Skocz do zawartości

Paracetamol syrop | Forum dla mam


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzcie, jak to jest w ulotce jest napisane,ze syrop przeznaczony dla dzieci powyzej 3go miesiaca zycia,a lekarz zalecil nam po szczepieniu podawac dwie dawki kiedy moje dziecko mialo tylko 8 tygodni... 😮
Boje sie troszke ja faszerowac ale jak mus to mus. Znacie jakies bezpieczne syropki? Najlepiej na kaszelek dla maluszkow..?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Mnie też się parę razy zdarzyło, że pediatra przeznaczyła nam leki, w których receptach pisało, że są dla starszego dziecka - ale zaufałam lekarzowi, zwłaszcza, że dawki były odpowiednio zmniejszone wtedy.

Hm, ale w sumie jeśli chodzi o szczepienia to ja podaję przeciwgorączkowe tylko kiedy wystąpi gorączka - nie widzę sensu tutaj akurat w dawaniu "na zapas". 🤨
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Maju, tu nie chodzi o wiek dziecka w sensie takim, że lek (substancja lecznicza) jest szkodliwa dla dziecka poniżej 3 miesiąca życia. Tutaj chodzi o możliwość zakrztuszenia się syropkiem. Właśnie dlatego u noworodków i małych niemowląt stosuje się głównie czopki, bo jest to najbezpieczniejsza droga podania leku małemu dziecku.
Podobnie jak Sathi nie widzę sensu faszerowania dziecka po każdym szczepieniu lekami przeciwbólowymi czy przeciwgorączkowymi. Nam pediatra kazała kupić paracetamol w czopkach (najmniejszą dawkę) i podawać, gdy dziecko zacznie gorączkować, a nigdy nie było takiej konieczności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
I trochę "wiedzy naukowej" dotyczącej dawkowania.

Paracetamol jest podstawowym lekiem obniżającym gorączkę. Jest praktycznie pozbawiony działać niepożądanych i jest bezpieczny do stosowania u dzieci. Jeżeli chodzi o dawkowanie, to przyjmując go doustnie, podaje się 10-15 mg na jeden kilogram masy ciała, nie częściej niż co 4 godziny (maksymalnie 90 mg na dobę). Przy stosowaniu czopków jest to dawka 20-25 mg na kilogram masy ciała, maksymalnie 150 mg na dobę.
Czyli gdy dziecko waży przykładowo 5 kg, to w syropie podajemy 50-75 mg leku (trzeba sprawdzić ile mg leku zawiera 1 ml i obliczyć proporcje), a w czopku podajemy 100-125 mg.

Drugim lekiem stosowanym od 3 miesiąca życia jest ibuprofen. I tutaj dawka zarówno doustna jak i doodbytnicza wynoszą 5-10 mg na kilogram masy ciała co 6-8 godzin, maksymalnie 20 mg /kg masy ciała na dobę.
Czyli przy dzidziusiu ważącym 5 kg podajemy (w syropie lub w czopku) 25-50 mg leku.

U dzieci NIE stosujemy PYRALGINY.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Jak mój synek miał mniej niż 3 misiące, chciałam kupić coś na gorączkę, tak na wszelki wypadek, i w aptece polecono mi właśnie paracetamol w syropie. Później dopiero kupiłam Nurofen, ale obecnie ponownie używamy Paracetomolu.

Bez sensu jest stosować lek zapobiegawczo po szczepieniu. Nie zawsze występuje gorączka, więc po co??

MajaCh - dziwi mnie paracetamol na kaszel i katar 😮 Chyba że towarzyszy gorączka/stan podgorączkowy. Albo ja się nie znam....
Ja na kaszel dla synka kupiłam Sinecod w kropelkach, niezły całkiem. Miał wtedy z pół roku, ale nie wiem, czy nie za mała jest twoja dzidzia.
Napewno są jakieś ziołowe syropki, które mogłaby stosować. A na katar u nas sprawdził się Nasivin - niezastąpiony, i inhalacje z soli fizjologicznej (lub sól fizjologiczna i nasivin).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Hm, my nie stosowaliśmy akurat jakoś nigdy czopków, zawsze pomagały syropki. (No ale nie zawsze gorączkował po szczepionce, w sumie to rzadko.) I szczerze u nas np. lepiej i szybciej pomaga Nurofen dla dzieci (również syropek) niż Paracetamol. 🤨

Ale nigdy przy kaszlu i katarze pediatra nie przepisywała nam przeciwgorączkowego syropu... Hm, no chyba, że mówiła by dać jak wystąpi silna gorączka... Ale czasem wiadomo jak jest niewielka i dziecku nie dokucza to nawet lepiej aby była i nie ma potrzeby jej zbijać, bo organizm tak właśnie walcz z infekcją.

Na katarek również zawsze braliśmy Nasivin. Jak Wić był mały najsłabszy w niewielkich dawkach (również jak go dostał, to jeśli dobrze pamiętam nie był niby jeszcze dla niego, więc miał przepisaną małą dawkę).

