Skocz do zawartości
  • 0

Pytania do ekspertów - żywienie w ciąży | Forum o ciąży


Redakcja

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
  • Mamusia
Witam,

Orzechy to ceny składnik diety, również i kobiety ciężarnej. Zawierają dobrze przyswajalne białko, korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe w tym wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz są źródłem błonnika pokarmowego i magnezu. Jeśli Pani nie ma alergii na orzechy, zalecam spożywanie orzechów 2-3 razy w tygodniu.

pozdrawiam
Marzena

Nequitia napisał(a):
Ja mam pytanko, wszyscy mnie przestrzegają przed jedzeniem orzeszków, czy to prawda, że w diecie ciężarówki nie powinno być orzechów, ponieważ są one silnym alergenem??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Dobry wieczor! jak mam male pytanie... a mianowicie jestem uczulona na bialko mam skaze bialkowa... a wiadomo, ze w ciazy trzeba je spozywac... niestety uwielbiam produkty nabialowe... co mam jesc zeby nie nabawic sie wysypki? oczywiscie probowalam pic mleko sojowe ale jest okropne... prosze o rade... i dziekuje!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
a ja mam inny problem - w skrócie mówiąc jem bo muszę 😞...nic mi nie smakuje i sama już nie wiem co wymyśleć żeby dostarczać organizmowi tego co potrzebuje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witaj,
Tak też bywa, szczególnie jeżeli masz dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, zgaga, itp), powinnaś wsłuchać się w swój organizm i jeść to na co masz ochotę.
Staraj się również jeść częściej a mniej, może wówczas wróci apetyt. Jeżeli prawidłowo przybierasz na wadze a dziecko dobrze się rozwija to nie masz się czym martwić.
Pamiętaj, żeby nie odchudzać się w ciąży.
pozdrawiam, Ela

moniczek napisał(a):
a ja mam inny problem - w skrócie mówiąc jem bo muszę 😞...nic mi nie smakuje i sama już nie wiem co wymyśleć żeby dostarczać organizmowi tego co potrzebuje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam,

Pani post jest bardzo ważny, jednak my odpowiadamy dwa razy w tygodniu, czasem częściej także w innych tematach.
Skazę białkową można mieć na różne rodzaje białek zawartych w mleku krowim. To które produkty można wybierać zależy także od tego na które białko jest Pani uczulone czy na jedno z nich czy może na wszystkie białka mleka, co także może się zdarzyć.
Jeżeli jest Pani uczulona np. na laktoglobulinę, to mleko krowie i jego produkty można zastąpić m.in. mlekiem kozim, mlekiem owczym i ich produktami. Jeżeli natomiast ma Pani alergię na β-laktoglobulinę, nie powinna Pani stosować nie tylko mleka krowiego, koziego i owczego, ale także mięsa wołowego i cielęcego. Jeśli chodzi o skazę białkową w ciąży, to powinna Pani także uważać na zawartość wapnia w diecie. Jeśli nie lubi Pani mleka sojowego polecam mleko ryżowe wzbogacane w wapń oraz inne produkty dodatkowo wzbogacone w ten pierwiastek. Może Pani także pomyśleć o suplementacji wapnia i witaminy D3, ale tylko pod nadzorem specjalisty.

pozdrawiam
Marzena

zuzula258 napisał(a):
widze ze moj post jest nie wazny... dziekuje za odp. dowidzenia


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam serdecznie ekspertów 🙂

Otóż ja jestem w ogromnej kropce!!!
Chodzi o to, że bardzo chce się dobrze odżywiać i od samego początku ciąży (tj.: od połowy listopada) jem warzywa, owoce i wszystko co zawsze uważałam za zdrowe, a tu się dowiaduje że moje dzieciątko może być ALERGIKIEM, bo w okresie zimy kupowałam warzywa i owoce zagraniczne (krajowe nie rosną w tym okresie, a te zagraniczne zwierają dużo nawozów i innej chemii...). Zatem z myślą o przyszłych mamach, dla których dieta i zdrowie dzidziusia jest ważne chce zapytać:

1. Co powinny jeść kobiety będąc w ciąży w okresie zimowym?
2. Czy mogłabym prosić o listę produktów które powinny znaleźć się w tygodniowej diecie kobiety ciężąrnej lub jakieś ppomocne strony w sieci?
(bo wszędzie podają tylko spisy witamin, np: A, D, żelazo, cynk itp... a nie ma określonych produktów, które są w te witaminy najbogatsze!!!)
3. Czy faktycznie jedząc w zimie warzywa i owoce niekrajowe, narażam dziecko na przyszłe alergie i inne choroby?

