Skocz do zawartości
  • 0

Żywienie niemowląt - pytania do ekspertów | Forum o ciąży


Redakcja

Pytanie

  • Odpowiedzi 80
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters For This Question

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Dzień dobry!

Mój Synek ma 3 tygodnie. Karmie go mlekiem modyfikowanym - Bebilon 1 i pokarmem odciagnietym (nie karmię z piersi, bo Dziecko zasypiało, przez co nie dojadał). Od ok tygodnia Malec zaczął ulewać (ilość zbliżona do pojemności łyżki, niekiedy dwóch), nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby zdarzało mu się to zaraz po jedzeniu. Owe ulewanie ma jednak miejsce nawet godzinę po podaniu pokarmu. Raz nawet zwymiotował. synek jednorazowo zjada ok 110 ml i niekiedy nie odbija mu się po jedzeniu, choć niezależne to jest od jego ulewania.
Czy to, co opisałam jest stanem naturalnym, czy tez wymaga ode mnie jakichś konkretnych działań wobec karmienia Synka?

Dziekuję za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam!
Mój półroczny synek do niedawna jadł i pił dosłownie wszystko co mu podałam ostatnio nie chce wogóle pić ani słodkiego soczku, ani gorzkiej wody przez co całą noc męczą go zaparcia a przez wprowadzenie stałych pokarmów i przez to ze nie chce popijać kupki są bardzo stałe. Co mam zrobić by przekonać synka do picia innych płynów niż mleko, dodam ze od 3 tyg karmię go już tylko mlekiem modyfikowanym (wcześniej było mleko modyfikowane i raz dziennie raz w nocy pierś)
pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania. Mam jeszcze pytanie o pieczywo, które według schematu mogę już powoli wprowadzać w niewielkich ilościach. Od jakiego pieczywa należy zacząć? Od jakiego wieku można dać dziecku klasyczny razowiec ze sprawdzonego źródła (tzn. bez barwników, ulepszaczy itp.)? Wygląda na to że mojemu niejadkowi jestem w stanie przemycić sporo wartościowych pokarmów z niewielką ilością pieczywa, ale nie chciałabym uczyć go jedzenia białych bułek. Wyciąga ręce po moje kanapki z razowym chlebem, ale czy mogę nim poczęstować 9-miesięczne dziecko?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam,

Dieta powinna być dostosowana do upodobań smakowych dziecka, z uwzględnieniem jego umiejętności gryzienia i żucia oraz powinna być jak najbardziej urozmaicona. Proszę więc podawać dziecku na zmianę jasne i ciemne pieczywo, na początku w małych ilościach tak by przyzwyczaić dziecko do nowego smaku oraz pozwolić by mogło poradzić sobie z nowym pożywieniem. Jeśli dziecko nie będzie miało żadnych dolegliwości, proszę spokojne podać mu kanapkę nawet z razowym chlebem. Jednak proszę także czytać etykiety, czy przypadkiem ciemny chleb nie jest barwiony karmelem.

pozdrawiam
Marzena

Ann napisał(a):
Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania. Mam jeszcze pytanie o pieczywo, które według schematu mogę już powoli wprowadzać w niewielkich ilościach. Od jakiego pieczywa należy zacząć? Od jakiego wieku można dać dziecku klasyczny razowiec ze sprawdzonego źródła (tzn. bez barwników, ulepszaczy itp.)? Wygląda na to że mojemu niejadkowi jestem w stanie przemycić sporo wartościowych pokarmów z niewielką ilością pieczywa, ale nie chciałabym uczyć go jedzenia białych bułek. Wyciąga ręce po moje kanapki z razowym chlebem, ale czy mogę nim poczęstować 9-miesięczne dziecko?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam
moja corka ma 8mc,niedawno przeszlam z karmienia piersia na butelke,problem polega na tym,ze moja mala w nocy domaga sie 2x mleka(po 180ml),w dzien karmie ja co 3h
ok7rano kaszka jedzona lyzeczka(120ml)
10 owoc(100ml)
13 zupka(120-140ml)
16mleko(120ml)
19kasza manna na mleku(210ml)

prosze doradzic jak oduczyc nocnego karmienia,corka wazy ok9kg i ma 72cm
dziekuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witaj,

