Skocz do zawartości
  • 0

Pytania do ekspertów - żywienie w ciąży | Forum o ciąży


Redakcja

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
  • Mamusia
Od początku ciąży cierpię na straszliwy refluks żołądka. Oprócz typowych objawów mam problemy z oddychaniem i kaszlem. Lekarz laryngolog zalecił mi przejść na dietę odpowiednią dla osób z takim schorzeniem. Chciałabym zasięgnąć rady jak taka dieta powinna wyglądać, aby też nie zabrakło odpowiednich składników potrzebnych w ciąży. Dieta wydaje się bardzo zdroworozsądkowa, bo właściwie należy odpuścić tłuste, smażone jedzenie. Ale co do pewnych kwestii mam wątpliwości. Np. nie można jeść tłustych ryb przy tej diecie, a te przecież zawierają kwasy omega. Bardzo proszę o pomoc, gdyż w ciąży i tak już jestem straszliwym niejadkiem przez te różne dolegliwości żołądkowe. Prawie nie nabieram wagi i mam bardzo mały apetyt, a mimo tego jak coś zjem zgaga i wzdęcia nie dają mi żyć 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witaj,
Niestety na forum trudno ustalić konkretną dietę, a uważam, że taka by się Pani przydała. Polecam skorzystanie ze specjalisty, który przeprowadzi dokładny wywiad zdrowotny i żywieniowy i ułoży dostosowany do Pani schorzenia oraz okresu ciąży jadłospis. Przy tym schorzeniu należy stosować dietę łatwo strawną, ograniczającą wydzielanie soku żołądkowego, unikać potraw tłustych, gazowanych, kwaśnych, produktów wędzonych, pieczonych, ostrych przypraw. Co do ryb, to może Pani jeść ryby chude: dorsz, sola, mintaj, pstrąg. Ważny jest też rozkład posiłków i ich częstość. Proponuję skorzystać z pomocy profesjonalisty, gdyż moim zdaniem ułożenie takiego jadłospisu poprzez kontakt internetowy nie jest właściwe, powinna być tez Pani pod stałą opieką i sprawdzać prawidłowość przyrostu masy ciała.
pozdrawiam, Ela Trojanowska-dietetyk



lady_m4ryjane napisał(a):
Od początku ciąży cierpię na straszliwy refluks żołądka. Oprócz typowych objawów mam problemy z oddychaniem i kaszlem. Lekarz laryngolog zalecił mi przejść na dietę odpowiednią dla osób z takim schorzeniem. Chciałabym zasięgnąć rady jak taka dieta powinna wyglądać, aby też nie zabrakło odpowiednich składników potrzebnych w ciąży. Dieta wydaje się bardzo zdroworozsądkowa, bo właściwie należy odpuścić tłuste, smażone jedzenie. Ale co do pewnych kwestii mam wątpliwości. Np. nie można jeść tłustych ryb przy tej diecie, a te przecież zawierają kwasy omega. Bardzo proszę o pomoc, gdyż w ciąży i tak już jestem straszliwym niejadkiem przez te różne dolegliwości żołądkowe. Prawie nie nabieram wagi i mam bardzo mały apetyt, a mimo tego jak coś zjem zgaga i wzdęcia nie dają mi żyć 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam,
Nie wiem czy ten temat był już wcześniej poruszany, więc pytam.
Zastanawiam się czy będąc w ciąży ( jestem w 9 tygodniu) można jeść wędzoną makrelę? Jest wiele opinii i każda jest inna. Proszę o odpowiedź ponieważ ta makrela "chodzi" za mną już od dłuższego czasu, ale obawiam się ją zjeść.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witaj,
Oczywiście ryby w ciąży należy jeść, szczególnie te tłuste, poławiane z mórz zimnych, np. śledź, makrela, dorsz, sardynka, unikać natomiast należy ryb drapieżnych, gdyż one w większym stopniu kumulują metale ciężkie. Ryby są bardzo bogate w kwasy omega-3 i wiele cennych witamin i składników mineralnych, na które właśnie w okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie i są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu.
Mając ochotę na zjedzenie ryby, Twój organizm daje więc sygnał czego potrzebuje. Jedz więc dwa razy w tygodniu rybę, najlepiej gotowaną na parze, pieczoną w folii. Unikaj natomiast ryb w postaci surowej (sushi) i tych wędzonych na zimno, gdyż mogą być skażone bakterią Listeria, a ta jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży.
pozdarwiam, Ela Trojanowska-dietetyk



Nenia napisał(a):
Witam,
Nie wiem czy ten temat był już wcześniej poruszany, więc pytam.
Zastanawiam się czy będąc w ciąży ( jestem w 9 tygodniu) można jeść wędzoną makrelę? Jest wiele opinii i każda jest inna. Proszę o odpowiedź ponieważ ta makrela "chodzi" za mną już od dłuższego czasu, ale obawiam się ją zjeść.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam, a ja mam pytanie odnośnie wątróbki. Na niektórych forach i w czasopismach wyczytałam, ze powinnam jej unikać (tak jak surowego mięsa, ryb i serów pleśniowych) a gdzie indziej z kolei piszą, że wątróbka jest wręcz wskazana dla kobiet w ciąży. Sama już nie wiem i bardzo proszę o podpowiedź. Dziękuję 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
witaj,
W czasie ciąży powinno się wyeliminować sery pleśniowe, a także surowe mięso i ryby ze względu na ryzyko zakażenia bakteryjnego. Należy także unikać wątróbki, gdyż zawiera ona duże ilości wit. A, która w zbyt dużej dawce jest niekorzystna dla prawidłowego rozwoju płodu.
pozdrawiam,
Ela Trojanowska - dietetyk

ilka napisał(a):
Witam, a ja mam pytanie odnośnie wątróbki. Na niektórych forach i w czasopismach wyczytałam, ze powinnam jej unikać (tak jak surowego mięsa, ryb i serów pleśniowych) a gdzie indziej z kolei piszą, że wątróbka jest wręcz wskazana dla kobiet w ciąży. Sama już nie wiem i bardzo proszę o podpowiedź. Dziękuję 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam serdecznie,
Moje pytanie dotyczy swiezych kielkow. Spotalam sie ze sprzecznymi informacjami na ten temat. Mam w domu kielkownice i nasionka, ktore sama "uprawiam" a wlasciwie uprawialam, poniewaz spotkalam sie z opinia, ze trzeba ich unikac w czasie ciazy. W innym zas ciazowym serwiscie internetowym zachecaja przyszle mamy do zjadania kielkow ze wzgledu na witaminy jakie dostarczaja. Jak to wiec jest z tymi kielkami? Bede wdzieczna za odpowiedz. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witaj,

Moim zdaniem możesz jeść kiełki wychodowane w domu, oczywiście wszystko z umiarem i bez przesady, kiełki to faktycznie bardzo bogate źródło witamin. Należy jednak uważać by na kiełkach nie było pleśni (najczęściej dotyczy to kiełków ze sklepu).
pozdrawiam,
ela

midorada napisał(a):
Witam serdecznie,
Moje pytanie dotyczy swiezych kielkow. Spotalam sie ze sprzecznymi informacjami na ten temat. Mam w domu kielkownice i nasionka, ktore sama "uprawiam" a wlasciwie uprawialam, poniewaz spotkalam sie z opinia, ze trzeba ich unikac w czasie ciazy. W innym zas ciazowym serwiscie internetowym zachecaja przyszle mamy do zjadania kielkow ze wzgledu na witaminy jakie dostarczaja. Jak to wiec jest z tymi kielkami? Bede wdzieczna za odpowiedz. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam,

Zielona herbata podobnie jak czarna zawiera kofeinę, a ta pita w dużych ilościach wypłukuje m.in. magnez, wapń, utrudnia wchłanianie żelaza. Nie powinna być więc pita w dużych ilościach, szczególnie jeżeli dodatkowo pijesz kawę lub czarną herbatę.
Jak ze wszystkim więc ważny jest umiar i zdrowy rozsądek, nie musisz zupełnie rezygnować z zielonej herbaty, jednak powinnaś częściej sięgać po herbaty ziołowe lub owocowe.
pozdrawiam, Ela

jusles napisał(a):
Witam, mam pytanie czy w czasie ciąży można pić herbatę zieloną? bo słyszałam że wypłukuje coś z organizmu co jest potrzebne dziecku. Czy to prawda czy znowu jakiś mit?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam, dawno nikt tu nie pisal, ciekawe czy nadal udzielane sa odpowiedzi. Nie jem miesa od 19 lat i nie mam zamiaru dla potrzeb ciazy zaczac je jesc. Swoich przekonan nie zmienie nawet dla dziecka. Wierze, ze i bez miesa mozna urodzic zdrowego dzieciaczka. Na szczescie jem ryby, moze bardzo za nimi nie przepadam, ale od czasu do czasu nachodzi mnie na nie. Jak w takim przypadku powinnam sie odzywiac? Nie ukrywam, ze nie jestem typem, ktory pochlania jedzenie, najchetniej to na sniadanie kanapka, a na obiad zupa pomidorowa i to wszystko i niestety tak codziennie.
Z gory dziekuje za odp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
witam,

W ciąży należy zadbać o jakość jedzenia, bardzo ważne jest zapewnienie dziecku i sobie właściwej ilości składników odżywczych. Dbanie o odpowiednie zbilansowanie diety pod kątem ilości energii i składników odżywczych wpływa również na zachowanie prawidłowej masy ciała w ciąży oraz po jej zakończeniu.
Chipsy i popcorn nie są polecane zarówno w codziennej diecie jak i w ciąży, zawierają dużo soli, tłuszczu i są bardzo kaloryczne.
Proponuję zastąpić je zdrowymi przekąskami, np. warzywami (marchew, papryka), orzechami, suszonymi owocami.
pozdrawiam,
Ela Trojanowska - dietetyk

michasia24 napisał(a):
witam, jestem w 18 tyg ciazy i pytanie brzmi czy chipsy i popcorn mozna jesc w ciazy?? czy jest to bardzo nie zdrowe i ma wplyw na rozwoj dziecka?? dziekuje z gory za odpowiedz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam,
Dieta wegetariańska jest zdrową dietą pod warunkiem, że jest odpowiednio zbilansowana i ułożona. Wymaga ona odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w jej stosowaniu i wówczas można dostarczyć wszystkich składników, które są potrzebne organizmowi. Jeżeli nie jest Pani pewna czy właściwie się odżywia, najlepiej skorzystać z wizyty u specjalisty, wówczas dostosuje on dietę do pani potrzeb i oczekiwań (na forum niestety nie da się tego zrobić). To szczególnie ważne w ciąży, by nie doszło do niedoborów witamin z grupy B, D, kwasu foliowego i wapnia.
W diecie wegetariańskiej ważne jest odpowiednie łączenie produktów by uzyskać pełnowartościowe białko i zapewnić wszystkie witaminy i składniki mineralne.
Należy łączyć produkty zbożowe z przetworami mlecznymi, jajami, serem, fasolą, np. musli z mlekiem, chleb z serem, itp.
Warzywa również należy łaczyć z kaszami, orzechami, nasionami, jajami.
Ważne jest również spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych, by miały jak największą wartość odżywczą.
Ważne jest także urozmaicanie posiłków oraz spożywanie produktów pełnoziarnistych, zielonych warzyw, roślin strączkowych i picie soków owocowych, bogatych w wit. C.
Proszę jednak "zmuszać się" do spożywania ryb, szczególnie tych morskich, gdyż zawierają one wit. B oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a te są bardzo korzystne w rozwoju płodu.
Serdecznie pozdrawiam,
Ela Trojanowska - dietetyk


Ola123 napisał(a):
Witam, dawno nikt tu nie pisal, ciekawe czy nadal udzielane sa odpowiedzi. Nie jem miesa od 19 lat i nie mam zamiaru dla potrzeb ciazy zaczac je jesc. Swoich przekonan nie zmienie nawet dla dziecka. Wierze, ze i bez miesa mozna urodzic zdrowego dzieciaczka. Na szczescie jem ryby, moze bardzo za nimi nie przepadam, ale od czasu do czasu nachodzi mnie na nie. Jak w takim przypadku powinnam sie odzywiac? Nie ukrywam, ze nie jestem typem, ktory pochlania jedzenie, najchetniej to na sniadanie kanapka, a na obiad zupa pomidorowa i to wszystko i niestety tak codziennie.
Z gory dziekuje za odp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam.
Jestem uzależniona od herbat ziołowych już od kilku lat tylko takie herbaty biję i teraz mam problem.
Ostatnio lekarz rodzinny zasugerował że powinnam ograniczyć niektóre herbaty ale nie powiedział konkretnie jakie dlatego też moje pytanie jest z tym związane.
Jakie herbaty ziołowe mogę pić a jakich wręcz nie powinnam?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam serdecznie,

Nie wiem dokładnie jakich herbat używa Pani w nadmiarze, polecam korzystanie z różnych rodzajów napojów, w tym przede wszystkim wody, koktajli owocowych lub warzywnych, herbat owocowych lub np. zielonej czy czerwonej. Z herbatami ziołowymi faktycznie nie nalezy przesadzać, wiekszość ziół ma zastosowanie lecznicze, np. przeciwgorączkowe (lipa, bez czarny), przeczyszcające(nagietek, melisa, dziurawiec), uspakajające (waleriana, melisa). Polecam więc stosowanie herbat ziołowych - slabych naparów, od czasu do czasu, np. rumiankowej, z melisy.
pozdrawiam,
Ela


Hancia napisał(a):
Witam.
Jestem uzależniona od herbat ziołowych już od kilku lat tylko takie herbaty biję i teraz mam problem.
Ostatnio lekarz rodzinny zasugerował że powinnam ograniczyć niektóre herbaty ale nie powiedział konkretnie jakie dlatego też moje pytanie jest z tym związane.
Jakie herbaty ziołowe mogę pić a jakich wręcz nie powinnam?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam serdecznie. Mam juz corke ktora ma 3lata i jest silna alergiczka na mleko, jaja, orzechy, por, ziemniaki i wiele innych najbardziej chodzi o jajko oraz mleko. Slyszalam ze najlepiej unikac spozywania tych produktow podczas drugiej ciazy. Co moge zrobic zeby teraz drugie dziecko postarac sie uchronic od alergi pokarmowych? co moge jesc a czego nie. Serdecznie dziekuje za odpowiedz Sylwia 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...