo i pomy艣l臋 o tych co nie doczekali i wyj臋 jak b贸br. I wiecie co, dajmy sobie na to wszystko przyzwolenie, doceniajmy co mamy, ale te偶 nie biczujmy si臋 za nasze emocje, wszystko trzeba przetrawi膰, jest to niesamowity proces jaki przesz艂y艣my i nadal przechodzimy. Wierz臋 te偶, 偶e nasza intuicja i instynkt nie pozwol膮 nam skrzywdzi膰 naszych dzieci i to jest jedyna rada, kt贸r膮 wzi臋艂am sobie do serca.

Rozpisa艂am si臋 jak g艂upia, id臋 spa膰 馃槣

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Dziewczyny, ciesz臋 si臋, 偶e u Was wszystko si臋 uk艂ada. 馃槈 I dzieci nam rosn膮 zdrowe. U nas ju偶 miesi膮c i 6 dni. Ma艂y ro艣nie jak na dro偶d偶ach, w nocy pobudka co 3 godziny na karmienie. Marudny robi si臋 w dzie艅, ale nie ma si臋 co dziwi膰 przy takim upale. Nie ma czym oddycha膰. 馃サ

Ostatnio zacz膮艂 cho膰 ciut wi臋cej spa膰 w ci膮gu dnia, ale to te偶 zas艂uga karuzeli i smoczka... M膮偶 nie by艂 ch臋tny, bo z c贸rk膮 ci臋偶ko by艂o odzwyczai膰 od聽 smoka i nie chcia艂 powt贸rki z rozrywki. Ale ja... "wyrodna matka" mia艂am do艣膰, 偶e on czy spragniony, g艂odny, senny czy co, wisia艂 mi na cycku. Nic zrobi膰 nie mo偶na, ani w domu ani przy sobie. Nie dawa艂am rady i p艂aka艂am ze s艂abo艣ci, bo chcia艂am, 偶eby kto艣 go ode mnie wzi膮艂... 呕ebym po ca艂ym dniu mog艂a si臋 chocia偶 spokojnie wyk膮pa膰. 鈽癸笍 A jak na z艂o艣膰 m艂ody nie chcia艂 smoczka. Pr贸bowali艣my z trzema r贸偶nymi i wszystko wypluwa艂 od razu albo odruch wymiotny mia艂. Na szcz臋艣cie siostra z maj贸weczek podpowiedzia艂a i da艂a spr贸bowa膰 taki, co jej c贸rka zaakceptowa艂a, bo te偶 innych nie bra艂a. I si臋 uda艂o. 馃槈 Wiem, 偶e lepiej bez, ale przynajmniej nie musz臋 z nim p贸艂 dnia na r臋kach sp臋dza膰. Jak ci膮gnie to chocia偶 w ko艂ysce przy艣nie. Ca艂e szcz臋艣cie tylko w dzie艅 u偶ywamy, bo w nocy 艣pi 艂adnie.聽

A je艣li o mnie chodzi... S膮 r贸偶ne momenty, te dobre i te gorsze. I nie ma si臋 co wstydzi膰 s艂abszych chwil. Je艣li mo偶na liczy膰 na czyje艣 wsparcie to super. M膮偶 wraca z pracy, obiad zje, du偶o roboty z remontem i ogrodem, ale te偶 mi du偶o pomaga. 馃槉 Oboje wieczorami padamy na pyszczki. Fizycznie wydaje mi si臋, te偶 ju偶 lepiej. Jeszcze po艂贸g trwa i brudz臋. A jak si臋 przed藕wign臋 to widz臋 ciut wi臋cej, ale blizna ju偶 nie ci膮gnie i brzuch te偶 nieodczuwalny. Id臋 we wtorek na kontrol臋 do ginekologa, wi臋c zobaczymy co powie. 馃槈

Odno艣nik do komentarza

U nas w dzie艅 Kornelka 艣pi po 3 godziny z hakiem... Budzi si臋 偶eby zje艣膰 i zn贸w 艣pi... Istny anio艂ek... Nie chcia艂abym przechwali膰, ale oby jej tak zosta艂o... Sporo mo偶na zrobi膰... Gorsze s膮 wieczory. .. Wtedy si臋 budzi i nawet jak zje to nie mo偶e zasn膮膰... Kr臋ci si臋... Sama nie wie co by chcia艂a... No i wisi wtedy co chwil臋 na piersi... Jeszcze kilka dni temu to by艂am bliska da膰 butelk臋 na noc bo myslalam 偶e mo偶e jest g艂odna... Ale z drugiej strony, w dzie艅 si臋 艂adnie najada z jednej piersi i 艣pi, 艂adnie przybiera na wadze, a w tej nocy to chyba poprostu jest gor膮co, ona wyspana i ma problem z za艣ni臋ciem, bo nie wida膰 偶eby by艂a jaka艣 g艂odna, potrzebuje poprostu troch臋 si臋 przytuli膰, poci膮gn膮膰 cycka...zaywazylam te偶 偶e jak si臋 kr臋ci i j膮 wezm臋 na r臋ce to te偶 zasypia... Chyba si臋 troch臋 nauczy艂a cho膰 nie nosimy jej prawie wcale...jak zje to zaraz j膮 odk艂adam... U nas te偶 by艂y pocz膮tki z KP ci臋偶kie... Szczeg贸lnie w szpitalu gdy dosta艂am nawa艂 pokarmu... Jeszcze jeden dzie艅 pobytu i bym tam zwariowa艂a... Po powrocie z mam膮 i m臋偶em si臋 m臋czyli艣my z tymi piersiami ale ju偶 jest dobrze... Mam nadziej臋 偶e uda mi si臋 karmi膰 jak najd艂u偶ej... Cho膰 ona tyle 艣pi 偶e boj臋 si臋 偶e mi si臋 w ko艅cu zatrzyma ta laktacja馃檲ci膮gle co艣... A brzuch... Ehh... Niby jest ok.. Blizny prawie nie wida膰... Ale boli mnie jeszcze przy chodzeniu... Denerwuje mnie taki fa艂d sk贸ry nad blizn膮 a kt贸rym nie mam czucia... Po porodzie sn ju偶 bym by艂a pewnie jak nowonarodzona, a tu jednak d艂u偶ej... O matko, i ja si臋 rozpisa艂am 馃檲偶ycz臋 Wam du偶o rado艣ci z macierzy艅stwa... Niech si臋 dzieciaczki zdrowo chowaj膮 i nie daj膮 Wam popali膰 馃槏

Odno艣nik do komentarza

Sta艣 jutro sko艅czy 8 tygodni. Jak ten czas szybko leci. Jeste艣my ju偶 po pierwszym szczepieniu. Zdecydowa艂am si臋 na szczepienie 6w1. Sta艣 zni贸s艂 je bardzo dobrze,聽by艂 troch臋 bardziej senny po szczepieniu. W nocy 艣pi bardzo dobrze. W dzie艅 robi ju偶 sobie d艂u偶sze聽przerwy na aktywno艣膰 i聽najbardziej lubi 偶eby go wtedy nosi膰. Z zaciekawieniem ogl膮da 艣wiat. Zaczyna si臋 ju偶 艣wiadomie u艣miecha膰. Najwi臋cej u艣miech贸w rozdaje starszej siostrze 馃グ

U mnie psychicznie najgorzej by艂o w szpitalu. Mia艂am problem z laktacj膮 i bardzo przejmowa艂am si臋, 偶e musz臋 dokarmiac synka mm. Teraz kiedy wszystko si臋 unormowa艂o jest ok. Te偶 denerwuj膮 mnie ciocie dobra rada. Ale po prostu przesta艂am zwraca膰 uwag臋 na wszystkie komentarze w temacie jak mam ubiera膰, nosi膰 czy nie nosi膰. W ko艅cu to ja jestem mam膮 Stasia i wiem najlepiej co dla niego dobre.聽

Trzymajcie si臋 dziewczyny i niech zdrowo rosn膮 nasze dzieciaczki 馃槉

20210705_115809.jpg

Odno艣nik do komentarza

@Klaudiuszka4 czy mo偶esz powiedzie膰 jaki smoczek by艂 zaakceptowany? U nas ja jestem smoczkiem i mam do艣膰! Mimo, 偶e starsi te偶 byli bezsmoczkowi, ci臋偶ko mi zn贸w przez to przej艣膰. Mam smoczki z nuk, lovi i mam. Nuk czasem wejdzie na 10 min a potem krzyk 5* mocniejszy (jakby chcia艂a mnie ochrzani膰, 偶e chce j膮 nabra膰)

Odno艣nik do komentarza

Hej Dziewczyny,

u nas Wojtek sko艅czy艂 6 tygodni kt贸re przespa艂 z 3 h wybudzeniamj聽na karmienie i ci膮g艂ymi kupkami. Istny anio艂ek do wczoraj, co艣 jakby si臋 zmieni艂o jest aktywny, patrzy mi w oczy, przesta艂 spa膰, je艣膰 chce jeszcze wi臋cej 馃檲 a mnie to cieszy bo przy pierwszej c贸rce kt贸ra by艂a bardzo aktywna ju偶 si臋 zacz臋艂am martwi膰 ze co艣 nie tak z nim(mimo ze m贸wili mi ze ch艂opcy si臋 wolniej rozwijaj膮).聽
Bylam w pi膮tek na wizycie kontrolnej i przybra艂 800 gram w 2 tyg 馃檲馃挭馃徑 Od urodzenia 3210 gr聽do 4500gr a偶 si臋 pediatra zdziwi艂a ale co zrobi膰 jak m贸wi膮 偶eby karmi膰 na rzadanie to karmi臋.

Smoczek u nas jest akceptowalny tylko czasami, mamy z firmy MAM.

Ja stosuje tez z tej firmy butelk臋 do karmienia, bo odciagam pokarm i czasami Tato zostaje z dzieciakami wtedy karmi Ma艂ego 馃檪

pozdrowienia dziewczyny!聽

Odno艣nik do komentarza

@Kociara jasne. My pr贸bowali艣my Mam, Bibs i Lupilu. Ten ostatni kszta艂t mia艂 taki sam jak Mam. I te 2 wzi膮艂 par臋 razy na 1 minut臋 jak ju偶 naprawd臋 chcia艂 spa膰, ale na og贸艂 wypluwa艂 i robi艂 min臋 kwa艣n膮 jakby si臋 zastanawia艂, czemu ci膮gnie co艣 dziwnego. Sprawdzi艂 si臋 AVENT ultra air. S膮 mniejsze i bardziej p艂askie. Z c贸rk膮 u偶ywali艣my lovi, ale pami臋tam, 偶e one te偶 by艂y wi臋ksze, a syn widocznie niekoniecznie takie lubi. 馃槈

Odno艣nik do komentarza

Jak usypiacie swoje male艅stwa? Ja mam z tym coraz wi臋kszy problem 馃槥 jak byla malutka to zasypiala gdzie badz i przy czym badz a teraz .... wszystko j膮 wybudza , jak sie jej nie buja to nie usnie

