Skocz do zawartości

styczniowe maleństwa 2010 | Forum o ciąży


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 35,3 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • SyLa1205

    2760

  • pinacolada

    4867

  • Basia81

    2762

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Czesc Mamusie, witam niedzielnie,

mąż zarzadał dziś kilku godzin tylko dla siebie i tym sposobem mam ja kilka godzin dla siebie przed kompem pewnie hehe 🙂
M. natomiast przygotowuje sie powoli do powrotu do szkoły w lutym 🙂 wiec ja sie ciesze i siedze cicho, niech sie wezmie do roboty bo potem jak sie synek urodzi... 😉


Celka - witamy!
nie martw sie lekami - jesli je przepisal lekarz prowadzacy musisz mu zaufac. Mi tez bylo ciezko zaakceptowac DUPHASTON ktory bralam na poczatku, bo bralam go tylko profilaktycznie, i nie moglam tego zrozumiec, ale bralam - 3 miesiace- i wszystko jest nadal i od samego poczatku w porzadku (ale RYM 🙃 ) 🙂








Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madziula - ja wlasnie policzylam czapeczki - a wszystkie sa naprawde urocze - welurowe, z uszkami, z misiami, smerfy, z kubusiem puchatkiem, z kroliczkami, samochodami, w paseczki itd. itp. - mam ich 25 szt. 😉 każda nie droższa niż 3 pln 🙂





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Witam mamuśki :]

i oczywiście nową mamusie 🙂 😘
ja też brałam przez pierwsze 3 miesiace duphaston, bo mialam zagrozona ciaze... okropny okres :]


Celka : a jak źle znosisz... może jest jakis odpowiedni zmiennik tego leku,albo powinnas zapytac lekarza... ? chyba, że lekarz mowil wczesniej, że mozesz zle sie czuc po nich... 🤨
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Celka - witamy!
nie martw sie lekami - jesli je przepisal lekarz prowadzacy musisz mu zaufac. Mi tez bylo ciezko zaakceptowac DUPHASTON ktory bralam na poczatku, bo bralam go tylko profilaktycznie, i nie moglam tego zrozumiec, ale bralam - 3 miesiace- i wszystko jest nadal i od samego poczatku w porzadku (ale RYM 🙃 ) 🙂


Dzięki ,ja biorę Fenoterol ,Staveran i do tego Magnokal ,te trzecie to pikuś ,ale te pierwsze dwie są okropne cała po nich drżę ,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
witam w pochmurna niedziele
witamy CELKA fajnie że nas coraz wiecej 🙂z nami bedzie ci razniej
a ja jestem chora katar kaszel niewiem gdzie sie załatwiłam a tu sie na dzis taki piekny spacer szykował ale wole zostac w łóżku nie wiem co mam sobie wziąc na katar i kaszel cholera nie moge nawet sie mleka z czosnkiem napić piję herbate z miodem i malinami ale boję sie że choroba sie rozwinie 😞 martwie sie o córcie i wogóle mam doła mam nadzieje że u was przynajmniej lepiej... 😞
celka nie martw sie wszystko bedzie dobrze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
jesli chodzi o czapeczke ja dowiedziałam sie że przy wyjściu że szpitala dobrze by było żeby dziecko miało dwie czapeczki na sobie jedną taką cieniutką bawełnianą a drugą ciepłą ( zależy oczywiście od pogody) no na wszelki wypadek kupiłam kilka bawełnianych i 2 ciepłe wszystko kupiłam taniutko w komisach i na allegro w sumie mam 16 szt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MADZIULA - mam z 7 szt. bawelniacnych wiazanych dla noworodkow - (po kapieli i do szpitala)
Mam kilka nowych bawelnianych bez wiazan ze sciagaczem (od 0-3 m.), mam ok 10 smerfów bawelnianych (0-6 m), reszta to bawelniane zakladane bez wiazan i 2 welurowe cieplejsze, ale na wyjscie ze szpiatala chce Mu cos kupic ekstra 🙂 Jakiś komolecik taki jak Basia prezentowala nam tu od swojego taty 🙂 no i na pewno kupimy Mu jeszcze jakas nowa gruba zimowa czapkę bo te wszystkie ktore mamy za zdecydowanie za cienkie wiec ewent. beda pod tą grubą 🙂







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiamamy - ech, każda z nas ma gorsze dni, pocieszające jest wytlumaczenie tego hormonami i że to przejdzie 😉 nie martw sie :*
UWAŻAJ na sok malinowy! JA CZYTAŁAM że nam nie wolno bo działają rozgrzewająco i rozluźniają mięśnie. Lepsze chyba mleko z czosnkiem i miodem 🙂

Celka - a czemu wlasciwie nadal bierzesz tyle lekow?



