Skocz do zawartości

Lipcówko-Sierpniówki 2012 :) | Forum dla mam


czarnylok_m

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusie
halo dziewczyny 😁

jestem i czytam a teraz wkoncu odpisuje conieco...

u nas wszystko wporzadku mala chyba pomalutku odpukac przoblemy z brzuszkiem odchodza. miala przedwczoraj chyba kolejny skok rozwojowy troche wczesnie bo ma dopiero 2,5 miesiaca nie 3 ale tak jak je co 3h a w nocy 6-7 tak w nocy co 3 i w dzien co 2 przez dwa dni teraz znow jest dobrze dzs spala 13h z 3 karmieniami, wiec chyba to to a ma juz 13cm wiecej !!! 😮 niech tak szybko nie rosnie 😜 juz mi teskno za moim pkruszkiem 😎

pisalyscie o podnoszeniu glowki moja za raczki podnosi(nawet dalam filmik na yt) i jak u mnie na cycach to ttez i do odbijania super trzyma a na plaskim tak nie bardzo jej sie chce 😉

ja tez bym chciala kolejne dziecko ale trzeci porod i wielki brzuch to nie odstrasza 😞

a co do tego co pisalyscie o stracie dziecka i z tego co zrozumialam magdaluke i bisia by chcialy sie zabic jakby stracily dziecko mysle ze bez sensu tak mowic i myslec jak sie tego nie przeszlo to mozna sobie gdybac i ja pewnie tak kiedys mowilam....

strzauka myslisz ze juz zabki?? kurcze moja od miesiaca juz tak sie slini ze po podlodze leci i od 2 tyg wciska sobie piasteczki ima jakies takie bardziej widoczne dziasla nie wiem czy opuchniete czy nie ale mam nadzieje ze jeszcze dlugo zebow nie!

maiha szkoda adasia ale niech ma to juz za soba!!!! juz sie nie miesci do gondoli wowowow ja chcialam zeby mi sara zime w niej przechodzila w sumie to jest 3w1 i mamy siedzonko ale myslalam ze tak do marca pochodzi tzn polezy lol
a co z tym wzmozonym napieciem miesniowym bo kurcze sara mi tez wiekszosc z tej listy robi :/

amelia juz nastroj lepszy?? nie no chyba dzialaja nic sie nie martw..lol ja dalej bez antykoncepcji:P...ale ci maz tekst uwalil :/ moze nie pomyslal co mowi! i dobrze ze z tymi nereczkami ok!

dbrycz no nie moge ze ona ma ranki w faldkach hihi ale to na serio nie latwo utrzymac czyste sara ma tylko ten podbrudek i go ciezko umyc!

superbaba jak to juz za male krzeselko jacieeee to ile hela ma ? a czym usuwacie te glutki ze mozna to az tak uszkodzic? kurcze bo ja zwyklym patyczkiem do uszu az sie teraz boje jej uzuwac glutow a tu polozna mi mowila a to nie trzeba tylko nasisnij na dziurke i samo splynie 🤪

magdaluke no trzecie dziecko przy dwojce malutkich to wyczyn 😁

strzauka juz kleiki 😁 i u czarneloczka sloiczki i maiha juz cos dawala malego jejku ale sie te nasze dzieciaki starzeja no
ja to jeszcze nie mysle o innych produktach poki co od 2 miesiecy tylko na cycu i chce tak dalej pociagnac przynajmniej do swiat a potem zobacze
anula i ty juz nowe pokarmy wprowadzasz?

bisia dobrze ze wszystko ok!

magdad szybko musisz do pracy 😞 a co w krakowie milego?

dodi maz w domu to korzystaja i zadko wchodzi 😁 ja wczoraj mala pierwszy raz do nosidelka wsadzilam i jej sie podobalo jezuuu jak wspaniale nie miec jej w rekach! i chwilke i zasnela w nim lol

anyaz tobie nie odpisuje bo gadamy codziennie hihi

gaja dziekuje zaakceptowane a czemu wczesniej sie nie przyznalaz ze z siemianowic jestes!!!!!!!!!!!!!! na jakas kawe bysmy sie umowily jak bylam w polsce no!

