Skocz do zawartości

macieżyński w 2010r | Forum o ciąży


fiolka80

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
Fiolka, od 2010 przy pojedyńczej ciąży jest to 20 tyg. + dodatkowo 2 tygodnie (też z prawem do zasiłku macierzyńskiego). Te 2 tyg. można wykorzystać zaraz po tym przysługującym urlopie macierzyńskim albo po uzgodnieniu z pracodawcą mogą być połączone z pracą na pół etatu. Raczej nie ma znaczenia czy to pierwsza, druga, czy kolejna ciąża, chyba że spodziewasz się więc niż jednego dziecka, to wtedy wymiar macierzyńskiego jest większy w zależności od tego ile maleństw jest w brzuszku i tego dodatkowego urlopu wtedy jest 3 tyg.

Pozdrawiam 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
KAiNa90, wg prawa powinnaś mieć przedłużoną umowę do czasu porodu, a potem na macierzyński. Tylko sama nie wiem, jak to wygląda w przypadku tak krótkiego czasu pomiędzy końcem umowy a urodzeniem, tym bardziej że dzidziuś może kilka dni pośpieszyć albo trochę dłużej posiedzieć w brzuszku. No i zależy która to umowa i jak długo pracujesz.

W razie nie przedłużenia umowy przez pracodawce przysługuje zasiłek z ZUSu, ale sam muszę doczytać ile wynosi (?)
Jak umowa zostanie przedłużona w pracy to zasiłek będzie wynosić co m-czną pensję (przy stałych zarobkach), a jeżeli masz stawkę godz. lub akord to wyliczą średnią z 3 ostatnich m-cy.

Ja obecnie jestem na L4, umowa kończy mi się 31.03.2010, termin mam na 3.06.2010, a że w firmie zmieniono przepisy zatrudnienia pracowników, to gdybym nie była w ciąży przechodze od razu na zlecenie albo jak nie chcę to rezygnuję z pracy. Na zleceniu mi nic nie przysługuje, więc powinni mi przedłużyć w takim przypadku umowę o pracę, ale pracodawcy muszą dowiedzieć się w kadrach, więc czekam na odpowiedź.

Najlepiej zapytaj się pracodawcy, jak postanowi rozwiązać sprawę, bo prawo prawem, a pracodawca może zrobić inaczej.

Życzę powodzenia i żebyś mogła nadal być zatrudniona w tej firmie 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Właśnie przeczytalam w necie ile wynosi podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z ZUS (pozwoliłam sobie przekopiować):

Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Dla pracowników, których wynagrodzenie ulega znacznym wahaniom, podstawa wymiaru ustalana jest z okresu 12 miesięcy kalendarzowych.
Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. Oprócz składników przysługujących za okresy miesięczne, w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe. W podstawie wymiaru nie uwzględnia się składników, które nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku. Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71% tego wynagrodzenia.
Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie, z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie prawa do zasiłku.
Podstawa wymiaru zasiłku nie może być niższa od najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, określonej dla danej grupy ubezpieczonych, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71% tej podstawy.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego
Zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.
Konieczne dokumenty
Dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu lub o dacie odbytego porodu albo akt urodzenia dziecka. Do wypłaty tego zasiłku w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie wymagane jest zaświadczenie o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...