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Jagódka jejku nie wiedziałam że nam nie wolno malin 🤪 nie moge pić mleka bo jetem uczulona na białko kurze i krowie i kanał nie wiem co mam zrobić jak nie byłam w ciąży to brałam tabletki na tą cholerną alergie i raz na jakiś czas mogłam wypic mleko i nawet zjesc jajko ale teraz niestey nie mogę brać żadnych leków wiec .... dupa blada
a jesli chodzi o to mieszkanko Twoje to widzę że sprawa powoli sie chyli ku końcowi i DOBRZE zbyt dużo nerwów Cię to kosztowało 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Mam nisko ciążę i bardzo mi się skróciła szyjka macicy i mam zagrożoną ciążę ,nawet mnie bardzo bolało podbrzusze ,po tych lekach jest lepiej ,i dlatego nie poszłam do szpitala 🙂 ,ale muszę prawie cały czas leżeć ,gin zabronił mi nawet obiad gotować .
misiamamy - ciepłe skarpety sobie załóż ,nogi muszą być teraz ciepłe ,bo trochę nam się krążenie pozmieniało 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiamamy - mam mega stresa przed jutrem... 😞 nawet dzis sie obudzilam o 7.00 z lomotem serca i milionem wizji jak jutro to wszystko bedzie wygladalo...bardzo sie boje ze cos znowu pojdzie nie tak i ja chyba oszaleje... 🤢 🤨






Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiamamy o 15.30...
Ksawciu w pt biedaczysko rzeczywiscie bardzo sie rzucal i strasznie sie balam o niego bo bylam w kiepskim stanie...
Jutro tez mnie przeraza bo ja ich pozabijam chyba tych wiesniakow !!! grrrrr






Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Mamusie -widzę, że w większości znacie płeć swojej dzidzi ,ja jeszcze nie wiem ,bo gin jakoś nie widzi 😞 ,będę pewnie wiedzieć 22 września ,choć marzę tylko o tym by dzidzi było zdrowe i by jeszcze wytrwać ponad 4 miesiące ,a teraz się kładę ,pokażę się jak odleżę swoje ,a to jest dla mnie najgorsze 😞
pa pa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
dziewczyny a czy zastanawiałyście sie nad pieluchami jakich bedziecie używać? chodzi mi o firmę dowiedziałam sie że niektóre pieluszki uczulają ? myslicie że pampersy też będa uczulały???? a ile kupujecie tak na początek ? wiem że pewnie nie kupujecie teraz bo to nie ma sensu ale czy już o tym myślałyście? ja procz pieluszek jednorazowych chce kupic ok 5 sztuk pieluch flanelowych z nadrukiem i może kilka z tetry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
ojej Jagódka a może jakąś meliske powinnaś wypić nie możesz sie az tak denerwować wiesz co naprawdę to bezdusznicy cholerni Ci właściciele powiedzco ludzi prowokuje do zostania takimi skurw..... wieśniaki pieprzone. jak sie bedą za bardzo rzucać to przypieprzcie im w końcu snopkiem słomy 🙂 ciule głupie nie martw sie i nie denerwuj masz skarb w brzuchu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiamamy 🙂 dzieki 🙃 :P :laugh:
co do pieluszek to ja sobie zrobilam w excelu caly dokument z wyprawka (na podstawie roznych madrych ulotek, artykułów, pism i rad kolezanek) i wlasnie do niego zajrzalam i wyglada to tak:
PACZKA PIELUCH NEWBORN 1
PIELUCHY TETROWE 10-50
PIELUSZKI FLANELOWE 4





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Czesc dziewczyny.
U mnie pogoda jak marzenie,a ja znowu za godzine musze do pracy zmykac..Dzis podobno mam skonczyc godzine wczesniej-okaze sie.
Celka witaj.Ja na poczatku ciazy bralam duphaston,bo w 7 tygodniu zaczelam plamic.Plamienie trwalo tylko 3 dni,ale gin kazal na wszelki wypadek brac lek to 12 tygodnia.

