Skocz do zawartości

Kąpiel noworodka – co musisz wiedzieć?

Nasze mamy kąpały nas każdego dnia, a do wanienki dodawały silne środki dezynfekujące. Teraz wiemy już, że takie metody nie były dobre dla skóry dziecka. Jak kąpać dziecko, jakich kosmetyków używać i dlaczego z łazienki trzeba wyrzucić gąbki?

Kąpiel noworodka – co musisz wiedzieć?
Jak bezpiecznie wykąpać noworodka?

Jak często kąpać noworodka?

Nie ma reguły, jak często kąpać noworodka. Nie ma potrzeby robić tego codziennie, ponieważ dzieci nie pocą się i nie brudzą się tak jak dorośli. Niektórzy rodzice kąpią noworodka co 2, a inni co 3 dni.
Z pewnością wskazane jest, by myć dziecko po każdym wypróżnieniu. Zalegające w fałdach skóry pozostałości mogą powodować odparzenia i otarcia.

Higiena noworodka-dziewczynki nie różni się zasadniczo od higieny chłopca. Musimy jednak pamiętać, że u dziewczynek łatwiej o zakażenie dróg moczowych ze względu na budowę anatomiczną.

 

Jak przygotować się do kąpieli?

Pierwsza kąpiel dziecka po porodzie jest dużym przeżyciem dla rodziców, dlatego warto wcześniej przygotować miejsce do kąpieli i wszystkie niezbędne przybory i okrycia. W przypadku kąpieli noworodków niezbędne mogą być także gaziki do pielęgnacji pępka. Nie może zabraknąć oczywiście kosmetyków do kąpieli, ręcznika, pieluchy oraz ubranek na zmianę. 
 
Przygotowując się do kąpieli, należy dopilnować, by w łazience lub w pokoju była odpowiednia temperatura. Noworodki bardzo szybko się wyziębiają, szczególnie kiedy ich skóra jest mokra, dlatego optymalną temperaturą będzie 24 st. C. Trzeba także zwrócić szczególną uwagę na temperaturę wody, która powinna być odrobinę wyższa od temperatury ciała, czyli wynosić około 37 stopni.

 

Kiedy kąpać noworodka?

Nie ma reguły, jaka pora do kapania jest najlepsza. Praktyka pokazuje, że dobrze sprawdza się kąpiel wieczorna, bo po niej dziecko lepiej zasypia. Możemy też robić to o innej porze, wygodnej dla rodziców. Jak często kąpać noworodka? W zupełności wystarczy urządzać kąpiel całego ciała co 2-3 dni, ale każdego dnia przemywać okolice krocza, szyi i pach.

Kąpiel noworodka po jedzeniu powinna być unikana, ale – z drugiej strony – jeśli niemowlak będzie głodny, kąpiel nie będzie dla niego przyjemna. Uważna obserwacja dziecka z pewnością pomoże znaleźć odpowiedni czas, by kąpiel była dla malca rozrywką, a nie przykrym obowiązkiem.


Jak bezpiecznie wykąpać noworodka? Wskazówki

Niemowlaka zawsze należy trzymać pewnie, ale jednocześnie delikatnie. Nasza pozycja musi być stabilna, aby dziecko nie wyślizgnęło nam się z rąk w sytuacji, kiedy np. zacznie płakać lub się zniecierpliwi. Należy podtrzymywać jego głowę, kark oraz plecy.

Najlepiej jest, by kąpiel noworodka odbywała się w asyście drugiej dorosłej osoby. Kiedy jednak nie mamy nikogo do pomocy, zawsze jedną ręką myjemy, a drugą cały czas trzymamy maluszka. Buzię i oczka niemowlaka najlepiej myć mokrym wacikiem bez użycia kosmetyków.

Do wody można dodać zakupiony preparaty przeznaczone do kąpieli od 1. dnia życia. Można także samodzielnie wykonać krochmal do kąpieli. Wystarczy przygotować litr wody i odlać szklankę, w której rozpuścimy łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Następnie wlewamy roztwór do wody i gotujemy, cały czas mieszając. Kiedy zgęstnieje, możemy wlać krochmal do przygotowanej kąpieli.

Położne i lekarze zdecydowanie odradzają stosowanie gąbek do kąpieli. To siedlisko grzybów i bakterii, które mają doskonałe warunki do rozwoju na wilgotnej powierzchni. Najlepiej myć dziecko własną dłonią lub wilgotnym ręcznikiem, który następnie pierzemy w pralce i suszymy.

Jeszcze jedna ważna wskazówka – kiedy kąpiemy dziecko, nigdy nie powinno zostać same. Chwila nieuwagi może mieć tragiczne skutki.
 

4.0 / 1 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...