Skocz do zawartości

Hemoroidy w ciąży

Jedną z przypadłości jakiej możesz się obawiać będąc w ciąży są hemoroidy. Pod taką nazwą  ukrywa się schorzenie jakim są żylaki odbytu. Jest to bardzo bolesna dolegliwość, na którą cierpi większość przyszłych mam.

Wystąpienie hemoroidów w czasie ciąży jest bardzo prawdopodobne, gdyż za sprawą działania hormonu jakim jest progesteron dochodzi do osłabienia mięśni gładkich żył. Spowalnia to krążenie krwi, a co za tym idzie powoduje powstanie żylaków nóg i odbytu.

ten tekst przeczytasz w 5 minut

Hemoroidy w ciąży
Jak leczyć hemoroidy w ciąży? Prawo autorskie: staras / 123RF Zdjęcie Seryjne

Powiększająca się macica oraz zwiększony przepływ krwi może spowodować nabrzmienie i pieczenie żył w okolicy odbytu. Takie spuchnięte żyły mogą znajdować się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz odbytu, co w wielu przypadkach powoduje dyskomfort u przyszłej mamy.

Zaparcia a hemoroidy   

      Stan ulega pogorszeniu, gdy do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jedna przypadłość ciążowa, jaką są zaparcia. Wysiłek, który towarzyszy przy wypróżnianiu powoduje pogorszenie żylaków odbytu. W takim wypadku najważniejsze jest zapobieganie powstaniu zaparciom poprzez spożywanie odpowiedniej ilości błonnika. Można go znaleźć w świeżych owocach i warzywach, pełnoziarnistym pieczywie, roślina strączkowych a także suszonych owocach. Ważną rzeczą jest również spożywanie dużej ilości płynów, które ułatwiają przesuwanie pokarmu oraz rozmiękczają kał. Kobieta w ciąży nie powinna przejadać się za bardzo oraz zwlekać w z wypróżnianiem, gdyż to może przyczynić się do powstania zaparć i pogorszyć hemoroidy.

Czytaj również: Cholestaza ciążowa


Zapobieganie powstaniu hemoroidów

hemoroidy w ciążyZapobieganie jest najlepszą metodą z jaką powinna zapoznać się ciężarna. Jeżeli u kobiety nie wystąpiła taka przypadłość można jej skutecznie przeciwdziałać. Profilaktyka w zapobieganiu jest podobna jak przy zaparciach. Należy przede wszystkim pić dużo płynów oraz spożywać dużo produktów bogatych w błonnik.

Kolejną sprawą, o której nie powinna zapominać ciężarna jest codzienne wykonywanie ćwiczeń na mięśnie dna miednicy. Pomagają one prawidłowo funkcjonować tym mięśniom. Spacery i  pływanie nie tylko odprężą przyszłą mamę, ale także pomogą zapobiegać zastojom w jelitach. Również ćwiczenia na mięśnie Kegla poprawiają krążenie w tej części ciała. Podobne działanie ma spanie na boku, gdyż nie powoduje ucisku na jelita.

Należy unikać zbyt długiego stania lub siedzenia. Niekorzystne jest również zbyt długotrwałe przesiadywanie na toalecie, gdyż powoduje wychodzenie żylaków na zewnątrz. W przypadku kiedy trudno jest wydalić stolec, dobrą metodą będzie zaopatrzenie się w mały stołeczek, na którym można ułożyć nogi. Taka pozycja na pewno ułatwi przyszłej mamie wypróżnianie. Nie należy zapominać o  częstym chodzeniu do toalety. Przetrzymywanie kału jest również niekorzystne.

Objawy hemoroidów

     Hemoroidy w ciąży najczyściej pojawiają się u osób, które już wcześniej miały z nimi do czynienia. Poza tym narażone są również te kobiety, u których w  rodzinie jest to powszechne schorzenie. Czasami stojący tryb życia lub zbyt długie siedzenie może przyczynić się do ich powstania. Jeżeli zauważasz u siebie poniższe objawy, takie jak:
  • swędzenie lub pieczenie w okolicy odbytu,
  • oddawanie kału, które sprawia ci ból,
  • krwawienia podczas wypróżniania się, które mogą być spowodowane powstaniem szczelin okołoodbytniczych;
Nie ulega wtedy wątpliwości, że prawdopodobnie masz hemoroidy. Skonsultuj się z lekarzem, by móc ustalić odpowiednie środki zwalczania tej uciążliwej przypadłości.

Leczenie hemoroidów

     Istnieje wiele środków w aptekach, które pozwolą ci na złagodzenie dolegliwości jakie niosą ze sobą żylaki odbytu. Pamiętaj jednak o nie stosowaniu ich na własną rękę. Lepiej skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, który ze środków będzie najlepszy w twoim przypadku.

     Najczęstszymi metodami stosowanymi na złagodzenie dyskomfortu jest używanie delikatnych kremów oraz branie ciepłych kąpieli. Pomaga to zwalczyć uporczywe swędzenie. W przypadku wystąpienia pieczenia lub bólu mogą pomóc preparaty znieczulające lub przeciwzapalne. Jednak ich stosowanie jest możliwe tylko w krótkich seriach, dlatego nie powinny być brane bez wcześniejszej rozmowy z lekarzem prowadzącym.

Czytaj również: Cukrzyca w ciąży


Jeżeli ciężarna odczuwa ból podczas siedzenia powinna siadać na poduszce, co złagodzi tą dolegliwość. Można, również stosować zimne kompresy z lodu lub okłady z oczaru. Przykładanie ich do odbytu lub nad powstałym hemoroidem przyniesie na pewno ulgę przyszłej mamie. Ważnym elementem leczenia jest odpowiednia higiena. Po każdym wypróżnieniu kobieta powinna myć okolice odbytu. Jeżeli ciężarna jest często poza domem, w jej torebce nie może zabraknąć chusteczek do higieny intymnej.

     Kiedy żadne z powyżej wymienionych sposobów leczenia nie pomaga, nawet stosowanie diety błonnikowej skonsultuj swoją dolegliwość z homeopatom lub lekarzem medycyny niekonwencjonalnej.  Być może ich porady będą bardziej skuteczniejsze. Dobrą jednak wiadomością jest to, że zwykle żylaki odbytu znikają po porodzie i nie pojawiają się, aż do następnej ciąży. Czasami jednak podczas wysiłku porodowego stan tej przypadłości  może się pogorszyć. W takim wypadku hemoroidy mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Zapraszamy również do udziału w dyskusji na temat problemów z hemoroidami na naszym Forum o ciąży.

www.biomedical.pl
Partner serwisu Brzuszek.Net

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...