Skocz do zawartości

MAMY SIERPNIOWE 2010 narazie fasolki:) | Forum o ciąży


Dorunia700

Rekomendowane odpowiedzi

Wiojojka napisał(a):
czasem lepiej ugryźć się w język zanim się coś powie, nawet jak wydaje nam się że robimy to dla czyjegoś dobra to wychodzi na to, że tylko nam się tak wydaje. Masz nauczkę Asiulko 😞 nie przejmuj się kochana, ludzie też szukają winy w kimś, żeby zakryć własną.



..mój spuchniety aż bo od miesiecy mieszkam z teściową...a że się własnie teść z nią rozwiódł-już mam ją na dożywocie.. 😮
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 24,8 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Wiojojka

    2267

  • anochi

    3640

  • Mufka

    1833

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
normalnie mam ochote ryczec... malzenstwo zawsze dojdzie do jakiegos porozumienia a ten co chcial dobrze zostal posadzony. ehhh normalnie brak slow. najgorsze jest to ze ze jest wlasnie tak jak wiola napisala ze chca zwalic wine na kogos zeby swoja zakryc. i michal ma do mnie zal nie wiem co teraz zrobic. wytlumaczylam sie ale nie wiem czy pomoglo oni teraz do niego wydzwaniaja i gadaja na mnie co najgorsze i wyglada to az sztucznie. chca sie poprostu wykrecic. ojj oli biedulo tesciowa na dozywoscie wspolczuje. ale moze jakos sie jeszcze dogadacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
😘Łaaa ale piekna pogoda!!! dopiero do domu wrocilysmy 🙂
Asiu latwo powiedziec zeby Kasia wrzusila na luz, ja tez bym sie bala bardzo narkozy, zreszta na sama mysl gdybym poddala sie zabiegowi-powinnam- to tez sie bardzoo boje ze niewybudze sie z narkozy....
Ale Kasiu mam nadzieje ze bedzie wszystko dobrze, bo faktycznie jak mowi Asia bedziesz pod dobra opieka w szpitalu 🙂
Wspolczuje mieszkania z tesciowa, ja ze swoja bym nie wytrzymala ani dnia 🤨
Mieszkamy u dziadkow to tez tak sie gryziemy w jezyk nieraz, ale trudno i tak duzo nam pomogli, a oni maja juz swoje lata i potrzebuja spokoju 🙂
Milego wieczoru, pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiula2 napisał(a):
nie boję się operacji,ani narkozy...
\


Kasiula musisz mysleć że wrócisz do dzieci i będziesz zdrowa! Siła umysłu człowieka jest nie oceniona!! Naprawdę zdolni jesteśmy do wszystkiego jak czegoś bardzo chcemy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aniolek18 napisał(a):
😘Łaaa ale piekna pogoda!!! dopiero do domu wrocilysmy 🙂




"cieplutko pozdrawiam kumpli i koleżanki" Kamilek
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/4/16726654.jpg/][IMG]http://img4.imageshack.us/img4/5531/16726654.jpg[/IMG][/URL] CIEPLUTKO 🙃 [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/853/14455538.jpg/][IMG]http://img853.imageshack.us/img853/540/14455538.jpg[/IMG][/URL]

😉


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiulko nawet sobie nie wyobrażam jak smutno musi Ci być rozsać z dziećmi ..to najbardziej przykre że aby ratować siebie musisz je zostawić. Mam nadzieję że masz przyjaciół, bliskie osoby i nie czujesz się samotna!! Bądź dzielna. Daj znać co u Ciebie jak będziesz miała mozliwość! Gdzie będziesz w szpitalu? Napisz jak masz jeszcze możliwość. 😘 Uściski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dziewczyny, zerknęłam co na forum słychać i się aż złapałam za głowę. Kasiula , baaardzo Ci współczuję - trzymaj się i nie daj się temu rakowi paskudnemu, jestem z Tobą myślami i modlitwą.

