Skocz do zawartości

Jak prawidłowo karmić piersią?

Większość młodych matek obawia się karmienia piersią. Nie są pewne swoich umiejętności, dlatego obawiają się procesu karmienia. Oto kilka cennych wskazówek dla matki, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z karmieniem.

ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Jak prawidłowo karmić piersią?
Jak prawidłowo karmić piersią? Prawo autorskie: Francesco De Giuseppe / 123RF Zdjęcie Seryjne

Okazuje się, że karmienia piersią nie warto odkładać na później. Najlepiej jest rozpocząć karmienie jak najwcześniej. Wczesne rozpoczęcie karmienia jest gwarancją powodzenia. Zaleca się, by pierwsze karmienie odbywało się już nawet na sali porodowej, gdyż noworodki największą chęć do ssania wykazują 2 godziny po przyjściu na świat.

Początki karmienia piersią są trudne i niestety w większości przypadków kończą się rozczarowaniem.  Po porodzie i matka i dziecko są zmęczeni, dlatego ich współpraca nie zawsze jest pomyślna. W takich sytuacjach nie wolno się poddawać i zniechęcać.

Pamiętaj również, że masz prawo poprosić personel szpitalny o pomoc w karmieniu dziecka. Wskazówki pielęgniarki mogą okazują się bardzo przydatne, dlatego warto z nich skorzystać.
 

Formy karmienia piersią

Przygotowując się do karmienia dziecka piersią postaraj się, by w pomieszczeniu w którym będziecie przebywać panowała cisza i spokój. Zwróć również uwagę na to, aby tobie było wygodnie. Dlatego usiądź na miękkim fotelu lub kanapie. Jeśli ci wygodniej możesz karmić dziecko nawet w pozycji leżącej. Postaraj się, by w zasięgu ręki mieć szklankę wody lub jakąś przekąskę do przegryzienia.
 

Istnieje kilka pozycji, które wykorzystuje się do karmienia piersią:
 

 • Pozycja krzyżowa
  Charakteryzuje się tym, iż matka trzyma główkę maluszka ręką przeciwną do piersi, którą karmi malca. Powinna ona znajdować się na szyi dziecka, w taki sposób, by kciuk był za jego uchem. Drugą dłonią natomiast powinna przytrzymywać pierś.
   
 • Pozycja spod pachy
  Jest to pozycja zalecana szczególnie dla kobiet po cesarskim cięciu. W tej pozycji nóżki dziecka znajdują się pod pachą matki, a jego główka jest zwrócona do piersi na wysokości brodawki.
   
 • Pozycja kołyskowa
  W tej pozycji główka dziecka spoczywa na łokciu matki, a druga jej dłoń przytrzymuje dziecko za pośladki.
   
 • Pozycja leżąca
  W tej pozycji matka leży na boku, z poduszką pod głową. Dziecko także leży na boku z twarzą zwróconą do piersi matki. Warto podeprzeć plecki maluszka poduszką. Jest to bardzo komfortowa pozycja.
   

Niezależnie od tego, na którą pozycję się zdecydujesz zwróć uwagę na to, że to dziecko powinno być przystawione do piersi, a nie na odwrót.

Pamiętaj, że początki karmienia piersią mogą okazać się bardzo trudne. Jednak nie wolno się zniechęcać. Miej na uwadze fakt, że praktyka czyni mistrza. Z czasem karmienie bobasa piersią będzie dla ciebie oczywistością. Rozpoczynając karmienie piersią zarówno ty i twój bobas nie jesteście doświadczeni. Musi upłynąć trochę czasu nim nauczycie się ze sobą współpracować.

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
 • Dodaj nową pozycję...