Skocz do zawartości

ciąża a umowa na zastępstwo | Forum o ciąży


Jolancia

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
Witam
czy ktoś się może orientuje co będzie dalej ze mną jeśli mam umowę na zastępstwo na czas usprawiedliwionej obecności pracownika (zastępuje osobę która jest na macieżynskim-planowo ma ona wrócić w listopadzie) obecnie jestem w 8 tyg ciąży i jestem na zwolnieniu, bo mam problemy z kręgosłupem i zamierzam kontynować zwolnienie. Czy może wiecie dziewczyny co będzie ze mną po listopadzie?zwolnią mnie?czy będe dalej miala płatne zwolnienie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Kasiu,masz rację.
Niestety jeśli ktoś ma umowę na czas zastępstwa to jego umowa nie podlega przedłużeniu,według kodeksu pracy pracodawca nie ma takiego obowiązku,tak samo jak przy umowie z Agencją Pracy Tymczasowej.To czy przedłuży umowę zależy tylko od pracodawcy,bo często nic na tym nie traci.
Ja w pierwszej ciąży pracując przez agencję pracy tymcz. miałam umowę do 31.12 a poród na 18.04,napisałam prośbę do prezesa i mi przedłużył umowę do 30.04,więc miałąm i L-4 do końca ciązy i macierzyński.
Teraz niestety zaszłam w ciążę akurat jak był u nie w pracy przestój i nie miałąm umowy,więc nie mam ani L-4 ani macierzyńskiego.
Wartko pisac taką prośbę,gdyż jest to spore ułatwienie,jednak ma się pieniądze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • Mamusia
Jolancia napisał(a):
Witam
czy ktoś się może orientuje co będzie dalej ze mną jeśli mam umowę na zastępstwo na czas usprawiedliwionej obecności pracownika (zastępuje osobę która jest na macieżynskim-planowo ma ona wrócić w listopadzie) obecnie jestem w 8 tyg ciąży i jestem na zwolnieniu, bo mam problemy z kręgosłupem i zamierzam kontynować zwolnienie. Czy może wiecie dziewczyny co będzie ze mną po listopadzie?zwolnią mnie?czy będe dalej miala płatne zwolnienie?


Ja mam identyczną sytuację i zgodnie z prawem kobieta w ciąży jest wówczas też chroniona tzn. umowa zostaje przedłużona do czasu porodu i ulega wygaszeniu z tym dniem i należy Ci się macierzyński. Co do wypłaty świadczeń jeśli zakład pracy ma poniżej 20- stu pracowników to wypłaca ZUS L4, a jeśli powyżej jak w moim wypadku to płaci zakład pracy, macierzyński wypłaca chyba już ZUS bo przecież umowa wygasła 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według kodeksu pracy jeśli kobieta ma umowę na czas zastępstwa to pracodawca nie ma obowiązku przedłużać umowy nawet jeśli kobieta jest w ciąży!!!!!!!!!!!

atr.177
paragraf 3.
Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny nie przekraczający jeden miesiąc,która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży,ulaga przedłużeniu do dnia porodu.
paragraf 3(1)
Przypisu par.3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej celem zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy


Ja miałam szansę mieć pracę na początku ciąży i właśnie na zastępstwo,więc jej nie wzięłam bo i tak by nie przedłużyli mi umowy potem 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...