Proszę ogromnie o pomoc bo staram się dobrze odżywiać, ale ciągle się dowiaduje, że robie coś źle:/

pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
angel_69 napisał(a):
Jeszcze jedno 😁

Czy są tu eksperci, którzy mogą mi doradzić, czy w czasie ciąży (bez problemowej od poczatku do konca) można jakimiś ćwiczeniami wzmocnić krzyż i ramiona?
A poza tym czy mogę urzywać tzw.: agrafki do ćwiczenia mięśni wewnętrznych ud???

Jest to dział (jak sama pewnie zauważyłaś) poświęcony wyłącznie żywieniu w ciąży. Proponuję to pytanie zadać użytkowniczkom, w dyskusji ogólnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witaj,
Myślę, że niepotrzebnie martwisz się na zapas, pojawiają się informacje o unikaniu w ciąży produktów alergizujących ale jak na razie alergie u dzieci nie są moim zdaniem w pełni z tym związane. Uważam, że możesz jeść owoce cytrusowe, ale jak zwykle z umiarem, alergie moim zdaniem bardzo często niestety związane są ze stosowanymi w owocach i warzywach konserwantami i pestycydami. Osobiście jestem zwolenniczką korzystania z sezonowych owoców i warzyw, a o te oczywiście zimą jest trudno. W zimowej diecie możemy korzystać z kiszonek (kapusty, ogórków, itp), jabłek, gruszek, ewentualnie mrożonek. Moim zdaniem najważniejsza jest jakość produktów, które jemy, czyli unikanie 'chemii'.

Ogólne zasady żywienia kobiet w ciąży są takie same jak zasady zdrowego żywienia, jednak okres ciąży cechuje się pewnymi różnicami, zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze rośnie, np. rośnie zapotrzebowanie na białko (jaja, mleko, mięso, białko roślin straczkowych), foliany (kwas foliowy dostępny w zielonych warzywach), kwasy omega-3 (oleje, tłuste ryby), wapń (mleko i jego przetwory), żelazo(spożywaj mięso wraz z warzywami i owocami bogatymi w wit. C - wzrasta wchłanianie żelaza), potas (w bananach).

To bardzo ogólne zasady, niestety aby je skonkretyzować, najlepiej jest ułożyć indywidualną dietę lub skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli jednak odżywiasz się zdrowo i prawidłowo przyberasz na wadze, to nie masz się czym martwić.
pozdrawia, Ela




angel_69 napisał(a):
Witam serdecznie ekspertów 🙂

Otóż ja jestem w ogromnej kropce!!!
Chodzi o to, że bardzo chce się dobrze odżywiać i od samego początku ciąży (tj.: od połowy listopada) jem warzywa, owoce i wszystko co zawsze uważałam za zdrowe, a tu się dowiaduje że moje dzieciątko może być ALERGIKIEM, bo w okresie zimy kupowałam warzywa i owoce zagraniczne (krajowe nie rosną w tym okresie, a te zagraniczne zwierają dużo nawozów i innej chemii...). Zatem z myślą o przyszłych mamach, dla których dieta i zdrowie dzidziusia jest ważne chce zapytać:

1. Co powinny jeść kobiety będąc w ciąży w okresie zimowym?
2. Czy mogłabym prosić o listę produktów które powinny znaleźć się w tygodniowej diecie kobiety ciężąrnej lub jakieś ppomocne strony w sieci?
(bo wszędzie podają tylko spisy witamin, np: A, D, żelazo, cynk itp... a nie ma określonych produktów, które są w te witaminy najbogatsze!!!)
3. Czy faktycznie jedząc w zimie warzywa i owoce niekrajowe, narażam dziecko na przyszłe alergie i inne choroby?

Proszę ogromnie o pomoc bo staram się dobrze odżywiać, ale ciągle się dowiaduje, że robie coś źle:/

pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam
Mam pytanie dotyczące witamin w ciąży, koleżanka powiedziała mi ostatnio, że po niektórych witaminach się tyje m. in, po prenatal compex, które zalecił mi ginekolog. Odkąd biorę te witaminy faktycznie mam wilczy apetyt, nie mogę myśleć o niczym innym jak o jedzeniu i niestety przybieram na wadze. Ostatnio będąc u ginekolog stwierdziła że przybrałam za dużo. Jestem teraz w 21t i 2d ciąży i ważę 65,3 kg (mój wzrost to 170 cm, a waga początkowa 60kg). Czy moglibyście mi polecić witaminy które nie powodują tycia?
Mam też pytanie jak poradzić sobie z ochotą na słodycze, niestety dopóki nie zjem czegoś słodkiego to nie mogę przestać o tym myśleć i nie mogę pracować, inne produkty tego nie zastępują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Diviana napisał(a):
Witam
Mam pytanie dotyczące witamin w ciąży, koleżanka powiedziała mi ostatnio, że po niektórych witaminach się tyje m. in, po prenatal compex, które zalecił mi ginekolog. Odkąd biorę te witaminy faktycznie mam wilczy apetyt, nie mogę myśleć o niczym innym jak o jedzeniu i niestety przybieram na wadze. Ostatnio będąc u ginekolog stwierdziła że przybrałam za dużo. Jestem teraz w 21t i 2d ciąży i ważę 65,3 kg (mój wzrost to 170 cm, a waga początkowa 60kg). Czy moglibyście mi polecić witaminy które nie powodują tycia?
Mam też pytanie jak poradzić sobie z ochotą na słodycze, niestety dopóki nie zjem czegoś słodkiego to nie mogę przestać o tym myśleć i nie mogę pracować, inne produkty tego nie zastępują.


Wtrącam się wiem, ale przytyłaś prawidłowo. Patrz:
http://viggo.pl/ciaza-i-polog/art/kalkulator-wagi-w-ciazy/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam,

Witaminy i składniki mineralne dostępne w suplementach diety nie powodują tycia, tylko nadmierna ilość spożytego pożywienia. Warto więc na początku przyjrzeć się swojej diecie, jakie produkty wybieramy, czy są one korzystne dla naszego zdrowia. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza wszystkich składników odżywczych potrzebnych dla zdrowia matki i dziecka, dlatego zanim sięgniemy po suplement, warto w pierwszej kolejności zadbać o dobrze skomponowany jadłospis, który nie będzie powodował nadmiernego przyrostu masy ciała. Suplementy diety są to skondensowane źródła składników odżywczych i mają za zadanie uzupełniać naszą dietę, jeśli mamy niedobory żywieniowe. To czy mamy niedobory żywieniowe można określić na podstawie badań krwi oraz dogłębnej analizy oceny sposobu żywienia. Bardzo często zdarza się tak, że normalna dieta dostarcza nam wszystkich składników, a nadmiar witamin zwłaszcza tych rozpuszczalnych w tłuszczach również może być szkodliwy dla zdrowia dziecka.

