Skocz do zawartości

niedoczynność tarczycy w ciąży | Forum o ciąży


gonia2244

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
i ja walczę z niedoczynnością przez co długo nie mogłam zajść w ciążę
a teraz po prostu przed każdą wizytą u gin robię badanie ft4
i z miesiąca na miesiąc zwiększam dawkę eutyroksu (średnio o 25mg miesięcznie)
na początku ciąży dużo krwawiłam i plamiłam i nie wiedzieli dlaczego bo z dzidzią łożyskiem i całą resztą wszytko było dobrze
w końcu stwierdzili że to właśnie krwawienia hormonalne powodowane przez niedoczynność (pomimo prawidłowych wyników TSH i ft4)
po 20 tyg krwawienia ustąpiły i teraz wszystko jest dobrze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Witam wszystkich. Ja jestem w 14 tygodniu ciazy. O problemach z tarczyca dowiedzialam sie po l zjsciu w ciaze. Wczesniej dlugo staralismy sie o dzidzie ponad 2 lata a lekarze nie wiedzieli czemu. Cudem zaszlam w ciaz i przy pierwszych badaniach okazalo sie ze mam niedoczynnosc tarczycy ( wyjasnil sie problem z zajsciem w ciaze ). Od razu zaczelam brac leki - Eltroxin ogolnie 150 mg. W listopadzie bede miala usg z ktorego lekarz stwierdzi czy z dzidzia jest wszystko ok. Mam nadzieje ze bedzie odkad sie dowiedzialam ze choruje na tarczyce strasznie sie denerwuje czy wszystko jest ok . ? Pozdrawiam wszystkie mamy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dziękuje za tak szybki odzew 🙂 Mam już synka ma 7 lat, staraliśmy się o drugie dziecko 3 lata. O chorobie dowiedziałam się dzięki swojemu uporowi, sama nakłaniałam lekarza na badania tsh. I wyszło 😞 Straciłam już jedno dzieciątko właśnie 3 lata temu, niestety po tym jak endo i ginekolog zapewnili mnie że mogę już zajść w ciąże. Na szczęście trafiłam na wspaniałego ginekologa-endokrynologa i to on sprawił że jestem w upragnionej ciąży. Taki skrót mojej życiowej Historii.

Mam jeszcze pytanko do leniucha 🙂 i kkaska1982 z pierwszym synem miałam w porządku tarczyce, później dostałam zapalenia. Więc jak się czułyście w ciąży mi wiecznie jest słabo, jestem zmęczona, włosy lecą mi garściami, skakało wam TSH. MI podskoczyło od 10 tyg. do 4,900 endo podniósł mi dawkę Euthyroxu do 150 i biorę jodid 200. I jeszcze jedno mój lekarz twierdzi że wystarczy tylko kontrola TSH wspomnę tylko że FT3, FT4 i TPO mam ok oraz USG tarczy ok nie mam żadnych woli 🙂 Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
gonia ja w ciazy robiłam tsh i ft4 co miesiacn do konca ciazy,przyznam ze pierwsze 4 miesiace ciazy to bylo wyzwanie wszystko sie czepailo nadcisnienie cukrzyca ciazowa wymioty mialam takie ze do poludnia z domu nie wychodzilam , potem bylo tylko lepiej.W CIAZY TSH POWINNAS UTZYMAC NIE WYZEJ JAK 2.00 A FT4 WEDLUG NORM NA KAZDY TRYMESTR JRST INNA NORMA. Ja mialam tsh w normie cala ciaze , a bralam eutyroks o.75 takze nie za duza dawke. A co do wypadania włosow to zrobilam sobie poziom zelaza we krwi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • Mamusia
moj pierwszy post na forum wiec witam serdecznie!
mam niedoczynnosc tarczycy, gdyz mialam usuniety lewy plat. teraz biore letrox 75.
czy ktoras z was z powodu niedoczynnosci, byla zaliczona do grupy "wysokiego ryzyka"????
ja zostalam do takiej zaliczona zaraz gdy powiedzialam lekarzowi o niedoczynnosci. poinformowal mnie tez, ze moj synek moze urodzic sie z niedoczynnoscia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ja miałam w ciąży niedoczynność tarczycy tzn. za niskie ft4 (jako efekt Hashimoto). Brałam Euthyrox i synek urodził się zdrowiutki 🙂 Lekarka kazała mi pilnować skrupulatnie poziomu tych hormonów bo ich poziom u matki przekłada się na rozwój mózgu dziecka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Tak, na razie są sprzeczne zeznania co do tego czy mam przestać brać czy nie. Gin mówi że przy Hashimoto lepiej żebym została na tej małej dawce na stałe bo przy tej chorobie jest huśtawka hormonów i niekoniecznie z badaniem się trafi akurat w moment kiedy jest ich niedobór. Endo natomiast skłania się do tego, że jeśli mi wyjdą dobre wyniki (robiłam dziś badanie) to odstawić. Robiłam jeszcze usg tarczycy i wyszło nie gorzej niż przed ciążą czyli obraz typowy dla Hashimoto. Sądzę, że będę niebawem odstawiać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Witam ponownie 🙂

