Skocz do zawartości

witaminki | Forum o ciąży


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 95
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
Witam wszystkie przyszłe mamusie. Właśnie dowiedziałam się że jestem w ciąży. U lekarza jeszcze nie byłam idę dopiero za kilka dni. Przekopuję teraz Internet żeby się dowiedzieć co powinnam robić? chyba najważniejszy jest teraz kwas foliowy (nie brałam go wcześniej). Koleżanka poleciła mi folika bo ona go suplementuję (szkoda że ja nie byłam taka mądra wcześniej) ale ile powinnam go brać jedną tabletkę? A może dwie skoro wcześniej nigdy nie brałam kwasu foliowego i nie mam zapasów dla dziecka?? Będę wdzięczna za odpowiedź i rady na co powinnam teraz zwrócić uwagę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dzięki za odpowiedź. Biorę po tej jednej tabletce folika i mama nadzieję że będzie ok. Powoli zaczyna do mnie dopiero to docierać że zostanę mamusią bo był to troszkę dla mnie szok. Dziewczynki a macie jakieś porady na co teraz szczególnie powinnam zwracać uwagę? bo wszędzie to tylko piszą zdrowe odżywianie ale poza tym to niezbyt konkretnie a wolałabym życiowe porady. Buziaki dla wszystkich przyszłych mam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Basiorka ciaza to nie chorroba 🙂 czesto mamay mysla ze trzeba duzo jesc wcale nie prawda;p jedz najlepiej czesto a mniej ja jem 5 posilkow w ciagu dnia lekkich bo teraz upaly jedz sezonowe owoce pamietaj ze jesz dla 2 a nie za dwoch 🙂 ja przed ciaza chodzilam caly czas na obcasach , teraz zwlaszcza w lato polecam jakies japonki bo stopki moga spuchnac 🙂 smaruj sie juz kremikami jakimis na roztepy dla kobiet w ciazy 🙂 ja z witamin biore zelazo rano o spowalnianym uwalnianiu -tardyferon,a po obiedzie kwas foliowy i falvit, a na wieczor zeby nie brakowalo mi to pije calcium sam wapn polecam bo lekarze tego nei przepisuja a to niczemu nie grozi jak jest nadmiar a niedobor owszem mi lekarz pwoiedzial ze dobrze ze to pije 🙂 mojej koleznce w ciazy z braku wapnia dziecko pobieralo z jej zebow i ma dzis strasznie poniszczone moge tez wlosy wypadac :P wiec niezaszkodzi

Pozdrawiam 🙂: 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dzięki niunia90. Wiem że ciąża to nie choroba ale tak się poniekąd czuję bo mój mąż i teściowa biegają koło mnie jak koło jajka i jest to już trochę męczące. Fajnie, że mi powiedziałaś też o tym wapniu a powiedz dlaczego kwas foliowy bierzesz po obiedzie?? bo ja biorę folika wieczorem już prawie jak idę spać. Czy ma znaczenie o jakiej porze bierze się kwas foliowy?(bo nie chciałabym czegoś nieświadomie robić źle) Przejmuję się tym dość bardzo bo jak się naczytałam jakie są konsekwencję niedoboru kwasu foliwego dla dziecka to mogę zrobić dosłownie wszystko by mojego dzidziusia przed tym uchronić 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Pora nie ma znaczenia...Najlepiej braz go lacznie z wit C badz popic np. sokiem gjefrutowym badz pomaranczowym ze wzgledu na to, ze kwasaskorbinowy sprzyja wchlanianiu kwasu foliowego...

Heh, wiem cos na ten temat na szcezscie maz na mnie nie chicha i nie dmucha, ale tesciowa... nie wolno mi nawet sie schylic, a co dopiero siegnac cos z wysokosci 🙂))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
i jeszcze uważaj żeby wszystko co jesz było świeże i nie dopuść do żadnego zatrucia pokarmowego - a o to w lecie nie trudno.
Ja jeszcze na początku a nawet do 34 tyg brałam magnez w tabletkach z polecenia lekarza - działa rozkurczowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
wapna nie brałam tylko jadłam nabiał, na jedno wychodzi. I jeszcze masz jeść wszystko na co masz ochotę - Twój organizm wie dobrze co jest Ci potrzebne i będzie się tego domagał. Nie wolno jeździć na rowerze, nartach i konno, biegać chyba też nie jestem pewna, a i chodzić po górach - jeśli już to dolinkami - takie zalecenia dostałam od swojego ginekologa na pierwszej wizycie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Widzę jednak że nie jestem osamotniona w tych nadmiernych troskach no i też rozterkach co robić a czego nie. Cieszę się że istnieją takie fora bo jednak zawsze można coś się dowiedzieć. Przede mną jeszcze wszystkie badania mam nadzieje że okaże się że wszystko w porządku bo trochę się denerwuje. A z drugiej strony to chiałabym zęby ten brzuszek był już większy bo jak narazie to sama nie mogę uwierzyć żę noszę w sobie bobasa 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
basiorka ja też nie mogę w to uwierzyć, ze nosze w sobie bobasa 😆 chociaz to juz 16 tydzien 😆

sandroos z dwojga złego lepiej jak sie troszczą o Ciebie niż jakby mieli pretensje, ze sie źle czujesz, ze Cie mdli i że nie robisz wszystkiego zwinnie jak dawniej.
Do mnie mieli pretensje ze w domu jest brudno, ze okna sa nie umyte- a ja mam dwa mieszkania i mieszkam cały czas w tym drugim oddalonym o 50km, wiec nie ebardzo rozumiem prenetsji" co ja sobie wyobrażam" to mam sprzatac jeden dom w ktorym mieszkam i zraz leciec na pksa i sprzatac w drugim domu?! poza tym nie mam tam np odkurzacza i innych takich tam pierdół potrzbnych wiec mam z tym wszystkim jezdzic?
i jak tu sie nie denerwowac...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
U mnie w pierwszej polowie ciazy na mnie chuchali dmuchali , zebym sie czasem nie przemeczala , czego mi wtedy nie bylo tak trzeba jak w drugiej polowie ciazy , a wtedy z kolei kazdy sie juz oswoil z tym ze ja w ciazy i juz tak bardzo o mnie nie dbali , im wiekszy brzuch tym bardziej musialam sobie radzic sama. Wiec moze cieszcie sie , ze macie nadopiekuncze tesciowe ... moja tez by pewnie byla gdyby zyla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Basiorka można pić zieloną herbatę, wiadomo że nie kilka szklanek dziennie ale jedną jak najbardziej. Tylko raczej folika nie popijaj zieloną herbatą ani żadną inną bo zaburza to wchłanianie kwasu foliowego. Pozdrawiam i trzymama kciuki za wasze brzuszki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • Mamusia
Wiolka napisał:
Ja codziennie rano wcinam Centrum Materna + folik. Czy witaminy i kwas foliowy bierze sie cala ciaze, co to jest DHA i kiedy sie to powinno zaczac brac? Codziennie tez zjadam mase owocow bo je uwielbiam, warzywa mi jakos nie wchodza 🥴




Ja biorę od 13 tygodnia (no powinnam od 12.....ale tak jakos wyszło..) też CENTRUM MATERNA. Ale jak ginekolog mi wypisywal zalecenia na nastepne tygodnie, to napisal, że od 12 tyg preparat wielowitaminowy i ... wtedy odstawiamy FOLIK. No bo kwas foliowy w duzej mierze jest także w tych preparatach witaminowych. W CENTRUM MATERNA jest zaraz obok żelaza na pierwszym miejscu w ulotce. Nie bierze sie dodatkowo FOLIKu, bo po co zwiększac dawke k.foliowego jak jest juz ustalona w witaminach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • Mamusia
Jak zaczeliśmy starać się o nasze Maleństwo, to kupiłam sobie Feminatal 800 (dla kobiet planujących ciąże i do 13 tc)- ma on większą dawkę kwasu foliowego 0,4 mg, po tym opakowaniu przerzuciłam się tylko i wyłącznie na Folik,bo podobno na początku dziecko nie potrzebuje tylu witamin - brałam go jeszcze przed zajściem w ciążę do 14 tc włącznie. Mój lekarz na wizycie w 12 tc powiedział, że jak skończę opakowanie Foliku, to moge brać witaminki dla kobiet w ciąży ze względu na okres zimowy. Na razie od 15 tc biorę Falvit Mama i jest ok 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...