... albo usnie i za 2 minuty pobudka... ehhh

Odno艣nik do komentarza

Mo偶e to skok rozwojowy?聽

U nas dzia艂a po艂膮czenie bujania w ko艂ysce z szuszaniem, klepaniem po ty艂ku i smoczkiem w buzi (kt贸ry przez sen i tak w ko艅cu wypluwa zazwyczaj :D)... Ale te偶 nie zawsze. Czasem staram si臋 go po prostu zm臋czy膰, a jak ju偶 nie ma opcji to chusta dzia艂a zazwyczaj, ale do tej pory jeszcze nie u偶ywa艂am jej tak stricte 偶eby go u艣pi膰, bo od艂o偶ony i tak si臋 budzi 馃槃 tak czy siak, nosi膰 go nie nosz臋 bo to kloc, zasypia albo przy piersi (ostatnio tylko w nocy) albo w ko艂ysce.聽

Odno艣nik do komentarza

Ja nie wiem co mi si臋 za egzemplarz trafi艂 ale Wojtek zasypia wtulony we mnie, b膮d藕 sam otulony otulaczem w 艂贸偶eczku, przy c贸rce tak nie by艂o co chwile wybudzala si臋聽i karmienie i na cycu zasypia艂a, a tu prosz臋 taka zmiana, ale pono膰 ch艂opcy s膮 takie przytulaki i ma艂o ich obchodzi 馃檪

Odno艣nik do komentarza

Sta艣 zasypia tylko na r臋kach albo przy piersi. Ostatnio te偶 ci臋偶ko go od艂o偶y膰 do 艂贸偶eczka bo po chwili si臋 budzi. Najch臋tniej ca艂y dzie艅 sp臋dza艂by r臋kach.聽

Chwil臋 oddechu mam na spacerach bo w w贸zku na spacerze te偶 艂adnie 艣pi. W domu w贸zek niestety nie dzia艂a 馃槄

Odno艣nik do komentarza

Podziwiam was za noszenie - Krze艣 przybra艂 okropnie na wadze (walcz臋 ze zbyt szybkim wyp艂ywem mleka) i jest mega ci臋偶ki, dlatego nie wyobra偶am sobie gdyby nie zasypia艂 w ko艂ysce 馃槷 aczkolwiek od noszenia nigdy mi nie zasn膮艂, m臋偶owi uda艂o si臋 tylko z raz czy dwa, ale standardowo - od艂o偶enie magicznie podnosi powieki 馃槃 jedyny problem ze usypiam go na brzuchu, wi臋c tak ogarniamy tylko w dzie艅 - w nocy 艣pi albo przy mnie (co ostatnio te偶 coraz gorzej dzia艂a), albo ostatnio wk艂adam go do rozka, 偶eby nim nie rzuca艂o a偶 tak jak si臋 kr臋ci. Ciekawa jestem kiedy聽 b臋dzie spa艂 na plecach normalnie 馃槢

I tak najlepsza by艂a dzi艣 standardowo moja mama - m贸wi臋 jej 偶e M艂ody 艣pi, ale go troch臋 bujam, bo widz臋 偶e si臋 kr臋ci i jak go nie uspokoje to si臋 obudzi "no tak, pierwsze dziecko, to na ka偶de st臋kni臋cie lecisz, daj mu si臋 pokr臋ci膰". Nie dotar艂o, 偶e owszem lec臋, ale jak widz臋 偶e b臋dzie spa艂 dalej to go nie ruszam, ale wol臋 go pobuja膰 i uspokoi膰 w razie potrzeby ni偶 usypiac drugi raz 馃槢

Odno艣nik do komentarza

A, i chcia艂am powiedzie膰 偶e czasem chyba nic nie skutkuje - dzi艣 moje dziecko uzna艂o, 偶e nie potrzebuje drzemki przed k膮piel膮 (sp臋dzi艂am 3 h na naprzemiennych pr贸bach u艣pienia i zm臋czenia go, bez skutku) co oczywi艣cie sko艅czy艂o si臋 krzykiem w czasie k膮pieli... Za to jak pokrzyczal przy k膮paniu, to po jedzeniu zasn膮艂 ekspresowo 馃槃

Odno艣nik do komentarza

Wow. 呕eby moje dziecko zasypialo na brzuchu.. marzenie. Niestety ci臋偶ko jest na r臋kach. Wszystkie seriale wyogladane 馃ぃ wydaje mi si臋 偶e Jas bardzo ma艂o 艣pi w ci膮gu dnia. Obmyslam teori臋 jak go zm臋czy膰 偶eby pospa艂 d艂u偶ej ni偶 p贸艂 godziny..聽 Mo偶e spr贸bujemy ambitnie 膰wiczenia z rehabilitacji聽

Odno艣nik do komentarza

@Katarzynaa聽czasem te偶 mam wra偶enie 偶e m贸j ma艂o 艣pi. Z tym spaniem na brzuchu to z kolei musz臋 co艣 wymy艣li膰, bo do tej pory jak zasypia艂 po k膮pieli 20 - 21 to ko艂o 23 si臋 budzi艂, a ostatnio budzi si臋 dopiero po p贸艂nocy, wi臋c k艂ad臋 si臋 z dusz膮 na ramieniu i dzieckiem 艣pi膮cym na brzuchu 馃槢

Odno艣nik do komentarza

@Juka92聽a co robisz na ten szybki wyp艂yw? Te偶 troch臋 tak mam, bo m艂oda czasem si臋 krztusi albo odrywa, bo buzia pe艂na mleka. Staram si臋 odchyla膰 do ty艂u to jest troch臋 lepiej. S艂ysza艂am, 偶e mo偶na troch臋 odci膮gn膮膰.聽

Laura za to niespecjalnie chce le偶e膰 na brzuchu, na mnie to i owszem, ale sama nie, kr臋ci si臋, wygina i w ko艅cu p艂acze. Wasze ot tak od pocz膮tku lubi膮? Moja najpierw upodoba艂a sobie boki, jak by艂a taka podwini臋ta 艣wie偶o po urodzeniu, a potem uda艂o mi si臋 j膮 nam贸wi膰 na plecki.聽

Co do usypiania ju偶 jest troch臋 lepiej, bo pocz膮tkowo tylko na mnie po mleczku i pr贸by od艂o偶enia nawet po godzinie skutkowa艂y powt贸rk膮 馃檲

W nocy odwr贸ci艂am kolejno艣膰, najpierw podkarmiam i dopiero zmieniam pampersa, bo jak najpierw przebiera艂am to tylko si臋 rozbudza艂a i by艂 p艂acz, a tak jest spokojna, podje i ju偶 na przewijaku mi usypia, wi臋c ju偶 tylko j膮 odk艂adam i 艣pi.聽

W ci膮gu dnia usypia na spacerze i czasem po艣pi jeszcze w domu w w贸zku, ale jak wyci膮gam z chusty to koniec 馃槃

Potem co jaki艣 czas po karmieniu usypia w dostawce, zazwyczaj ze smoczkiem. Po po艂udniu jest najwi臋ksza aktywno艣膰 i czasem ze zm臋czenia nie chce zasn膮膰 i by艂 spacer, k膮piel, karmienie i noszenie, a teraz spacer zabawa i k膮piel, karmienie i 艣pi 馃槄 widz臋 te偶, 偶e im wi臋cej jest na powietrzu tym wi臋cej 艣pi w ci膮gu dnia i lepiej w nocy. A turystka z niej najlepsza, przesypia niemal wszystko z drobnymi przerwami na karmionko i pampersa, w w贸zku, w aucie 艣pi jak anio艂 馃槆馃槃

Odno艣nik do komentarza

@Magdalena.B聽odci膮gam pierwsze 10-20 ml i karmi臋 w przechyle. Po艂o偶na powiedzia艂a jeszcze ze mog臋 spr贸bowa膰 troch臋 sza艂wia pi膰, 偶eby ograniczy膰 laktacje i chyba skorzystam z tej rady, bo ju偶 godzin臋 po karmieniu potrafi臋 mie膰 pe艂ne piersi... P贸ki co jeszcze si臋 wstrzymywa艂am, bo my艣la艂am, 偶e widz臋 jaki艣 efekt tego odci膮gania, ale chyba jednak go nie ma 馃槢

