Biegunka u noworodka – czym się objawia i kiedy może wystąpić?
Przyjście dziecka na świat to wydarzenie, które o 180 stopni zmienia życie całej rodziny.
W takich sytuacjach zaczynasz się troszczyć głównie o małe potomstwo. To często generuje serię pytań, na które nie zawsze szybko zdobędziesz odpowiedzi. Przejrzyj poniższy poradnik, a dowiesz się, jak rozpoznać problematyczną biegunkę u noworodka.
ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Zbyt częste, a jednocześnie rzadkie oddawanie stolca u noworodków to dość częsta przypadłość. Jako rodzic nie powinieneś martwić się zbytnio, jeśli maluch od czasu do czasu zrobi zbyt rzadką kupkę. Jeśli jednak problem pojawia się często i regularnie, wtedy biegunka u noworodka może być bezpośrednio zagrożeniem dla zdrowia malucha.
Jak rozpoznać biegunkę noworodka? To warto wiedzieć!
Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak rozpoznać biegunkę u małego dziecka. Podstawowe objawy wskazujące na problemy natury gastrycznej u noworodka to:
-
wodnisty stolec,
-
zwiększona liczba wypróżnień,
-
wzdęty brzuszek,
-
ropa, krew lub śluz w stolcu.
O biegunce można mówić wtedy, kiedy dziecko oddaje luźny i wyjątkowo wodnisty stolec od kilku do kilkunastu razy w ciągu dnia. W skrajnych przypadkach czym prędzej skontaktuj się
z pediatrą, który będzie w stanie ocenić stan zdrowia malucha i dobrać odpowiednie metody leczenia.
Warto też dodać, w przypadku przewlekłej biegunki możesz zauważyć zmiany w zachowaniu noworodka. Niemowlaki w takich sytuacjach stają się marudne, nerwowe, płaczliwe i lekko osłabione.
Co robić, kiedy noworodek ma biegunkę?
Przede wszystkim nie możesz panikować. To zawsze zły doradca. Jeśli okaże się, że Twoja pociecha ma problem z biegunką, wtedy zacznij uważniej obserwować maluszka. Jeśli liczba wypróżnień (nawet tych wodnistych) zamyka się w 3-4 razach, wtedy nie ma konieczności umawiania się na wizytę do lekarza.
Być może okaże się, że po kilku godzinach biegunka ustąpi, a dziecko poczuje się o wiele lepiej. Kiedy widzisz, że biegunka nie ustaje i jest wyjątkowo obfita, wtedy:
-
staraj się nawadniać dziecko najczęściej jak tylko się da np. mlekiem lub wodą,
-
porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu,
-
jeśli objawy biegunki nie ustępują, a dziecko jest coraz bardziej osłabione, wtedy czym prędzej udaj się do szpitala na pediatryczną izbę przyjęć.
Pamiętaj też, aby nie podawać małemu dziecku żadnych leków, co do których działania nie masz 100% pewności. Takie kroki warto wykonać dopiero po kontakcie z pediatrą.
Jakie są przyczyny biegunek u noworodków? Podsumowanie
Żołądek noworodka nie jest jeszcze dobrze wykształcony, dlatego bywa podatny
na podrażnienia i powoduje częste biegunki. U małych dzieci tuż po urodzeniu to zupełnie normalne. Przyczyny biegunek u noworodków to często:
-
zmiana mleka matki na mleko modyfikowane,
-
nieodpowiednia temperatura podania mleka modyfikowanego,
-
zakażenia wirusowe np. rotawirusy,
-
alergie pokarmowe,
-
ząbkowanie,
-
nieodpowiednia dieta mamy karmiącej piersią.
Jeśli zauważysz u dziecka biegunkę, nie bagatelizuj tego problemu, gdyż może doprowadzić to do rozregulowania gospodarki wodnej.
-
Artykuły polecane w tym dziale
-
Pozostałe artykuły
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia