Skocz do zawartości

Dysplazja stawów biodrowych | Forum dla mam


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusie
Czy są tu może mamusie, u których dzieci wystąpił ten problem?
U nas się to ciągnie i ciągnie... było szerokie noszenie, pieluchowanie, orto-gatki. Córeczka ma już roczek, a ortopedzi nadal mówią, że "do ideału jeszcze trochę brakuje", albo "bioderka na pograniczu normy" ale na wszelki wu trzeba jeszcze szeroko nosić itp. I kontrola za 3-4 miesiące.
Zmęczona już tym jestem 😞
Sama się urodziłam z dysplazją stawów biodrowych, do teraz mam problemy z biodrami, więc wolałabym uniknąć tego u mojego dziecka. No ale jak...? 😞

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesiące później...
  • Mamusie
Witam,
Ja mam podobny problem urodziłam się z dysplazja lewego biodra miałam operacje w wieku 1,5 roku i do dziś odczuwam tego skutki niestety, zmiana pogody długie chodzenie lub lezenie na lewym boku sprawia dotkliwy ból nie wspone o butach na obcasach. Moja Zosia też ma dysplastyczne biodra już 1,5 m-ca zakładam jej taki aparacik tubinger 23 godz./h tylko do przewijania i kapieli mogę zdejmowac. na ostatniej wizycie lekarz stwierdził znaczną poprawę i..... kazał zakładac jeszcze 1,5 m-ca mam nadzieję że po tym czasie wszystko będzie ok. Nie chciałabym żeby moje dziecko cierpiało. Kwasiek napisz coś więcej o rehabilitacji twojej corci czy miała tylko tę poduszkę? dlaczego tak długo trwa leczenie?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • Mamusie
Szanowni Państwo,

rozwojowa dysplazja stawów biodrowych to schorzenie, na które choruje, lub może zachorować wiele noworodków mimo prawidłowego pierwszego badania USG, ponieważ może rozwijać się w pierwotnie zdrowym stawie biodrowym. Predysponuje do niego: przebieg ciąży, płeć, rodzaj porodu, obciążony wywiad rodzinny (głównie w linii żeńskiej). Jednak w większości przypadków nie ma powodu do zmartwień, bo wcześnie wykryte i prawidłowo leczone nie pozostawia po sobie śladu nawet już po kilku miesiącach od jego rozpoznania. Jednak aby stwierdzić, czy stawy biodrowe noworodka odpowiednio się rozwijają , a w razie nieprawidłowości szybko zareagować, należy już w pierwszym miesiącu życia dziecka udać się z nim do poradni preluksacyjnej na konsultację u lekarza ortopedy, który wykona nie tylko USG ale również dokładnie zbada stawy biodrowe dziecka. Rozwój stawów biodrowych noworodka trzeba regularnie kontrolować, dlatego najlepiej na badania do poradni preluksacyjnej wybrać się trzykrotnie: w 1., 3. i 6. miesiącu życia dziecka. Natychmiast po urodzeniu kontrolą muszą być objęte wszystkie dzieci urodzone z porodów pośladkowych. Olbrzymie znaczenie w profilaktyce ma sposób układania dziecka: z przywiedzonymi do brzucha i odwiedzonymi na boki nogami np. w rożku vs. w nosidle szelkowym. Samo szerokie pieluchowanie tak propagowane przez położne środowiskowe to już anachronizm. Takie badanie wykonuje się za pomocą aparatu USG i jest ono całkowicie nieinwazyjne i nieszkodliwe dla malucha.

Zespół poznańskiego szpitala Med Polonia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...