Skocz do zawartości

LISTOPADÓWKI 2011 | Forum dla mam


aaa_aniusia_m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
no aaa_aniusia nietsety zima 😞 Musimy jednak jakos wyjść na zakupy, trudno, będę rozbierać Emisię w sklepie. Wychodzicie na spacery jak jest 2 stopnie?
Czy wszystkie zamawiacie swoim dzieciaczkom msze na roczek? Mama mnie ostatnio zapytała czy zamówiłam a ja sie zdziwiłam że to muszę aż zamawiac a nie wystarczy że co niedzielę modlę się o jej zdrówko...
Emilcia przespała calutką noc od 19 do 8 rano 🙂
Umówiłam się z Emisią na 2 listopada na sesję zdjęciową z okazji roczku 🙂 Mąż ma akurat wolne więc się cieszę ze wreszcie będzie miała ładne zdjęcia 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,6 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Shelby_m

    1290

  • yenefer07_m

    1098

  • Cherry_m

    1404

  • lala89_m

    1088

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusie
Marinel, ja chciałam zamówić, ale musielibyśmy iść na 18, bo przecież 5 listopada ja już będę w pracy, a to nie wyszłoby nam na dobre, bo o tej porze mój Ciastek ma już odlocik, zresztą od jakiegoś czasu on niestety w ogóle nie umie zachować się w kościele (cały czas by śpiewał i to tylko forte!!!), a do tego w kościele jest potwornie zimno (nie ma ogrzewania)...

Ciastek nadal ma gluciory po pas i dziś czeka nas wizyta u pediatry - zobaczymy, czy udało nam się uciec od antybiotyku, czy jednak polegliśmy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Witam:-) Oskar spal dzisiaj do 8:30:-) Tak wiec mamusia wyspana:-) Oskar non stop przykleja sie do moich pieprzypkow na rekach i chce mi je zdrapac 😮

Marinel super pomysl z sesja zdieciowa, bedziecie miec sliczna pamiatke!

Co do mszy na roczek, u nas nie ma takiego zwyczaju w rodzinie, a ja nie zamierzam tego zapoczatkowac...niestety Kosciol to dla mnie jedynie konicznosc...pisze niestety, bo jestem osoba wierzaca, ale to co sie wyprawia w kosciolach oraz obludnosc tzw wiernych(nie uogolniajac oczywiscie) zniszczyla ten swiety wizerunek w moich oczach.... 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Dzień Dobry!
Nadroniłam wszystkie zapełnione strony a trochę się tego nazbierało....wczoraj byłam na fb ale tylko z doskoku....u mnie weekend fatalny.....w nocy z piątku na sobotę dowiedziałam się co znaczy ZĄBKOWANIE.....DOminik obudził się o 1:30 i do 3:30 wył do księżyca.....cały blok chyba postawił na nogi....a genialana mamusia nie miała syropu przeciwbólowego i tatuś o 3 w nocy brał taxi (auto znów popsute) i pędził do apteki całodobowej po ibuprofen....a my w tym czasie oglądaliśmy piosenki na you tube.....o położeniu nie było mowy....o 3:30 położyłam się a o 6 obudziłam z dziwnym samopoczuciem....miałam strasznie wrażliwą skórę, kołdra mi przeszkadzała, kręciłam się przez cały czas i nie mogłam zasnąć....potem było mi strasznie zimno, więc ubrana w ciepłe ubrania i przykyta kołdrą leżałam przez cały dzień, miałam dreszcze i dopiero mąż ok. 14 zapytał mnie czy ja nie mam gorączki 😮 no i się okazało że mam i to 38,8.....sprawa się wyjaśniła...ja żadko mam gorączkę ale jak już mam to włanie tak się czuję....tylko nie wiem dlaczego nie zauważyłam, że ją mam!!!!! całą sobotę przeleżałam w łóżku....moje chłoplaki same musiały dać sobie radę i DAŁY!!! w niedziele było już lepiej tzn. nie miałam gorączki i czułam się zdecydowanie lepiej....a dziś się okazało, że mam opryszczkę....wydaje mi się, że to właśnie przez wirus opryszczki była ta gorączka.....ja tylko raz w życiu miałam opryszczkę i wyglądałam jak ufo....warga spuchła mi na pół tważy- serio!!!! dostałam zwolnienie lekarskie i przez 4 dni nie chodziłam do pracy.....
My też nie mamy jeszcze butów zimowych tzn. kupiłam bardzo tanio na allegro z ecco ale nieststy nie pasuj ą bo DOminik ma bardzo wysokie podbicie i nie wchodzą.....będę musiała je sprzedac 😠

