Zakrzepica żył głębokich w ciąży
Zarówno ciąża jak i poród stanowi wysiłek dla kobiety. Oba te zjawiska przyczyniają się do powstania takich dolegliwości jak zakrzepica żył głębokich. Polega ona na tworzeniu się zakrzepów w układzie żył głębokich. Inaczej mówiąc powstająca skrzeplina zamyka drogę krwi w żyłach. Najczęściej schorzenie występuje w kończynach dolnych. Często zwana jest także „syndromem klasy turystycznej”, gdyż w czasie lotu samolotem występuje zwiększone ryzyko powstania zakrzepicy żył, z powodu zbyt ciasnej przestrzeni i zbyt długiego siedzenia ciężarnej.
ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jednak może ona wystąpić zarówno w czasie zbyt długiej jazdy samochodem, pociągiem czy autobusem. Dlatego w czasie podróży zaleca się ciężarnym robienie odpowiedniej ilości przerw na rozprostowanie nóg.
Kto jest bardziej narażony na zakrzepice żył głębokich?
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważnym problemem. Nie występuje często u kobiet, jednak może zagrozić życiu przyszłej mamy. Zazwyczaj większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby mają:
- kobiety starsze,
- kobiety otyłe,
- kobiety palące papierosy,
- kobiety chore na nadciśnienie,
- kobiety chore na cukrzyce,
- kobiety cierpiące na żylaki kończyn dolnych,
- kobiety, u których w rodzinie wystąpiły przypadki zakrzepicy,
- kobiety w ciąży mnogiej.
Jakie są objawy zakrzepicy żył?
Schorzenie wiąże się ze zmianą składu krwi jaki następuje podczas ciąży. Również w czasie porodu organizm w obawie przed utratą krwi zwiększa jej krzepliwość. Związane jest to także z powiększającą się macicą, która utrudnia dopływ krwi do serca. Jest to jednak niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do zatoru naczyń płucnych.
Do objawów zakrzepicy żył, z jakimi ciężarna może się spotkać należą:
- uczucie ciężkich i zmęczonych nóg,
- uczucie ucisku w nogach,
- ból nóg,
- drętwienie nóg,
- uwidaczniające się żyły powierzchniowe,
- duszności,
- przyspieszenie akcji serca,
- bóle w klatce piersiowej,
- bladość skóry oraz sine wargi,
- zasłabnięcia lub omdlenia
Jak można uniknąć zakrzepicy żył?
Przede wszystkim ruch i jeszcze raz ruch! Jest to najlepsza terapia jaką może zastosować kobieta w ciąży. Powinna także unikać zbyt długiego siedzenia, gdyż utrudnia to przepływ krwi w żyłach. Jeżeli ciężarna ma skłonności lub problemy z krzepliwością krwi powinna pomyśleć również o specjalnych rajstopach uciskowych. Będą one dobre w każdą podróż. Podczas wycieczki staraj się pić dużo płynów lub soków, aby nie odwodnić organizmu. Kobieta nie powinna zapominać o częstym wstawaniu, by móc rozprostować nogi. Nie wolno siedzieć nieruchomo. Nawet podczas takiej pozycji ciężarna może ruszać nogami, by poprawić krążenie. Poza tym jeżeli kobieta jest zmuszona wsiąść na pokład samolotu lub spędzić dłuższy czas w samochodzie czy pociągu, powinna wcześniej porozmawiać, o tym z lekarzem prowadzącym.
Leczenie zakrzepicy żył
W przypadku kiedy kobieta znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka, lekarz zapewne będzie monitorował na bieżąco jej stan. Jeżeli ciężarna zauważy, któryś z wyżej wymienionych objawów powinna powiadomić o tym swojego ginekologa. Szczególnie kiedy pojawią się duszności, omdlenia lub puchnięcia jednej z kończyn. Dla potwierdzenia diagnozy lekarz wykonuje badanie USG lub MRI.
Zakrzepicę żył najczęściej leczy się lekami przeciwkrzepliwymi takimi jak np. heparyna. Podawanie jej jednak jest uzależnione od fazy zaawansowania ciąży. Odradza się stosowanie jej w przypadku pacjentek, które zbliżają się do porodu.
Istnieją przypadki, w których powstała skrzeplina może przedostać się do płuc powodując zatorowość. Jak już było o tym wcześniej wspominane jest to bardzo niebezpieczny przypadek zagrażający życiu kobiety. W takich przypadkach często przeprowadzana jest operacja udrażniająca żyły.
Tak jak w przypadku każdego schorzenia ważne jest kontrolowanie stanu zdrowia, szczególnie kiedy ma się pod sercem rozwijające maleństwo. Jeżeli kobieta podejmie wszelkie środki zapobiegawcze i będzie pod stałą opieką lekarską komplikacje wywołane zakrzepicą żył nie powinny mieć miejsca. Trzeba tylko odpowiednio dbać o swoje zdrowie.
-
Artykuły polecane w tym dziale
-
Pozostałe artykuły
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia