Skocz do zawartości

pensja w ciąży | Forum o ciąży


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

witam...może ktoś będzie w stanie mi wytłumaczyć prawną stronę wynagrodzenia kobiet ciężarnych....otóż jak pewnie w wielu firmach inaczej zarabiam inaczej mam na papierze,ale chodzi o to że pracodawca zabrał mi z pensji 200 zł tłumacząc to tym że nie pracuję w niedziele...czy ktoś orientuje się czy ma takie prawo , bo słyszałam ze kobiecie w ciąży nie wolno obniżyć pensji???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Podaje stronke poczytaj http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/artykul/jak-obliczyc-chorobowe-w-przypadku-kobiety-w-ciazy-1098.html
http://www.forum.prawnikow.pl/45901.htm

Ja wlasnie czekam na pierwsza wyplate (przez ZUS) zobaczymy ile dostane
😁
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ja dokładnie nie wiem jak się liczy pensje, wiem że liczy się średnią z ostatnich 3, czy 6 miesięcy. Ja z swojej pensji jestem zadowolona, bo dostaje więcej niż jak pracowałam....dobry czas wybrałam na ciąże, bo akurat ostatnie wypłaty miałam ładne 🙂...a co do tej niedzieli, to wydaje mi się że pracodawca nie ma prawa, odebrać Ci kasy...ja jestem pielęgniarką, więc moja praca jest w systemie 12h i niedzielę, i święta....a jakoś nikt mi pieniędzy nie odebrał...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Mamusia
Ja to takiego szoku ostatnio doznalam z ta wyplata na L4 ze naprawde az szkoda gadac!!!z tego co wyliczylam to powinnam dostac o okolo 300 zl wiecej a okazalo sie ze dostalam 200 zl mniej!!!no ja wszystko rozumiem ale bez przesady... 😠
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
moniczek napisał:
witam...może ktoś będzie w stanie mi wytłumaczyć prawną stronę wynagrodzenia kobiet ciężarnych....otóż jak pewnie w wielu firmach inaczej zarabiam inaczej mam na papierze,ale chodzi o to że pracodawca zabrał mi z pensji 200 zł tłumacząc to tym że nie pracuję w niedziele...czy ktoś orientuje się czy ma takie prawo , bo słyszałam ze kobiecie w ciąży nie wolno obniżyć pensji???


Kochana tutaj to teraz zalezy od tego co masz w kontrakcie , bo jezeli masz kontrakt na 5 dni czy 6 jak wiekszosc czyli od poniedzialku do piatku lub soboty , to znaczy ze niedziele pracujesz jako premia do wyplaty i wtedy pracodawca wyplaca ja jako premie. W tym przypadku nie wlicza Ci niedzieli kiedy nie pracujesz , ani na urlopie ani na l4 i ma takie prawo. Sprawdz sobie swoj kontrakt i wtedy bedziesz wiedziala czy mial prawo ci nie wliczac niedzieli czy nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • Mamusia
ja na szczęście nie mam takiego problemu. obawiałam się co do wypłaty gdyż na umowie mam napisane ile wynosi moje miesięczne wynagrodzenie a tak na prawdę pracuje na akord i zarabiam dużo więcej, zatem jakby na papierze mam średnia krajowa + premia. a w prawdzie jest to mój osobisty wypocony zarobek. zastanawiałam się jak będzie to wyglądało jak będę na zwolnieniu i obliczano mi średnią ponoć z roku całego - gdyż nigdy nie miałam dokłądnie tej samej pensji i różnica wachała się nawet o 600 zł. obliczałam sobie sama tą średnią i nawet muszę powiedzieć że dostaje więcej (ale od tej wyliczonej średniej) co do zarobku to podobnie jak przy moim wyższym wynagrodzeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Dziewczyny!

Ja jestem na L4 od jakiegos czasu i mialam system wynagrodzen - PODSTAWA PLUS PREMIA UZNANIOWA.
Bałam sie ze bede dostawac tylko podstawe ale na szczescie nie!
Brane sa pod uwage zarobki srednie z roku lub pol roku - nie jestem pewna, ale ja teraz siedzac w domu mam wieksze wynagrodzenie niz jakbym dostala regularna pensje z premia 🙂
(bo bywaly lepsze miesiace i one mi widocznie zawyzyly srednia do ciążowego wynagrodzenia)

POZDRAWIAM!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
szczerze mowiac to pierwsze slysze o czyms takim zeby zabierac komus pensje bo nie pracuje w niedziele? To idac tym tokiem myslenia Ci co pracuja w niedziele powinni dostawac podywzke a ja jakos takiej podwyzki nie dostalam... a zdarza sie ze pracuje 3 albo i 4 niedziele w miesiacu (co mnie strasznie wkurza bo jest to nie zgodne z prawem i kluce sie przez to z kierowniczka - bo to ona zatwierdza grafik) 😠
a co do sredniej to jednak jest fajnie byc w ciazy bo wiecej sie zarabia 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Witam was nie wiem jak to będzie ale tez mam mały problem co prawda dopiero od ubiegłej środy jestem na L4 bo szefowa mi kazała chorować żeby ZUS mi płacił. Mniejsza oto bo każdy prywatny czy państwowy zakład pracy zasłania się kryzysem którego nie ma a firmy upadały od zawsze i powstawały nowe. Ja jednak boję się że ZUS będzie wypłacał mi pensję podstawową mimo iż szefowa wypłacała nam Podstawę+100zł za prowadzenie papierków+premię+soboty+nadgodziny ale nie wiem czy płaciła dodatkowo od tego składki? i teraz muszę poczekać na pierwsze pieniądze od ZUS-u. Co prawda mam z ostatnich 6 miesięcy karteczki z rozliczeniami pensji a także wyciąg z banku, nie podpisywałam także listy płac bo jej nie było w ogóle a regulaminu pracy także. umowę mam do końca czerwca przyszłego roku i nie wiem czy to że wszedł przepis że po macierzyńskim nie może mnie zwolnić też się mnie dotyczy???dziękuje wam za podpowiedzi 🙂) Pozdarwiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
witam ja siedze na l4 od 12 tygodnia i pracuje w zakładzie prywatnym , na podkrpaciu za chorobowe płaci mi najniszą krajową 960 zł tyle ile brałam wczesniej przed chorobowym , z tego co sie orientuje to zasiłek maciezynski płatny jest 100% wynagrodzenia wiec myśle ze bede dalej brac 960 zł jak urodze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pensja jest wyliczana z ostatnich 6 miesięcy,tyle powinno być wypłacone.Jeśli pracua jest od poniedziałku do piątku a weekend to nadgodziny to rzeczywiście się wypłata za te dni nie należy,ale jeśli pracujesz także normalnie w weekend i cały czas były to normalnie płatne dni to powinnaś mieć je nadal płacone.
Przeczytaj kodeks pracy albo zgłoś się do prawników,którzy udzielają takiej pomocy( u mnie w Poznaniu są bezpłatne porady-wszystko powiedzą co się należy i w razie czego pomogą napisać pismo)

L-4 z powodu ciąży i macierzyński są płatne 100%!!!!! i nikt nie ma prawa ucinać pensji,bo mu sie tak podoba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
a ja mam pytanie moze ktoś mi da rade cos na ten temat powiedzic..
jestem na zwolnieniu od pierwszego miesiaca, i juz chyba nie wroce do pracy ,dowiedzialam sie ze jak bede powyzej 183 dni na zwolnieniu to nie dostane 100 % tylko 80 % i ze bede musiala wykorzystac wczesniej urlop macierzyński ??
jak któras wie cos na ten temat prosze o info ,pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Zgodnie z nowymi przepisami możesz być na zwolneniu do konca ciązy ...270 dni - i nalezy Ci sie 100% pensji, za pierwsze 33 dni wypłaca zakład pracy, reszta nalezy do ZUS - tak zwany zasilek chorobowy - tylko nie wiem jak jest wyliczany bo ja mialam pensje na reke 2500 a teraz z ZUS dostaje 2400 .... jesli któras z Was wie jak wyliczyc to prosze o POMOC!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sie ostatnio zdziwilam ogladajac swoje "paski" bo nie wiem czy wiedzialyscie (ja nie 😞) ze caly okres L4 i macierzyski chyba tez nie wlicza sie do emerytury i nie ma tez skladek rentowych..i to jest lipa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Wynagrodzenie za czas choroby (do 14 lub 33 dni) wylicza się inaczej niż zasiłek chorobowy (od 15 lub 34 dnia choroby). Podstawę obliczenia wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku oblicza się w obu przypadkach tak samo - z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. Możliwy jest również przypadek, że podstawa "brana" jest z miesięcy jeszcze wcześniejszych. Na przykład: Chorowałaś w lutym 2009 (podstawę obliczono z miesięcy od 02/2008 do 01/2009), po czym zaszłaś w ciążę i np. w maju oddałaś następne zwolnienie, to podstawę oblicza się na nowo (z miesięcy od 05/2008 do 04/2009). Dlaczego? Jeśli przerwa w zwolnieniach jest większa niż trzy miesiące to podstawę oblicza się na nowo, jeśli mniejsza niż trzy miesiące podstawy nie oblicza się na nowo. To pierwsza rzecz. Po drugie jeśli w którymś z dwunastu poprzednich miesięcy chorowałaś więcej niż połowę czasu do przepracowania, miesiąc ten pomija się, a dzieli się wszystko na 11 miesięcy, lub jeszcze mniej. W pozostałych miesiącach choroby, w których czas niezdolności do pracy nie przekraczał połowy czasu do przepracowania należy zrobić uzupełnienie wynagrodzenia za ten miesiąc (to jest inna sprawa, ale jak ktoś chce to napiszę jak to się robi). Jeśli mamy już podsumowane wynagrodzenie brutto z dwunastu miesięcy, to odejmujemy składki na ubezpieczenia społeczne(13,71%), po czym dzielimy przez 12. Średnia ta jest podstawą do obliczania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku.
Przykład. Chorowałaś w lutym 2009.
Wynagrodzenie brutto:
02/2008 1500
03/2008 1600
04/2008 1700
05/2008 1500
06/2008 1500
07/2008 1600
08/2008 1700
09/2008 1600
10/2008 1500
11/2008 1600
12/2008 1700
01/2009 1600
Razem 19100
19100 x 13,71% (ZUS) = 2618,61
19100 - 2618,61 = 16481,39
16481,39 : 12 (miesięcy) = 1373,45 - podstawa
Uwaga! Podstawa nie może być niższa niż 1101,06 zł przy całym etacie. (Jest to minimalne wynagrodzenie pomniejszone o składki ZUS: 1276 - 13,71% = 1101,06). Jeśli jest mniejsze to pracodawca musi je podwyższyć do tej kwoty.
Mamy już podstawę - 1373,45
Załużmy, że chorowałaś 5 dni w lutym w okresie ciąży i była to Twoja pierwsza choroba w roku (otrzymujesz wówczas wynagrodzenie chorobowe)
1373,45 : 30 x 5 x 100 % = 228,91 zł brutto - wynagrodzenie chorobowe za 5 dni.
Od wynagrodzenia chorobowego nalicza się składkę zdrowotną i podatek, stosuje się również koszty uzyskania przychodu, od zasiłków chorobowych już tylko podatek dochodowy i nie można zastosować kosztów.
Jak jakieś pytania to piszcie, chętnie odpowiem 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...