Martka dużo zdrówka dla Was!!! faktycznie ciągle jakieś chorobska Was dopadają

Yen czekam na fotki po zmianie koloru włosków- Kobieto szalejesz 😉

Judzia bardzo ładne z Was kobietki 😉 a co do zdjęć to współczuję....sama też byłabym bardzo zła...

wieej nie zdąże napisać bo DOminik już mnie woła.....oznajmia mi, że już się wyspał...więc pędzię 🙂
papa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
yen bravko dla ciebie za ten lkosciol moj poglad jest identyczny moja wizyta w kosciele to koniecznosc niestety nasi ksieza......to juz brak słów:] boshe jak pada snieg to niesamowite a mowili ze nie ebdzie tak apdac.....a ja oczywiscie poszlam na spacer przyszlam jak balwan cala biala za to dzieki bogu wzielam folie na wozek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Do Emilki przyszedł GOŚĆ 🤪 🤪 🤪

-Puk, puk wpuścisz mnie?
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/854/zdjcie0337b.jpg/][IMG]http://img854.imageshack.us/img854/1272/zdjcie0337b.jpg[/IMG][/URL]

-Jasne czemu nie!! 🙂
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/685/zdjcie0330z.jpg/][IMG]http://img685.imageshack.us/img685/4893/zdjcie0330z.jpg[/IMG][/URL]

- Co to, co to, co to masz, może mi to w końcu dasz??
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/10/zdjcie0334i.jpg/][IMG]http://img10.imageshack.us/img10/986/zdjcie0334i.jpg[/IMG][/URL]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
poweidzcie mi tak szczerze macie czasem tak gdy dziecko spi jestescie same w domu robicie sobie goraca herbate..i wspominacie...i wtedy myslicie kurcze...ze czegos zalujecie...ze mogloby byc inaczej....ze moze bylybyscie z kims innym gdzie indziej inaczej by ot wasze zycie wygladało??

bo ja tak mam...oczywisci niczego doslownie nie zaluje mam super meza wiem ze mnie kocha nad zycie wspanialego syna i dosc fajne zycie ale wspominam czasem moja pierwsza milosc mialam wtedy 16 lat wiec z perspektywy patrzac nie tak dawno gdyz zaraz potem poznalam mojego meza i on juz zostal ale ten chlopak...byl taki pierwszy na powazniej bylismy ze soba 3 lata czyli w sumie od13 roku zycia takie gowniarze i razem dojrzewalismy mozna powiedziec i czasem sobie tak mysle kurde to okropne ale ze mi go strasznie brakuje jego zartow czułosci....slodkich slowek itd,.....to zle??jest ze mna cos nie tak?? bo mam wyrzuty sumienia??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
czytalysci e to??