Nie wiem z czego wynika chęć ograniczenia karmień nocnych, na razie córka raczej prawidłowo przybiera na wadze ale oczywiście możesz stopniowo odzwyczajać ją od nocnego karmienia.
Powodem tego, że córka domaga się jedzenia w nocy ,może być przyzwyczajenie emocjonalne wynikające z wcześniejszego karmienia nocnego lub też to, że być może dziecko jest głodne.
Możesz na początek spróbować zastąpić jedno karmienie podaniem herbatki lub najlepiej wody, choć poczatkowo to też nie będzie łatwe.
Możesz też zwiększyc ilość zjadanych posiłków w ciągu dnia, glównie zupki.
Oczywiście oduczenie karmień nocnych to niestety niełatwa sprawa, wymaga konsekwencji i stopniowych, czasem niewielkich kroków.
Można też oczywiście spróbować usypiania dziecka bez podawania mu mleka ale to też może być dla dziecka na początku trudne do zaakceptowania.
pozdrawiam i życzę powodzenia, Ela


evie napisał(a):
Witam
moja corka ma 8mc,niedawno przeszlam z karmienia piersia na butelke,problem polega na tym,ze moja mala w nocy domaga sie 2x mleka(po 180ml),w dzien karmie ja co 3h
ok7rano kaszka jedzona lyzeczka(120ml)
10 owoc(100ml)
13 zupka(120-140ml)
16mleko(120ml)
19kasza manna na mleku(210ml)

prosze doradzic jak oduczyc nocnego karmienia,corka wazy ok9kg i ma 72cm
dziekuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witaj,
Nie znam przyczyny, dla której chcesz odstawić dziecko od piersi, jako żywieniowiec doradzałabym raczej karmienie jeszcze przez kilka miesięcy a przynajmniej do 5-6 miesiąca, wówczas dużo latwiej to zrobić (wprowadza się pokarmy stałe) a dla dziecka pokarm matki nie jest już tak instotny.
Niemniej jednak jeżeli podjęłaś decyzję o odstawieniu dziecka od piersi, to najlepiej zrobić to w sposób planowany, który jest najbardziej zbliżony do naturalnego kończenia karmienia piersią. Takie odstawienie wymaga jednak czasu ale dla Ciebie nie niesie ryzyka zastoju lub zapalenia piersi.
Takie odstawienie polega na tym, że rezygnujemy z jednego karmienia raz na kilka dni i zamiast niego podajemy mleko następne. Postepujemy tak, aż do całkowitego zastąpienia karmienia naturalnego, sztucznym.
Najlepiej jednak z tym pytaniem zwrócić się do daradcy laktacyjnego, będzie on w sposób bardziej fachowy mógł odpowiedzieć na Twoje pytania i wątpliwości.
Serdecznie pozdrawiam, Ela

Myszka2o1o napisał(a):
Jaką metodą odstawić mam synka który ma 3 miesiące? i jak mam sobie poradzić nabrzmiałymi piersiami?

z góry Dziękuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Witam !! Jestem w 27 tygodniu ciąży,ale już sie zastanawiam nad karmieniem mojej dzidzi. Bardzo będę się starała karmić piersią do 6-7 m-ca tzn. aż wrócę do pracy. To moje pierwsze dziecko i zastanawiam się czy sama pierś od początku wystarczy, czy lepiej żeby synek popijał np. wodą lub herbatką. Od kiedy można podawać wodę i herbatkę i w jakiej ilości. Rodzę na początku sierpnia i pewnie przez jakiś czas będzie gorąco, czy od urodzenia podawać tylko mleczko czy też inne płyny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witaj,

Do 6 miesiąca dziecku w zupełności wystarcza karmienie piersią, nie trzeba go ani dokarmiać, ani dopajać, nawet podczas upałów. Mleko matki dostosowuje się do potrzeb dziecka, jeżeli będzie mu się chciało pić, po prostu będzie częściej ssało pierś. Nie musisz się marwić, od samego początku dziecku podawaj pierś, wodę czy herbatki możesz mu oczywiście wprowadzać (np. od 4-5 miesiąca) ale nie jako coś koniecznego, raczej urozmaicenie i nauka innego sposobu picia. Natomiast od 6 miesiąca dziecku wprowadza się już pokarmy stałe, w tym również napoje (woda, herbatka, soki owocowe).
podrawiam, ela