Ile w og贸le wasze dzieciaki s膮 "na nogach" poza karmieniem, przewijaniem itp.?聽

Odno艣nik do komentarza

U mnie za艣 s膮 takiego typu akcje, 偶e od jakich艣 2 tygodni przed spaniem nocnym jest masakryczny krzyk. Najpierw je z jednej piersi i gdy mleko si臋 ko艅czy zaczyna si臋 denerwowa膰, pewnie dlatego ze chyba ju偶 s艂abo leci. P艂acz.聽 No to go przestawiam na drug膮 pier艣 i wtedy darcie takie 偶e masakra. A dzisiaj to ju偶 w og贸le przeszed艂 samego siebie. Jak go nosi艂am to troch臋 si臋 uspokoi艂. Chcia艂am go przystawi膰 do piersi, od nowa krzyk. Dopiero smoczek go uspokoi艂 i zasn膮艂. Znaj膮c go pewnie nie na d艂ugo bo nie dojadl. 馃槓

Nie wiem o co mu chodzi 馃し鈥嶁檧锔 jakie艣 pomys艂y???聽

Odno艣nik do komentarza

Siedz臋 z partnerem i postanowilismy jutro spisac ile Jan 艣pi. Wed艂ug Google powinien spa膰 16 godzin. Nie wydaje nam si臋 馃ぃ Mi po艂o偶na wsadzila do g艂owy 偶e po jedzeniu dziecka mam nie przebiera膰 bo mu si臋 mleko cofnie.聽

Kupi艂am dzisiaj zageszczacz do mleka. Dwa karmienia i jest na razie super. Oby tak dalej

Odno艣nik do komentarza

@Katarzynaa聽co艣 w tym jest, bo m贸j Sta艣 kiedy zmieniam mu pieluch臋 albo przebieram po karmieniu to cz臋sto ulewa albo dostaje czkawki.

@Patrycja2701聽a obijasz go mi臋dzy jedn膮 a drug膮 piersi膮? Mo偶e 艂yka powietrze i potrzebuje odbi膰. Zauwa偶y艂am, 偶e m贸j Sta艣 tak cz臋sto robi po jedzeniu. Najpierw je spokojnie, p贸藕niej zaczyna si臋 denerwowa膰 przy piersi, szarpie g艂贸wk膮,聽zaczyna nerwowo macha膰 r膮czkami i p艂acze. U nas przechodzi jak wezm臋 go na rami臋 i sobie porz膮dnie beknie. Dopiero wtedy przystawiam go do drugiej piersi jak jest taka potrzeba. Generalnie te偶 zauwa偶y艂am, 偶e problem z p艂aczem mamy tylko wieczorem.聽

@Juka92聽Sta艣 w dzie艅 z regu艂y funkcjonuje wed艂ug schematu 2-3 godziny snu i ok. 2 godzin czuwania. My艣l臋, 偶e w sumie nie 艣pi ok. 7-8聽godzin. Ale bywaj膮 dni, 偶e wybudzam si臋 co chwila i ci臋偶ko mu zasn膮膰 na d艂u偶ej. Na szcz臋艣cie rzadko聽mamy takie dni. Noc przesypia od 22 do 8聽z dwiema przerwami na jedzenie i zmian臋 pieluchy.聽

Odno艣nik do komentarza

Je艣li chcesz doda膰 odpowied藕, zaloguj si臋 lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani u偶ytkownicy mog膮 komentowa膰 zawarto艣膰 tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Za艂贸偶 nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj si臋

Zaloguj si臋

Posiadasz ju偶 konto? Zaloguj si臋 poni偶ej.

Zaloguj si臋

• Dodaj now膮 pozycj臋...