Kobieta wraca po ciężkim dniu pracy, zmęczona, podenerwowana, jej synek czeka przy drzwiach.
Synek: Mamusiu, mogę zadać Ci pytanie?
Mama: Jasne, o co chodzi?
Syn: Mamusiu, ile zarabiasz na godzinę?
Mama: To nie twoja sprawa, dlaczego w ogóle pytasz o takie rzeczy?
...Syn: Ja po prostu chcę wiedzieć. Proszę powiedz mi, ile zarabiasz na
godzinę.
Mama: Jeżeli chcesz tak bardzo wiedzieć, to proszę bar
dzo
: 10 zł/h.
Syn ze spuszczoną głową: aha. Mamusiu, pożyczysz mi 3 zł?
Matka się wściekła. Jeśli jedyny powód, dla którego zapytałeś ile zarabiam
jest to, że chciałeś kupić sobie jakąś zabawkę albo jakąś inną bzdurę, to
idź natychmiast do swojego pokoju i kładź się spać.
Pomyśl, jaki jesteś samolubny.
Mały chłopiec poszedł cichutko do swojego pokoju i zamknął drzwi.
Kobieta usiadła i była coraz bardziej wściekła na syna. Jak on śmiał zadać
jej takie pytanie żeby dostać trochę pieniędzy?

Po jakiejś godzinie kobieta uspokoiła się i zaczęła myśleć:
Może rzeczywiście jest coś, co bardzo chce kupić za te 3 zł, i w sumie rzadko prosi o pieniądze.

Kobieta weszła do pokoju synka.
Śpisz synku? Zapytała. Nie mamusiu, nie śpię. Odpowiedział chłopiec.

Pomyślałam, że może byłam za ostra dla Ciebie. To był ciężki dzień i skupiło się na tobie. Proszę, oto 3 zł, o które prosiłeś. Mały chłopiec natychmiast się podniósł: O, dziękuję mamusiu! I spod poduszki wyciągnął parę monet..

Kobieta zobaczyła, że chłopiec ma już jakieś pieniądze, znów się zdenerwowała.
Chłopiec przeliczył je i spojrzał na matkę.
Dlaczego prosisz o pieniądze, jeśli już je masz? Zaczęła matka. Bo miałem za mało. Ale teraz już mam wystarczająco. Odpowiedział chłopiec.
Mamusiu, mam teraz 10 zł. Czy mogę kupić godzinę twojego czasu?

Proszę przyjdź jutro godzinę wcześniej. Chciałbym się z tobą pobawić..

Matka się rozczuliła. Przytuliła mocno synka i nie wiedziała, jak prosić go o przebaczenie. To takie krótkie przypomnienie dla Was wszystkich ciężko pracujących.
Nie powinniśmy pozwolić, aby czas przelatywał nam przez palce bez spędzania go z tymi, którzy się naprawdę dla nas liczą, bliskimi sercu. Pamiętajmy, aby spędzić ten wart 10 zł czas z tymi, których kochamy.

Jeżeli jutro umrzemy, to firma, w której pracujemy wymieni nas szybko na kogoś innego. Ale rodzina i przyjaciele będą czuć pustkę przez resztę swojego życia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Aaa_aniusia piękne jest to co napisałaś... aż mi ciary przeszły jak wyobraziłam sobie tego chłopca.

Co do wcześniejszego twojego posta to chyba każdy sobie nie raz myślał co by było gdyby. Wiesz ja też miałam taką wielką pierwszą miłość, chodziliśmy 3 lata, kiedy się rozstaliśmy miałam 20 lat. Rozstaliśmy się przez jego zazdrość, kłamstwa i picie. Ale kochałam go nad życie i ciężko mi było to zakończyć. Wiele razy później myślałam czy dobrze zrobiłam.. Ja nie żałuję bo mam wspaniałego męża i córkę. Ale czasem myślę o byłym szczególnie wtedy jak spotkam kogoś z jego rodziny bo jego to może 3 razy po rozstaniu widziałam. Nawet kiedy byłam już mężatką on potrafił czasem zadzwonić, napisać smsa, a ostatnio mi napisał że całe życie będzie żałował że zmarnował taką szanse. Nie jesteśmy już ze sobą 5 lat, on ma dziecko z inna dziewczyną ale nie mają ślubu, nie układa im się choć ja mu życzę jak najlepiej. A ty nie masz żadnego kontaktu z twoim byłym? Wiesz może czy założył rodzine?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Kochane,

No zaczął się ciężki okres z ubieraniem. Ja przy wejściu do sklepu wolę Kubusia rozpiąć zdjąć czapkę, choćby marudził bardzo.