a gdzie czarnylok

nirmala sie nie odezwala po tym ostatnim wyniku co mial byc :/ i gratuluje ze mala zdrowa wiedzialam ze tka bedzie 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusie
Agadka - no ja to Cie podziwiam..strata Oskarka i Ty taka silna jestes:*** Ale kto nie przezyl to ciezko ocenic..moj dziadek zawsze mowil, ze czlowiek to jak trawa..zdepcza a i tak sie podniesie...pewnie i prawda:/
Co do fotelika to ten Xlander jest po prostu do dupy, bo nogi szybko wstaja i sie zapiera o fotel w aucie..a to nie bardzo:/ Nie jest barszo duza, tylko forelik do kitu! Loczek juz dawno o wymienil..chyba pora i na nas:/ Hela ma ok 60 cm i wazy 5780g 🙂
A co do slinienia i piaatek w buzi to Hela ma to samo i dzis pytalam sie pediatry czy nie zeby..sprawdzilasla spokoju, ale mowi ze to twki etap teraz, ze dzieko bada wszystko w buzi:P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Hej
Mamusie, moj maly nie bardzo do trzymania glowki na brzusiu ( znaczy sie trzyma ale sie wkurza) no i go polozylam na poodusi i dalam lusterko i grzechotki i lezal i lezal i sie bawil a glowa w gorze. Wiec moze wyprobujcie :-)
To z przed chwili
[IMG]http://i45.tinypic.com/1zpjkat.jpg[/IMG]
A to dziewczyny moja weranda...ganek czy jak to zwal...hehe. I tak na weekend zostalo, jesesmy obwiazani tasma na na miejscu zbrodni 😎. Az wam wrzuce fote, bo nie moge, wzieli , rozebrali i pojechali na weekend ...no ale wiedzialam, ze tak bedzie. SIe smieje, ze przeciez mi na drzwiach tasma nie potrzebna, a oni, ze juz tak slyszeli, a pozniej z przyzwyczajenia ktos wychodzi na ganek...a tam ganku brak, hehe.
[IMG]http://i50.tinypic.com/fz4r9v.jpg[/IMG]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Suuperbaba napisał(a):
Agadka - no ja to Cie podziwiam..strata Oskarka i Ty taka silna jestes:*** Ale kto nie przezyl to ciezko ocenic..moj dziadek zawsze mowil, ze czlowiek to jak trawa..zdepcza a i tak sie podniesie...pewnie i prawda:/
Co do fotelika to ten Xlander jest po prostu do dupy, bo nogi szybko wstaja i sie zapiera o fotel w aucie..a to nie bardzo:/ Nie jest barszo duza, tylko forelik do kitu! Loczek juz dawno o wymienil..chyba pora i na nas:/ Hela ma ok 60 cm i wazy 5780g 🙂
A co do slinienia i piaatek w buzi to Hela ma to samo i dzis pytalam sie pediatry czy nie zeby..sprawdzilasla spokoju, ale mowi ze to twki etap teraz, ze dzieko bada wszystko w buzi:P


a te krzeselko nie jest do 9kg? myslalam ze wszystkie 0 plus sa do 9kg i ze wystarczy nam na pol roku a tu takie nowiny....no nie moge! a w tym nasteonycm to nie trzeba umiec siedziec choc troche??

