Skocz do zawartości

cesarskie ciecie! dlaczego? | Forum o ciąży


julka235

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
Moja koleżanka będzie miała 4 cc ale to z powodów zdrowotnych. Właśnie kłopoty ze zdrowiem, za duża waga dzidzi komplikacje przy porodzie no i ustawienie są wskazaniem do cc chociaż można dziecko obrócić ale to ponoć również niesie za sobą pewne ryzyko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
To post z innego forum ginekologicznego może sie przyda.
Nie zawsze poród siłami natury jest możliwy. Są sytuacje, gdy ciążę trzeba rozwiązać operacyjnie, tzn. przez cięcie cesarskie. Cięcie cesarskie polega na urodzeniu dziecka i łożyska poprzez: cięcie cesarskie brzuszne, klasyczne lub pochwowe.
Wykonuje się je w szczególnych przypadkach, ratując często życie dziecka i zdrowie rodzącej. Trzeba zawsze pamiętać, że każda operacja pociąga ze sobą ryzyko i z tego wzgledu cięcie cesarskie wymaga ścisłych wskazań. Zdarza się, że kobiety już w trakcie ciąży wiedzą, iż poród siłami natury jest niemożliwy.

Dotyczy to najczęściej niektórych schorzeń matki, np:

- dużego stopnia krótkowzroczności (wymagana jest wtedy konsultacja okulistyczna i dokładna ocena dna oka);

- niestosunek główkowo-miedniczy (miednica ścieśniona),

- nieprawidłowego położenia i ułożenie płodu (np. położenie poprzeczne, czasem położenie miednicowe u pierwiastek);

- poważnych nieprawidłowości w budowie miednicy u kobiety (uwarunkowane jest to niekiedy również wielkością dziecka);

- ciężki stan zatrucia ciążowego, rzucawka,

- czasem nadciśnienia tętniczego uwarunkowanego ciążą (nie poddającego się leczeniu, zwłaszcza przy niedojrzałej szyjce macicy);

- przedwczesne odklejenie łożyska prawidłowo usadowionego,

- łożyska przodującego centralnie (tzn. zakrywającego ujście wewnętrzne szyjki macicy i będące przyczyną krwawienia, najczęściej o dużym nasileniu);

- słaba akcja skurczowa macicy i przedłużony poród,

- osłabienie ściany macicy z uwagi na guzy lub uprzednie zabiegi chirurgiczne na macicy (cięcie cesarskie- często istnieje próba porodu siłami natury, ale w pełnej gotowości operacyjnej, wyłuszczenie mięśniaków),

- guzy zamykające kanał rodny,

- inne schorzenia ogólnoustrojowe matki, stanowiące przeciwwskazanie dla wysiłku porodowego.

Wskazaniem do cięcia cesarskiego z uwagi na płód są:

- położenie podłużne miednicowe u pierwiastek,

- konieczność wcześniejszego rozwiązania w przypadku konfliktu serologicznego lub cukrzycy matki,

- wypadnięcie pępowiny,

- zagrażająca zamartwica wewnątrzmaciczna płodu,

Wykonanie cięcia cesarskiego bez wyraźnych wskazań jest błędem sztuki lekarskiej.

Cięcie cesarskie brzuszne

Polega na otwarciu jamy brzusznej w dolnej linii środkowej ciała. Nacina się otrzewną w dolnym biernym, cienkościennym odcinku macicy (cięcie nadszyjkowe), następnie otwiera się poprzecznie wiązki mięśnia macicznego i wydobywa płód, a potem łożysko. Zeszywa się dwuwarstwowo błonę mięśniową macicy i pokrywa ją otrzewną, nastepnie zeszywa się powłoki brzuszne.

Cięcie cesarskie klasyczne

Polega na podłużnym przecięciu trzonu macicy. Biorąc pod uwage fakt, iż istnieje zwiększone niebezpieczeństwo zapalenia otrzewnej i małą wytrzymałość blizny. Zabieg ten wykonywany jest jedynie w przypadku konieczności następowego usunięcia macicy.