karolcia12345i napisał(a):
Witam !! Jestem w 27 tygodniu ciąży,ale już sie zastanawiam nad karmieniem mojej dzidzi. Bardzo będę się starała karmić piersią do 6-7 m-ca tzn. aż wrócę do pracy. To moje pierwsze dziecko i zastanawiam się czy sama pierś od początku wystarczy, czy lepiej żeby synek popijał np. wodą lub herbatką. Od kiedy można podawać wodę i herbatkę i w jakiej ilości. Rodzę na początku sierpnia i pewnie przez jakiś czas będzie gorąco, czy od urodzenia podawać tylko mleczko czy też inne płyny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam 🙂 Mam pytanie odnośnie żywienia mojej 7-miesięcznej córci. Miałam zamęt w głowie odkąd zaczęłam czytać o żywieniu niemowląt i chciałam tylko skonsultować przykładową dietę z kimś fachowym 🙂 Podaję mojej córeczce 5 posiłków dziennie: rano mleczko, na drugie śniadanie kaszka (od kilku dni wielozbożowa zamiast ryżowej) wymieszana z owocami (różnymi,zależnie od dnia), potem obiadek, czyli różne warzywa, najczęściej z drobiem lub żółtkiem, no i do tego z jakieś pół łyżeczki masła lub oliwy, czasem odrobina manny, jeśli na drugie śniadanie była akurat kaszka ryżowa zamiast wielozbożowej. Potem na podwieczorek mleczko, czasem jeszcze jakiegoś owoca. A na kolację mleko lekko zagęszczone tylko kaszką ryżową.
I takie moje, trochę prozaiczne pytanie: czy dobrze robię? 🙂 Czy brakuje może w jadłospsie mojej córki czegoś lub czegoś być nie powinno? Dodam tylko, że jeśli chodzi o warzywa, to królują: marchewka, ziemniaki, brokuły, pietruszka i seler. No a z kolei wśród owoców: narawdę przeróżnie. No i drugie pytanie: jakie jeszcze warzywa można już podawać dziecku w tym wieku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Mam także inne pytanie, które z pewnością zadaje sobie wielu innych rodziców: jakie jest zapotrzebowanie na kalorie u niemowlęcia? Mnie chodzi akurat o moją 7-miesięczną córkę i jak to wygląda u niej, ale jestem również ciekawa jak to w ogóle wygląda i jak się zmienia od narodzin do pierwszego roku? Bo obiło mi się o uszy, że jest to 100 kcal/kg masy ciała. Czy to prawda??Pozdrawiam 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam ja mam takie pytanie mój syn po raz pierwszy dostał mleko modyfikowane i zjadł 60ml. i potem pierś dodam ,że wcześniej nie miał butelki ani smoczka uspokajającego ,moje pytanie jest takie czy na pierwszy raz to dużo zjadł czy mało ?

Dzisiaj Kamil skończył 6 miesięcy i ma wprowadzone obiadki od miesiąca 🙂

Pozdrawiam 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witaj,

Wprowadzony przez Ciebie sposób żywienia jest jak najbardziej prawidłowy. Proponuję jedynie byś 1-2 razy w tygodniu zamiast mięsa wprowadziła rybę. Następnie możesz wprowadzać jogurty i kefiry naturalne, jeżeli oczywiście dziecko nie ma alergii. Warzywa i owoce sezonowe, powoli możesz wprowadzać inne, z wyjątkiem tych uczulających - truskawki, poziomki, cytrusy i ciężkostrawnych. Ważne by warzywa i owoce pochodziły z upraw ekologicznych i nie zawierały azotanów i pestycydów.
pozdrawiam, Ela



EwAA napisał(a):
Witam 🙂 Mam pytanie odnośnie żywienia mojej 7-miesięcznej córci. Miałam zamęt w głowie odkąd zaczęłam czytać o żywieniu niemowląt i chciałam tylko skonsultować przykładową dietę z kimś fachowym 🙂 Podaję mojej córeczce 5 posiłków dziennie: rano mleczko, na drugie śniadanie kaszka (od kilku dni wielozbożowa zamiast ryżowej) wymieszana z owocami (różnymi,zależnie od dnia), potem obiadek, czyli różne warzywa, najczęściej z drobiem lub żółtkiem, no i do tego z jakieś pół łyżeczki masła lub oliwy, czasem odrobina manny, jeśli na drugie śniadanie była akurat kaszka ryżowa zamiast wielozbożowej. Potem na podwieczorek mleczko, czasem jeszcze jakiegoś owoca. A na kolację mleko lekko zagęszczone tylko kaszką ryżową.
I takie moje, trochę prozaiczne pytanie: czy dobrze robię? 🙂 Czy brakuje może w jadłospsie mojej córki czegoś lub czegoś być nie powinno? Dodam tylko, że jeśli chodzi o warzywa, to królują: marchewka, ziemniaki, brokuły, pietruszka i seler. No a z kolei wśród owoców: narawdę przeróżnie. No i drugie pytanie: jakie jeszcze warzywa można już podawać dziecku w tym wieku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witaj,

