Skocz do zawartości

Jakie formalności należy załatwić po porodzie? | Forum o ciąży


aniaz81

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
Witam, u nas już niedługo dzidzia będzie na świecie. Mam pytanie do mam, jakie formalności należy załatwić po urodzeniu dziecka? Chcę zrobić mężowi listę rzeczy, żeby później nie było biegania. Wiem, że po urodzeniu dziecka należy mu się urlop okolicznościowy i tacierzyński, ale interesuje mnie też l4 od lekarza na opiekę nad nami, jak to jest, do jakiego lekarza należy się udać. I co jeszcze trzeba załatwić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
hmm a wiec tak postaram sie napisac to co najważniejsze i co pamietam
na pierwszym miejscu załatwiajcie urząd miasta (w tym miescie gdzie jesteście lub jesteś zameldowana) ( ja miałam troche latania bo innym miescie rodziłam, w innym jestem zameldowana i w innym mieszkam hehe) zgłoscie dziecko i wyróbcie pesel na niego czeka sie ok2 tyg. a na akt chyba jakos tydzien. jesli jestescie małżenstwem to potrzebny akt małżenstwa i dowody osobiste a jesli nie to wasze akty urodzenia i dowody osobiste i chyba musicie isc tam razem ojciec musi uznac dziecko w przypadku małżenstwa może isc tam albo matka albo ojciec .
nstępnie lekarz. tez sie o to martwiłam ale mi załatwiła to wszystko położna. jeśli wrocicie już do domku to zadzwoncie do swojej przychodni i poproscie o odwiedziny położnej ona umówi sie z wami na konkretny dzien i wtedy chyba wybierze wam pediatre. mnie nawet umówiła na pierwsza wizyte... potem juz z gorki lekarka sama wypisywała mi kolejne wizyty
pamiętajcie także o ubiezpieczeniu w naszym przypadku ( bo nie jestesmy małżeństem) Moj chłopak zgłosił o Sarcie u siebie w pracy bo ja nie pracuję wtedy wydawane jest co miesiac pismo RMUA o ubezpieczeniu dziecka jest to potrzebne m.in do szczepien i ogolnie do zarejstrowania dziecka w przychodni.
no i nieszczesne becikowe; a wiec matka albo ojciec idzie do MOPSU tam gdzie jest dziecko zameldowane (miasto) i składa wniosek (pismo daja na miejscu) czeka sie ok miesiaca. jeśli nie jestescie małżenstwem i ojciec jest zameldowany winnym miescie musi byc pismo potwierdzające ze ojciec nie pobieram w tamtym miejscu becikowego nalezy w tym celu tam zgłosic sie do mopsu. oprócz tego ksero dowodów osobistych ojca i matki, akt urodzenia dziecka, pesel i chyba to tyle.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
dziekuje bardzo.... troche to zamotane... I widze ze duzo bedzie moj mezulek musial sie nalatac... bo ja rodze w miescie tam gdzie jestem zameldowana, a znowu maz i synek bedzie zameldowany w miescie gdzie obecnie mieszkamy.... ehhh Ale trudno taki urok papierkowych i urzedowych spraw 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...