Cięcie cesarskie pochwowe

Wykonuje się po łukowatym nacięciu przedniej ściany pochwy, odsunięciu pęcherza i rozcięciu przedniej ściany szyjki aż do ujścia zewnętrznego macicy. Nie może być stosowane w miednicach ścieśnionych i w przypadkach, gdy wskazaniem jest dobro dziecka.

Trudna sytuacja następuje gdy matka jest przygotowana na poród siłami natury. Dzieje się tak zazwyczaj gdy lekarz po badaniu stwierdził, iż ciąża przebiega prawidłowo i nie przewidział żadnych komplikacji. Często dopiero w trakcie porodu okazuje się, że nie pzrebiega on prawidłowo np. pojawiają się zaburzenia w akcji serca dziecka, Zdarza się również, że mimo prawidłowej akcji skurczowej szyjka się nie rozwiera, główka nie zstępuje w głąb kanału rodnego, a czasem akcja skurczowa ustaje lub jest osłabiona. Wraz z przedłużaniem się porodu może istnieć konieczność jego operacyjnego ukończenia. Dlatego ważna jest świadomość tych sytuacji, aby łatwiej je zaakceptować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
ja jak bylam w 31 tygodniu na Usg to lekarz powiedzial ze dziecko jest ułożone pośladkowo i będzie cesarka.mówił też że może sie do porodu odwrócić głowka,ale ze mialam juz jedna cesarke wiec jest teraz prawdpodobobieństwo że będzie druga.nie przejmuje sie tym fakt ze po cesarce dlugo do sibie dochodzilam ale jak nie bedzie innej mozliwosci to coż...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
czesc dziewczynki, ja własnie dzis sie dowiedziałam ze napewno czeka mnie cesarka, bo dzidzia jest miednicowo ułozona i to bardzo nisko pupką za spojeniem łonowym takze płec bedzie niespodzianka. od samego poczatku nastawiałam sie na poród naturalny i troche sie niesswojo czuje, bo myslałam ze jednak sie obróci. Nio ale niestety... nio i jeszcez podobno wody płodowe uciekaja, choc ja tego nie widze. za tydzien znów usg, mzoe sie odbuduja, a jak nie to tzreba bedzie dzidzie wczesniej wyjac 🙂 Sama nie wiem czy sie cieszyc z tej cesarki czy nie... ale wyjscia nie ma to musi byc i tyle 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Cześć dziewczyny,
Wiem,że to jeszcze wcześnie ale martwie się,że będę miała cc ze względu na bardzo wąską miednicę ( ale może do końca ciąży sie rozejdzie i dzidzia nie będzie wielka) i mam tez słaba siatkówkę w oku. Dlatego 2 lutego ide do okulisty na lustrzane badanie dna oka.Zobaczymy co wyjdzie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
ewci@ (35 tc.) mam pytanko do ciebie, skad wiesz o tych wyciekajacych wodach? bo mi od kilku dni cos leci( napewno nie siuski):P co chwile musze zmieniac bielizne bo od wkłdek dostaje uczulenia(jakos mi sie tak porobiło w ciąży) ale byłam u lekarza w zeszłym tyg i po badaniu powiedział ze szyjka zamknięta. ale troche sie tym martwie 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
k@siulek, ja własnie nie wiem, bo ja nic nie zauwazyłam, ale lekarz mówi zeby poobserowac czy nie uciekaja, i ze za tydzien zbadamy jeszcze raz ilosc. Ja własnie nie widziałam nic, mam upłaty ale to po zapaleniu pochwy, chyba jeszcze nie doleczonym, i nadzerke wiec mysle ze to jej wina jak sa upławy, ale zeby wody uciekały, chyba nie, dlatego ci nie pomoge. u mnie sie nic nie dzieje takiego 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Cześć dziewczyny. U mnie w pierwszej ciąży do ostatniej chwili czekałam żeby moja córcia na początku ułożona była pośladkami w dół. Do ostaniej chwili czekałam żeby się przekręciła główką w dół - no i tak też się stało. Więc rodziłam naturalnie ale po godzinie powiedzieli że musi być cc. Córcia była owinięta pępowiną. Wybrałam sobie znieczulenie w kręgosłup. na drugi dzień jak dostałam córcię to było trochę ciężko -bo wszystko bolało.Ale jakoś trzea było wytrzymać 🙂 po tygodniu doszłam do siebie. Teraz jak będę rodzić to też bym wolała mieć cc. pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Hej 😉
Ja rodzilam naturalnie .. gdy juz mialam parte i 10 cm rozwarcia tetno malemu zaczelo zanikac bo bylam 8 dni po terminie zielone wody itp...
i zrobili mi syzbko cc.
Nie zaluje tej decyzji dzis nic juz nie odczuwam blizny nie widac .. a nturalny porod byl straszny 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Hejka dziewczyny ja też miałam rodzić naturalnie z tym że jak dostałam skórcze parte to jeszcze nie miałam żadnego rozwarcia zaczeli mi dawać OCT 3 razy, czopki, i zastrzyki aby to rozwarcie poszło no i co poszło na 4 cm co to było za mało i nic. Wiec lekarze zatwierdzili że pójde na cesarke i tak było. Miałam szybka decyzje od anestozjologa że nie bedzie mnie całkowicie usypiał tylko da mi znieczulenie w kręgosłup co mnie znieczuliło od pasa w dół normalnie nic nie czułam 🙂 ale w swiadomości się bałam żeby lekarz dobrze to znieczulenie podał, ale nie potzebnie lekarzowi trzeba zaufać 🙂 i będzie dobrze. I powiem z własnego doświadczenia jak bede miala jeszcze rodzić to wole mieć cesarke dla mnie to jest najlepsze wyjście 🙂 Pozdrawiam was wszystkie. 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Wiesz co nie wiem dokładnie ale jak ja miałam cesarke to na początku jest troskę większe krwawienie a ja już jetsem 2 tygodnie po porodzie i dalej mam krwawienie ale nie takie mocne, połozna mówiła że to wszystko z gojeniem może potrwac do 6 tygodni 😉 a na naturalny poród musi ci ktos inny napisać i wtedy możesz se porównać 🙂 pozdrawiam 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
hej.. witam WAS..