Ja na chwile obecną hormony mam ok. Oczywiście endo podniósł mi juz dawkę eutyroxu 150. Ft3 i 4 miałam zawsze ok. Tylko TSH mi skakało. Ale powiem wam, martwię się jak to będzie po porodzie, czy z dzieckiem będzie wszystko ok. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
gonia mi lekarz powiedzial, ze moj synek tez moze urodzic sie z niedoczynnoscia. i gdy naczytalam sie czym to grozi to przez tydzien plakalam i nie moglam dojsc do siebie. potem poszperalam po forach i z tego co czytalam, to nawet jezeli dzidzius urodzi sie z niedoczynnoscia, to wazne, zeby jak najszybciej to zdiagnozowac i zaczac podawac leki. trzy dni po porodzie sa robione badania przesiewowe i wtedy bedzie wiadomo czy dzidzius bedzie miec niedoczynnosc. z tego co wyczytalam, to wiekszosc dzieciaczkow z niedoczynnoscia rozwija sie prawidlowo.
ja postanowilam nie martwic sie na zapas. licze, ze moj synek urodzi sie zdrowy.
powodzenia 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Mamusia
Hej,
dziś zaczynam brac euthyrox z powodu ft4 poniżej normy. nigdy wcześniej nie mialam problemu z tarczycą chociaż poziom tsh i ft4 miałam oznaczany już kilkakrotnie bo podejrzewano mnie o niedoczynność. czy moge was prosić o opisanie dalszego postępowania w takim przypadku jak mój. mam na myśli dalszy rozwoj wydarzeń...czy euthyroxem da sie doprowadzić hormony do porządu...jak przebiega diagnostyka i dalsze leczenie po ciąży...jakie sa wasze doświadczenia.
na szczęście problem pojawił się w trzecim trymetrze ciąży...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Hej 🙂
Ja też miałam za niskie ft4 i brałam Euthyrox. Po porodzie musisz zrobić badania swojemu dziecku (jest sens dopiero kilka dni po porodzie, bo wcześniej jedzie na Twoich hormonach). U Staśka było wszystko ok.
Po porodzie bierzesz dalej leki i badasz hormony, żeby wiedzieć kiedy i w jakim tempie je odstawiać. Swoje pierwsze badanie po porodzie robiłam gdzieś po 3 tygodniach, TSH znacząco spadło, więc zmniejszyłam dawkę leku do połowy (czyli do 25). Ostatnio zrobiłam kolejne badanie i teraz ft4 jest za wysokie, co oznacza że przy najbliższej wizycie endo mi odstawi leki w ogóle 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Hej Ja od 4 lat leczę się na niedoczynność tarczycy. Odkąd zaszłam w ciążę (bez żadnych problemów) to mam bardzo złe wyniki. Co 3 tygodnie chodzę do endokrynologa i mam zwiększaną dawkę Euthyroxu. Teraz mam już 187.5 biorę dodatkowo Jodit 150. Zapewniono mnie, że tarczyca nie ma wpływu na ciążę tylko na mnie. Tylko trzeba się badać i być pod stałą kontrolą. Euthyrox będzie mi niestety towarzyszył do końca życia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ann napisał(a):
Hej 🙂
Ja też miałam za niskie ft4 i brałam Euthyrox. Po porodzie musisz zrobić badania swojemu dziecku (jest sens dopiero kilka dni po porodzie, bo wcześniej jedzie na Twoich hormonach). U Staśka było wszystko ok.
Po porodzie bierzesz dalej leki i badasz hormony, żeby wiedzieć kiedy i w jakim tempie je odstawiać. Swoje pierwsze badanie po porodzie robiłam gdzieś po 3 tygodniach, TSH znacząco spadło, więc zmniejszyłam dawkę leku do połowy (czyli do 25). Ostatnio zrobiłam kolejne badanie i teraz ft4 jest za wysokie, co oznacza że przy najbliższej wizycie endo mi odstawi leki w ogóle 🙂



