Skocz do zawartości

Trzydniówka czyli gorączka i wysypka

Pojawienie się pierwszego dziecka nastręcza świeżej mamie wielu trosk o prawidłowy rozwój i  zdrowie maluszka. Choroby w dzisiejszych czasach przybierają często bardzo dziwne i ciężkie do wytłumaczenia objawy. Często bywa, że pojawiają się znienacka i równie gwałtownie ustępują. Do jednych z nich możemy zaliczyć „trzydniówkę”, zwaną często rumieniem nagłym (łac. exanthema subitum)

ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Trzydniówka czyli gorączka i wysypka
Jakie są objawy trzydniówki - dziecko ma gorączkę i wysypkę Prawo autorskie: Ruslan Olinchuk / 123RF Zdjęcie Seryjne

Jest to schorzenie o stosunkowo krótkiej historii – pierwsze przypadki gorączki trzydniowej opisano w 1910 roku, a jej przyczynę znaleziono dopiero 77 lat później.
 

Trzydniówka, to ostra choroba zakaźna o małej zaraźliwości. Jej wystąpienie spowodowane jest wirusem human herpesvirus 6 (HHV6). Wirus jest szeroko rozpowszechniony u dzieci między 6. a 36. miesiącem życia i bywa chorobą dziedziczną (1% przypadków). Nie należy się zbytnio przejmować powikłaniami – przebieg choroby jest stosunkowo łagodny i nie niesie ze sobą żadnych powikłań.

Przebieg i objawy trzydniówki

     Pierwszym i charakterystycznym objawem jest wysoka gorączka (od 39 do 40 stopni C), utrzymuje się nawet do 5 dni, lecz w najczęściej trwa od 1 do 3 dni (stąd nazwa choroby). Jak zawsze w przypadku gorączki, dziecko należy uważnie obserwować – podajemy środki obniżające temperaturę, więcej napojów, lekkie posiłki oraz konsultujemy się z lekarzem.

     Jeśli mimo podanych środków temperatura nie spada, a do tego pojawiają się inne objawy, należy udać się z dzieckiem na badania.
 

Gorączka często kojarzona jest z przyczyną ząbkowania, zwłaszcza, gdy dziecko mimo jej wystąpienia jest żywotne, ma apetyt i ochotę do zabawy, dlatego na tym etapie nie wiadomo czy nasz maluszek ma trzydniówkę - czekamy na kolejne ewentualne objawy. Charakterystycznym objawem rumienia nagłego może być powiększenie węzłów chłonnych, ucha środkowego, lekki nieżyt gardła i katar. Może wystąpić nawet biegunka, a w bardzo rzadkich przypadkach drgawki. Często też bywa, że dziecko oprócz wysokiej temperatury nie wykazuje żadnych innych objawów.

Bezpośrednio po ustąpieniu gorączki kolejną i bardzo typową dla trzydniówki oznaką jest wysypka na całym ciele. Dopiero po tym najczęściej można domyślić się, z czym mamy do czynienia. Od tej chwili nasz maluszek przestaje być źródłem zakażenia dla innych.

 

Trzdniówka - wykwity na skórze


Wykwity mają charakter małych, czerwonych plamek występujących przede wszystkim na tułowiu i szyi, czasem również na twarzy, rękach i nogach.

trzydniówka - objawy skórne
 

 

Leczenie trzydniówki

Plamki znikają samoistnie po kilkunastu godzinach, nie jest więc wskazane żadne leczenie. Zasadniczo jedynymi lekami, jakie należy podawać dziecku są środki obniżające temperaturę. Choroba jest bezpieczna, wymaga jedynie leczenia objawowego (obniżenie temperatury).

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...