Ide sie pomalu szykowac.Milej niedzieli 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Przywileje dla kobiet w ciąży
Kobieta w ciąży ma wiele praw – najważniejsze z nich to bezpłatny poród w towarzystwie osoby bliskiej, a jeśli pracuje, nie może zostać zwolniona. Jest ich jednak o wiele więcej...


Najnowszy przywilej, który przysługuje przyszłej matce, to prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej podczas ciąży i porodu, niezależnie od tego, czy jest ona ubezpieczona, czy nie. Nikt nie może domagać się od kobiety, która spodziewa się dziecka, żadnych dokumentów, które mają poświadczyć jej prawo do opieki lekarskiej. Dzięki prowadzonej od 15 lat akcji „Rodzić po ludzku” polepszył się poziom opieki nad kobietami w ciąży. Choć wiele jeszcze zostało do zrobienia, udało się wywalczyć możliwość rodzenia w towarzystwie bliskiej osoby – męża, matki czy siostry. Powstał też stale aktualizowany ranking szpitali i oddziałów ginekologiczno- położniczych. Każda z nas może go znaleźć na stronie: www.rodzicpoludzku.pl

DO CZEGO MASZ PRAWO PRZED PORODEM ZGODNIE Z OBECNYM PRAWEM?


1. Miejsce porodu
Masz prawo wybrać sobie miejsce, w którym przyjdzie na świat twoje dziecko. Nie ma już rejonizacji, więc możesz wybrać ten szpital, w którym twoim zdaniem są najlepsze warunki. Nawet w innym mieście czy województwie. Miejscem porodu może być także dom, jeśli ciąża przebiega bez powikłań i nie ma po temu żadnych przeciwwskazań. Musisz jednak w miarę szybko skontaktować się z odpowiednią położną, bo niewiele z nich i nie w każdym mieście przyjmuje porody domowe. Jeśli zdecydujesz się na poród w szpitalu, lekarz-położnik powinien, przyjmując cię na oddział, wykonać następujące badania: wysłuchać tętna płodu (KTG), przeprowadzić badanie zewnętrzne i wewnętrzne, zmierzyć ciśnienie tętnicze, założyć dokumentację medyczną i dopiero wtedy skierować cię na salę porodową.

2. Wybór pozycji do rodzenia
Masz prawo wybrać tę pozycję, w której będzie ci się rodziło najbardziej komfortowo, jeśli poród przebiega prawidłowo. Częściej jednak zależy to od dobrej woli personelu i w wielu porodówkach wciąż jest to tylko teoria. Czasem nie pozwalają na zmiany względy bezpieczeństwa. Gdy lekarz zdecyduje, że powinno być podłączone KTG (urządzenie monitorujące tętno dziecka), trzeba leżeć wyłącznie na plecach. Gdy zacznie pojawiać się główka dziecka, kobieta również musi się położyć. Często od wyboru pozycji i przebiegu porodu zależy też, czy kobieta będzie musiała mieć nacięte krocze. W niektórych szpitalach ten zabieg wykonuje się rutynowo. Tymczasem, jeśli poród nie jest przyspieszany, odbywa się we własnym rytmie i kobieta nie prze na siłę, bywa, że krocze powoli samo się naciąga i nacięcie nie jest konieczne.