Pozdrawiam
Marzena

Diviana napisał(a):
Witam
Mam pytanie dotyczące witamin w ciąży, koleżanka powiedziała mi ostatnio, że po niektórych witaminach się tyje m. in, po prenatal compex, które zalecił mi ginekolog. Odkąd biorę te witaminy faktycznie mam wilczy apetyt, nie mogę myśleć o niczym innym jak o jedzeniu i niestety przybieram na wadze. Ostatnio będąc u ginekolog stwierdziła że przybrałam za dużo. Jestem teraz w 21t i 2d ciąży i ważę 65,3 kg (mój wzrost to 170 cm, a waga początkowa 60kg). Czy moglibyście mi polecić witaminy które nie powodują tycia?
Mam też pytanie jak poradzić sobie z ochotą na słodycze, niestety dopóki nie zjem czegoś słodkiego to nie mogę przestać o tym myśleć i nie mogę pracować, inne produkty tego nie zastępują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Dzień Dobry!
Jestem w 25 tygodniu ciąży. Do tej pory schudłam jakieś 3-4 kilo i mam problem z nadrobieniem wagi. Na szczęscie mam apetyt i jem więc waga idzie lekko w górę ( teraz może nadrobiłam już te 4 kilo). Problem polaga na tym, że od prawie dwóch miesięcy walczę z bakterią w moczu a podczas ostatniej wizyty w szpitalu dowiedziałam się, że mam kamienie w woreczku żółciowym. Lekarze ze szpitala kazali zachować dietę, ale nie powiedzieli jaką 😉 Wiem że muszę zrezygnować ze smażonych potraw, ale na co powinnam zwrócić uwagę??? Nie mogę sobie pozwolić na ponowną utratę wagi. Będę wdzięczna za podpowiedź 😉

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Witam!
Jestem w 29 tc. Odkąd weszłam w 2 trymestr mocno zaczęłam tyć 😞 Do końca 1 trymestru przytyłam 2kg, a później zaczęło lecieć 😞 Moja waga początkowa wynosiła 75kg a teraz mam już 92kg 😞( Mam 178cm wzrostu i mocna budowę, od dziecka miałam problemy z waga.Moja położna jest bardzo uczulona na tym punkcie, i doradziła diete.Z tym,że ja nie potrafię 😞 byłam przez 2 tyg ,ale chodziłam zła jak osa,ze czegoś mi nie wolno itp. A waga za ten czas i tak się wahała miedzy 1-2 kg na plusie.Nie wiem co mam robić 😞 Doradźcie coś, co powinnam zrobić w tej sytuacji?! Jestem podłamana 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam,

Proszę w pierwszej kolejności zapomnieć o odchudzaniu, a zwrócić większą uwagę na regularność posiłków oraz na wielkość spożywanych porcji. Proszę także pamiętać, że odżywia Pani również i swoje dziecko, dlatego warto wybierać produkty o najwyższej jakości. Może Pani dwa razy w tygodniu spożywać rybę oraz spożywać więcej warzyw i owoców. Jeśli skupi się Pani na regularności posiłków i na jakości jedzenia spadek wagi mile Panią zaskoczy.

Pozdrawiam
Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam,
jestem w 7 tygodniu ciąży, o której dowiedziałam się będąc w 4 tygodniu. Ciąża nie była planowana więc nie przyjmowałam wcześniej kwasu foliowego ☺️, ale zaczęłam go brać od razu gdy się dowiedziałam. Od tygodnia wiem też, że na 100% jest to ciąża bliźniacza dwujajowa 🤪 moja radość jest porównywalna chyba tylko do strachu, jaki jednocześnie odczuwam, ale przede wszystkim pojawiło się jeszcze więcej pytań.. nurtujące mnie najbardziej, to czy powinnam przyjmować podwójną dawkę kwasu foliowego? zapomniałam zapytać o to lekarza, a nie daje mi to spokoju. Nie mam też na razie zleconych badań, skierowania na nie dostanę dopiero 30 maja przy następnej wizycie. Czy w związku z tym powinnam już zażywać witaminy ciążowe? Początkowo odrzuciło mnie od jedzenia, odkąd wiem o ciąży staram się oczywiście jeść jak najzdrowiej i regularnie, od paru dni apetyt mi czasami wraca, jednak boję się, że to za mało dla moich Maluszków.

Będę wdzięczna za odpowiedź na moje wątpliwości.

