Skocz do zawartości

Żywienie małego dziecka - o czym warto pamiętać?

W pierwszych miesiącach życia, niemowlęta karmione są piersią. Taka forma sprawia, że między matką a maluszkiem tworzy się bardzo bliska i intymna więź. Z czasem jednak trzeba odstawić dziecko od piersi. Może to nastąpić z różnych powodów. W takiej sytuacji trzeba podjąć decyzję na temat tego doboru odpowiedniego mleka, a także rozszerzania dalszego diety. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Żywienie małego dziecka - o czym warto pamiętać?
Jakie mleko dla noworodka?

Jak dobrać mleko dla noworodka?

Wybierając mleko dla dzieci należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim znaczenie ma wiek dziecka. W zależności od tego jak duży jest maluszek, należy dobrać mieszanki różniące się od siebie składem oraz zawartością odżywczą. Wraz z wiekiem rośnie zapotrzebowanie na żelazo, dlatego kolejne mleka posiadają coraz większą zawartość tego składnika.

Podobnie jest z innymi minerałami oraz witaminami. Na opakowaniach zawsze znajduje się informacja na temat przeznaczenia produktu:

  • Mleko nr 1 - jest to mleko początkowe, przeznaczone dla dzieci od urodzenia do osiągnięcia 6.miesiąca życia,
  • Mleko nr 2 - mleko dla niemowląt po 6. miesiącu życia,
  • Mleko nr 3 - mleko dla dzieci od 10. miesiąca życia,
  • Mleko nr 4 - mleko dla dzieci, które ukończyły 2. rok życia.Oprócz tego, kolejna bardzo ważną kwestią jest skład produktu.


Podstawowe składniki mleka to:

  1. Odmineralizowana serwatka w proszku,
  2. Oleje roślinne,
  3. Laktoza (nie ma jej w produktach dla dzieci uczulonych),
  4. Odtłuszczone mleko w proszku,
  5. Białka, węglan, fosforan wapnia,
  6. Chlorek, cytrynian potasu,
  7. Kwas L - askorbinowy,
  8. Chlorek magnezu,
  9. Chlorek choliny,
  10. Lecytyna sojowa,
  11. Cytrynian sodu,
  12. Siarczan żelaza,
  13. Siarczan cynku,
  14. Witaminy A, z rodziny B, C, D, E i K.Dodatkowo niektóre składniki mogą posiadać kwasy tłuszczowe, prebiotyki i probiotyki. 

 

Wybierać mleko dla maluszków jest także dostosowanie mleka do problemów dziecka. Stworzone są specjalne mieszanki dla maluchów, które borykają się z różnego rodzaju alergiami i problemami żywieniowymi. Mleka dla dzieci zagrożonych alergią pokarmowa są oznaczone symbolem HA, dla dzieci, które ulewają podczas jedzenia przeznaczone są mieszanki AR, a dla niejadków są oznaczone symbolem GR.

Dieta małego dziecka 

W pewnym momencie dziecko oprócz mleka zaczyna także jeść inne produkty. Rozszerzanie diety może przebiegać na różne sposoby. Można np. wykorzystać modelowy talerzy żywieniowy, który został opracowany przez Instytut Matki i Dziecka.

 

  • Maluch w wieku 1 - 3 lat, powinien codziennie przyjmować:
  • 5 porcji warzyw (np. 1 porcja to dwie łyżki startej marchewki),
  • 5 porcji produktów zbożowych (np. kromki chleba zbożowego), 
  • 3 porcje mleka i przetworów mlecznych,
  • 1 - 2 porcje ryb, jak, mięsa i drobiu,
  • 1 - 2 porcje tłuszczów,
  • Około 1300 ml płynów.Posiłki główne, które powinno przyjmować małe dziecko to oczywiście śniadanie, obiad i kolacja. Uzupełnieniem jest drugie śniadanie, a także podwieczorek.

Ponadto dziecku należy podawać zdrowe przekąski pomiędzy przekąskami. Warto zaznaczyć, że prawidłowe żywienie dziecka powinno także uwzględniać jego indywidualne potrzeby. Każde dziecko jest inne i potrzebuje innych posiłków. Należy także mieć na uwadze wszelkie niedobory. Maluch po pierwszym roku życia ma większe zapotrzebowanie na witaminę D oraz wapń.Dlatego należy mieć to na uwadze kompletując dietę. Głównym uzupełnieniem płynu powinna być woda oraz zdrowe herbatki.

 

Z czasem można zacząć podawać dziecku zdrowe deserki wykonane z różnych mieszanek owoców. W ten sposób dieta dziecka staje się coraz bogatsza.

4.0 / 1 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...