Skocz do zawartości

Meningokoki | Forum dla mam


Sathi_m

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusie
Meningokoki - bakterie z gatunku Neisseria meningitidis zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Występują w różnych odmianach. W Polsce najczęściej występują meningokoki należące do dwóch serogrup B i C. Epidemie najczęściej wywołują meningokoki z grupy C. To one są odpowiedzialne za groźniejsze przypadki choroby menigokokowej, powodując posocznice (sepsę), a co za tym idzie wiążą się z wysoką śmiertelnością. Meningokoki to bakterie, które przenoszą się m. in. drogą kropelkową.
Źródło: www.mamusie.net

Inne artykuły: Meningokoki ciągle mało znane. Groźne szczególnie dla małych dzieci oraz Meningokoki i sepsa.

Strony internetowe: www.meningokoki.com.pl, a także www.meningokoki.info.pl.

Co sądzicie na temat szczepień przeciw meningokokom?

Czy szczepiliście/macie zamiar szczepić dziecko na meningokoki?

Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii, ale także zdanie lekarzy do których chodzicie z dziećmi, jeśli je znacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Anulka81 no właśnie nie szczepiłam, dlatego chciałam zrobić rozeznanie. 🤨

Nie pytałam jeszcze też lekarza. Natomiast w przychodni poinformowano mnie, że jest taka możliwość szczepienia podczas badań na bilansie dwu latka. Szczepiłam małego na pneumokoki i rotawirusy, dlatego wolałabym tak czy siak odczekać teraz aż będzie miał chociażby te dwa latka.

Ciekawi mnie też jak to jest za granicą ze szczepieniami przeciwko meningokokom, ale to musiałby się wypowiedzieć jakieś mamy zza granicy. 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Kasiula napisał(a):
starszą córcie szczepiłam. jak miała 1,5 roczku..synka też zaszczepię po tym czasie...

Dzięki za odpowiedź. 🙂

Kurczę, tak mało mam się wypowiada w tym wątku... Czyżby nikt nawet się jeszcze nie zastanawiał?... 🥴
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
w Austrii szczepienia na meningokoki nie sa obowiązkowe tak jak i na pneumokoki co prawda lekarze namawiają na zaszczepienie ale to wybór tylko i wyłacznie rodzica.Za to rotowirus jest obowiazkowym szczepieniem i podawany jest jako 1 szczepionka.Mojego synka nie szczepiłam ale zrobie to po roczku.Acha tu szczepia obowiazkowo na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych czyli szczepienie na kleszcze mamy teraz w lipcu bo mały podłapał kleszczura i musimy miec wczesniej bo generalnie to szczepienie po 1 roku zycia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
U nas meningo właśnie teraz wspomniała pielęgniarka, że można zaszczepić podczas bilansu dwulatka.

A to już jak wspominała to Witek miał około 18m. Może u nas w PL inaczej wiek do tych szczepień mają ustalony? 🤔 Tego akurat nie sprawdzałam.

Co do samej informacji to w przychodzi, gdzie się czeka na szczepienia jest taka duża tekturowa informacja i ulotki też są. No i właśnie pielęgniarki wspominają o tym.

Ciągle się zastanawiam czy szczepić, czy nie... Gdybym miała pewność, że nie będę musiała małego dawać do żłobka to bym nie szczepiła, ale pewności nie mam. 🥴
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • Mamusie
w Niemczech obowiazkowo na pneumokoki i menigokoki, rota sa w trakcie badan i nie polecaja, bo nie ma stuprocntowej pewnosci, ze szczepionka podola zadnaiu. Moj Maxymcio ma 13,5mca i mial pierwsza na menigokoki 08.07. na bilansie roczniaka. wczoraj przezyl druga szczepionke bez placzu 😉 dzielny mezczyzna 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
No, ja zaś gdzieś doczytałam, że jedna z dostępnych w PL szczepionek na meningo jest właśnie od wieku dwóch lat, więc może tą dysponuje moja przychodnia i dlatego od tego wieku poleca.

Dwa latka za cztery miesiące... No zobaczymy. 🤨 Najgorsze, że to w taki jesienno - zimowy czas nam wypadnie. 🤢
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...
  • 1 rok później...
  • Mamusie
hej dziewczyny,

może ktoś też jeszcze zastanawia się nad tą szczepionką. Macie jakieś info z bardziej praktycznej strony, niż tylko dane z Internetu? Nam pediatra proponuje tę szczepionkę po 24 msc, także mamy jeszcze troszkę czasu na zastanowienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...