Pozdrawiam 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
witam jestem w 34 tygodniu ciazy. do 4 miesiaca nic nie tylam a pozniej to 4 kilo miesiacznie. teraz mam juz 22 kilo na + a wcale nie jem duzo... 😞 pierwsza ciaza przytylam 30 kilo i nie fajne to jest bo stresuje sie jak na siebie patrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
dzień dobry 😆
wystartowałam ciążę z 80kg,teraz w 30 tygodniu mam 7,5 kg na plusie.obawiam się że teraz na końcu będzie przybywać szybciej 😞 ... co powinnam jeść żeby dostarczyć wszystkich składników ale jednak nie dopuścić do nadmiaru wagi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
witam,
Niestety na forum nie ma możliwości udzielenia informacji na temat konkretnej diety, wymaga to dokładnego wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. Proszę jednak zwrócić baczniejszą uwagę na ilość spożywanych posiłków, ich regularność, obecność w diecie dobrych tłuszczów (ryby, oleje), warzyw i owoców. Zaleca się również unikanie słodyczy i tłustych potraw.
Serdecznie pozdrawiam, Ela



ypadku

moniczek napisał(a):
dzień dobry 😆
wystartowałam ciążę z 80kg,teraz w 30 tygodniu mam 7,5 kg na plusie.obawiam się że teraz na końcu będzie przybywać szybciej 😞 ... co powinnam jeść żeby dostarczyć wszystkich składników ale jednak nie dopuścić do nadmiaru wagi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam. Ja jestem już w 16 tc i póki co jestem na minus 2 kg od wagi wyjściowej. W pierwszym trymestrze miałam mdłości i z jedzeniem szło ciężko, teraz już jem normalnie ale waga stoi w miejscu. Czy powinnam się tym martwić? Dodam że Maluch rośnie i lekarz twierdzi że wszystko jest ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Mam pytanie o wpływ diety na ruchliwość maluszka. Wydaje mi się, ze po niektórych posiłakch, np. na słodko, albo dla odmiany z cebulą czy czosnkiem, staje się bardziej ruchliwy, mocno kopie wierci się. I nie wiem, czy to znaczy, że się z tego cieszy bo mu smakuje, czy może jest poddenerwowany i mu to nie służy. Czy można to jakoś interpretować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witaj,

Najważniejsze, żebyś się zdrowo i prawidłowo odżywiała, na pewno powinnaś stopniowo przybierać na wadze, może właśnie teraz zaczniesz, kiedy mdłości ustąpiły. Dbaj o prawidłowe odżywianie a wszystko wróci do normy, organizm nadrobi ewentualne braki. Kontroluj swoją wagę oraz badania morfologiczne, jeżeli coś cię jednak niepokoi skonsultuj to z dietetykiem, który sprawdzi, czy dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich składników odżywczych.
pozdrawiam, Ela



aska_k napisał(a):
Witam. Ja jestem już w 16 tc i póki co jestem na minus 2 kg od wagi wyjściowej. W pierwszym trymestrze miałam mdłości i z jedzeniem szło ciężko, teraz już jem normalnie ale waga stoi w miejscu. Czy powinnam się tym martwić? Dodam że Maluch rośnie i lekarz twierdzi że wszystko jest ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witaj,
Ruchy dla dziecko to takie jego ćwiczenia, ćwiczy swoje mięsnie i stawy. Na ruchy ma oczywiście wpłym stan mamy, jej nerwowość, aktywność oraz dieta. Pokarm słodki to więcej glukozy we krwi czyli więcej energii dla dziecka, natomiast pokarmy wzdymające (cebula, czosnek, kapusta) mogą być sygnałem, że ten konkretny smak lub zapach mu nie służy, ale reguły tutaj nie ma. Myślę, że sama Pani najlepiej oceni prawidłowość ruchów dziecka. Generalnie ruchy dziecka są pozytywnym sygnałem i świadczą o jego prawidłowym rozwoju, oczywiście gdyby ruchy były zbyt gwałtowne zawsze można sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
pozdrawiam, Ela


Domini2011 napisał(a):
Mam pytanie o wpływ diety na ruchliwość maluszka. Wydaje mi się, ze po niektórych posiłakch, np. na słodko, albo dla odmiany z cebulą czy czosnkiem, staje się bardziej ruchliwy, mocno kopie wierci się. I nie wiem, czy to znaczy, że się z tego cieszy bo mu smakuje, czy może jest poddenerwowany i mu to nie służy. Czy można to jakoś interpretować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...