Skocz do zawartości

Jak wybrać fotelik dla niemowlaka?

Wybór pierwszego fotelika dla noworodka może stanowić dla przyszłych rodziców nie lada wyzwanie. Jest to jeden z elementów wyprawki, który może mieć bezpośredni wpływ na życie i zdrowie naszego dziecka. Na co zatem warto zwrócić uwagę? Jaki rodzaj fotelika wybrać?

ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Jak wybrać fotelik dla niemowlaka?
Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka?

Dopasuj fotelik do swojego auta

Na początek warto uświadomić sobie, że fotelik ma za zadnie chronić życie i zdrowie naszego dziecka w momencie wypadku. Należy także zdać sobie sprawę z faktu, że powinien on przede wszystkim pasować do pojazdu, w którym będzie montowany.

Warto zatem dobrać go indywidualnie, najlepiej podczas zakupów w sklepie stacjonarnym, gdzie doradca pomoże nam w wyborze oraz gdzie będziemy mogli dany model "przymierzyć" do naszego auta.

Pod uwagę należy wziąć takie czynniki jak materiał, z którego wykonana jest kanapa auta, jej profil oraz wysokość, na jakiej jest umieszczony ISOFIX i sprawdzenie, czy w naszym samochodzie w ogóle istnienie taki system (starsze modele aut mogą nie być w niego wyposażone).  Dobry doradca w sklepie powinien dysponować szeroką wiedzą i potrafić zamontować fotelik w naszym aucie bez żadnego problemu.

 

Określ kategorię wagową

Fotelik dla niemowlaka należy dopasować do wagi i wielkości dziecka. Choć producenci oferują foteliki rzekomo odpowiednie dla dzieci od 0 do 36 kg, niewiele z nich będzie odpowiednie dla noworodka. Tak małe dziecko musi mieć w foteliku wygodną, anatomiczną i bezpieczna pozycję. Nieprawidłowe podparcie głowy, czy też zła pozycja może zaburzać prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka. Może to też doprowadzić nawet do upośledzenia wydolności płuc.

Najlepiej dopasowane do noworodka i niemowlaka są foteliki z grupy wagowej 0-13 kg. Choć na rynku dostępne są modele 0-9 kg czy też 0-10 kg, mogą one być dla dziecka po prostu niewygodne, ponieważ często są małe i ciasne.

 

Zwracaj uwagę na przeprowadzone testy

Każdy fotelik dostępny na rynku musi być zgodny z europejską normą homologacyjną i przejść w ramach tejże normy wymagane testy dynamiczne. Spełnienie tej normy nie gwarantuje jednak, że fotelik spełni idealnie swoje zadanie podczas wypadku. Warto więc zwrócić uwagę na modele posiadające dodatkowe atesty i osiągnęły co najmniej 3 gwiazdki w testach takich jak ADAC, OAMTC, Warentest czy też RACE. Warto zwracać uwagę na liczbę gwiazdek gdyż to, że dany model brał udział w teście nie świadczy o tym, że pozytywnie go przeszedł. 

 

Sprawdź rodzaj uprzęży

Foteliki mają najczęściej dwa rodzaje uprzęży wewnętrznej - trzypunktową i pięciopunktową. Uprząż trzypunktowa jest zdecydowanie popularniejsza, jednak w przypadku nieprawidłowego zapięcia to właśnie ta pięciopunktowa może uratować nasze dziecko podczas wypadku, ponieważ ma dodatkowe pasy na biodrach. Warto wziąć to pod uwagę podczas zakupu. 

 

Rozważ zakup bazy do fotelika

Zdecydowana większość fotelików do montażu wymaga jedynie użycia pasa samochodowego. Istnieje jednak możliwość zakupu specjalnej bazy do fotelika. Zwiększa ona stabilność fotelika, w przypadku montażu tzw. łupinki skraca proces, redukując go do prostego kliknięcia oraz daje 100 % pewności, że prawidłowo zamontowaliśmy fotelik. Foteliki montowane na bazie są najbezpieczniejsze

 

Pamiętaj o tym, że:

  • fotelik najlepiej jest montować na środku tylnej kanapy;

  • przewożenie dziecka na przednim fotelu jest dopuszczalne, ale pod warunkiem wyłączenia poduszki powietrznej;

  • nie należy wkładać dziecka do fotelika w grubej kurtce czy też kombinezonie, ponieważ tworzy to między dzieckiem a uprzężą dodatkową warstwę uniemożliwiającą prawidłowe zapięcie pasów;

  • nie należy nadużywać czasu przebywania dziecka w foteliku- dla noworodka bezpieczne jest 30 minut, dla niemowlaka dwie godziny

 

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...