A Was Oli i Rusałka proszę, byście nie naigrawały się tak ze słowa "Bozia" itp. Macie swoje stanowisko w tej sprawie, ja to szanuje, ale takimi niepotrzebnymi komentarzami obrażacie nie tylko Pana Boga (w którego jak piszecie - nie wierzycie ) ale i osoby wierzące, które to forum odwiedzają.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mufka napisał(a):
Dziewczyny, zerknęłam co na forum słychać i się aż złapałam za głowę. Kasiula , baaardzo Ci współczuję - trzymaj się i nie daj się temu rakowi paskudnemu, jestem z Tobą myślami i modlitwą.

A Was Oli i Rusałka proszę, byście nie naigrawały się tak ze słowa "Bozia" itp. Macie swoje stanowisko w tej sprawie, ja to szanuje, ale takimi niepotrzebnymi komentarzami obrażacie nie tylko Pana Boga (w którego jak piszecie - nie wierzycie ) ale i osoby wierzące, które to forum odwiedzają.
pozdrawiam


wolność słowa, Ty piszesz co myslisz i ja też, a często pisałać o Boziach, Jezuskach itp. to że opanowano tymi hasłami nasz kraj, europe i część świata nie znaczy że nadal panuje śrdniowiecze i strach się wypowiedzieć bo zamordują lub spalą na stosie, na szczęście te czasy minęły, choć zaćma zakorzeniona i nadal panuje szczególnie w naszym kraju. Jak to komuś pmaga niech wierzy w te wykreowane przez wieki mordów bzdety ale nie masz prawa mówić komu co może a czego nie mówić i jak nazywać czyjeś wymysły. Piękna historia w której się wychowałam-nie z własnej woli- i poznałam od podstaw-niektórym pomaga-co jest nie szkodliwe-ale więcej w niej fałszu, kłamastwa i innych złych rzeczy niż tych dobrych. Niektórzy jednak bez tego żyć nie mogą-ot taka słabość z której nie każdy może wyrosnąć 😉 Mufka dobra z Ciebie dziewczyna wieć ie psuj tego. Ja wolę być tą "złą" ale prawdziwą 🙃
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
uuu widze ze coś grzmi znowu.
a unas wszystko wrocilo do normy tak mysle.
wybralismy sie nad morze i wczoraj wracaliśmy normalnie katastrowa... auto nam sie zepsuło sprzegło jest całkiem luzne podobno to jakies wysprzęgliki 🙂. wszystko bylo by ok. gdyby nie to ze stanelismy 200km od poznania w szczecinku o godzinie 20.40. a tam echo ludzi... ubezpieczalnia miala nas w dupie nawet tel nie odebrali. to zadzwonilismy po lawete bo naprawic bez czesci sie tego nie dalo a w niedziele tam nawet stacje benzynowe zamnkiete katastrofa. nikt nam nie chcial pomoc a my z dziecmi normalnie kurwowalam... doszlismy do wniosku ze pojdziemy na noc spac do jakiegos hotelu czy kwatery. obeszlismy w zdłóż i wszerz i zero wolnych miejsc. wiec zadzwonilismy do mojego kuzyna i naszczescie po nas przyjechal co trwalo 3 godziny. masakra jakas. poszlismy na dworzec kolejowy i nie uwierzycie. wyrzucili nas z niego z maluchami bo na stacji w poczekalni mozna siedziec tylko do 20. szok. wiec tym oto sposobem do prawie pierwszej w nocy spacerowalismy z dziecmi po ulicach szczecinka... swinie jedne. na szczescie bylo cieplo i chlopaki spaly. o 4 rano zladowalismy w domu. przygoda zycia. jeszcze nie ochlonelam z nerwow. pozdrawiam was serdecznie i buziaki dla dzieciaczkow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
O L I PIĘKNIE TO NAPISAŁAŚ 🙂 🙂 🙂 🙂
KAŻDY MA PRAWO WIERZYĆ W TO CO MU SIĘ PODOBA I NIKT NIKOGO ZA TO NIE ZABIJA ALE NIE MA NIKT TAKIEGO PRAWA BY ZABRONIĆ KOMUŚ MÓWIĆ I PISAĆ CO CZUJE LUB CO MYŚLI LUB W CO WIERZY ISTNIEJE COŚ TAKIEGO JAK WOLNOŚĆ SŁOWA A MY NIKOGO NIE OBRAŻAŁYŚMY TYLKO WYPOWIEDZIAŁYŚMY SIĘ NA DANY TEMAT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
a więc tak;pojechałam do tego szpitala 70km do Poznania na Garbarach...i co się okazało?-że przez ten długi wekend majowy nie robią żadnych badań a nie moga mi od razu wyciąc bo sa potrzebne jakieś badania usg,kontrasty,biposje....za tydzień w poniedziałek mam przyjechać..tydzień czekania... 🙃
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiula a ja właśnie zaglądam z myślą o Tobie. Tak myślałam że to "u nas" będziesz w Centrum.. I dziwiło mnie że na najdłuższy weekend w historii kraju Cię "ściągnęli" 🤢 Szkoda że się nastresowałaś tyle a tu czekanie-przecież stres jest jednym z czynników że te świńskie skorupiaki męczą ludzi 🤢 🤢 Wypocznij i odpręż się kobieto w te piękne majowe dni!!


