Skocz do zawartości

Nadciśnienie w ciąży ma wpływ na IQ dziecka

Czy wiesz, że podwyższone ciśnienie krwi u kobiet w ciąży może wpływać na zdolność prawidłowego funkcjonowania mózgu u dziecka po urodzeniu, przez całe jego życie? Dowodzą temu badania opublikowane w czasopiśmie wydawanym przez Amerykańską Akademię Neurologii. Około 400 osób zostało poddanych badaniom efektywności procesów zdolności poznawczej w wieku 20 lat i ponownie w wieku 69 lat.


ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Nadciśnienie w ciąży ma wpływ na IQ dziecka
Czy nadciśnienie w ciąży jest groźne? Prawo autorskie: picsperfect / 123RF Zdjęcie Seryjne

Osoby, których matki cierpiały na nadciśnienie podczas ciąży uzyskali niższa ocenę przy obu badaniach, a dodatkowo badania te dowiodły, że ich wynik uległ drastycznemu spadkowi na przestrzeni dziesięcioleci.

Nadciśnienie tętnicze może zmienić warunki rozwoju dziecka w łonie matki, które ograniczają prawidłowy wzrost płodu.


Jeden z autorów raportu Katri Raikonen z Uniwersytetu w Helsinkach, w Finlandii, powiedział: „Wysokie ciśnienie krwi i związane z nim następstwa, takie jak stan przedcukrzycowy mogą komplikować około 10% wszystkich ciąż i wpływać na niekorzystne środowisko dziecka w łonie matki.”

„Nasze badania wskazują, że spadek umiejętności myślenia w starszym wieku może mieć swoją przyczynę jeszcze w okresie prenatalnym, kiedy ma miejsce większość procesów związanych z rozwojem struktury i funkcji mózgu.”

Informacje o zagrożeniu dla dziecka jakie niesie ze sobą nadciśnienie matki już nie raz pojawiały się w środowisku lekarskim i naukowym, jednak obecne badania są pierwszymi, które pokazały możliwie długotrwały wpływ tej choroby na zdolności poznawcze dziecka w całym jego życiu.Profesor Jeremy Pearson z British Heart Foundation, powiedział: “Wcześniejsze badania prowadzone przez naszych naukowców dowiodły, że dzieci matek z podwyższonym ciśnieniem krwi w czasie ciąży mają zwiększone ryzyko chorób serca i udaru mózgu, gdy dorosną. Badanie to zasugerowało, że wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży może mieć również inne, wcześniej niezbadane konsekwencje dla dziecka.

„To podkreśla ponadto istotne znaczenie wczesnego rozpoznania i leczenia podwyższonego ciśnienia krwi u kobiet w ciąży.”

Naukowcy badali mężczyzn urodzonych w Finlandii w latach 1934 i 1944, których ciśnienie krwi matek zostało odnotowane w dokumentacji medycznej.

Badania wykazały, że ludzie, których matki miały problem z nadciśnieniem podczas ciąży zdobyli średnio o 4,36 punktów mniej na teście badającym ich sprawność myślową w wieku 69 lat, niż ich rówieśnicy, których matki nigdy nie cierpiały na tą chorobę.

Ta sama grupa badanych miała również niższe wyniki w wieku 20 lat, a ich rezultaty spadły szybciej w ciągu dziesięcioleci, niż u pozostałych badanych.

Mężczyźni wypełnili test dla Sił Zbrojnych Finlandii – egzamin wielokrotnego wyboru zawierał zadania wymagające zdolności werbalnych, matematycznych oraz wzrokowo-przestrzennych. Największy wpływ na wyniki miały rezultaty uzyskane w części matematycznej.

Czytaj również: Grypa w ciąży


Naukowcy próbowali zbadać również, czy przedwczesny poród ma jakikolwiek wpływ na uzyskane wyniki, jednak nie znaleźli żadnych powiązań. Wpływu na wyniki nie miał również fakt czy ojciec dziecka był robotnikiem czy też pracownikiem biurowym.
 

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...