Obecnie jak rozumiem wprowadzasz mleko modyfikowane, więc przez kilka dni dokarmiasz dziecko jeszcze piersią, 60 ml na pierwszy raz wystarczy. Jeżeli dziecko będzie dobrze tolerowało nowy pokarm, to powinno go zjadać około 180 ml i wówczas już nie należy go dodatkowo przystawiać do piersi. Podobnie trzeba postępować w każdym przypadku zastępowania karmienia piersią, mlekiem sztucznym.
pozdrawiam,


magda123 napisał(a):
Witam ja mam takie pytanie mój syn po raz pierwszy dostał mleko modyfikowane i zjadł 60ml. i potem pierś dodam ,że wcześniej nie miał butelki ani smoczka uspokajającego ,moje pytanie jest takie czy na pierwszy raz to dużo zjadł czy mało ?

Dzisiaj Kamil skończył 6 miesięcy i ma wprowadzone obiadki od miesiąca 🙂

Pozdrawiam 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Witam mam pytanie.
Chodzi dokładnie o danonki. od jakiego wieku można je podawać, i czy można je podawac dziecku które jeszcze dostaje wit D w kroplach?
Bardzo prosze o odpowiedz.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
anus321 napisał(a):
Witam, mam 10 dniowa córeczke i jest karmiona wylacznie butelka, jaka ilosc wody powinna wypic dziennie? I czym najlepiej dopajac? powiedziano mi ze sama przegotowana woda wystarczy.


No właśnie, mam podobny problem, karmię córkę mlekiem modyfikowanym (Bebilon 1) i ona nie chce pić niczego innego oprócz mleka, próbowałam dawać jej wodę, herbatkę, soczek no, ale pije z przymusu maksymalnie 20-60ml na dzień.. a to z pewnością za mało? nie wiem jak ją przekonać do czegoś innego niż mleko. Ile ogólnie taki 4,5mieś,. maluch powinien pić wody? czy to w sumie od niego zależy? latem powinna chcieć więcej pić, boję się, że się odwodni.

Dziękuję za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Ja mam pytanie odnośnie śluzu w kupce - Synek ma skonczone 2 miesiące, karmiony mlekiem Bebilon 1, po oględzinach pieluszki, pediatra stwierdziła, że w kupce jest śluz; zaleciła Dicoflor 30. Czy to mozliwe, że Synek jest uczulony na mleko? Nie towarzyszą mu żadne objawy skórne, kupki robi bez problemu.
Prosze o wyklarowanie mi tej watpliwosci
Pozdrawiam 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam. Mam pytanie odnośnie wody mineralnej. Moja przeszło 5 miesięczna córeczka bardzo chętnie pije wodę. Zawsze daję jej tą przegotowaną. Zastanawiam się jednak nad wodą mineralną "suorową". Czy można takiemu małemu dziecku dawać taką, nieprzegotowaną wodę czy jeszcze za wczesnie?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witaj,

Dzieciom od około 6 miesięcy można podawać wodę mineralną, oczywiście niskozmineralizowaną i niskosodową, posiadającą odpowiedni atest. Tej wody nie trzeba przegotowywać, ważne jednak by po otwarciu nie stała dłużej niż 12 godzin.
pozdrawiam, Ela

mama_justyna napisał(a):
Witam. Mam pytanie odnośnie wody mineralnej. Moja przeszło 5 miesięczna córeczka bardzo chętnie pije wodę. Zawsze daję jej tą przegotowaną. Zastanawiam się jednak nad wodą mineralną "suorową". Czy można takiemu małemu dziecku dawać taką, nieprzegotowaną wodę czy jeszcze za wczesnie?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
witaj,
Trudno tak na odległość dawać konkretne zalecenia, bez możliwości oceny dziecka.
Na razie radzę obserwowac dziecko i stosować sie do zaleceń pediatry lub dodatkowo skonsultować to jeszcze ze specjalistą. Może to być objaw alergii ale niekoniecznie.
pozdrawiam, ela

Gerda napisał(a):
Ja mam pytanie odnośnie śluzu w kupce - Synek ma skonczone 2 miesiące, karmiony mlekiem Bebilon 1, po oględzinach pieluszki, pediatra stwierdziła, że w kupce jest śluz; zaleciła Dicoflor 30. Czy to mozliwe, że Synek jest uczulony na mleko? Nie towarzyszą mu żadne objawy skórne, kupki robi bez problemu.
Prosze o wyklarowanie mi tej watpliwosci
Pozdrawiam 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


×
×
  • Dodaj nową pozycję...