no z tym wkladaniem do buzi to bedzie to ze bada i slinienie to pewnie slinianki sie ucza pracowac nie 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Agadka,a to CI Sarunia rosnie, tylko sie cieszyc. Juz nie bedzie zaraz nasza forumowa kruszynka :-).
A ja tak napisalam, ze juz tak nie mysle. Ach ciezki temat, a madre powiedzenie dziadek ma Dorotka, chyba nie slyszalam nigdy.
Kurde, zaczelam sie zastanawiac nad spirala jednak...moj Luke przeciwny, ale teraz nowoczesne spiralki dzialaja na innej zasadzie niz kiedys i uwalniaja hormony i to nowoczesna forma...bo juz sama nie wiem. CO wy o tym sadzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Agadka - fotelik fotelikowi nie rowny..musimy kupic taki sam - w sensie 0-9kg, ale innej firmy, bo ten xlander do dupy..lepsze i na dluzej pewnie bedzie takie samo, ale maxi cosi!
Madziu - no madre powiedzenie...ale tez zalezy od charakteru osoby..ja to slaba na maxa:/ Miles super lezal..sprobuje tak z Hela..to na podusi do karmienia? A z ta tasma to padlam..faktycznie jak na miejscu zbrodni 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
superbaba no my wlasnie mamy maxi cosi pebble i mysle ze jeszzcze ma sporo czasu na nozki mimo ze teraz zimowe kombinezony nosi ktore maja dlugie nogawki

tak jest dobre starepowiedzenie wszystko trzeba przezyc 😞

magdaluke jakos nie pisalam do niej ostatnio a ona sama nie pisze raz ja okrzyczalam ze ma czesciej wpadac ale to jej jkos nie wychodzi przy jej dwojeczce 🤨
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
No Dorotka, na tej podusi do karmienia, Boppy. Ona do wszystkiego, ELla lubi na niej np. spac. Poprobuj. A to z tym fotelikiem lipka, jejku. Moj jest do 35 funtow, to jest ponad 15 kg, zwykle sa do 21 funtow, to wlasnie cos ponad 9 kg. Ten nasz fotelik to fajny, ale wiecie, tak 15 kg niesc w foteliku to sie zesrac za przproszeniem mozna, bo i fotelik ciezki. W ogole ciezki ten nasz fotelik, ale czuje sie bezpiecznie z nim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
agadko- odkąd poznalam Twoja historię podziwiam Cię za siłę ja bym tak nie porafiła. To, że mówę, że poszła bym za swoim dzieckiem to ja mam uż przemyślane to nie jest tak, że gadam aby gadać. Jak oddawałam sinego sztywnego synka w ręce mojej mamy by szybko poleciała i znalazła pomoc myślałam, że żegnam się z nim na zawsze. Potem jak widziałam jak go szybko w inkubatorze wyworzą ze szpitala juz byłam pewna, że tego bólu nie zniosę . Po poronieniu i po tym co przeżyłam z Frankiem nie miełabym już siły wierzyć, że cos ma sens gdyby go nie było. W pewnym sensie pożegnałąm się z szcześliwym macierzyństwem bo już znam te uczucie jak dziecko umiera ci na rękach.
Darzę Cię ogromnym szacunkiem za to ,że podjęłaś walkę aby byćmamą i jesteś szczęśliwą mamą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Bisiu - to nie mysl juz o tym...ciesz sie, ze Franio zdrowy:***

Ja mam ogolny juz kryzys;( Michal znow pojechal cos zalatwiac..akurat w 2 wolne i wspolne dni..wkurwa mam na maxa! Dodatkowo boli mnie cycek..mam twardy ibolesny z boku...zawsze polagalo jak hela sciagnela plus masaz..a teraz nic 😞 Wyslalam Michala po kapuste, bonie jest fajniw:/ A dzis mam dola mega od samwgo rana..aaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Hej mamuski,
Agadka to zdecydowanie zabki, slini sie jak szalony, wszystko pcha do buzi i szoruje dziaselka, przede wszystkim piastkami strasznie szoruje, jeczy przy tym i strasznie placze jak je 😞 ale smaruje zelem i super pomaga, 5min i znow szczesliwe dziecko 🙂

Babeczko lipa z fotelikiem, zeby znow na kilka miechow kupowac 0-9...

Bisia zarabalabym ta pielegniarke chyba...