Nasza noc też była ciężka,wstawałam chyba 10 razy, mało spałam.

Aniu jeśli chodzi o takie rozmyślania, ja chyba niczego nie żałuję, mam takie szczęście, że wieczorami też jestem zawsze z mężem i ten czas spędzamy razem. Miałam wprawdzie teraz myśli, że może powinnam poczekać z drugim maleństwem, ale wierzę, że będzie dobrze.

Bałwan pierwsza klasa.

Co do kościoła Krusyna to mój Kubuś tańczy jak ksiądz śpiewa swoje kwestia lub do wszystkich macha w kościele. Ja chodzę na msze dla dzieci więc zakładam, że to jest dopuszczalne 😉. Fakt jak zaczyna księdzu towarzyszyć to mąż wychodzi na chwilę na dwór.
A jak zdrówko Maksia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Hej,

nio u nas ciut lepiej chociaż Młody dostał czopek na noc na to ząbkowanie. A tak to cały czas za brzdącem !!! Małe to moje się tak rozchodziło, że wszędzie sam polezie !!! A jak masz już go na rękach i chcesz go posadzić na podłogę na pupie to on bach nogi sztywne i namo postaw a nie posadz!!! 😁 😁 😁

Sztuka chodzenia z butelką w paszczy lub pilotem opanowana. Tylko Mama łazi cały czas prawie ze stanem przed zawałowym za synkiem !!! Za ręke nie chce !!! Ot taki SAMODZIELNY ten mój Synek !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Jestem 🙂

Aniusia - ja takich myśli nie mam, bo z moim M jesteśmy razem już 10 lat i mimo, że wcześniej sporo chłopaków się przewinęło (z jednym do tej pory wyskakujemy czasem na kawcię), to mam wrażenie, że mój małżowinek był ze mną od zawsze 🙂 Nie dość, że bardzo go kocham, to jeszcze najnormalniej w świecie go lubię 🙂

Madziulka - Maksik ma już czyste oskrzela, tym razem obyło się bzz.. antybiotyku - uff... Jeszcze przez tydzień mamy go inhalować i podawać syropki.
My z małym też najczęściej stoimy na podwórku, bo u nas nie ma takiej mszy dla małych dzieci, ale teraz jak się zrobiło zimno to po prostu chodzimy osobno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
krusyna - jak dobrze, bo te antybiotyki to takie g***o, że lepiej omijać...

Cherry - tak się spodziewałam, że niedługo się nam odechce tej samodzielności, na którą tak czekałyśmy 😉

Madziu - u nas podobna ilość wstawania... współczuję okropnie :/ a Kubuś śpi z Wami w jednym pokoju? czy jak to jest? bo ja mam Maksia pod ręką...

aaa_aniusia - niektóre sprawy w życiu chętnie bym zmieniła, ale nie są one związane z życiem rodzinnym 😉 ale myślę, że to zupełnie normalne tak sobie gdybać

Zaniu - cóż za piękny bałwan, a jeszcze piękniejsza jego mała przyjaciółka 😉

Agisal - zdrowiej moja droga!!!

yen - Oskar to lubi spać, nie? a w sprawie kościoła, może warto poszukać innej parafii i tam spotkasz wspaniałych księży? mnie np. fascynuje ks. Marek Bałwas, nie wiem, czy słyszałaś - jeździ po całej Polsce i głosi rekolekcje, a jest po ciężkim wypadku i porusza się na wózku; i jeszcze jedno, jak samopoczucie? 🙂

Marinel - ja mam zamówioną, dla mnie to ważne, ale jak nie ma tradycji ani ochoty, to nie ma co... tak myślę 😉

Zaka - jak po spotkaniu z koleżankami?? 🙂

judziu - co za nieszczęście z tymi zdjęciami :/ ale jesteście obie śliczne, najlepszego dla Zosieńki, niech rośnie zdrowo!