Dziękuję Ann. ja narazie przyjmuję najniższą dawkę.za 3 tyg,po kolejnym badaniu poziomu zobaczymy co dalej. niestety chyba dopadły mnie negatywne objawy typu apatia i jakieś takie otępienie. pewnie po kilu dniach przyjmowania laków wszystko wróci do normy 🙂 pozdrawiam. a.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
dziewczyny poczytałam wasze posty i trochę się przestraszyłam
moja endo. nic a nic mi nie wspomniała że dziecko może się urodzić z niedoczynnością 🥴
u mnie niedoczynność wykryto na początku ciąży, właściwie to sama poprosiłam o skierowanie na badania bo moja mama ma chorą tarczyce i postanowiłam tez zbadać się no i okazało się że TSH jest zawyżone, nieznacznie ale endo. stwierdziła że skoro jestem w ciąży to od razu trzeba tabletki brać no i biorę Euthyrox 50, na początku panika, strach, czytanie artykułów, postów i w ogóle, tak się nakręciłam tymi wszystkimi informacjami że jak szłam w 10 tyg. na USG to myślałam ze zawału dostanę, czy serduszko maleństwa biję czy nie,
wczoraj byłam na wizycie u endo. TSH w normie ale tabletek mi nie odstawiała, stwierdziła ze eksperymenty będziemy robić po ciąży 🥴
tak więc strach jest na okrągło i cały czas myślę czy wszystko będzie w porządku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • Mamusia
Hej, jestem nowa na forum 🙂
mam pytanie do dziewczyn, które chorują na hashimoto - Czy bierzecie w ciąży jod ??? Jeżeli tak , to od , którego miesiąca zaczęłyście? . Ja mam mętlik w głowie jeden lekarz mówi abym brała , drugi twierdzi , że nie ma potrzeby , bo wszystko jest w pożywieniu. Mój poziom tsh 0,996 , biorę euthyrox 25. Czy prócz sprawdzania poziomu tsh robicie jeszcze inne badania hormonalne ? Bo jak na razie mój endo mówi tylko o poziomie tsh i nie przepisał mi żadnych innych badań . Proszę pomóżcie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
rikka trochę mnie to dziwi że bierzesz Euthyrox skoro wynik TSH masz w normie. Zakres normy TSH wynosi 0,4 – 4,0 mU/l. Sama nie wiem ale wydaje mi się że masz w normie.
Mój wynik TSH wynosił niecałe 5, dostałam Euthyrox 50 i zeszło mi do 2,8, dodatkowo robiłam badania T3 i T4 które mam w normie. Miałam również brać jod 150 ale jest on juz w falvicie mama który zażywam i endo stwierdziła ze starczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...