Mi sie nic nie chce, maz mnie wkurzyl bo zamiast z nami dzien spedzic to spal do tej pory, to ja sie tez polozylam do lozka i mam go gdzies. A mielismy jechac do zg...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Hej kobietki!
Agadka jestem ale jakos chwili na pisanie brak. Drugi wynik tez dobry wiec wszystko ok 😁 Alez Ci pannica rosnie 🙂 Misiuli to juz nawet sliniak zakladam bo ubranka strasznie moczy tak slinka leci 😉 I wszystko laduje w buzce - piastki, zabawki, pieluszka a ostatnio ciagnela tez do buzki moje wlosy 😮
Maiha Twoje obawy co do zabiegu Adasia jak najbardziej uzasadnione. Szkoda ze tak to musi sie skonczyc ale na pewno bedzie dobrze a drugi wodniak sam sie wchlonie :* I gratuluje spadku masy ciala 🙂 Tak przy okazji przypomnialo mi sie jak ktoras z Was pisala ze nie je kolacji zeby schudnac... To tak niestety nie dziala, wrecz przeciwnie. Organizm wtedy koduje ze nie dostaje jedzenia i nie wiadomo ile to potrwa wiec trzeba zrobic zapasy energii a wiadomo ze te maja postac tkanki tluszczowej. Wiec kobietki jesc kolacje, ale cos lekkiego i pozywnego 😉
Amelia u Julka z nereczkami tez na pewno bedzie dobrze, wazne ze sie nie pogorszylo. A co do leku przed ciaza to tez mam ogromny tym bardziej ze dziecko moze byc chore wiec tak ryzykowac nie chcemy.
Bisia no i dobrze ze poszlas do gina, fajnie ze wszystko ok, zreszta inaczej byc nie moglo.
Magdaluke niezly patent z ta poduszka. Ja mam tego weza to on chyba za gruby bedzie :/ A akcja z tasma rodem z kryminalu 😉
Magdad masz racje - dla dziecka trzeba zadbac o swoje zdrowie. Moja mama tez miala male guzki na tarczycy i nic z tym nie zrobila a teraz strach czy to nie rakowe i cala tarczyca do usuniecia 😞
Strzauka nawet narkoza nie znieczulila? Wow. U mnie tak zle nie jest ale i tak boje sie isc do dentysty a zeby bola, w jednym nawet wielka jama jest. Najgorsze jest to ze jak karmie to nie bede mogla sobie strzelic jakiejs silnej przeciwbolowej w razie czego :/
Babeczko lipnie z tym fotelikiem. My mamy recaro i jeszcze z ta wkladka Misiula jezdzi bo on calkiem duzy. A z cycem nieciekawie... Oby kapucha pomogla.
Anyaz moja Michasia przekrecala glowke w lewo wiec do spania ukladalam ja na prawym boczku, jak sie z nia bawie czy gadam to siadam po jej prawicy, na maci ulubione zabawki powiesilam jej po prawej stronie i jak teraz bylismy u ortopedy to powiedzial ze juz jest dobrze i zadnego napiecia po lewej stronie nie ma 🙂
A u tego ortopedy to bylismy na kolejnym usg bioderek i wszystko dobrze jest. Kazal ukladac na brzuszku 2x dziennie nawet jak jej sie nie podoba i placze bo dziecko musi cwiczyc. Pytalismy go o to podciaganie sie do siadania to mowil ze jak sama tak robi to ok ale nie podciagac jej na sile za lapki zeby siadala i nie podpierac niczym zeby siedziala bo to za wczesnie i nic na sile. A w nosidelku pozwolil nosic ale krotko wiec w sumie niewiele mi to pomoze...
O wprowadzaniu nowych smakow moge Wam napisac co mowia dietetycy 😉 Dla dzieci karmionych butelka po 4. miesiacu warzywka (marchewka, ziemniak, dynia, cukinia itd.), owoce (jablko, morela, brzoskwinia) a po 5. miesiacu wprowadzic gluten w postaci 0,5 lyzeczki kaszki manny na wodzie albo w zupce codziennie (oczywiscie jak nic sie nie dzieje). Dla karmionych piersia nowe smaki po 6. miesiacu, za to gluten juz po 4. miesiacu i tez codziennie 0,5 lyzeczki kaszki manny na wodzie. Kazdy nowy skladnik wprowadzamy osobno najpierw 1-2 lyzeczki, stopniowo zwiekszajac ilosc i po kilku dniach jak nic sie nie dzieje dodajemy nowe warzywko czy owoc. Oczywiscie jak gotujemy same nie solimy i nie slodzimy. To chyba na tyle 😉
U nas dzis slonko swieci ale wieje i na spacer nie idziemy bo w czwartek szczepienie i nie chce zeby sie Misiula podziebila. Milego dnia mamusie :*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Jakos tak jest ze jak napisze to sie robi cisza na forum, nosz jakies fatum ze mnie :P Babeczko Ty z pewnoscia cos wymyslisz 😉 A szkoda ze nie jestesmy wszystkie z jednego miasta. Wyobrazacie sobie te zbiorowe spacery? 😉 Wesolo by bylo 😉
Maz mi lata ciagle do wc, mam nadzieje ze to nie jelitowka i ze Misiulki nie zarazi bo dla tekiego malenstwa to niebezpieczne :/
Wlasnie widzialam urywek jakiegos filmu w jtorym babka rodzil i spadlo tetno dzidziusia i mi sie przypomnial moj porod jak Misiulce tez tetno zlscialo i szybko zdecydowali o cc a ja musialam powstrzymywac parcie zeby malenkiej nie stala sie krzywda, mialam wrazenie ze wieki minely zanim mnie znieczulili a myslalam tylko co sie dzieje z Michasia. Z uplywem czasu zupelnie inaczej sie na to wszystko patrzy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
hej!
co do fotelikow to my mamy wlasnie maxi cosi i on niby do 13kg ale moj pulpet ledwo sie juz w barkach miesci 😮 tzn jak ma grubsza kurtke to na sztywniaka musi 😞 i myslalam teraz o takim
http://allegro.pl/fotelik-sam-0-25-kg-montowany-tylem-i-przodem-i2753101087.html
tzn nie koniecznie tej firmy bo musze te atesty posprawdzac ale chcialam pokazac o jaki mi chodzi 😉 bo w tym mozna dziecko praktycznie na lezaco 🙂