Rusałka ja właśnie rozmawiam często ze znajomymi, z mężem że w Polsce jest mnóstwo ludzi którzy nie mają kogo popierać choćby wśród rządzących. Mój dziadek był dla mnie największym autorytetem jako osoba która wpoiła mi patriotyzm, będąc kombatantem, który walczył za nasz kraj pomimo swojej "głębokiej wiary" jak o sobie mówił być wspaniałym, dobrym człowiekiem i wpoił wielką miłość do hstorii. Za walkę o wolność, niezwykłą osobowość papież Polak był również kimś dla mnie. .. Żeby Mufka nie zarzuciła lewicowości - nie podobają mi się związki damsko-damskie i mesko-męskie choć każdy ma wolność wyboru ale dopóki to nie godzi w obyczaje i normalność jest OK bo rodzina to mama+tata+dzieci. Aborcja to dla mnie po prostu mord-nie ważny pretekst..Dlatego nie popieram żadnej ze stron. Nie toleruj najbardziej fanatyzmu, psychozy i osób opetanych przez zawiść w imię wiary w aniołki i diabełki. Tyle na dzisiaj 😁 Piękna noc majowa-miłych wrażeń 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiejszy obraz "świętości ", dobroci i prawości koscioła :
http://www.sfora.pl/Legionisci-Chrystusa-gwalcili-dzieci-To-pewne-a19716
http://www.sfora.pl/Skandal-w-Kosciele-Wzieli-lapowke-za-pochowanie-gangstera-obok-papiezy-a42998
http://www.sfora.pl/Majordomus-papieza-sprowadzal-meskie-prostytutki-a17788
..banda hipokrytów..

:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.W IMIĘ "WIARY"..
"W Irlandii wybuchła bomba religijno-społeczno-polityczna. Ten katolicki kraj długo jeszcze będzie odczuwał skutki tego wybuchu.

20 maja 2009 sędzia Sean Ryan opublikował końcowy raport komisji badającej maltretowanie dzieci w irlandzkich instytucjach prowadzonych przez Kościół. Raport liczy 2600 stron, dotyczy ponad 250 instytucji i opiera się na świadectwach tysięcy ich wychowanków. W trwającym dziewięć lat dochodzeniu stwierdzono, że katoliccy księża i zakonnice przez dziesięciolecia terroryzowali tysiące chłopców i dziewcząt w Irlandii, zaś inspektorzy rządowi nie zrobili niczego, by powstrzymać nieustające bicie, gwałty i poniżenia. Dzieciom mówiono często, że ich rodzice nie żyją, gdy żyli, i nie informowano ich o śmierci rodziców, gdy rzeczywiście zmarli. Dochodzenie obejmowało 30 tysięcy dzieci i młodzieży, które przewinęły się przez ten system od lat trzydziestych aż do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Z powszechnym oburzeniem spotkała się reakcja arcybiskupa Westminsteru, Vincenta Nicholsa, który po zapoznaniu się z raportem stwierdził, że duchowni, którzy molestowali seksualnie dzieci, wykazali się odwagą, kiedy przyznali się do swoich czynów. Nie była to jednak tak wielka odwaga, ponieważ zgodnie z umową zawartą między rządem irlandzkim i oskarżonymi zgromadzeniami katolickimi, nazwiska sprawców nie zostały podane w raporcie, a odszkodowania dla ofiar w lwiej części wypłaci państwo, nie zaś zakony.

Raport stwierdza, że molestowanie i gwałty były `endemiczne' w zakładach dla chłopców, na ogół prowadzonych przez Zgromadzenie Braci Chrześcijańskich. Dziewczynki, którymi `opiekowały się' zakony żeńskie, głównie Siostry Miłosierdzia, były znacznie rzadziej molestowane seksualnie, ale zamiast tego były często bite i poniżane.

`W niektórych szkołach regułą był wysoki poziom rytualnego bicia ( ) Dziewczynki uderzano przedmiotami zaprojektowanym do zmaksymalizowania bólu i bito je we wszystkie części ciała - informuje raport. Szeroko rozpowszechniona było poniżanie rodzin i wychowanek'.

Według raportu władze religijne, skonfrontowane z dowodami seksualnego wykorzystywania dzieci, reagowały przez wysyłanie sprawcy do innego miejsca, gdzie na ogół mogli swobodnie wykorzystywać dalej.

`Są dowody, że tacy mężczyźni w kilka dni po zwolnieniu z pracy z powodu poważnych oskarżeń lub przyznania się do wykorzystywania seksualnego otrzymywali inne posady nauczycielskie - donosi raport. - Bezpieczeństwo dzieci na ogół nie było brane pod uwagę'.

Komisja Ryana zidentyfikowała 800 gwałcicieli (oczywiście, zgodnie z umową, nie podając ich nazwisk). Do dziś niespełna dziesięciu z nich zostało skazanych za swoje przestępstwa.

Kościół katolicki przygotowywał się od dawna na ten raport, wielokrotnie odwlekany z powodu zakładanych przez Kościół spraw sądowych, brakujących dokumentów i domniemanej obstrukcji rządowej.

Zgromadzenie Braci Chrześcijańskich opóźniło raport o ponad rok wytoczeniem procesu, który obronił prawo jego członków do anonimowości w tym raporcie, także w wypadkach, w których poszczególni członkowie Zgromadzenia zostali skazani przez sądy za seksualne i fizyczne ataki na dzieci.

W 2002 roku, tuż przed wyborami powszechnymi, 18 zgromadzeń religijnych zawarło umowę z rządem, że w zamian za wpłatę gotówki w wysokości 28,5 miliona euro oraz zobowiązanie przekazania nieruchomości, co razem dałoby państwu 128 milionów euro, rząd przejmie na siebie wszystkie żądania odszkodowań od ofiar oraz poniesie wszelkie koszta sądowe.

Oczekuje się, że końcowy rachunek dla irlandzkich podatników za dziesięciolecia terroru sianego przez zakony religijne będzie wynosił 1,3 miliarda euro. Niektóre z obiecanych nieruchomości, nawiasem mówiąc warte obecnie znacznie mniej, nigdy nie zostały przekazane. Należy dodać, że istnieją dowody (które przedstawia Komisja Ryana), iż pieniądze otrzymywane przez zakony na utrzymanie i kształcenie dzieci w znacznej mierze były wydawane na sam zakon, dzieci zaś były głodne, zmarznięte i przepracowane.

