Skocz do zawartości

Dlaczego Hello Kitty nie ma ust?

Sympatyczny kotek Hello Kitty w Polsce jest znany dość średnio i nie zrobił u nas jakiejś specjalnej kariery w porównaniu z kultową pozycją, jaką ma miedzy innymi w Japonii i na Tajwanie, ale także w Stanach Zjednoczonych. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że sympatyczną kocią buźkę biało-różowych barwach rozpoznaje każdy bez pomyłki.

Dlaczego Hello Kitty nie ma ust?

Kim jest Hello Kitty?

Znak graficzny Hello Kitty – okrągła główka kota z noskiem, wielkimi uszami, trzema parami wąsów i charakterystyczną kokardką – powstała w latach siedemdziesiątych w japońskiej firmie Sanrio. Jej projektantką jest Juko Yamaguchi. Nikt tak do końca nie wie dlaczego jedna z firm zabawkarskiej stworzyła Hello Kitty.

Hello Kitty miała początek jako znaczek ozdabiający portmonetki, ale dzięki gigantycznemu zainteresowaniu tym produktem, w piorunującym tempie powstało łącznie 22.000 różnych oryginalnych produktów z jej wizerunkiem oraz kolejne tysiące nieoryginalnych. Popularność produktu Hello Kitty wykorzystywana jest też w różnych kampaniach społecznych. Jest to miedzy innymi „twarz” UNICEF-u (od 1983 roku) oraz japońskiego odpowiednika akcji walki z rakiem piersi, znanej także u nas „Różowej wstążki”.  Nie dziwi zatem fakt, że producent Hello Kitty oferuje potężny wybór unikalnych wzorów tej popularnej maskotki.

Za co kochamy Hello Kitty?

    Na pierwszy rzut oka Hello Kitty to nic specjalnego, ale od razu czujemy sympatię do kotka. W języku japońskim jest na to odpowiednie słowo – kawai – które oznacza, że dana osoba jest miła, sympatyczna, śliczna i po prostu milusia, jak najlepiej można to przetłumaczyć na język polski. W Hello Kitty zakochujemy się jednak z innych powodów - wspomniana maskotka hello kitty przypomina twarz dziecka swoją kreską, a wielkie oczy są dla nas wręcz uosobieniem czegoś, co należy lubić.

Dlaczego więc tak znana i lubiana postać jest pozbawiona ust?

    Hello kitty zostało stworzone z myślą o dzieciach i jak każda maskotka Hello nie ma swoje unikalne cechy.Brak ust u Hello Kitty jest symptomem tego, co już zostało wspomniane powyżej. Dla kawai ważne są wielkie oczy i mały nosek. Usta są niepotrzebne. Mówi się  dzisiaj, że jest to symbol dostępności wizerunku dla wszystkich narodów mówiących w różnych językach, ale takie tłumaczenie powstało najpewniej dopiero po międzynarodowym sukcesie Hello Kitty. Jej wizerunek wpisuje się w koncepcje mangi skierowanej głównie dla dzieci, czyli japońskiej sztuki komiksu mocno inspirowanej europejskim i amerykańskim komiksem lat ’50. W tym stylu graficznym usta zwykle były redukowane do minimum, a myśli i uczucia przekazywane były wyrazem twarzy i w szczególności oczami. Japońska Hello Kitty promieniuje od siebie kawai w sposób, który podbija serca i nie wymaga ust.

Co znaczy hello kitty po chińsku?

Aby w pełni zrozumieć pochodzenie słów "Hello Kitty", pierwszą rzeczą, którą ludzie chcą wiedzieć, jest co to znaczy kitty w Chinach. Tyle że to znaczy... nic. Oznacza to, że w żadnym języku chińskim nie ma żadnego chińskiego słowa, które wymawia się nawet nieco podobnie do słowa „kotek”. Ludzie często szukali informacji na temat co to znaczy kitty w języku chińskim.

Zgodnie z wirusową plotką internetową o Hello Kitty, „kotek” w rzeczywistości oznacza po chińsku „diabeł” lub „demon”. Jednak według prawdziwych ludzi, którzy znają języki chiński, to po prostu nieprawda. Ponadto, jeśli się nad tym zastanowić, nie miałoby sensu, aby Hello Kitty – postać pochodząca z Japonii – miała tajne chińskie imię.

 

 

5.0 / 1 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...