no to dali mi popisac juz....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
d-brycz fajny fotelik 🙂 A jaki śliczny kolor 😁

Nirmalka no masakra z tym porodem i cc na szybko, ciężko się później takie chwile wspomina...

My pojechaliśmy w końcu wczoraj do ZG i jak wracaliśmy to nam auto stanęło i już nie ruszyło :/ 22 godzina, 50km do domu, teściu musiał po nas przyjeżdżać i holować :/ masakra, byliśmy sporo po północy w domu zanim teściu dojechał a potem holowanie 60km/h... A jeszcze dziś niedziela to nawet do mechanika nie odstawimy... Bałam się, że Damianowi zachce się flachy, bo dawno był jego czas, ale w aucie grzecznie spał i dopiero w domu sami go obudziliśmy jak przygotowaliśmy flachę 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
d-brycz no u nas chyba poszło coś tam co odpowiada za podawanie paliwa do silnika, bo akumulator normalnie działa...
Właśnie podałam Damiankowi marcheweczkę 😁 na początek dwie łyżeczki, zafascynowany był i ładnie zjadł a teraz sobie kima 🙂 wczoraj się zaopatrzyliśmy też w jakieś inne słoiczki, zupki i inne pierdoły i powolutku będziemy wprowadzać 🙂 w końcu za tydzień 4 miechy 😁
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
A my pojechalysmy do znajomych na deugi koniec Warszawy..na spacerek 🙂 O i maja polroczne blizniaczki..piekna pogoda i milo bylo 🙂 A wracajac wstapilam do rodzicow na pogaduchy...dzien minal milo 🙂
D-brycz - niezly ten fotelik...ale faktycznie trzeba atesty posprawdzac! My jeszcze nie wiemy jaki kupic i kiepsko z kasa:/ U nas nozkami zawdza..na szerokosc jeszcze sie nasza pyza miesci:P
Strzauko - alw kicha z tym samochodem..cale szczescie, ze Damianek sie nie obudzil bo bylby ryk:/
Nirmalko - zawsze z perspektywy czasu inwczej sie an to wszystko patrzy, ale w danym momencie jest mega stres 😞 Najwazniejsze, ze wszystkim nam udalo sie zdrowo urodzic bobasy!

