Skocz do zawartości

HCV a ciaza | Forum o ciąży


danutann

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
Witam,
czy ktoras z Pan miala moze zdiagnozowane HCV w trakcie ciazy? Czy ktos moze mi powiedziec jak do HCV ma sie karmienie piersia?
Przyznaje szczerze troche mnie ten temat stresuje, jakis tydzien temu stwierdzono u mnie HCV , wlasnie czekam na wynik drugiego testu potwierdzajacego czy aby na pewno nie jest to pomylka. Czy Ktoras z Pan ma/miala podobny problem?
pozdrawiam Danutann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ocena ryzyka wśród kobiet z HCV

1. Wpływ zakażenia HCV na przebieg ciąży

Chociaż mamy obecnie bardzo mało danych na temat zakażenia HCV w trakcie ciąży, to dotychczas zebrane informacje nie sugerują wzrostu ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u płodu, zagrożenia dla życia płodu, urodzenia martwego płodu lub wcześniactwa w przypadku kobiet z HCV. Kobiety z HCV nie mają zwiększonego ryzyka wystąpienia komplikacji okołoporodowych w porównaniu z innymi kobietami. Zakażenie HCV nie jest samoistnym przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę.

2. Wpływ ciąży na HCV.

Do tej pory niewiele było wzmianek na temat wpływu ciąży na przebieg zakażenia HCV. U większości kobiet fakt ten pozostaje bez wpływu. U mniej niż 10% kobiet objawia się podwyższonymi transaminazami, ale w większości przypadków spadek poziomu Alat notuje się w okresie poporodowym. Zakłada się, że endogenna produkcja interferonu przez zespół płodowo-łożyskowy ma wpływ na złagodzenie przebiegu choroby w trakcie ciąży. Cholestaza ciążowa może występować częściej wśród kobiet z HCV w stosunku do kobiet zdrowych. Niezwykle rzadko kobiety z zaawansowaną chorobą wątroby i komplikacjami takimi jak żylaki przełyku i koagulopatia mają zwiększone ryzyko wystąpienia krwawienia w trakcie porodu i pęknięcia żylaków. Tego typu przypadki powinny być pod opieką wyspecjalizowanych ośrodków.

3. Wpływ na noworodka

Opublikowane dotychczas wskaźniki przeniesienia zakażenia z matki na dziecko wahają się między 0 a 36 procent, przy średniej między 5 a 6 procent wśród kobiet bez innych współistniejących chorób. Ryzyko przeniesienia wirusa wśród kobiet z koinfekcją HIV/HCV wzrasta do 44 procent. Mimo, że dotychczasowe badania wskazują na okres porodu jako główny czas przeniesienia wirusa z matki na dziecko, nadal utrzymuje się, że równie wiele zakażeń może następować w trakcie ciąży. Kilka badań udokumentowało znaczący wzrost prawdopodobieństwa przeniesienia wirusa z matki na dziecko w przypadku, gdy matka miała wiremię na poziomie powyżej 1 000 000 kopii/ml. Uznaje się, że ryzyko transmisjii wirusa z matki na dziecko wynosi około 5 procent, jednak może ono osiągać poziom nawet 36 procent w przypadku gdy matka ma wysoki poziom wiremii.

HCV nie zostało uznane za chorobę powodującą mutacje u płodu. Dzieci urodzone przez matki HCV-dodatnie nie wykazują więcej komplikacji w okresie neonatalnym (takich jak wcześniactwo czy urodzonych przez narkomanki) niż inne dzieci w porównywalnych grupach ryzyka. Dzieci, które zostają zarażone HCV najprawdopodobniej również przechodzą w stan przewlekły choroby. Należy wspomnieć, że wszystkie noworodki przejmują od matki antyciała. Szczegóły dotyczące badań niemowląt są w rozdziale VIII.E.2: Badanie noworodków.

4. Karmienie piersią

HCV RNA i przeciwciała anty-HCV zostały wykryte w siarze i mleku matki. Jednak w wielokrotnie powtarzanych badaniach nie został udokumentowany żaden przypadek zarażenia dziecka w trakcie karmienia piersią przez zarażoną matkę. Zatem uważa się, że nie ma przeciwwskazań w kierunku karmienia piersią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • Mamusia
Witaj! Z moich informacji wynika, że możesz karmić, ale musisz uważać gdy np. masz zadrapany sutek wtedy już nie, bo maleństwo może się zarazić. Ja na Twoim miejscu chyba bym nie ryzykowała. Zasięgnij porady specjalistów. Trzymam kciuki by jednak ten wynik okazał się ujemny!!! 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Mamusia
Natka niekatywne znaczy, ze nic sie nei dzeieje. Nie rozwija sie i sa szanse na cofniecie sie HCV. To jest wlasnie ta znikoma grupa pacjentow, ktorzy maja szczescie w nieszczesciu.Dziecko ma minimalne jesli nie zerowe szanse na zarazenie sie. Przynajmniej tak twierdzi moj niemiecki lekarz. Nie musze tez miec diet watrobowych, nie czeka mnie chemia po. Jednye co to kontrolne badania krwi zeby zerknac na to co sie z tym dzieje dalej dalej.
Jesli potrzebujesz fachowych informacji polecilabym strone prometeuszy - tam specjalisci odpowiedza na Twoje watpliwosci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...