lala - zmiany imponujące!!! oby tak dalej! 😁 nie mogę się doczekać efektu! ciekawe, co Maja na to 😁

martka - Wam to nieustająco życzę zdrowia!!!

lecę na Lekarzy, dobranoc!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
aaa_aniusia napisał(a):
poweidzcie mi tak szczerze macie czasem tak gdy dziecko spi jestescie same w domu robicie sobie goraca herbate..i wspominacie...i wtedy myslicie kurcze...ze czegos zalujecie...ze mogloby byc inaczej....ze moze bylybyscie z kims innym gdzie indziej inaczej by ot wasze zycie wygladało??

bo ja tak mam...oczywisci niczego doslownie nie zaluje mam super meza wiem ze mnie kocha nad zycie wspanialego syna i dosc fajne zycie ale wspominam czasem moja pierwsza milosc mialam wtedy 16 lat wiec z perspektywy patrzac nie tak dawno gdyz zaraz potem poznalam mojego meza i on juz zostal ale ten chlopak...byl taki pierwszy na powazniej bylismy ze soba 3 lata czyli w sumie od13 roku zycia takie gowniarze i razem dojrzewalismy mozna powiedziec i czasem sobie tak mysle kurde to okropne ale ze mi go strasznie brakuje jego zartow czułosci....slodkich slowek itd,.....to zle??jest ze mna cos nie tak?? bo mam wyrzuty sumienia??


cześć Mamusie, oczywiście czytam was na bieżąco, przynajmniej się staram, ale jeśli chodzi o aktywność to facebook 😉 Gratulacje dla MAdzi i Wanilii aby wam te fasoleczki zdrowo i szybciutko rosły 🙂 i brawko za odwagę 😉 moja Zuzia śmiga od kilku dni sama na dwóch nogolkach 🙂 i z dnia na dzień przyspiesza 😁 ehh uciechy z niej mamy masę 🙂
aaanusia jakbyś mi czytała w myślach 🙂 ostatnio tak miałam, i powiem wam, że mimo, że mam swoją kochaną rodzinkę to ostatnio byłam zazdrosna o mojego byłego, tzn. moją pierwszą miłość 🙂 też byliśmy gówniarzami bo ja nie miałam 14 lat jak zaczeliśmy "ze sobą chodzić" bo wtedy chodziło się ze sobą przecież 😁 on 4 lata starszy 160 km ode mnie...ale jakie listy mi pisał, w wakacje przeczytałam wszystkie bo robiłam porządki i musiałam je wyrzucić 😞 a on tydzień temu się ożenił!! wiedziałam o tym od dawna bo nawet miałam przyjemność z jego przyszłą/ obecną żoną bo zrobiłą mi aferę o to, że wysłałam mu życzenia na urodziny( zawsze wysyłałam) i ona mi zrobiła scenę zazdrości a mnie teraz też gdzieś w środeczku ścisło jak się dowiedziałam, że ślub się odbył 🙂 ehh głupie to... ale też tak mam ze czesem myślę, jakby to było gdybym była z nim... ale rozstaliśmy się przez jego cwaniactwo i przed wiele lat jak popił dzwonił do mnie z tekstami, że drugiej takiej jak ja nie znajdzie i powiem wam, że dlatego do tej pory był sam!!!! ehh nie zanudzam, ale głupio mi nawet o tym powiedzieć komuś a tu wiem, że mogę 😉 ewentualnie nie przeczytacie 😁 buziaki dla was :*** dobrze, że jesteście 🙂

aaa dodam jeszcze, że właśnie ostatnio doszłam do tego, że w 26 stycznia będzie 10 lat 😮 jak jestem z moim mężolkiem 🙂 :* 3 latka po ślubie 😉a znamy się chyba ze 13 😁
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Co do kościoła to wystarczy ze na balkon wyjdziemy ... a latem jak tv wyłączone i balkony otwarte to mszę się w mieszkaniu usłyszy.... Po przeżyciach na ślubie szwagierki (bekanie Kacpra) powaznie się zastanawiam co będzie na mszy w urodzinki....


