Skocz do zawartości

Padaczka w ciąży

Padaczka inaczej zwana epilepsją jest zaburzeniem, które z powodu silnego wyładowania komórek nerwowych oddziałuje negatywnie na funkcjonowanie mózgu powodując napady padaczkowe. Kobieta, która choruje na padaczkę a chciałaby mieć dziecko powinna wcześniej pomyśleć o wizycie u neurologa i skonsultować z nim taką decyzję.


ten tekst przeczytasz w 5 minut

Padaczka w ciąży
Padaczka w ciąży - leczenie

Badania przeprowadzone na kobietach wskazują, że około 1 na 200 ciężarnych cierpi na padaczkę. Jeżeli jednak zostaną podjęte wszelkie środki powodujące zmniejszenie nasilenia ataków padaczkowych możliwy jest spokojny przebieg ciąży.
Jak już wyżej zostało nadmienione ważne jest wcześniejsze zaplanowanie ciąży. W takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia ewentualnego zmniejszenia dawki leków lub całkowitego zaniechania ich spożywania na okres kilku miesięcy przed planowanym zajściem w ciąże. Jeżeli jednak występują u ciebie częste ataki powinnaś nauczyć się je kontrolować. Dobra współpraca z ginekologiem i neurologiem ma kluczowe znaczenie przy urodzeniu zdrowego dziecka.

Czy padaczka wpływa na objawy ciąży?

Większość kobiet podczas trwania ciąży nie odnotowuje nasilenia się objawów padaczkowych. Część z nich potwierdza natomiast osłabienie częstotliwości występowania ataków. Jeżeli jednak chodzi o typowe objawy ciąży przyszła mama powinna być przygotowana na bardziej nasilone nudności i wymioty. W takim wypadku kobieta powinna ustalić z lekarzem w jakich porach może zażywać lekarstwa przeciwpadaczkowe, by zdążyły one zadziałać przed ewentualnymi wymiotami. Poza tym nie stwierdzono żadnych innych powikłań związanych z padaczką przy objawach ciążowych.

Przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych a zdrowie dziecka

Bardzo ważne jest zastosowanie równowagi pomiędzy przyjmowaniem leków a ochroną dziecka. Zazwyczaj nie sama padaczka tylko zażywanie leków może powodować wady wrodzone u dzieci kobiet posiadających tego typu zaburzenia. Odrębną rzeczą jest inne funkcjonowanie organizmu ciężarnej chorującej na padaczkę, który w odmienny sposób wchłania witaminy pełniące ważną rolę w czasie trwania ciąży.

Lekarze zazwyczaj w przypadku kobiet starających się o dziecko zmieniają leki na bardziej bezpieczne dla przyszłej malizny. Przypuszczalnie stosowana terapia wielolekowa zostanie zastąpiona jednolekową, gdyż wywołuje to mniej powikłań podczas trwania ciąży. Poza tym przyjmowanie więcej niż jednego leku przeciwpadaczkowego stanowi większe zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. Kobieta nie powinna sama zarządzać dawką leków. Wszelkie zmiany w dawkowaniu środków powinny być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Nagłe zaniechanie spożywania leków w czasie ciąży jest niebezpieczne, gdyż może powodować częstsze ataki padaczki. A to z kolei powoduje zmniejszenie ilości dopływającego tlenu do nienarodzonego dziecka.

Niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą zmniejszać poziom kwasu foliowego, dlatego przyszła mama nie powinna zapominać o dodatkowym doustnym jego przyjmowaniu. Jest to szczególnie ważne w początkowych tygodniach ciąży, gdyż kwas foliowy pomaga uniknąć powstania wad cewy nerwowej u rozwijającego się malucha. Również leki przeciwpadaczkowe mogą przenikać przez łożysko i wpływać na poziom witaminy K, która jest odpowiedzialna za krzepnięcie krwi. Jej niski poziom zwiększa ryzyko wystąpienia krwotoków u maleństwa, dlatego lekarza na pewno zaleci dodatkowe doustne przyjmowanie tej witaminy.

Kobieta chorująca na padaczkę może się spodziewać szczegółowych badań USG, które są zalecane przy przyjmowaniu leków przeciwpadaczkowych. Badanie jest zalecane w szczególności pomiędzy 16 a 18 tygodniem oraz  w ok. 28 tygodniu ciąży. Pozwala wykryć ewentualne problemy rozwojowe dziecka oraz sprawdza czy brane leki wpłynęły niekorzystnie na maleństwo.

Poród u kobiety z padaczką

Wszystkie ciężarne mające problemy z padaczką nie powinny brać samotnie kąpieli. Kobiety cierpiące na padaczkę są bardziej podatne na omdlenia. Poza tym bardzo ważną rolę spełnia odpowiednia ilość snu oraz właściwy sposób odżywiania. Dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów i witamin zmniejsza możliwość wystąpienia ataków padaczkowych.

Jak się okazuje większość epileptyczek rodzi w sposób naturalny, a sam poród nie jest bardziej skomplikowany niż u kobiet zdrowych. Pomimo tego trzeba pamiętać o możliwości wystąpienia ataku padaczkowego w czasie porodu. Niewyspanie, obciążenie organizmu oraz stres może zwiększyć ryzyko pojawienia się ataku. Dlatego ważne jest stałe przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych oraz ciągłe monitorowanie rodzącej. Jeżeli podczas porodu u ciężarnej wystąpią drgawki, lekarz może zlecić cesarskie cięcie dla bezpieczeństwa przyszłej mamy i jej dziecka.

Noworodki epileptyczek mogą wolniej przybierać na wadze niż ich rówieśnicy. Często okazują się być niejadkami. Jednak kobieta chora na padaczkę nie powinna mieć kłopotów z karmieniem piersią. Przyjmowane leki przeciwpadaczkowe nie powinny przechodzić przez pokarm matki w takich ilościach, by szkodziło to rozwijającemu się dziecku. Jednak dla pewności warto skonsultować się z lekarzem. Jeżeli odstawiłaś leki w czasie ciąży twoje dziecko może mieć tzw. zespół odstawienia leków. Dziecko jest wtedy bardziej rozdrażnione i może mieć drgawki.

Po porodzie warto regularnie kontrolować zarówno stan noworodka jak i własny. Z pewnością lekarz ustali kobiecie odpowiednią dawkę lekarstw, która mogła ulec zmianom w trakcie ciąży. Poza tym bez wątpienia poinformuje świeżą mamę jak odpowiednio opiekować się dzieckiem. Nie zapominaj, że możliwość wystąpienia napadów padaczkowych może przeszkodzić ci w normalnej opiece nad malizną. Dlatego przynajmniej na początku poproś o pomoc przy kąpieli, przewijaniu czy karmieniu dziecka.

www.biomedical.pl
Partner serwisu Brzuszek.Net

 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...