Skocz do zawartości

Zasiłek rehabilitacyjny i L4 | Forum o ciąży


Ilcia78

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
Witajcie!
Jestem zatrudniona na umowę o prace i oprócz tego prowadzę działalność gospodarczą. Od pierwszego kwietnia jestem na L4 i do 15 sierpnia muszę złożyć wniosek do ZUS-u o zasiłek rehabilitacyjny. Moja księgowa twierdziła, że to że mam L4 do pracy i nie zawiesiłam działalności w niczym nie przeszkadza. Problem powstał, jak zadzwoniłam do ZUS-u, żeby dowiedzieć się jakie dokumenty mam złożyć i tam kobitka mi powiedziała, że przecież nie można chorować pół dnia i że nie wolno mi podpisywać rachunków. Mam teraz dylemat czy w ogóle składać ten wniosek o zasiłek. Obawiam się czy przez to nie narobię sobie większych kłopotów. POMÓŻCIE PROSZĘ !!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesiące później...
Od 1 stycznia nie trzeba składać wniosku o zasiłek rehabilitacyjny, bowiem przedłużono okres zasiłkowy w ciąży do 270 dni.
Dziennik ustaw 237, pozycja 1654.
Wyjaśnienia można znaleźć również na stronie www.zus.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
myszor78 napisał:
Od 1 stycznia nie trzeba składać wniosku o zasiłek rehabilitacyjny, bowiem przedłużono okres zasiłkowy w ciąży do 270 dni.
Dziennik ustaw 237, pozycja 1654.
Wyjaśnienia można znaleźć również na stronie www.zus.pl


To prawda, teraz zmienili ten przepis i można chorowac 270 dni. Ale przedtem jak było 182 dni, to własnie trzeba było złożyć wniosek na zasiłek rehabilitacyjny, żeby mieć ciągłość pieniążków... Bo mało która przyszła mama wyrabiała się ze zwolnieniem w 182 dni.
Ja poszłam na zwolnienie w 11 tc i od końca zwolnienia (czyli tych 182 dni) do porodu brakowało mi około 1,5 miesiąca, więc żeby dostawać normalnie kase musiałam składać ten wniosek. Ale na szczęście w przypadku ciężarnych to była tylko formalność, przyznawali bez problemu i nie wzywali na żadne komisje...

Pozdrawiam 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Jak fajnie że tu weszłam ,bo widze że nowości są co do L4.cieszę sie że zwiekszyli ilość dni.Moje doświadczenia z L4 są okropne ,ponieważ już drugie mi odesłali z powodu błędów,jak nie pracodawca nawalił z podpisem to znowu lekarka źle obliczyła ilość dni,mam pecha.oczywiście wypłata sie BBBBBBBBBARDZO przesuneła.Dobrze że mąż pracuje bo tak to kicha. 🤢
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • Mamusia
hej, jestem tu nowa i od razu weszłam na ten wątek, gdyż też słyszałam o 270 dniach dla ciężarnych (teraz już jestem pewna, bo znalazłam zapis na stronie zusu 🙂 )
Moje pytanie: ile się czeka na wypłatę wynagrodzenia z zus? (na stronie było coś o 14- dniowym okresie wypłaty 😮 )
chyba nie trzeba dostarczać żadnych dokumentów, bo to nalezy do pracodawcy..? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Hej wszystkim przyszlym mamusiom,mam pytanko jak to jest wogole z tym l4 jak oni to wyplacaja i wogole?
Jestem od 15 lutego na l4 a o tej pory nie dostalam zadnych pieniazkow,ostatnio nawet zrobili mojej szefowej kontrole z zusu odnosnie mnie podobno powodem zawieszenia platnosci jest to iz zglosila mnie po zatrudnieniu do zus pozniej niz po 7 dniach jak powinna,nie wiem co dalej czy wogloe mi wyplaca pieniazki czy pojde na komisje,z gory dziekuje za jakiekolwiek odpowiedz,pozdrawiam was wszystkie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
hej monia1980 z tego co słyszałam to wypłata zasiłku może się opóźnić nawet o 3 miesiące- oni muszą sobie wszystko popodliczać itp. ale od lutego to naprawdę dawno... może po prostu zadzwoń do swojego oddziału zus? Ja na razie czekam ok 2 tygodnie.. ale widzę, że mogę sobie jeszcze poczekać 🤢
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesiące później...
  • Mamusia
witam serdecznie
jestem w 4tc a w piątek miałam komisję orzecznika z zus o świadczenie rehabilitacyjne które mi przyznał na okres 3 miesięcy od daty ustania prawa do płatnego L-4 więc do 21 grudnia mam to świadczenie nie wiem czy dobrze go zrozumiałam ale kiedy powiedziałam mu o ciąży stwierdził że moge ponownie składać dokumenty na to świadczenie lub iść na L-4 ciążowe
ale zastanawiam się czy można tak od razu nic z tego nie zrozumiałam gdyby ktoś potrafił mi to wytłumaczyć byłabym wdzięczna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...