No i inhalacje także, jak pisała Lusia. Najlepiej w garnku z wodą, na ogniu kuchenki, dziecko na ręcej i pokręcić się koło tego garnka. 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Nurofen jest mocniejszy niż paracetamol, ale na mojego bąbla akurat wszystko działa 🙂
W sumie nigdy nie stosowalismy czopków, i nie wiem jakby się sprawdziły, bo jak młody zaczął w nocy wyć jak wyrzynały mu się zęby, to jakoś nie wyobrażam sobie, żeby go jeszcze męczyć rozbieraniem i próbą włożenia czopka 🤨
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Witam
U Nas po szczepieniu mala zawsze goraczkowala i dawalam jej najpierw czopki a przy trzecim szczepieniu syrop!!
Jak moja Kornelkabyła chora (zapalenie wirusowe) to doktor kazala dawac 3 razy dziennie paracetamol mimo ze nie goraczkowal, ale tlumaczyla to tym ze dzial On rowniez przeciwzapalnie, dzieki czemu łagodzi objawy choroby! Poza tym na kaszel dostalismy syrop Elofen, troche nie chetnie go pije, ale zrobił swoje i pomog malej!! I ten syrop jest chyba tylko na recepte, ale głowy nie dam sobie uciać! 😜
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
EdytaS napisał(a):
Witam
U Nas po szczepieniu mala zawsze goraczkowala i dawalam jej najpierw czopki a przy trzecim szczepieniu syrop!!
Jak moja Kornelkabyła chora (zapalenie wirusowe) to doktor kazala dawac 3 razy dziennie paracetamol mimo ze nie goraczkowal, ale tlumaczyla to tym ze dzial On rowniez przeciwzapalnie, dzieki czemu łagodzi objawy choroby! Poza tym na kaszel dostalismy syrop Elofen, troche nie chetnie go pije, ale zrobił swoje i pomog malej!! I ten syrop jest chyba tylko na recepte, ale głowy nie dam sobie uciać! 😜


No nie wiem, znalazłam taka informację o paracetamolu Paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego, ponieważ nie hamuje w tkankach obwodowych syntezy prostaglandyn, które są jednym z istotnych mediatorów zapalenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Lusia może i jest silniejszy, ale ja akurat i tak zawsze daję mniejsze dawki niż jest zalecane i starczy. 🙂

No i dokładnie - jak dla mnie łatwiej podać syropek niż czopek. 🤨

Lusia i no właśnie, tak jak zauważasz - kiedyś chciałam sama coś podać małemu szybko przeciwzapalnego i przestudiowałam ulotki i paracetamolu syropku i nurofenu syropku - i to w tym ostatnim było napisane, że ma działanie przeciwzapalne, a w pierwszym nic nie było wspomniane... Dlatego jeśli chodzi o coś przeciwzapalnego to ja zwykle stosowałam i stosuję nurofen.

(No ale ja lekarzem nie jestem! 😉)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehmm, jednak wychodzi bokiem ta sluzba.....mieszkam w UK i tu wlasnie to nam zalecaja. Czasem robie liste i znajomi mi niektore leki z Polski przywoza,ktorych nie moge kupic przez apteke internetowa.
Ale fajne te Wasze bobaski 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
lusia napisał(a):
EdytaS napisał(a):
Witam
U Nas po szczepieniu mala zawsze goraczkowala i dawalam jej najpierw czopki a przy trzecim szczepieniu syrop!!
Jak moja Kornelkabyła chora (zapalenie wirusowe) to doktor kazala dawac 3 razy dziennie paracetamol mimo ze nie goraczkowal, ale tlumaczyla to tym ze dzial On rowniez przeciwzapalnie, dzieki czemu łagodzi objawy choroby! Poza tym na kaszel dostalismy syrop Elofen, troche nie chetnie go pije, ale zrobił swoje i pomog malej!! I ten syrop jest chyba tylko na recepte, ale głowy nie dam sobie uciać! 😜


No nie wiem, znalazłam taka informację o paracetamolu Paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego, ponieważ nie hamuje w tkankach obwodowych syntezy prostaglandyn, które są jednym z istotnych mediatorów zapalenia.


No właśnie z tego co mnie uczono i sama wyczytałam z ulptki 😉 to jasno wynika ze paracetamol nie wykazuje działania p/zapalnego! Ale z doswiadczenia wiem ze co lekarz to opinia!! Ja podawałam ale nam sie przydal bardziej jako p/bolowy bo akurat mocno dokuczały ząbki, które niestety nadal nie chca sie ukazac! A nawiazujac do prostaglandyn to ja znalazłam takie cos: Działa przez blokowanie enzymu cyklooksygenazy prostaglandynowej w ośrodkowym układzie nerwowym, hamując syntezę prostaglandyn 😲
No coz w necie mozna nalezc wszystko!! 😜
Miłego wieczoru bo ja właśnie zdycham na okropne przeziebienie!! 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...