Skocz do zawarto艣ci

Atopowe zapalenie sk贸ry - AZS | Forum dla mam


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusie
Witajcie 馃檪 Z tego co wiem, wielu Rodzic贸w boryka si臋 z problemem AZS u dzieci. A w zwi膮zku z tym, 偶e s膮siada c贸reczka r贸wnie偶 najprawdopodobniej cierpi na t膮 dolegliwo艣膰, s膮siad poprosi艂 mnie o pewne informacje. Pomy艣la艂am wi臋c, 偶e mo偶e i na naszym forum takie informacje si臋 przydadz膮.

AZS jest to przewlek艂a i nawrotowa choroba zapalna dotycz膮ca nask贸rka i sk贸ry w艂a艣ciwej, przebiegaj膮ca z wybitnie nasilonym 艣wi膮dem, typow膮 lokalizacj膮 i charakterystycznym obrazem zmian. Wsp贸艂istnieje z innymi chorobami atopowymi u chorego lub jego rodziny. Ma pod艂o偶e genetyczne. Oznacza to, 偶e je偶eli rodzice (najcz臋艣ciej matka) maj膮 siln膮 alergi臋 (nie jest istotne, czy jest to alergia wziewna, pokarmowa czy inna), to ryzyko wyst膮pienia AZS u dziecka jest wy偶sze.
Co oznacza termin "atopowe"? Atopia jest to nadmierna odpowied藕 organizmu na niewielkie ilo艣ci substancji alergizuj膮cej. Do chor贸b atopowych zaliczamy astm臋 oskrzelow膮, alergiczny nie偶yt nosa, alergiczne zapalenie spoj贸wek, pokrzywk臋 oraz w艂a艣nie AZS.
Jakie s膮 objawy AZS? U 80% dzieci pierwsze objawy wyst臋puj膮 przed up艂ywem 1. roku 偶ycia, a w 95% przed up艂ywem 5. roku 偶ycia. G艂贸wne problemy dziecka cierpi膮cego na AZS to: sucho艣膰 sk贸ry, tendencja do z艂uszczania si臋 sk贸ry i rogowacenia jej (sk贸ra staje si臋 wtedy twarda), co sprzyja wyst臋powaniu podra偶nie艅.
U ma艂ych dzieci zmiany maj膮 zazwyczaj znaczne nasilenie, wyst臋puje rumie艅 (zaczerwienienie), p臋cherze, strupy/ Sta艂ymi objawami jest 艣wi膮d i uszkodzenia nask贸rka na skutek drapania (tzw. przeczosy). Pierwsze wykwity rumieniowo-wysi臋kowe (zaczerwienienie + wydobywaj膮ca si臋 wydzielina) pojawiaj膮 si臋 na policzkach oraz ow艂osionej sk贸rze g艂owy oko艂o 3. miesi膮ca 偶ycia. Zmiany chorobowe mog膮 tak偶e obejmowa膰 podbrzusze, zewn臋trzn膮 cz臋艣膰 podudzi i kolana, a tak偶e szyj臋. Charakterystyczne s膮 zmiany obejmuj膮ce powierzchni臋 zginaczy - d贸艂 przed艂okciowy, d贸艂 podkolanowy, grzbietowa strona powierzchni r膮k. Zmiany na og贸艂 s膮 rozmieszczone symetrycznie. Warto pami臋ta膰 o tym, 偶e u ka偶dego dziecka objawy mog膮 by膰 r贸偶nie nasilone i r贸偶nie umiejscowione, gdy偶 w du偶ym stopniu zale偶膮 od wieku dziecka.

Na rozw贸j i przebieg choroby, poza wspomnian膮 wcze艣niej atopi膮 wyst臋puj膮c膮 w rodzinie, wp艂yw ma r贸wnie偶 szeroko poj臋te 艣rodowisko: klimat, zanieczyszczenia, alergeny py艂owe, pokarmowe, bakteryjne, czynniki psychiczne (np. stres). AZS nie wywo艂uje tylko jeden rodzaj alergenu wziewnego. Dziecko mo偶e mie膰 jednocze艣nie alergi臋 na py艂ki traw, mleko krowie, proszek do prania, sier艣膰 kota, we艂n臋 itp. itd. Wyeliminowanie jednego z tych alergen贸w nie spowoduje znacznej poprawy stanu sk贸ry, a uszkodzona warstwa sk贸ry u艂atwia wnikanie do niej pozosta艂ych alergen贸w, dlatego te偶 wyleczenie AZS jest trudne, wymaga systematyczno艣ci i indywidualnego podej艣cia do chorego. Bardzo istotne znaczenie ma prawid艂owa piel臋gnacja dziecka.

Jak piel臋gnowa膰 dziecko ze stwierdzonym AZS?
1. K膮piele.
Konieczne s膮 codzienne k膮piele usuwaj膮ce z powierzchni sk贸ry alergeny i inne substancje dra偶ni膮ce. Woda powinna by膰 zmi臋kczona, np. poprzez przegotowanie lub dodanie sody oczyszczonej (1 艂y偶ka na 10 litr贸w wody). Temperatura wody powinna wynosi膰 oko艂o 36 stopni C. K膮piel nie powinna trwa膰 d艂u偶ej, ni偶 10-15 minut. Nie wolno u偶ywa膰 zwyk艂ego myd艂a, p艂yn贸w do k膮pieli, k膮pieli z krochmalu oraz rumianku. Mo偶na natomiast stosowa膰: roztw贸r nadmanganianu potasu (zw艂aszcza przy silnie s膮cz膮cych zmianach z wyst臋puj膮cym dodatkowo zaka偶eniem), siemi臋 lniane. Sk贸r臋 osuszamy r臋cznikiem poprzez dotyk - nie pocieramy!. Po 3-5 minutach od k膮pieli stosujemy 艣rodki nawil偶aj膮co-mat艂uszczaj膮ce (emolienty) dla dzieci o sk贸rze atopowej (na rynku jest wiele firm produkuj膮cych tego typu kosmetyki - Emolium, Oilatum, Oillan, Pharmaceris, AA itp.). Emolienty maj膮 dzia艂anie przeciwzapalne i przeciw艣wi膮dowe. Systematyczne nawil偶anie sk贸ry prowadzi do poprawy czynno艣ci nask贸rka, a szczeg贸lnie jej funkcji ochronnej.
2. Farmakoterapia - wg zalece艅 lekarza. Mog膮 to by膰 leki przeciw艣wi膮dowe, antyalergiczne. W przypadku zmian s膮cz膮cych, z kt贸rych wydobywa si臋 wydzielina, polecane s膮 ok艂ady z kwasu borowego, roztworu Rivanolu, roztworu nadmanganianu potasu (wspomniane wcze艣niej k膮piele w tym偶e roztworze). Dzia艂aj膮 one odka偶aj膮co. Zak艂adamy je na kilka godzin. W przypadku zmian zasychaj膮cych stosuje si臋 ma艣ci sterydowe (w tym przypadku ma艣膰 rozprowadzamy na ja艂owy gazik i przyk艂adamy do sk贸ry, zmianiamy 2 razy na dob臋, przed ka偶d膮 kolejn膮 zmian膮 oczyszczaj膮c sk贸r臋 dziecka).
3. Unikanie czynnik贸w dra偶ni膮cych, a wi臋c ubra艅 z we艂ny i tworzyw sztucznych, detergent贸w, perfumowanych kosmetyk贸w, p艂yn贸w do p艂ukania (nale偶y pami臋ta膰, 偶e nie dotyczy to tylko dziecka, ale r贸wnie偶 po艣cieli, ubra艅 rodzic贸w, do kt贸rych przytula si臋 dziecko itp.), dymu tytoniowego, alergen贸w pokarmowych i wziewnych. Wa偶ne jest, aby nie przegrzewa膰 dziecka (optymalna temperatura powietrza do 18-20 stopni C.) gdy偶 pot ma dzia艂anie dra偶ni膮ce.
4. Dietoterapia.
- wy艂膮czne karmienie piersi膮 do 6 miesi膮ca 偶ycia, z unikaniem przez matk臋 jedzenia potraw silnie alergizuj膮cych
- do 12 miesi膮ca 偶ycia nie podaje si臋 mleka krowiego
- do 24 miesi膮ca 偶ycia nie podajemy jaj, ryb i orzech贸w
5. Profilaktyka zadrapa艅 (mo偶e doj艣膰 do wt贸rnego zaka偶enia rany bakteriami)
- zaj臋cioterapia (organizacja czasu wolnego w spos贸b ciekawy, bo odwr贸ci膰 uwag臋 dziecka od sw臋dzenia),
- stosowanie emolient贸w,
- kr贸tko obci臋te, czyste paznokcie u dziecka,
- w skrajnych sytuacjach stosuje si臋 usztywnienie 艂okci.
6. Leczenie klimatyczne
- zmiana 艣rodowiska (mniej alergen贸w),
- bardzo dobrze dzia艂a s艂o艅ce oraz k膮piele morskie.
- Dbanie o przyjemn膮 atmosfer臋 w domu i spok贸j dziecka.

Ok, tyle wiedzy " w pigu艂ce" 馃檪 Zapraszam do dyskusji.
Jak sobie radzicie z AZS u dzieci?
Co przynosi艂o popraw臋?
Mo偶e znacie jakie艣 niezawodne sposoby...?


Pozdrawiam 馃檪
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

  • Mamusie
Moje dziecko nigdy nie mia艂o problem贸w ze sk贸r膮, jednak od jakiego艣 czasu na czubku g艂owy pojawi艂o si臋 co艣 w postaci 艂upie偶u. Oliwka sobie nie radzi艂a.
Nie drapa艂 si臋 na szcz臋艣cie, ale napewno na korzy艣膰 to nie dzia艂a艂o.
Dosta艂am od pediatry pr贸bk臋 szamponu Atoperal (jest te偶 atoperal baby, my dostali艣my zwyk艂y, dla doros艂ych - synek ma rok i 2 miesi膮ce) i ju偶 po pierwszym razie nie by艂o 艣ladu.

Nie wiem czy synek mo偶e mie膰 tendencje do problem贸w sk贸rnych "AZS", czy to zwyk艂y przypadek (ja mam alergi臋 wziewn膮, wi臋c mo偶e to t艂umaczy膰, cho膰 nie musi), ale szampon pom贸g艂, i ciesz臋 si臋 馃檪
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

M贸j synek ma podejrzenie w kierunku AZS. Gdy si臋 urodzi艂 uczuli艂a go k膮piel w szpitalu w johnsonie i od tamtej pory mamy wi臋ksze lub mniejsze problemy ze sk贸r膮. M贸j m膮偶 ma stwierdzone azs wi臋c niestety ryzyko odziedziczenia jest spore.
U nas wygl膮da to tak:
- karmi臋 piersi膮 i wyeliminowa艂am ca艂y nabia艂 ze swojej diety ( skaza bia艂kowa )
- k膮piele w letniej wodzie z dodatkiem emolient贸w ( u nas Emolium )
- 4 x dziennie nawil偶anie ca艂ego cia艂ka emolientami
- pies 'wyni贸s艂' si臋 do rodzic贸w 馃榿D
- pior臋 w loveli - jest ok
- ubranka tylko bawe艂niane, najlepiej lu藕niejsze
- nie przegrzewam go a wr臋cz czasami 'sch艂adzam'
no i chyba to tyle, zmiany na sk贸rze znikne艂y, tylko pod szyj膮 jest nieciekawie bo nie ma jak si臋 obsusza膰 - pod szyj膮 nie stosuje nic,u nas to najlepiej si臋 sprawdzi艂o. Gdy pojawiaj膮 si臋 jakie艣 alarmuj膮ce liszajki to od razu nawil偶am itd. i na razie jest ok. 馃檪
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

lusia napisa艂(a):
Moje dziecko nigdy nie mia艂o problem贸w ze sk贸r膮, jednak od jakiego艣 czasu na czubku g艂owy pojawi艂o si臋 co艣 w postaci 艂upie偶u. Oliwka sobie nie radzi艂a.
Nie drapa艂 si臋 na szcz臋艣cie, ale napewno na korzy艣膰 to nie dzia艂a艂o.
Dosta艂am od pediatry pr贸bk臋 szamponu Atoperal (jest te偶 atoperal baby, my dostali艣my zwyk艂y, dla doros艂ych - synek ma rok i 2 miesi膮ce) i ju偶 po pierwszym razie nie by艂o 艣ladu.

Nie wiem czy synek mo偶e mie膰 tendencje do problem贸w sk贸rnych "AZS", czy to zwyk艂y przypadek (ja mam alergi臋 wziewn膮, wi臋c mo偶e to t艂umaczy膰, cho膰 nie musi), ale szampon pom贸g艂, i ciesz臋 si臋 馃檪


wydaje mi si臋,偶e to mog艂a by膰 leciutka ciemieniucha i szampon nawil偶y艂 odpowiednio i zesz艂o. to najwa偶niejsze 馃槈
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

  • Mamusie
mama-antka napisa艂(a):
lusia napisa艂(a):
Moje dziecko nigdy nie mia艂o problem贸w ze sk贸r膮, jednak od jakiego艣 czasu na czubku g艂owy pojawi艂o si臋 co艣 w postaci 艂upie偶u. Oliwka sobie nie radzi艂a.
Nie drapa艂 si臋 na szcz臋艣cie, ale napewno na korzy艣膰 to nie dzia艂a艂o.
Dosta艂am od pediatry pr贸bk臋 szamponu Atoperal (jest te偶 atoperal baby, my dostali艣my zwyk艂y, dla doros艂ych - synek ma rok i 2 miesi膮ce) i ju偶 po pierwszym razie nie by艂o 艣ladu.

Nie wiem czy synek mo偶e mie膰 tendencje do problem贸w sk贸rnych "AZS", czy to zwyk艂y przypadek (ja mam alergi臋 wziewn膮, wi臋c mo偶e to t艂umaczy膰, cho膰 nie musi), ale szampon pom贸g艂, i ciesz臋 si臋 馃檪


wydaje mi si臋,偶e to mog艂a by膰 leciutka ciemieniucha i szampon nawil偶y艂 odpowiednio i zesz艂o. to najwa偶niejsze 馃槈


Mo偶liwe, ale nigdy jej nie mia艂, dziwne 偶e tak p贸藕no....
Mo偶e to wina szamponu, myjemy Johnsonem, ale dopiero bo prawie 4 miesi膮cach u偶ytkowania pojawi艂 si臋 problem. I jak raz mu zn贸w umy艂am w艂osy Johnsonem, to jednak sk贸ra g艂owy nie by艂a tak 艂adna jak po atoperalu.
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

lusia ostatnio by艂y straszliwe upa艂y wi臋c sk贸ra si臋 poci i wydziela wi臋cej 艂oju a ciemnieniucha si臋 bierze z jego nadprodukcji. atoperal jest drogi z tego co wiem ale mo偶e wypr贸buj szampon z marki Oillan, u nas si臋 sprawdza艂 przy problemach z ciemieniuszk膮 i cena w miar臋 ok 馃檪
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

jak masz u siebie w mie艣cie aptek臋 Dbam O Zdrowie to zarejestruj si臋 na stronie doz.pl , tam zapisz do programu "dla Mamy i Male艅stwa" i co miesi膮c przysy艂aj膮 katalogi z fajnymi zni偶kami nawet do 30 %, w sierpniu w艂a艣nie seria Oillan by艂a w przecenie.
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

  • Mamusie
M贸j syn ma suche czerwone placki na brzuszku (wygl膮da艂 czasami jak poparzony), lekarka powiedzia艂a 偶e wygl膮da to jak atopowe zapalenie sk贸ry. Od czasu do czasu ma te偶 ma艂e plamki na udach i ramionkach.
Stosowa艂am Oilatum do k膮pieli i smarowania - 艂agodzi艂o ale nadal plamy by艂y widoczne. Pr贸bowa艂am te偶 Oillan - nie pom贸g艂. Pior臋 w loveli od urodzenia ma艂ego.
Od 2 tyg. k膮pi臋 go w krochmalu i kupi艂am ma艣膰 - diprobase (smaruj臋 go wieczorem i rano cienk膮 warstw膮), i w ko艅cu plamy zacz臋艂y znika膰 馃檪 jest du偶a poprawa 馃檪
Nie wiem do ko艅ca czy to jakie艣 uczulenie?
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

  • Mamusie
mama-antka napisa艂(a):
jak masz u siebie w mie艣cie aptek臋 Dbam O Zdrowie to zarejestruj si臋 na stronie doz.pl , tam zapisz do programu "dla Mamy i Male艅stwa" i co miesi膮c przysy艂aj膮 katalogi z fajnymi zni偶kami nawet do 30 %, w sierpniu w艂a艣nie seria Oillan by艂a w przecenie.


Dzi臋ki, tak zrobi臋 馃檪

Justa - niestety u takich maluszk贸w cz臋sto myli si臋 pewne objawy z chorobami, a lekarze "strzelaj膮". Wa偶ne, 偶e twojemu dzidziowi pomaga 馃檪

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

  • Mamusie
K膮piele w emolientach (polecam lini臋 Emolium - droga, ale dobra..., ale stosowa膰 trzeba ca艂y czas! P艂yny i kremy!Te ostatnie w zale偶no艣ci od zmian - zwyk艂e, lub silniejsze.). Smarowanie kremami miejsca wyj膮tkowo sw臋dliwe nawet kilka razy w ci膮gu dnia. Nie opalanie dziecka (cho膰 to i bez AZS powinno by膰 oczywiste 馃槈), unikanie raczej nadmiaru s艂o艅ca! Wiadomo, unikanie uczulaczy (ale czasem si臋 nie da...ech.) Leki przeciwalergiczne. Odpowiednia dieta. No i obserwacja dziecka by wykry膰 "winnego".
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

  • Mamusie
Wiecie co, niedawno zauwa偶y艂am, 偶e Franio ma "naderwane" uszko. Na dole, za uszkiem ma takie zaczerwienienie, jakby kto艣 go poci膮gn膮艂 za ucho do g贸ry, i jakby lekki strupek.
Posmarowa艂am alantanem plus.
Pami臋tam, 偶e jak by艂am ma艂a, to te偶 mia艂am problemy z naderwanym uchem, ale smarowa艂am je ma艣ci膮 Lorinden A i by艂o ok, a 偶adnej alergii pokarmowej nie mia艂am, dopiero w p贸藕niejszym wieku wziewna....
W aptece zaklepa艂am ostatnie opakowanie Atoperal Baby w przecenie 馃檪 wi臋c podczas mycia g艂贸wki pian臋 pozostawi臋 te偶 za uszkami 馃檪
Tak czyta艂am w necie, 偶e takie objawy mog膮 by膰 objawami AZS 馃あ 馃ゴ .....mam nadziej臋, 偶e mo偶e to tylko niedob贸r jakiej艣 witaminy.
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

  • 1 miesi膮c p贸藕niej...
U mojej Tosie艅ki niestety podejrzewam skaz臋 bia艂kow膮, na pocz膮tku na policzkach pojawi艂y si臋 krostki a teraz to s膮 takie czerwone plamko-krostki, paskudnie to wygl膮da i jest bardzo suche 馃槥 k膮pi臋 j膮 w emolium, smaruj臋 ma艣ci膮 cholesterolow膮, wyeliminowa艂am nabia艂 na tyle ile mog艂am ale wczoraj zjad艂am pasztetow膮 i te plamy si臋 nasili艂y 馃槥 nie wiem ju偶 co mog臋 je艣膰 a czego nie bo praktycznie do wszystkiego dodaj膮 bia艂ko mleka krowiego albo konserwanty...... Moja starsza c贸rka mia艂a stwierdzon膮 skaz臋 chocia偶 testy z krwi pokaza艂y 偶e tej skazy nie ma 馃槷 馃槷 馃槻 馃ゴ
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

  • Mamusie
Daniela, teraz gdy jest ch艂odniej, dzieci cz臋sto maj膮 zaczerwienienia na policzkach od zimna (wiatru, mrozu) - wa偶ne jest nawil偶anie sk贸ry i smarowanie buzi i r膮czek przed spacerkiem bardzo t艂ustym kremem (np. kremem na ka偶膮 pogod臋 Nivea). Takie zaczerwienienia na bu藕ce s膮 te偶 cz臋sto zwi膮zane po prostu ze 艣lin膮 l膮duj膮c膮 non-stop na brodzie i policzkach 馃槈 tak wi臋c je偶eli chodzi tylko o policzki, to nie podejrzewa艂abym AZS 馃檪
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

  • Mamusie
kwasiek_ napisa艂(a):
lusia, zgadza si臋, naderwane uszko mo偶e by膰 objawem AZS.

A powiedzcie mi dziewczyny kiedy wprowadza艂y艣cie dzieciom gluten?? Tak, jak si臋 normalnie powinno wprowadza膰, czy troch臋 p贸藕niej?? By艂y jakie艣 niepo偶膮dane reakcje po tym glutenie?


Ja wprowadza艂am normalnie gluten i nie by艂o 偶adnych reakcji. No a wszystkie objawy sucho艣ci i to naderwane uszko to ju偶 przesz艂o艣膰, nie wiem sk膮d to si臋 wzi臋艂o 馃え

Daniela - niestety nie pomog臋, bo nie mia艂am nigdy styczno艣ci ze skaz膮 bia艂kow膮, ale wyobra偶am sobie, 偶e nie jest 艂atwo. Oby艣 karmi艂a ma艂膮 jak najd艂u偶ej, ale jak b臋dzie bardzo 藕le, mo偶e przerzucisz si臋 na modyfikowane? 呕ebys sama nie wycie艅czy艂a si臋 diet膮 bezbia艂kow膮.
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

kwasiek_ na policzkach ona ma takie skupisko krostek rozsiane to jest po ca艂ym poliku + mocne zaczerwienienie takie zaognienie + krostki pod szyj膮......tak偶e podejrzewam 偶e co艣 jej jest bo wiem jak wygl膮da polik zaczerwieniony od wiatru 馃槈
Moja starsza c贸rka mia艂a gorsz膮 wysypk臋 bo opr贸cz bu藕ki mia艂a zaognienia na r膮czkach-przegubach, pod kolanami .....lekarz stwierdzi艂 skaz臋, je藕dzili艣my do poradni alergologicznej...zrobili testy z krwi wysz艂o 偶e uczulenia nie ma a by艂o......wystarczy艂o 偶e kropka mleka spad艂a jej na polik czy usta i od razu miejsce robi艂o si臋 czerwone
Zreszt膮 u takich ma艂ych dzieci to ci臋偶ko z tymi wysypkami bo jak idziesz do lekarza to mo偶e na to mo偶e na tamto jest uczulenie. No i z racji tego 偶e starsza mia艂a to my艣l臋 偶e m艂odsza te偶 to mo偶e mie膰.........ech sama nie wiem
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Mojej ok 11 miesi臋cznej c贸reczce p臋ka sk贸rka na opuszkach palc贸w,od 4 miesi臋cy jest na zyrtecu,(po 10m kropel wieczorem) i ma ma艣膰 robion膮 na r膮czki i st贸pki....
w grudniu mamy wyznaczon膮 wizyte u alergologa,na test z krwi...
czy te p臋kaj膮ce opuszki mog膮 mie膰 zwi膮zek z AZS??
pocz膮tkowo my艣la艂am 偶e to nabia艂,ale od pocz膮tku go jad艂am (ma艂a na piersi),p贸藕niej nawet ona danonki itp,po odstawieniu i tak nic si臋 nie zmieni艂o...
my艣leli艣my tez 偶e mo偶e sier艣膰,jak przebywa艂a u mojej mamy mia艂a nasilone objawy,no ale te偶 mamy kr贸liczka i psa i nic si臋 nie dzieje....
a ostatnio us艂ysza艂am 偶e mo偶liwe 偶e to od ple艣ni i wilgoci ( u mamy akurat ona jest)....
co wy o tym s膮dzicie??
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

  • Mamusie
Hej 馃檪

Moje dziecko ma stwierdzone AZS,zacz臋艂o si臋 o ile dobrze pami臋tam w 3 tyg 偶ycia,najpierw wysypka,m贸wili 偶e zejdzie,ale na sk贸rze brzuszka robi艂a si臋 skorupka,pod szyj膮 ogie艅 jakby odparzone,i w zgi臋ciach czerwone plamy,wysypka by艂a ju偶 na ca艂ym ciele,lekarze,wmawiali najpierw 偶e zejdzie,bo dzieci tak maj膮 itd.W ko艅cu po bardzo d艂ugim czasie lekarka stwierdzi艂a AZS,przepisa艂a emolienty Doublebase do k膮pania i do smarowania oraz na plamy pod szyj膮 i w zgi臋ciach ma艣膰 steroidow膮,bo pierwszym zastosowaniu by艂o ju偶 o niebo lepiej 馃檪 karmi艂am piersi膮 i sama wyeliminowa艂am to co mog艂am z diety lub ograniczy艂am jak tylko si臋 da艂o.Wysypka zesz艂a,od czasu do czasu pojawia艂y si臋 plamy w zgi臋ciach.Nast臋pnym etapem w wieku gdzie艣 11-12miesi臋cy by艂o puchni臋cie,jak co艣 zjad艂a co uczula艂o to zaraz przy bu藕ce puch艂a i prze艂yk puch艂 co powodowa艂o kaszel i wymioty.Zrobi艂am sama prywatnie badanie z krwi na alergeny,co si臋 okaza艂o cierpi na alergi臋 pokarmow膮 馃槥 ka偶dego rodzaju bia艂ko,m膮ka pszenna,orzechy,jajko 偶贸艂tko zar贸wno jak i bia艂ko,soja,ziemniak,owoce cytrusowe itd,du偶o tego jest,dodatkowo jeszcze sier艣膰 psa i konia...Lecz mimo alergii zacz臋艂am stopniowo wprowadza膰 produkty uczulaj膮ce,wymioty przesz艂o,plamy przesz艂y,zosta艂a tylko wysypka na policzkach,udach i ramionach,dodatkowo czerwone plamy na to nachodz膮,ale nie jest to jako艣 tak mocno uci膮偶liwe 馃檪 na dzie艅 dzisiejszy moje dziecko nied艂ugo sko艅czy 2 latka i zajada wszystko bez wyj膮tk贸w,psa mamy te偶 w domku a konie uwielbia,przy ka偶dym si臋 zatrzymuje i musi pog艂aska膰 馃檪 Jeste艣my dalej na emolientach,ale to wszystko,niczym wi臋cej nie smaruje,nic nie robi臋,wysypka jest,no ale mam nadziej臋 偶e zejdzie w ko艅cu 馃檪
Dodam tylko 偶e mieszkam w UK.
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

  • Mamusie
hej Mini 馃檪 馃檪 witaj na Mamu艣kach 馃槈
Wiesz co, Agnieszce te偶 p臋ka sk贸rka na opuszkach palc贸w. Tzn. na paluchu w stopie - taki zrogowacia艂y nask贸rek i mi臋cho w szczelinach. Jedyne co robi臋, to kilka razy dziennie nat艂uszczam jej t膮 poszkodowan膮 st贸pk臋 i lepiej to wygl膮da. Szczerze m贸wi膮c jako艣 nie wi膮za艂am tego z alergi膮, bo ci臋偶ko by艂oby wy艂apa膰 uczulaj膮cy produkt (M艂oda je wszystko...). U Was nawil偶anie nie pomaga?
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

  • Mamusie
Mini - jak ju偶 wcze艣niej pisa艂am nie jestem specem od alergii, chocia偶 sama jestem alergiczk膮 na wszystkie alergeny wziewne, to na ple艣艅 i wilgo膰 jak najbardziej twoja dzidzia mo偶e by膰 uczulona, bo to grzyby.
Gosia pisze, 偶e zacz臋艂a wprowadza膰 kontakt z alergenami, co uwa偶am za dobry pomys艂, w ko艅cu szczepionka nie jest niczym innym 馃檪
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

kwasiek_ napisa艂(a):
hej Mini 馃檪 馃檪 witaj na Mamu艣kach 馃槈
Wiesz co, Agnieszce te偶 p臋ka sk贸rka na opuszkach palc贸w. Tzn. na paluchu w stopie - taki zrogowacia艂y nask贸rek i mi臋cho w szczelinach. Jedyne co robi臋, to kilka razy dziennie nat艂uszczam jej t膮 poszkodowan膮 st贸pk臋 i lepiej to wygl膮da. Szczerze m贸wi膮c jako艣 nie wi膮za艂am tego z alergi膮, bo ci臋偶ko by艂oby wy艂apa膰 uczulaj膮cy produkt (M艂oda je wszystko...). U Was nawil偶anie nie pomaga?