JESTEM JUŻ PO 2 CESARKACH, PIERWSZĄ KRWAWIŁAM DŁUGO, A DRUGĄ W MARCU 2008... LEKARZ PODAŁ MI PRZY CIĘCIU ZASTRZYK, PO KTÓRYM KRWAWIŁAM MOŻE ZE DWA TYGODNIE, POTEM TYLKO JAKIEŚ PLAMIENIA.. NO I TERAZ TEŻ WSTAŁAM SZYBKO, PO 7 GODZ, CZUŁAM SIĘ DOBRZE.. TERAZ TEŻ PEWNIE BĘDZIE CESARKA.. TERMIN NA 12GO CZERWCA... MAM JUŻ JULCIĘ, A TERAZ BĘDZIE SYNEK 🙂 🙂
POZDRAWIAM GORĄCO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
W PIERWSZEJ CIĄŻY PRAWIE 10 LAT TEMU doszło z powodu ciężaru brzuszka do zakrzepu w pachwinie w lewej nodze...
rok temu w czasie ciąży brałam zastrzyki w brzuch-Clexane, na rozrzedzenie krwi, by to się nie powtórzyło, teraz też już biorę je...
teraz mam większy problem.. łożysko nisko osadzone i niestety powstał tez pas owodniowy.. masakra.. skąd się to bierze..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
no to faktycznie nie masz szczęścia rodzić naturalnie. po dwóch cc to pewnie i tak lekarz wybrałby cc. czasem tak bywa, nic nie poradzisz. ważne, żeby dzieciaki były zdrowe, reszta nie ważne! 😆

czasem poród trwa bardzo szybko, więc cc to tylko wydłużenie rekonwalescencji. no i w końcu to zabieg operacyjny, więc i komplikacji może być więcej.

pozdrówki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...