Zania zdjęcia swietne!!!

Aniusia popłakałm się jak przeczytałam....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Hehehe Cherry już sobie wyobrażam bekającego Kacpra w kościele 😁 😁 😁

My tydzień temu byliśmy na komunii kuzyna męża (ma 12 lat i jest dzieckiem autystycznym, dopiero teraz przyjmował pierwszą komunię razem z drugim chłopcem który choruje na autyzm). No i moja gwiazda cała mszę przegadała, prześpiewała a na końcu zaczęła gwizdać 🤪 Wszyscy myśleli że to ktoś na zewnątrz kaplicy, a ona tak po raz pierwszy gwizdała. Był niezły ubaw 😁

My zamówiliśmy mszę bo tak chcieliśmy, nie patrzyliśmy na to czy wypada czy nie. Ale przyznam, że u nas w rodzinie przeważnie zamawia się mszę na 1 i 18 urodziny. Moja mama nawet zamówiła mszę przed moim porodem, z prośbą o szczęśliwe rozwiązanie 🙂 Ja na niej nie byłam ale miło mi się zrobiło że tak o mnie pomyślała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kośioła to postanowiłam że po prostu pójdziemy w tę niedzielę co mamy roczek do kościoła i pomodlimy się o zdrówko Emilki. Nie sądzę żeby to było mniej ważne niż gdyby ksiądz powiedział o tym na ambonie.
Aniusia w Krakowie jest teraz ta akcja MAMO TATO ZRÓB MI PORTRET i za 25 zdjęc na płytce płaci się 100zł, za wywołane w formacie 15x21 a obraz 35x45 85zł. Przynajmniej tak było na wiosnę bo moja koleżanka była.
Zaniu śliczna Emisia no i ten bałwanek uroczy.
Współóczuję nieprzespanych nocy. U nas to trwało jakiś miesiąc chociaż Emilka budziła się tylko 1-2 razy ale teraz znowu przesypia całe noce aż rano ją budzę bo by spała do 9 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaniu- Emilka prze agentka 🙂 Matek wpatrzony w nia jak w obrazek 🙂
A ja tez nieraz mysle jakby to bylo gdyby... bylego nieraz widze na miescie ale mnie malo co interesuje co u niego, czasem gadal z moja siostra, raz nawet dlugo po zerwaniu jak bylam juz mezatka to potrafil przyjechac do moich rodzicow 😠 dobrze ze mnie wtedy u nich nie bylo bo bym mu wygarnela. Moj malzonek czesto mi mowi jak sie klocimy wroc sobie do niego bedzie ci lepiej.. jak on moze tak mowic 😞 jest strasznie zazdrosny o niego mimo ze nie utrzymuje z nim kontaktu.
A i Mateusz uwielbia herbate cytrynowa granulowana z ekoland http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.ofix.pl/public/img/items/10001731n.jpg&imgrefurl=http://www.ofix.pl/index.php?id%3Dprodukt%26id_prod%3D10001731&h=280&w=280&sz=13&tbnid=6jqSC2LrFoANWM:&tbnh=90&tbnw=90&prev=/search%3Fq%3Dherbata%2Bekoland%2Bcytrynowa%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=herbata+ekoland+cytrynowa&usg=__N-aqWimhIcU9Zwm5dkUeeQaO7BE=&docid=A3eZ9PbJgWTsLM&hl=pl&sa=X&ei=16uPUPiuLcfOsgaUmYGQDA&ved=0CDgQ9QEwBQ&dur=2777 w 5 minut wypije 270 ml a pije takich dziennie z 4 a nawet 5, a czego innego pic nie chcial tak duzo. inne smaki tez uwielbia z tych herbat 🙂

Wczoraj bylismy u moich rodzicow i mlody zaraz po przywitaniu sie poszedl ukladac babci w szafce z garnkami 😁
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...