Skocz do zawartości

tatar i metka w ciąży | Forum o ciąży


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
hej Jolk@
Jesli posiadasz przeciwciala na tokspolazmoze i cytomegalie, to mozesz sobie pozwolic, od czasu do czasu na takie jedzenie.
Generalnie surowe miesa, ryby sa przeciwskazane w ciazy.
Chociaz np. ja, jadlam sushi(za przyzwoleniem lekarza)
Skonsultuj to jeszcze 😎
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ja w pierwszej ciąży też zjadłam z dwa razy tatara,niewiedząc nawet jeszcze o tym,że nie powinno się jeść i wszystko było ok,teraz jak widzę tatara mam taką cholerną ochotę 🙂ale nie ryzykuję,a powiedzcie mi co z szynkami takimi jakby surowymi można jeść schwardzwaldzką(czy nie wiem jak to się pisze:laugh: )bo ja bardzo lubię takie wędliny i właśnie się zastanawiałam.Także jeszcze słyszałam,że nie powinno się jeść wątróbki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Jak Ryba w galarecie czy Wątróbka w paszteciku?

Podobno ryby są bardzo zdrowe w ciąży, ale czy trzeba się obawiać zanieczyszczenia rtęcią?
Rtęć jest jednym z niewielu składników, które mogą doprowadzić do zaburzeń rozwojowych u nienarodzonego dziecka. Jednak aby tak się stało, dziecko musiałoby przyjąć z jedzeniem bardzo duże ilości rtęci. okazjonalne spożycie węgorza, żarłacza, halibuta, szczupaka, okonia i tuńczyka nie powinno w żaden sposób wprawiać cię w niepokój. Oprócz jodu i selenu ryby dostarczają także cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Powinny więc być spożywane 2 razy w tygodniu.
Należy jednak uważać na surowe, marynowane w solance lub wędzone na zimno produkty rybne. Sushi, saskimi, solone śledzie, filety z pstrąga i wędzony łosoś mogą być źródłem zarażenia listerią czy toksoplazmozą, nicieniami czy innymi pasożytami. Jadaj więc raczej pasteryzowane produkty rybne.

Jeśli zaś na początku ciąży zjadłaś wątróbkę, czy musisz się teraz niepokoić? Zaleca się kobietom w ciąży, aby przynajmniej przez pierwsze trzy miesiące zrezygnowały ze spożywania wątróbki, ponieważ zawiera ona duże ilości witaminy A. Przy spożywaniu produktów zawierających wątróbkę, takich jak wątrobianka czy pasztet z wątróbki, powinnaś być raczej wstrzemięźliwa. przy normalnym odżywianiu się zapotrzebowanie na witaminę A jest wystarczające. W zasadzie przedawkowanie witaminy A nie jest możliwe - z jednym wyjątkiem - zdarza się, że jedna porcja wątróbki może zawierać bardzo dużą ilość witaminy A, zależy to od składu pokarmu zwierzęcia. Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach i w przypadku przedawkowania nie jest wydalana z moczem, tylko jest magazynowana w organizmie. tak więc nie jest konieczne dodatkowe dostarczanie dawek tej witaminy, która przy dużych ilościach może być niekiedy szkodliwa. jeśli jednak zjadłaś porcję wątróbki, a nie robisz tego regularnie, nie masz jeszcze powodu do niepokoju.

Takie coś znalazłam na necie więc nie wedlug mnie nie jest tak źle 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Mamusia
hej!

Najwięcej rtęci jest podobno w tuńczykach. A wędzone to nie dość że sama sól (która ciśnienie podnosi), to i jest rakotwórcze, bo wędzone. Jak ktoś ma przeciwciała na toksoplazmozę, to może sobie na więcej pozwolić, ale zostaje jeszcze ta listeria! Więc nie ma co szaleć, ale tą metkę z cebulą bym teraz zjadła! Mniam mniam! 😁
Co do wątróbki to trzeba ją w ciemnym miejscu trzymać, bo wit. A rozpada się w ekspozycji na światło (więcej wit. A mają grejpfruty). Pomijając to, że prócz dużej ilości żelaza, w ciąży potrzebnego, zbiera w sobie substancje toksyczne - taka jej rola w organizmie, więc chyba warto odpuścić. A smażona to tylko wzdęcia :/
No i sery pleśniowe odpadają.

A tak poza tym to raczej wszystko można ale z umiarem i tyle!

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • Mamusia
Hej 🙂
jednym z najlepszych i najzdrowszych zrodel witaminek jest barszcz kiszony drogie Panie:P
Goraco polecam i sama pije od 6 tygodnia ciazy.
Jest on zrodlem witaminy C,B, bialka i zelaza.
Goraco polecam link:
http://lekarze.kwasfoliowy.pl/serwis.php?s=1480&pok=28609 (tam znajdziecie dokladny opis)

PRZEPIS ? Łyk zdrowia z dużą ilością żelaza
Napój z barszczu czerwonego z chrzanem i czosnkiem:
Składniki (na 4 porcje)
Wykonanie
2 szklanki kwaszonego barszczu z buraków
2 szklanki przegotowanej wody
1 łyżeczka tartego chrzanu
1 ząbek zmiażdżonego czosnku
sól, pieprz, cukier, posiekany koperek
Kiszony barszcz połączyć z wodą, dodać starty chrzan, czosnek, przyprawy i pozostawić na pół godziny. Napój przecedzić i podawać w szklankach z dodatkiem zielonego koperku.
Jest pyszny z dodatkiem kminku, marchewki i pietruszki.
W razie pytan sluze pomoca 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • Mamusia
surowe mieso jest ZAKAZANE podczas ciazy. wiadomo ze wszystkie bakterie choroby itp gina w wysokiej temp. Ja mam babcie ktore ma gospodarstwo i uwielbialam zawsze pic takie mleko prosto od krowy czy jesc swojski twarog,lecz lekarz uswiadomil mi,ze ta zywnosc jest nie przebadana. Do tej pory nie zwracalam na to uwagi ale wiedzialam ze jestem odpowiedzialna tylko za siebie, teraz jeszcze za malenstwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
Mozesz isc do lekarza za jakies 2-3tyg i zrob sobie badania na obecnosc bakterii bo wiem ze mozna takie cos zrobic, ale wiesz prawdopodobienstwo ze czyms sie zarazilas jest bardzo male ale lepiej juz nie jedz takich rzeczy nie zapomnij tez ze nie wolno jesc sera plesniowego, brie, fety itd. 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...