No nadal to si臋 pojawia,u mamy dochodzi jeszcze wysypka,no i na r膮czkach wtedy zaczerwienione.... 鈽猴笍
na skierowaniu zapisane obs.w kier. atop.zapalenie sk贸ry....
naprawde pocz膮tkowo my艣leli艣my 偶e to na psa,mama ma amstaffa...wi臋c gdy oidzwiedzili艣my szwagra to dali艣my jej pog艂askac jego psa...reakcja wyst膮pi艂a,zaczerwienienie na d艂oniach,no ale tam tez wilgo膰 si臋 pojawia....
naszego pozwalamy jej dotyka膰 i nic sie nie dzieje wi臋c kompletnie zg艂upieli艣my....
Lekarka m贸wi 偶e mo偶e to te偶 py艂ki,bo g艂贸wnie pojawia艂o to si臋 w okresach pylenia...
mama nadzieje 偶e te badanie krwi albo potwierdzi albo wykluczy alergie u naszego dziecka bo wtedy b臋dziemy wiedzieli na czym stoimy...
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

mini23 nie chc臋 ci臋 do艂owa膰 ale testy z krwi niekoniecznie poka偶膮 prawd臋...bo widzisz moja c贸rka mia艂a robione testy z krwi i wysz艂o 偶e nie ma uczulenia na bia艂ko mleka krowiego a wystarczy艂o 偶e kropka jej np na buzi臋 spad艂a i od razu miejsce by艂o zaczerwienione......tak偶e musisz sama obserwowa膰............
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

daniela napisa艂(a):
mini23 nie chc臋 ci臋 do艂owa膰 ale testy z krwi niekoniecznie poka偶膮 prawd臋...bo widzisz moja c贸rka mia艂a robione testy z krwi i wysz艂o 偶e nie ma uczulenia na bia艂ko mleka krowiego a wystarczy艂o 偶e kropka jej np na buzi臋 spad艂a i od razu miejsce by艂o zaczerwienione......tak偶e musisz sama obserwowa膰............

chodzi mi o testy IgE ca艂kowite kt贸re mog膮 potwierdzi膰 偶e dziecko jest alergikiem lub wykluczy膰 to...
nie pokazuj膮 one na co jest uczulone tylko czy ma alergie czy nie
a tu w艂a艣nie o testach z krwi IGE:
Testy z krwi. Je艣li dziecko jest bardzo ma艂e, albo ma tak siln膮 alergi臋, 偶e odstawienie na jaki艣 czas lek贸w odczulaj膮cych nie jest mo偶liwe, lub wyniki test贸w sk贸rnych budz膮 w膮tpliwo艣ci - wykonuje si臋 testy z krwi (mo偶na je robi膰 nawet z krwi p臋powinowej). Sprawdzaj膮 si臋 one przy poszukiwaniu winowajc贸w alergii wziewnej i pokarmowej. Do takiego badania pobiera si臋 pr贸bk臋 krwi, jak do morfologii, i bada si臋 w niej poziom przeciwcia艂 IgE (u alergik贸w jest wy偶szy). Mo偶na oznaczy膰 tzw. ca艂kowite IgE, kt贸re wskazuje czy dziecko w og贸le jest uczuleniowcem. Niestety, badanie to nic nie m贸wi o tym, na co konkretnie jest uczulone. Mo偶na jednak oznaczy膰 r贸wnie偶 tzw. swoiste IgE, okre艣laj膮ce uczulenie na dany alergen (czy alergeny).
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Je艣li chcesz doda膰 odpowied藕, zaloguj si臋

Komentowanie zawarto艣ci tej strony mo偶liwe jest po zalogowaniu



Zaloguj si臋
×
×
  • Dodaj now膮 pozycj臋...