Skocz do zawartości

Ciąża wielopłodowa - ryzyko jakie niesie

Ciąża wielopłodowa na pewno stanowi wyzwanie dla przyszłych rodziców. Niesie również ze sobą pewne zagrożenia, które wynikają z rozwoju większej liczby dzieci w macicy. Jednak nie należy się od razu bać, gdyż nie każda ciąża bliźniacza jest kwalifikowana do wysokiego ryzyka. Inaczej natomiast jest przy ciąży wieloraczków, kiedy ryzyko wystąpienia komplikacji staje się większe.

ten tekst przeczytasz w 5 minut

Ciąża wielopłodowa - ryzyko jakie niesie
Czy ciąża mnoga jest dziedziczna? Prawo autorskie: dolgachov / 123RF Zdjęcie Seryjne

Najważniejsze dla ciężarnej jest zebranie jak największej ilości informacji na temat istniejących potencjalnych zagrożeń. To pozwoli jej przygotować się na wypadek wystąpienia jakichkolwiek komplikacji związanych z noszeniem więcej niż jednego dziecka. Pamiętaj jednak, że ciąże wielopłodowe z reguły są bezpieczne i wiele kobiet, aż do rozwiązania czuje się dobrze.

Jakie zagrożenia związane z ciążą wielopłodową mogą czekać przyszłą mamę?


Pierwszym z potencjalnych i najczęściej występujących zagrożeń jakie czekają ciężarną jest poród przedwczesny. Kobieta, która spodziewa się jednego dziecka zazwyczaj rodzi około 39 tygodnia ciąży. Inaczej jest w przypadku bliźniąt i ciąży wielopłodowej. Zazwyczaj większość wieloraczków rodzi się przed terminem. Przeciętny termin takiego rozwiązania przypada między 35 a 36 tygodniem jeśli chodzi o bliźnięta, zaś w przypadku trojaczków czy czworaczków ten okres mieści się  pomiędzy 30 a 32 tygodniem. Związane jest to przede wszystkim z rozmiarem dzieci. Macica nie jest na tyle pojemna, by przez dłuższy czas móc pomieścić więcej niż jedno dziecko. Pomimo tego, że brzuch jest bezpiecznym miejscem dla twoich pociech z biegiem czasu staje się zbyt mały i ciasny.

Kobieta powinna znać objawy przedwczesnego porodu, by móc jak najszybciej wezwać lekarza w przypadku ich wystąpienia. Szczególnie zaniepokoić ją powinno:
  • Nieprzyjemne skurcze macicy, które nie ustają przez dłuższy czas. Towarzyszyć może im biegunka, niestrawność lub nudności.
  • Regularne skurcze macicy, z czasem występujące coraz częściej.
  • Odczuwalny ucisk oraz ból w dolnej partii pleców.
  • Zauważalne upławy wodnistej konsystencji o lekkim różowym zabarwieniu. Mogą być również podbarwione krwią.
  • Ucisk w dolnej części miednicy bądź pochwie.
  • Odejście wód płodowych w postaci sączenia lub nagłego chluśnięcia.

Kolejnym zagrożeniem jest niska masa urodzeniowa dzieci. Jest to związane z jednym z  powikłań, jakim jest poród przedwczesny. Dzieci z ciąż wielopłodowych mają zazwyczaj masę urodzeniową ok 2500 gramów. Czasami przychodzą na świat jednak maluszki ważące mniej niż 1300 gramów. Powoduje to, że są bardziej narażone na powikłania zdrowotne w okresie noworodkowym. Poza tym istnieje możliwość wystąpienia niepełnosprawności w późniejszym okresie. Jednak w dzisiejszej medycynie istnieje wiele sposobów pozwalających doprowadzić takie noworodki do zdrowia. W okresie ciąży sama kobieta może zadbać o to by jej dzieci były większe. Warto stosować odpowiednią dietę o dużej zawartości kalorii.

Wielość dzieci w macicy wiąże się również z większym łożyskiem oraz większą ilością hormonów ciążowych. Taki stan rzeczy może powodować podwyższone ciśnienie krwi i wystąpienie zagrożenia stanem przedrzucawkowym u cieżarnej. Odpowiednia opieka prenatalna oraz częste monitorowanie ciąży pozwala wykryć takie zagrożenie i umożliwia podjęcie wcześniejszego leczenia zapobiegawczego.

Podwyższony poziom hormonów może również wpływać na powstanie u kobiety spodziewającej się wieloraczków cukrzycy ciążowej. Organizm wtedy nie produkuje odpowiedniej ilości insuliny. Leczenie takiego schorzenia polega na odpowiedniej diecie oraz ćwiczeniach fizycznych. W przypadku niepowodzenia tych metod przyszła mama będzie zmuszona dostawać insulinę w zastrzykach. Dobra wiadomość jest taka, że łatwo zapobiec i wyeliminować zagrożenia płynące z cukrzycy ciążowej. Choroba ta zazwyczaj ustępuje wraz z zakończeniem ciąży.

Problemem jaki może wyniknąć z ciąży wielopłodowej jest przodujące łożysko lub przedwczesne wypadnięcie łożyska. W przypadku łożyska przodującego poród siłami natury nie jest możliwy. Choć i tak wieloraczki raczej przychodzą na świat za pomocą cięcia cesarskiego. Większym problemem jest natomiast przedwczesne odklejanie się łożyska, które powoduje krwawienie do brzucha. Można jednak wcześniej wykryć takie schorzenia poprzez odpowiednie monitorowanie kobiety ciężarnej. Pozwala to zapobiec poważnemu zagrożeniu jakie za sobą niesie problem z tym narządem.

Kolejnym problemem związanym z łożyskiem jest zespół przetoczenia płodowo – płodowego. Ma on miejsce w przypadku bliźniąt jednojajowych, które dzielą jedno łożysko. Zespół ten polega na występowaniu nieprawidłowych połączeń  naczyniowych w łożysku. Z powodu takiej nieprawidłowości jedno dziecko otrzymuje więcej krwi, drugie zaś mniej. Może to być bardzo groźne dla rozwoju maluszków. Nie stanowi jednak bezpośredniego zagrożenia dla przyszłej mamy. Kiedy lekarz stwierdzi wystąpienie takiej przypadłości stosuje się punkcję owodni, by przywrócić odpowiednie krążenie krwi w łożysku. Istnieje także możliwość operacji laserowej naczyń krwionośnych.

Jak można zauważyć istnieje dużo zagrożeń wynikających z posiadania w brzuchu więcej niż jednego dziecka. Jednak pocieszające jest to, że każda ciąża, nie tylko wielopłodowa niesie ze sobą możliwość wystąpienia komplikacji. Matki wieloraczków są częściej badane, aby zminimalizować ryzyko możliwych powikłań, przez co mają lepszą opiekę prenatalną niż kobiety spodziewające się jednego dziecka. Nie oznacza to, że przyszła mama będzie zmuszona cały czas chodzić po lekarzach lub leżeć w łóżku. Wszystko zależy od jej stanu zdrowia. Jeżeli kobieta będzie odpowiednio współpracować ze swoim lekarzem prowadzącym istnieje możliwość przejścia całej ciąży bez komplikacji. Pamiętaj, że na końcu tej trudnej kilkumiesięcznej drogi czekać cię będzie więcej niż jedno szczęście.

www.biomedical.pl
Partner serwisu Brzuszek.Net
 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...