Obecnie rozlegają się żądania, by zrewidować tę umowę. Przyłączyli się do nich także kardynał Sean Brady i arcybiskup Diarmuid Martin, dwaj wiodący hierarchowie kościoła irlandzkiego. Odpowiedź 18 zgromadzeń religijnych składała się z 91 słów. Zaakceptowały one, że `poważnie zawiodły' bezbronne dzieci. Zgłosiły chęć znalezienia sposobów pomocy. I stanowczo odrzuciły możliwość jakiejkolwiek rewizji umowy. W momencie ogłoszenia tej odpowiedzi biskupi irlandzcy byli na spotkaniu, na którym omawiano tę sprawę. Biskupi nie mają bezpośredniej władzy nad zakonami. Jednak w świadomości społecznej stanowią z nimi jedność. Przebąkuje się już, że biskupi zwrócą się do Watykanu o wywarcie presji na te zgromadzenia. Jak dotąd jednak z Watykanu usłyszeliśmy tylko, że aborcje stanowią znacznie większe przestępstwo niż seksualne wykroczenia kleru. Oznajmił to wysoki hierarcha Watykanu, hiszpański kardynał Antonio Canizares, prefekt Kongregacji Czci Boskiej: `Tego, co zdarzyło się w kilku szkołach, nie można porównywać z milionami żywych istot zniszczonych przez aborcję'.

Szef irlandzkiego rządu Brian Cowen także wezwał zakony do przyjęcia na siebie większej odpowiedzialności finansowej.

Komisja Ryana nie ukrywa obrzydzenia zachowaniem Zgromadzenia Braci Chrześcijańskich, którzy na każdym kroku utrudniali pracę Komisji, byle tylko prawda nie wyszła na jaw. Jednym z przykładów, jak ten religijny zakon nauczający nie ustawał w zaprzeczeniach, jest potworne znęcanie się jednego z braci nad dzieckiem w szkole `Artane'. Świadek opowiedział Komisji, jak rozkazano mu zlizać kał z buta jednego z braci, który równocześnie go bił. Sprawca potwierdził to przed Komisją i przyznał się do winy. Mimo tego jego zakon nadal upierał się, że ten incydent nigdy nie miał miejsca.

W Irlandii trwa burza. W telewizyjnym programie "Questions and Answers" głos zabrał jeden z byłych wychowanków Chrześcijańskich Braci, Michael O'Brian. (Jego wstrząsającą wypowiedź można obejrzeć na YouTube .) Cierpliwie słuchał odpowiedzi dawanych przez polityków, po czym wybuchnął:

`Poszedłem przed Komisję i wypytywało mnie siedmiu adwokatów, wmawiając mi, że kłamię, kiedy powiedziałem im, że zgwałcono mnie w sobotę, potem otrzymałem miłosierne bicie, a następnego ranka przyszedł ten sam człowiek i włożył mi w usta komunię świętą. ( ) Mój Boże, siedmiu adwokatów wypytywało mnie non-stop. Próbowałem popełnić samobójstwo. Przywieźli człowieka z Rzymu, miał ponad 90 lat, żeby mi powiedział, że kłamię i że nie bił mnie przez godzinę po całym ciele razem z jeszcze jednym, a nie miałem na sobie jednej nitki'.

W tym tygodniu tysiące ludzi stało w kolejce, żeby wpisać się do księgi solidarności z ofiarami, dodając komentarze: `Wstydzę się, że jestem Irlandczykiem', `Hańba Kościołowi, hańba państwu'.

We wszystkich gazetach pojawiają się pełne oburzenia i wściekłości listy od czytelników, żądające wykluczenia Kościoła katolickiego z działalności w systemie oświaty i w służbie zdrowia, rozwiązania Zgromadzenia Braci Chrześcijańskich (najgorszego ze sprawców), a także innych zakonów, i przejęcia ich majątków. Są także wezwania do bojkotu mszy kościelnych, zbiórek na tacę i kościelnych sklepów.

Kościół katolicki i jego instytucje w Irlandii doznały niesłychanego uszczerbku i właściwie zatraciły wszelki autorytet moralny. W przyszłym miesiącu zaś ogłoszony zostanie kolejny raport dotyczący działalności setek księży-pedofilów w archidiecezji dublińskiej, których Kościół przez lata osłaniał.

