Skocz do zawartości

Stosowanie chodzika u dziecka

Obecnie coraz rzadziej zaleca się stosowanie chodzików u małych dzieci. Jak dowodzą badania są one przyczyną wielu kontuzji u dzieci i powodują liczne problemy zdrowotne.  Są jednak bardzo wygodne i praktyczne w użyciu. Oto kilka wskazówek jak korzystać z chodzika, by nie szkodził naszemu malcowi.
 

Stosowanie chodzika u dziecka
Czy chodzik jest bezpieczny? Prawo autorskie: Boris Ryaposov / 123RF Zdjęcie Seryjne

Chodzik stacjonarny

Dawniej bardziej popularne były chodziki składające się z krzesełka wyposażonego w kółka. Obecnie bezpieczniejsze dla rozwoju bobasa są tak zwane chodziki stacjonarne.

Chodzik stacjonarny stanowi dla dziecka miejsce do zabawy.


Jest ono otoczone blatem z różnymi zabawkami. Prócz licznych korzyści ma niestety także wady.
Korzystanie ze stacjonarnego chodzika nie powala na przemieszczanie się dziecku. Jedynie może ono poruszać się wokół blatu.

Badania również donoszą, że używanie jakichkolwiek chodzików powoduje opóźnienia w rozwoju malca.
Jest to spowodowane tym, że chodzik nie pozwala na samodzielne ćwiczenie przez dziecko mięśni odpowiedzialnych za raczkowanie czy chodzenie.

Co więcej dziecko chodzące w chodziku nie widzi swoich stóp, więc tym samym nie jest świadome co musi robić, by móc się poruszać. Dodatkowo chodzik nie pozwala dziecku na naukę i ćwiczenie utrzymania równowagi, co stanowi podstawową umiejętność w nauce chodzenia.

 

Bezpieczne stosowanie stacjonarnego chodzika - zasady

  • Niech dziecko wypróbuje chodzik
     
  • Przed zakupem chodzika stacjonarnego warto wypróbować w sklepie lub u znajomych czy nasz maluszek jest już wystarczająco rozwinięty, by bawić się w chodziku. Po dziecku od razu będzie widać czy podoba mu się taka forma zabawy, czy też nie.
     
  • Nigdy nie zostawiaj dziecka samego
    Należy pamiętać o tym, że stosowanie chodzika nie jest jednoznaczne z tym, że malec nie wymaga naszej uwagi i opieki. Nie powinno zostawiać się dziecka samego bawiącego się w chodziku.
     
  • Nie pozwól dziecku przebywać w chodziku cały czas
    Czas, w którym malec przebywa w chodziku powinien być ograniczony do 30 minut. Aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, rodzice powinni zadbać o to, by malec spędzał również czas na zabawie na podłodze w ten sposób ćwicząc mięśnie niezbędne do nauki chodzenia.
     
  • Odstaw chodzik zanim dziecko nauczy się chodzić samodzielnie
    Z chodzika należy zrezygnować, gdy bobas nauczy się czołgać lub raczkować. Rodzice powinni mieć świadomość, że chodzik stanowi tylko formę zaspokojenia potrzeby poruszania się malca, kiedy nie potrafi się sam poruszać.
     

Jak zmniejszyć ryzyko związane ze stosowaniem chodzika tradycyjnego

Aby zminimalizować negatywne skutki stosowania chodzika warto zastosować się do następujących zasad:
 

  • Należy używać chodzika , która spełnia wymogi bezpieczeństwa
    Najlepszy jest chodzik, który jest wyposażony w hamulec oraz mechanizm, który unieruchamia chodzik maluszka, kiedy jedno z kółek znajduje się niżej od pozostałych, na przykład w czasie schodzenia ze schodów.
     
  • Odpowiednio zabezpieczyć wnętrza, po których malec będzie się poruszać
     
  • Wyeliminować wszelkie niebezpieczeństwa
    Najbardziej niebezpiecznym miejscem dla maluszka w chodziku jest szczyt schodów. Malec nie powinien mieć do nich dostępu, dlatego najlepiej jakoś je zablokować, np. krzesłami. Niebezpieczne są również progi między pokojami, zwisające sznurki oraz łatwe do ściągnięcia obrusy.

 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...