3. Bliscy na sali porodowej
Masz prawo do tego, by podczas porodu towarzyszyła ci bliska osoba. Wiele szpitali traktuje tzw. poród rodzinny jako usługę ponadstandardową i żąda za niego opłaty. Ale nie ma do tego żadnego prawa. Z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia, udzielonej na zapytanie poselskie w sprawie legalności pobierania opłat za jednoosobową salę do porodu, jednoosobowy pokój po porodzie, czy tzw. poród rodzinny wynika, że pobieranie opłat za te udogodnienia jest naruszeniem prawa, a konkretnie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Ustawa ta, regulująca zasady finansowania opieki zdrowotnej przez NFZ, zabrania pobierania przez szpitale opłat bezpośrednio od pacjentów, jeżeli ci mają prawo do bezpłatnej służby zdrowia, a NFZ zawarł ze szpitalem umowę na wykonywanie udzielanego świadczenia zdrowotnego. NFZ kontraktuje i finansuje opiekę medyczną w czasie porodu, a prawo do dodatkowej opieki ze strony osoby bliskiej jest jednym z praw pacjenta. Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej wskazuje jednak, że szpital nie może ponosić kosztów opieki sprawowanej przez osobę bliską. Wynika z tego, że dopuszczalne są opłaty bezpośrednio związane z obecnością bliskiej osoby, np. za obuwie czy strój ochronny lub dodatkowy posiłek. Ich wysokość nie może być jednak ustalana w sposób dowolny i stanowić bariery w korzystaniu z praw pacjenta. Pobieranie opłat za pobyt i poród w sali „ponadstandardowej” (np. jednoosobowej) również jest nielegalne. Warunki sanitarne i wyposażenie takich sal określone są w rozporządzeniu ministra zdrowia, do którego odwołuje się NFZ, zawierając umowę ze szpitalem. Wymagania w stosunku do nich stanowią więc część umowy pomiędzy szpitalem a NFZ, co oznacza, że pobyt w takiej sali jest objęty kontraktem i szpital nie może pobierać za niego dodatkowej opłaty. Ponadto, jednoosobowa sala do porodu gwarantuje poszanowanie prawa kobiety do intymności podczas porodu. Realizacja tego prawa, tak jak innych praw pacjenta, nie może być ograniczona ze względów finansowych. W przypadku gdy szpital pobiera taką opłatę, narusza prawo. Należy poinformować o tym NFZ. Szpital może zostać za to ukarany.

4. Znieczulenie przy porodzie
Tutaj, podobnie jak przy porodzie rodzinnym, niezgodne z prawem jest pobieranie jakichkolwiek opłat za znieczulenie. Ale jego podanie zależy przede wszystkim od przebiegu porodu.

CZEGO MOŻESZ DOMAGAĆ SIĘ W SZPITALU?

Masz prawo do rzetelnej informacji, udzielonej zrozumiałym, jak najmniej medycznym językiem.
Masz prawo do zadawania pytań i oczekiwania pełnej odpowiedzi na temat stanu zdrowia zarówno twojego, jak i twojego dziecka, planowanych sposobów diagnostyki i leczenia, przewidywanych zabiegów oraz stosowanych leków.
Masz prawo do intymności – obecność osób postronnych przy wszelkich czynnościach medycznych może mieć miejsce tylko za twoją zgodą.
Masz prawo do poufności i prawo wglądu w twoją oraz dziecka dokumentację medyczną.
TWOJE PRAWA W PRACY

Kobieta w ciąży w miejscu pracy jest pod szczególną ochroną. Jeżeli jest zatrudniona na czas nieokreślony, nie można jej zwolnić, a jeśli zajdzie w ciążę w trakcie wypowiedzenia, pracodawca zobowiązany jest do jego cofnięcia, chyba że pracownica dobrowolnie zgodzi się na rozwiązanie stosunku pracy. Gdy pracownica zatrudniona na czas określony zajdzie w ciążę, a pracodawca wypowie jej pracę po upływie trzeciego miesiąca ciąży, okres zatrudnienia przedłuża się do czasu porodu. Umowę z kobietą w ciąży można rozwiązać, gdy zakład pracy zostaje zlikwidowany lub pracodawca ogłasza upadłość. W innych przypadkach – jeśli umowa zostanie rozwiązana – jest to bezprawne. Pracownica ma prawo zwrócić się do Sądu Pracy i z pewnością wygra. Może też zadecydować, czy będzie domagać się przywrócenia do pracy, czy odszkodowania, a jej decyzja znajdzie się w wyroku Sądu i pracodawca będzie musiał ją respektować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
JUSTYNA MALUTKA- JA MAM PYTANIE DO CIEBIE. TY BYŁAS PRYWATNIE NA WIZYCIE PO ZASWIADCZENIE ZE MOZESZ LATAC?(W MEDICUSIE U GP?) I CO PYTALI SIE CIEBIE O COKOLWIEK NA LOTNISKU? JAK WCZORAJ LECIAŁAŚ. MIALAS JUZ TA WIZYTE W 24TC? BO JA BEDE SZLA TYDZIEN WCZESNIEJ I BABKA W RECEPCJI MI POWIEDZIALA ZE LEKARZ MOZE TO POTRAKTOWAC JAKO WIZYTE PRYWATNA! ;/;/ I JUZ SAMA NIE WIE.. A IDE W SOBOTE DO LEKARZA W PONIEDZIALEK MAM LOT.. ? JAK TO WYGLADA? 🤔
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...