PIERDOLNIĘTY CHORY ZAKŁAMANY WSTRĘTNY PSYCHOPATYCZNY ŚWIAT "WIERZĄCYCH" "DOBRYCH LUDZI" OD STULECI MORDUJĄ GWAŁCĄ NISZCZĄ ZYCIE INNYM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
z tym artykułem też sie zgodze tez o tym czytałam jakis czas temu. ehh no ale sa wierzacy sa tez wierzacy niepraktykujacy i wychowani w takiej wierze. ja do kosciola nie chodze bo nie mam po co ale dzieci ochrzcilam. pozniej same zadecyduja. u nas przykre jest to ze ksieza nie sa z powolania... nawet nie potrafia prowadzic mszy dla dzieci. a co najlepsze maja swój "cennik oni na to mówią co łaska" 🙂 u nas chyba na burze sie zanosi i niech popada troche sie przyda ale w nocy hehe. pozdrawiam was serdecznie dziewczyny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Witajcie.
Asiu wspolczuje takiej przygody z samochodem, cale szczescie ze mieliscie dwa wozki i dzieci spaly-wnioskuje to po tym ze spacerowaliscie jak dzieci spaly 🙂
Chamstwo ze wywalili was z dworca, ale nic nie poradzisz takie mamy panstwo pomocne 🤨
Kasiu- kolejny tydzien czekania i zamartwiania sie, wierze ze wszystko sie uda 🙂
Zgodze sie z Oli-kazdy ma prawo do wypowiadania sie o czym chce, kazdy ma swoje zdanie na rozne tematy, rowniez na temat religii, wiec nie mozna zabraniac pisania o tym.
My dzisiaj zrobilismy sobie grila na dzialce, Julka wyganiala sie, nawet motorem z tata sie przejechala, nie chciala pozniej z niego zejsc 🙂
Upal strazny byl ale schladzalysmy sie, troche sie spieklam z mezem ale w koncu trzeba kolorkow dostac 🙂
Moja wariatka taka niedobra sie zrobila, na podworku ucieka mi, jak ja wolam to nie raczy sie nawet odwrozic do mnie, goni prosto przed siebie i sie smieje. Po calym dniu zabawy na dworze chyba ja jestem mocniej zmeczona niz ona. Nic nie uwaza na siebie, wczoraj poleciala ze schodkow na klatce uderzyla plecami o barierke, ale wstala smialo i biegla dalej, dzisiaj tak biegla ze fikolka zrobila na chodniku przez kolezanke i hulajnoge, nic jej sie nei stalo i jeszcze sie smiala,a chodzi cala poobdzierana i posiniaczona... Zaczyna dzieci popychac jak jej cos nie przypasuja, sypie ich piachem, niekiedy popchnie jakies dziecko jak probuje jej cos spsocic... Az sie wstydze za nia czasami ze taka niedobra jest. Wasze dzieci tez tak broja? Bo ja juz sie boje co bedzie na nastepny rok. Naszczescie juz spi ufff, błoga chwila 😎 od wczoraj wody nie mamy, normalnie szlag mnie trafia, na dniu byla ale po 19 juz koniec, wczoraj caly dzien nie bylo i nawet nikt nas nie poinformowal, jutro tak samo od 19 ma niebyc do rana 🤔
Uciekam jakis film ogladnac no i wkoncu cos zjesc... Dobranoc 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
mamy jeden wozek oski spal we wozku al hubi na rekach i sie wymienialismy latwiaj bylo nosic hubika niz oskara. dzisiaj chlopaki strzelily sobie meska wyprawe pociagiem po auto a ja sama z hubim i kurcze cos ich dlugo nie ma juz powinni byc. ale pewnie na jedzonko jakiej wlecieli. ja sie dzisiaj tez spieklam jak taka frytka.... wszystko mnie piecze a najgorsze jest to ze opalam sie na czaerwonooo. a brazowa bede pewnie za kilka dni dopiero. zaraz mykamy (jak tylko chlopaki dojada) na grilla bo aniolek apetytu mi narobila. buziaki kasiu trzymaj sie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...