A gdzie pozostalw Mamuski?! Niedziele to i cisza ru...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
A my pojechalysmy do znajomych na deugi koniec Warszawy..na spacerek 🙂 O i maja polroczne blizniaczki..piekna pogoda i milo bylo 🙂 A wracajac wstapilam do rodzicow na pogaduchy...dzien minal milo 🙂
D-brycz - niezly ten fotelik...ale faktycznie trzeba atesty posprawdzac! My jeszcze nie wiemy jaki kupic i kiepsko z kasa:/ U nas nozkami zawdza..na szerokosc jeszcze sie nasza pyza miesci:P
Strzauko - alw kicha z tym samochodem..cale szczescie, ze Damianek sie nie obudzil bo bylby ryk:/
Nirmalko - zawsze z perspektywy czasu inwczej sie an to wszystko patrzy, ale w danym momencie jest mega stres 😞 Najwazniejsze, ze wszystkim nam udalo sie zdrowo urodzic bobasy!

A gdzie pozostalw Mamuski?! Niedziele to i cisza ru...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Hej
Strzauka, porazka z samochodem, auciiiiii. No ale, najawazniejsze, ze wszystko sie dobrze i bez placzu skonczylo 🙂. Moi tescie wczoraj wracali z wyprawy i cos miala tesciowa przeczucie i zjechala na stacje i im opona pekla, ale wiecie, tak eksplodowala. Na autostradzie to nawet szkoda myslec jakby sie moglo skonczyc...no mowilam jej , ze babcia nad nia czuwa 🙂.
U nas byl przepiekny weekend, cudny. 20 stopni, sloneczko. Oczywiscie trzeba bylo na maxa wykorzystac, pojechalismy na pol dnia do zoo i odwiedzic rodzinke a wczoraj zabralismy dzieci do takiego muzeum dla maluchow, cos niesamowitego! Dwa pietra i wszystko co trzeba jest- sklep, bank, poczt, doktor, restauracja, samochody, mikrosokopy, kosmetyczka, stol wodny...co sobie maluch moze wymarzyc- to jest. Jestem pod wrazeniem, wykupilismy nawet karnet roczny, bedzie co robic zimowa pora. I tak nam minal caly dzien i powiem wam, ze komedie z tymi moimi maluchami...siedzimy na obiedzie w restauracji, ELla biega jak nakrecona, Miles ryczy- ja go trzymam- Ella nagle staje, purpura na twarzy i na caly glos...ooo poopy...no i zrobila kupe. Nie wiedzialam czy sie smiac czy plakac. Hehe. Potem zostalam w samochodzie i nakarmilam malego a Luke poszedl do sklepu z Ella....no i my dolaczylismy a malemu sie ulalo solidnie pare razy na podloge w sklepie ☺️ znowu trzeba sie bylo ewakuowac...rany. A dzis rano ELla mi zwymiotowala w moim lozku...na moja poduszke. No coz, uroki macierzynstwa, czyz nie? Mam nadzieje, ze nic jej nie bedzie... ALe co tam, fajnie bylo. Dzis za to leje jak z cebra, wlasnie koles wpadl, ze za mocno pada i nie moga nic dzis robic...chyba juz naprawde idzie zima.
Dziewczyny fajnie na fb, pomysl super, tylko, zeby wszystkie nasze dziewczynki z forum wiedzialy!!!!! No i wiecie...szkoda by byl, gdyby forum calkiem umarloooo, chyba tak nie bedzie, co?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...